Προς το περιεχόμενο

Αντιπαροχη


Reflect94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,  θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που αφορά τους γονείς μου.  Πριν ένα χρόνο ακριβώς αποφάσισαν να δώσουν το σπίτι τους αντιπαροχη. Στην αρχή η συμφωνία ήταν ξεκάθαρη,  2 διαμερίσματα και κάποια μετρητά γιατί υπήρχε ένα χρέος. Ο ενδιαφερομενος είχε πει ότι θα τα πληρώσει όλα εξαπαξ για να μην μείνουν εκκρεμότητες.  Έκαναν και ένα πρόχειρο συμφωνητικό με κάποιους όρους.  

Μετά άρχισε να κάνει δόσεις όλα τα χρέη με αποτέλεσμα να πέσουν τοκοι και προσαυξησεις και το χρέος να διπλασιάζεται.  Μετά ισχυρίστηκε ότι τα μετρητά που είχαν συμφωνήσει δεν φτάνουν με σκοπό να αποσπάσει και άλλο διαμέρισμα από τον πατέρα μου.  

Κατηγορεί τους γονείς μου ότι καθυστερουσαν να φύγουν ενώ έχουν μετακομίσει 5 μήνες τώρα και το σπίτι δεν έχει γκρεμιστει ακόμα.  Επίσης τον εκβιαζε τον πατέρα μου ότι για να του δώσει χρήματα για να πληρώσει τις δόσεις ( τα συμφωνηθεντα χρήματα),  έπρεπε να υπογράψει κάποια χαρτιά που παρετειναν τον χρόνο  παράδοσης των διαμερίσματων (από 24 μήνες σε 26)  και πάει λέγοντας.  

Τι λύση υπάρχει;  να διαπραγματευτουν στο τελικό συμβόλαιο με δικηγόρο;  ή δεν έχουν  ελπίδα και τους έπιασε κορόιδο; 

Μέχρι και συνεργάτης του κυρίου είναι με το μέρος του πατέρα μου γιατί πιστεύει ότι όντως ήθελε να του φάει το σπίτι.  

Ποια είναι η γνωμη σας;  

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

Επεξ/σία από Reflect94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Reflect94 είπε

Έκαναν και ένα πρόχειρο συμφωνητικό με κάποιους όρους

Η γνωμη μου ειναι οτι ο πατέρας σου δεν το εχει(το λεω κομψα)

Με ΔΙΚΗΓΟΡΟ πλεον αν και δεν πρόκειται να βγαλει ακρη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας μου επειδή είχε χρέη πίστευε ότι κάνει το σωστό αλλά όχι και να του λέει ότι φταίει για όλα.  Και όταν του είπε ότι θα πάει τα χαρτιά σε δικηγόρο εκνευριστικε 

13 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Μεγαλο ρολο θα παιξουν τα χαρτια στα οποια υπαρχουν υπογραφες... Σε καθε περιπτωση δικηγορο.

Ένα συμφωνητικό υπάρχει στο οποίο υπάρχουν πολλές ασαφειες με βάση τα λεγόμενα του δικηγόρου μας.  Τώρα περιμένει τα τελικά που όλο βρίσκει δικαιολογίες και δεν του δίνει αντίγραφο να το διαβάσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασαν τα χρυσά χρόνια των αντιπαροχών.

Δεν ξέρω που είναι αλλά  πριν το 2020 να υπάρχει οικόπεδο και ενδιαφέρον από κάποιον για αντιπαροχή θα πρόκειται για οικόπεδο φιλέτο σε πολύ καλή περιοχή , ο τύπος κατάλαβε τα ζόρια σας και θα σας πάει........ δεν θέλω να πω τη λέξη.Επίσης να ξέρετε ότι και αυτός πριν σιγουρευτεί ότι έχει έτοιμους πελάτες να πουλήσει δεν θα ξεκινήσει εύκολα τη δουλειά και θα δίνει συνεχείς παρατηρήσεις βρίσκοντας διάφορες προφάσεις ακόμη ρίχνοντας το φταίξιμο σε σας.

Συμβουλή....Σε τέτοιες περιπτώσεις προσέχουμε γιατί κανείς σήμερα δεν πάει με το σταυρό στο χέρι.Για να μην χάσετε και το οικόπεδο σε περίπτωση που προχωρήσει η δουλειά σίγουρα συμβόλαιο με δικηγόρο-συμβολαιογράφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τέτοιες δουλειές ο δικηγόρος είναι απαραίτητος.Και με αυτόν ξεκινάς και όχι να καταλήγεις γιατί τότε την έχεις πατήσει.

Καλά ξεμπερδεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πέρασαν τα χρυσά χρόνια των αντιπαροχών.

Δεν ξέρω που είναι αλλά  πριν το 2020 να υπάρχει οικόπεδο και ενδιαφέρον από κάποιον για αντιπαροχή θα πρόκειται για οικόπεδο φιλέτο σε πολύ καλή περιοχή , ο τύπος κατάλαβε τα ζόρια σας και θα σας πάει........ δεν θέλω να πω τη λέξη.Επίσης να ξέρετε ότι και αυτός πριν σιγουρευτεί ότι έχει έτοιμους πελάτες να πουλήσει δεν θα ξεκινήσει εύκολα τη δουλειά και θα δίνει συνεχείς παρατηρήσεις βρίσκοντας διάφορες προφάσεις ακόμη ρίχνοντας το φταίξιμο σε σας.

Συμβουλή....Σε τέτοιες περιπτώσεις προσέχουμε γιατί κανείς σήμερα δεν πάει με το σταυρό στο χέρι.Για να μην χάσετε και το οικόπεδο σε περίπτωση που προχωρήσει η δουλειά σίγουρα συμβόλαιο με δικηγόρο-συμβολαιογράφο.

Αυτό έλεγα και εγώ ότι σίγουρα έχει σχέδιο αλλά δυστυχώς άργησαν να με ακούσουν.  Είναι σε πολύ καλή περιοχή με Πώληση τουλάχιστον 500.000 απλά οι γονείς δεν ήθελαν να φύγουν για αυτό συμφώνησαν στην αντιπαροχη. 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Για τέτοιες δουλειές ο δικηγόρος είναι απαραίτητος.Και με αυτόν ξεκινάς και όχι να καταλήγεις γιατί τότε την έχεις πατήσει.

Καλά ξεμπερδεματα.

Ναι το ξέρω,  

 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Για τέτοιες δουλειές ο δικηγόρος είναι απαραίτητος.Και με αυτόν ξεκινάς και όχι να καταλήγεις γιατί τότε την έχεις πατήσει.

Καλά ξεμπερδεματα.

Ναι μονο με δικηγόρο γιατί υπάρχουν πολλά ψιλα γράμματα.  Ευτυχώς ήταν πρόχειρο το συμφωνητικό και όχι το τελικό του συμβόλαιογραφου και καπως η κατάσταση καλυτερευει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Εφόσον δεν υπάρχει συμβολαιογραφική πράξη δεν υπάρχει αντιπαροχή.

Όχι δεν υπάρχει ακόμα,  το καθυστερεί και η συμβολαιογραφος συνέχεια,  βρίσκει δικαιολογίες ότι τα χαρτιά δεν είναι Σωστα και τρέχουν συνέχεια στην εφορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εγω δεν καταλαβα γρι απο το το ειδος της συναλλαγης ? .Συνηθως οι αντιπαροχες αφορουν οικοπεδα  :D

Αλλα δεν εχει σημασια.Ειναι δυνατον , τετοια ποσα χωρις καλο δικηγορο με προχειρα συμφωνητικα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανοτερο που υποπτευομαι,ειναι να ειδανε οτι υπαρχει μια χ αναγκη απο τους γονεις του ts και να προσπαθουν να τους φανε το σπιτι με την προφαση οτι δεν φτανει για αντιπαροχη σαν οικοπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πέρασαν τα χρυσά χρόνια των αντιπαροχών.

Δεν ξέρω που είναι αλλά  πριν το 2020 να υπάρχει οικόπεδο και ενδιαφέρον από κάποιον για αντιπαροχή θα πρόκειται για οικόπεδο φιλέτο σε πολύ καλή περιοχή , ο τύπος κατάλαβε τα ζόρια σας και θα σας πάει........ δεν θέλω να πω τη λέξη.Επίσης να ξέρετε ότι και αυτός πριν σιγουρευτεί ότι έχει έτοιμους πελάτες να πουλήσει δεν θα ξεκινήσει εύκολα τη δουλειά και θα δίνει συνεχείς παρατηρήσεις βρίσκοντας διάφορες προφάσεις ακόμη ρίχνοντας το φταίξιμο σε σας.

Συμβουλή....Σε τέτοιες περιπτώσεις προσέχουμε γιατί κανείς σήμερα δεν πάει με το σταυρό στο χέρι.Για να μην χάσετε και το οικόπεδο σε περίπτωση που προχωρήσει η δουλειά σίγουρα συμβόλαιο με δικηγόρο-συμβολαιογράφο.

Κι ομως.. Ηδη υπαρχει αυξηση των αντιπαροχων με συνεχως εντεινόμενο ενδιαφερον απο τους μηχανικούς για ευρεση οικοπέδων καθως αναμενεται να ψηφιστεί μειωση του ΦΠΑ σε οτι αφορα τον κατασκευαστικο κλαδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο προσωπικη εμπειρια πιστευω οτι η επομενη κινηση του εργολαβου ειναι να προτεινει ενα χ ποσο απλα για να αγορασει το οικοπεδο.Επισης Reflect94 το ακινητο μηπως βρισκεται σε καποια περιοχη με θεματα του σχεδιου οπως ας πουμε να πρεπει μελλοντικα ο δρομος να ανοιξει και να παρει ενα τμημα του?

Επεξ/σία από Shadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bluesattack είπε

Μονο εγω δεν καταλαβα γρι απο το το ειδος της συναλλαγης ? .Συνηθως οι αντιπαροχες αφορουν οικοπεδα  :D

Αλλα δεν εχει σημασια.Ειναι δυνατον , τετοια ποσα χωρις καλο δικηγορο με προχειρα συμφωνητικα ? 

Σαν οικόπεδο το παίρνει δε  τον ενδιέφερε το σπίτι, ήταν ένα τριωφορο.  

Δικηγόρος υπήρχε και το πρόχειρο συμφωνητικό δεν το εννοώ έτσι ακριβώς,  εννοώ ότι έκαναν ένα πρώτο σύμφωνο για να είναι και οι δύο πλευρές καλυμενες για το τι θα πάρει και τι θα δώσει ο καθένας 

5 ώρες πριν, Shadows είπε

Το πιθανοτερο που υποπτευομαι,ειναι να ειδανε οτι υπαρχει μια χ αναγκη απο τους γονεις του ts και να προσπαθουν να τους φανε το σπιτι με την προφαση οτι δεν φτανει για αντιπαροχη σαν οικοπεδο.

Το οικόπεδο είναι άρκετο,  είναι πολλά μέτρα και σε καλή περιοχή.  

Αυτός είχε κάνει γνωστό μετά από κάτι μήνες ότι το ήθελε όλο και ότι δεν ήθελε την αντιπαροχη.  Οι γονείς μου το είχαν προτείνει γιατί δεν ήθελαν να φύγουν  από εκεί.  

Απλα μετά άρχισε να βάζει εμπόδια για να μην φτάσουν τα χρήματα.  Και ο δικηγόρος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα χωρίς τα τελικά χαρτιά του συμβολαιογραφου για να μπορεί να διαπραγματευτει. Τα οποία χαρτιά πάντα κάτι γίνεται και δεν μας τα δίνει 

1 ώρα πριν, Shadows είπε

Απο προσωπικη εμπειρια πιστευω οτι η επομενη κινηση του εργολαβου ειναι να προτεινει ενα χ ποσο απλα για να αγορασει το οικοπεδο.Επισης Reflect94 το ακινητο μηπως βρισκεται σε καποια περιοχη με θεματα του σχεδιου οπως ας πουμε να πρεπει μελλοντικα ο δρομος να ανοιξει και να παρει ενα τμημα του?

Σίγουρα θα προτείνει να το αγοράσει όλο το οικόπεδο διότι το έχει κάνει και το παρελθόν πολλές φορές. 

Τώρα για δρόμους και τέτοια δεν νομίζω γιατί έχει αρκετό χώρο και σε χρόνο και σε πεζοδρόμια.  Βέβαια δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν πολλοι - δεν ξερω συγκεκριμενα για αυτον- που κανανε την εξης κομπινα,παιρνανε δανεια,βρισκανε ανθρωπους με οικονομικες δυσκολιες που δινανε σπιτια,στην αρχη παρουσιαζονταν ως εργολαβοι που θελουν να χτισουν,νοικιασουν επενδυσουν, μετα ομως τους πιεζανε με την προφαση οτι τα σπιτια τους και τα οικοπεδα δεν ειναι οικοδομησημα(παντα μιλητοι απο κολλητους τους στις πολεοδομιες) και προσπαθουσαν να τα παρουν σε πολυ χαμηλη τιμη.

 

Aυτο που θελω να πω ειναι,οτι αν μιλαγαμε για σοβαρο επιχειρηματια δεν θα εκανε τετοιες πστιες,γνωμη μου ειναι αν γινεται να ακυρωσετε καθε συνεργασια μαζι του.

Επεξ/σία από Shadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...