Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Imola είπε

Καλημέρα σε όλους,
Πάει καιρός που χαζεύω τα σχόλιά σας στην ενότητα Formula 1, και ήθελα να σας ρωτήσω το εξής απλό; ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ να παρακολουθείτε την [σημερινή] F1; Ρωτώ χωρίς ίχνος αστεϊσμού, ως απλός και ταπεινός tifosi που πιτσιρικάς βρέθηκα με Fiat στην Imola το '82, παρακολουθώντας τον ημίθεο Villeneuve και τον προδότη Pironi... χρόνια αργότερα συνάντησα τον Zanardi όταν ήταν στην Williams και πάλι χρόνια μετά γνώρισα απο κοντά τον Fisichella, και  έφαγα [η αλήθεια είναι ότι χάζευα, μπουκιά δεν έβαλα!] στο ίδιο τραπέζι με τον Schumacher στην Monza, ο οποίος εκτελούσε χρέη PR και έμεινε για λίγα λεπτά στο τραπέζι. Η τελευταία φορά που βρέθηκα σε αγώνα ήταν στην Monza το 2010, guest με παρέα στο hospitality γνωστού κατασκευαστή, και όταν τα μονοθέσια περνούσαν μπροστά απο τα box τέζα, ο ήχος σου προκαλούσε σχεδόν οργασμό. Δευτερόλεπτα αργότερα κατέβαζαν ταχύτητες πλησιάζοντας στο πρώτο σικέιν, και ο απόκοσμος κρότος απο τα κατεβάσματα, αν και γινόντουσαν εκατοντάδες μέτρα μακρυά μου, κοπανούσε το στήθος μου με τέτοια δύναμη που νόμιζα πως με χτυπάνε με σφυριά. Μετά τους αγώνες δεν άκουγα καλά, γιατί τον ήχο των V12 και των V10 τον απολαμβάνεις χωρίς ωτοασπίδες. Θέλω να πω με όλα αυτά ότι όταν έχεις βιώσει την F1 των προηγούμενων δεκαετιών, την έχεις μυρίσει την έχεις ακούσει και την έχεις δει, τι να σου κάνει το σημερινό χλιαρό θέαμα, ο σχεδόν ανύπαρκτος ήχος, το αποστειρωμένο περιβάλλον, και κάτι παιδάκια σαν τον Russel που όταν τον βλέπω γελάω, ή τον Stroll, ή τον Norris. Καταφθάνουν ώς ντίβες, στην πίστα λίγα λεπτά πριν τον αγώνα, με τα ελικόπτερά τους να κάνουν ουρά το ένα μετά το άλλο για προσγείωση πίσω απο τα paddock. Δεν αμφιβάλλω για τις ικανότητές τους, αλλά αυτές είναι αντίστοιχες των τέλειων και ασφαλέστατων μονθεσίων που οδηγούν. Όμως αυτό δεν είναι F1 ρε παιδιά, αυτό είναι καρτούν. Αν τους βάλεις αυτούς να κάνουν αγώνες με μονοθέσια της δεκατίας του ΄80/'90 θα λερώσουν το βρακί τους απο τον φόβο τους. Αν και δεν έχω καμία σχέση με δίκυκλα, τα τελευταία χρόνια παρακολουθώ το MotoGP και απολαμβάνω την ένταση, τις εναλλαγές, το πάθος. Συναρπαστικό πρωτάθλημα το MotoGP, σε αντίθεση με την Formula On(c)e. ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΤΕ;;

PS. Κάποιος εδώ χαρακτήρισε την Imola ως μια άθλια πίστα. Με στεναχώρησε ο χαρακτηρισμός. Η λέξη Imola προέρχεται απο το immolare. Παραθέτω: "Ιmmolare la propria vita per un ideale". Στα Αγγλικά: "To sacrifice one’s life for an ideal". Στα Ελληνικά: "Να θυσιάσεις την ζωή σου για ένα ιδανικό." Ανατριχιαστικό ε;

Έχω μια βασική ερώτηση. Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να την βαριέσαι ατελείωτα ΕΠΕΙΔΗ είσαι Tifosi; Επίσης εμείς που δεν είδαμε Villeneuve απο κοντά, γιατι να το συγκρίνουμε με τη σημερινή F1.

Το ξέρουμε ρε παιδιά οτι δεν είναι η F1 που ηταν, όχι απο το 1980, αλλα ούτε απο το 2010, αλλα είναι σα να λέω οτι αρνούμαι να δώ ποδόσφαιρο, επειδή έχω δεί βίντεο με τον Χατζηπαναγή. Ποιος Μπακάκης; 

Δε νομίζω να βλέπει κανείς F1 με απειλή όπλου, οπότε για να τη σχολιάζουμε σε εβδομαδιαία βάση, μάλλον δεν το βαριόμαστε, όχι.

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Δεν αμφιβάλλω για τις ικανότητές τους, αλλά αυτές είναι αντίστοιχες των τέλειων και ασφαλέστατων μονθεσίων που οδηγούν.

Επίσης αυτό ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. Προτιμούσες δηλαδή να σκοτώνονται δεξιά και αριστερά , η να φεύγουν ρόδες εν κινήσει, για να έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον για εσένα απο την τηλεόραση;

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Υποθέτω οτι εχεις σταματήσεις και να πηδας γιατι αν σκεφτείς τι οργια εκανες στα 20 σου και τι κανεις τωρα λόγω ηλικίας (αντοχες κλπ οσο να ναι πεφτουν οι επιδόσεις) ε τωρα δεν εχει νοημα να το κανεις.. Ασε που θα λερωσεις το βρακι...

Το οτι κατι μπορει να μην ειναι οσο συναρπαστικο ήταν δεν σημαίνει οτι δεν μας αρεσει το αθλημα (δεν ειμαι καν τρελος φαν απλα παρακολουθω αν ειμαι σπιτι ) και οτι θα σταματησουμε να το βλεπουμε. Μπορει να μην το βλεπεις για τον ηχο και τις προσπερασεις αλλα το βλεπεις γιατι σαρεσει και περναει η ωρα ευχαριστα.. 

ΥΓ: το οτι καποιος εχει Χ εμπειρίες και πλεον κατι δεν του προσφερει ευχαρίστηση αυτο δεν σημαινει οτι ισχυει και για τον αλλον ε; 

Μπορείς να υποθέτεις ότι επιθυμείς αδερφέ. Πάντως όλα τα βαριέται ο άνθρωπος. Χαίρομαι που το απολαμβάνεις!

Επεξ/σία από Imola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Imola 

Κι εμένα με έχει ξενερώσει η υβριδική εποχή. Τη θεωρώ ξεκάθαρα ως τη χειρότερη εποχή στην ιστορία της F1. Ήχος, αποστειρωμένο περιβάλλον, μία ομάδα τρέχει μόνη για 10 χρόνια (σχεδόν).

Ο ήχος και μόνο είναι τεράστιο φάουλ. Κάθε φορά που βάζω κάνα βιντεάκι ή βλέπω σεζόν με κινητήρες άλλων κυλίνδρων, τι να σου πω, σκυρτάει το μέσα μου.

Ένα μικρό φάουλ σου δίνω μόνο για τον Norris.  Εντάξει δεν έχει το άγριο παρουσιαστικό ενός Mansell, αλλά μόνο ντίβα δεν είναι ο πιτσιρίκος.

Παρόλη τη (μεγάλη) ξενέρα όμως, τα πάθη δύσκολα κόβονται. Εγώ, όσο και να με ξενερώνει, δε μπορώ να τη παρατήσω.

Αν έχει 10 κακά, θα με κρατήσει το 1 καλό. Φέτος πχ, το καλεντάρι με κάποιες φανταστικές προσθήκες και μέρος του midfield.

Δεν έχω καταφέρει να παρακολουθήσω MotoGp με συνέπεια.

Τη βολεύω με το να ξαναβλέπω παλιές σεζόν (που όταν βάζει incar πλάνο- λες ώπα και τρίζουν τα κουφώματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

...Ήχος, αποστειρωμένο περιβάλλον, μία ομάδα τρέχει μόνη για 10 χρόνια (σχεδόν)....

Τα 2 πρώτα είναι το πρόβλημα, το τρίτο θα συμβαίνει ανα καιρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Τα 2 πρώτα είναι το πρόβλημα, το τρίτο θα συμβαίνει ανα καιρούς.

Το δεύτερο βασικά ειναι σημείο τον καιρών. ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι αποστειρωμένα, ειδικά σε αθλήματα με τόσο κόσμο να τα ακολουθούν. Φαντάσου να πιάσουν σε φωτογραφία τον Messi με μπύρα. Θα θυσιάζουν κατσίκες στις πλατείες για το κακό που τους βρήκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Τα 2 πρώτα είναι το πρόβλημα, το τρίτο θα συμβαίνει ανα καιρούς.

Πότε έχει τρέξει μια ομάδα μόνη της για ~ μία δεκαετία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Πότε έχει τρέξει μια ομάδα μόνη της για ~ μία δεκαετία;

Και η Φερράρι περίοδο 99/08 είχε οχτώ στα δέκα πρωταθλήματα. Όχι με τέτοια διαφορά απόδοσης θα μου πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα δεν είναι ότι τρέχει μόνη της. 

Το πρόβλημα είναι ότι τρέχει μόνη της & έχει Νο1/Νο2 με άγριες οδηγίες. 

Αν είχε τους 2 καλύτερους πιλότους του grid να σφάζονται, θα ήταν κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

Το δεύτερο βασικά ειναι σημείο τον καιρών. ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι αποστειρωμένα, ειδικά σε αθλήματα με τόσο κόσμο να τα ακολουθούν. Φαντάσου να πιάσουν σε φωτογραφία τον Messi με μπύρα. Θα θυσιάζουν κατσίκες στις πλατείες για το κακό που τους βρήκε.

Έβλεπα τυχαία χθες ένα βιντεάκι του Ντιέγκο να παίζει στις λάσπες. Για πολύ λάσπη ρε φίλε, χειρότερα από ζωσιμάδες.

Έχουν αλλάξει πολλά, τι να κάνουμε. Στην F1 για παράδειγμα, πιστεύω δεν θα ξαναδούμε ανεφοδιασμούς καυσίμων. Ήταν και αυτό μέρος της δράσης κάποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ~mxls~ είπε

Και η Φερράρι περίοδο 99/08 είχε οχτώ στα δέκα πρωταθλήματα. Όχι με τέτοια διαφορά απόδοσης θα μου πεις.

Έλα ρε μαν... Καμία σχέση. 

Δεν είχε καν το καλύτερο μονοθέσιο σε αρκετές χρονιές, πόσο μάλλον κυριαρχικό.

Εδώ μόνο στον εαυτό τους δε ρίχνουν γύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Βασικά το πρόβλημα δεν είναι ότι τρέχει μόνη της. 

Το πρόβλημα είναι ότι τρέχει μόνη της & έχει Νο1/Νο2 με άγριες οδηγίες. 

Αν είχε τους 2 καλύτερους πιλότους του grid να σφάζονται, θα ήταν κομπλέ.

Φάση Senna vs Prost. Θα γ@μούσε ρε, μαζί σου. Αλλά δεν είδα κανέναν τιφόζι να παραπονιέται που η Φερράρι έπαιρνε τίτλους με το τσουβάλι τότε.

Και όχι, τα όργια που είδαμε κάποτε με Μπαρικέλλο, δεν τα έχουμε δει στην Merc.

Αντιθέτως είδαμε έστω για μικρό διάστημα, Ρόζμπεργκ να συγκρούεται (μεταφορικά και κυριολεκτικά) με Χάμιλτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Έλα ρε μαν... Καμία σχέση. 

Δεν είχε καν το καλύτερο μονοθέσιο σε αρκετές χρονιές, πόσο μάλλον κυριαρχικό.

Εδώ μόνο στον εαυτό τους δε ρίχνουν γύρο.

Όλοι, και εννοώ ΟΛΟΙ, πλην Μαξ (και ΙΣΩΣ Λεκλερκ & Ράσελ) θα είχαν πάνω-κάτω την κατάληξη Μπότας δίπλα στον κοτσιδάκια.

Just saying.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να τονισω οτι αλλη η αποδοση που εχεις σε μια ομαδα οταν ξερεις οτι ο teammate σου ειναι επισημα το νο2 και δεν υπαρχει περιπτωση να παει για πρωταθλημα και αλλη η αποδοση αν εχεις ισαξιο σε αντιμετωπιση και ικανοτητες teammate. Η διαφορά στην ψυχολογία ανάμεσα στις 2 περιπτώσεις σχεδόν πάντα εχει επιπτωσεις στην αποδοση μεσα στην πιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@papp0us το βιντεάκι που έλεγα πιο πάνω στη Νάπολη, άντε τώρα να κάνεις σύγκριση με το αλφαδιασμένο και τρυφερό χορταράκι του Κάμπ Νου

 

https://twitter.com/SANTOS_Magazine/status/1320706946169769986?s=20

2 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Απλα να τονισω οτι αλλη η αποδοση που εχεις σε μια ομαδα οταν ξερεις οτι ο teammate σου ειναι επισημα το νο2 και δεν υπαρχει περιπτωση να παει για πρωταθλημα και αλλη η αποδοση αν εχεις ισαξιο σε αντιμετωπιση και ικανοτητες teammate. Η διαφορά στην ψυχολογία ανάμεσα στις 2 περιπτώσεις σχεδόν πάντα εχει επιπτωσεις στην αποδοση μεσα στην πιστα.

+1

περίπτωση Νάντο-Φίζικο επίσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...