Προς το περιεχόμενο

HDD's και έλεγχος


Nick64

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιό/ά προγράμματα χρησιμοποιείται για τον έλεγχο καλής λειτουργίας των σκληρών σας δίσκων (HDD,SSD). Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω δύο διαφορετικά προγράμματα, το Hard Disk Sentinel καθώς και το CrystaDiskInfo για να κάνω σύγκριση μεταξύ τους, αλλά τα αποτελέσματα που έβγαλαν διαφέρουν αρκετά το ένα με το άλλο και δεν ξέρω ποιο να πάρω στα σοβαρά. Εσείς τι χρησιμοποιείται για το δικό σας έλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Εσείς τι χρησιμοποιείται για το δικό σας έλεγχο;

προσωπικά κανένα Έχω έναν σε λειτουργια  και τον έχω κάνει  κλώνο  χ 2 και κάθε εβδομάδα προσθέτω τα δεδομένα που προκύπτουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

προσωπικά κανένα Έχω έναν σε λειτουργια  και τον έχω κάνει  κλώνο  χ 2 και κάθε εβδομάδα προσθέτω τα δεδομένα που προκύπτουν

Τι ακριβώς εννοείς; Με έχασες λίγο στον κλώνο χ2 και στο τι προσθέτεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

προσωπικά κανένα Έχω έναν σε λειτουργια  και τον έχω κάνει  κλώνο  χ 2 και κάθε εβδομάδα προσθέτω τα δεδομένα που προκύπτουν

και τι σχεση εχει αυτο με το αν ο σκληρος σου ειναι σε καλη κατασταση (χωρις bad sectors) η οχι?

2 ώρες πριν, Nick64 είπε

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιό/ά προγράμματα χρησιμοποιείται για τον έλεγχο καλής λειτουργίας των σκληρών σας δίσκων (HDD,SSD). Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω δύο διαφορετικά προγράμματα, το Hard Disk Sentinel καθώς και το CrystaDiskInfo για να κάνω σύγκριση μεταξύ τους, αλλά τα αποτελέσματα που έβγαλαν διαφέρουν αρκετά το ένα με το άλλο και δεν ξέρω ποιο να πάρω στα σοβαρά. Εσείς τι χρησιμοποιείται για το δικό σας έλεγχο;

προσωπικα το hd sentinel βαζω, αλλα οπως ειπες και εσυ, δεν ειναι κακο να συμβουλευεσαι και 2η γνωμη, ακομη και 3η γνωμη.

Δοκιμασε και το gsmartcontrol και να παιρνεις γνωμη και απο τα 3. Βλεπεις πανω κατω τι βγαζουν και τα 3 και βλεπεις αν εχεις σοβαρο θεμα η οχι

https://gsmartcontrol.sourceforge.io/home/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alex-V είπε

και τι σχεση εχει αυτο με το αν ο σκληρος σου ειναι σε καλη κατασταση (χωρις bad sectors) η οχι?

προσωπικα το hd sentinel βαζω, αλλα οπως ειπες και εσυ, δεν ειναι κακο να συμβουλευεσαι και 2η γνωμη, ακομη και 3η γνωμη.

Δοκιμασε και το gsmartcontrol και να παιρνεις γνωμη και απο τα 3. Βλεπεις πανω κατω τι βγαζουν και τα 3 και βλεπεις αν εχεις σοβαρο θεμα η οχι

https://gsmartcontrol.sourceforge.io/home/

Σε ευχαριστώ. Θα κάνω μια σύγκριση και με τα τρία. 

Αν υπάρχουν bad sectors ξέρεις τι διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί για την αντιμετώπιση τους; Διάβασα κάποια πράγματα αλλά τα περισσότερα συνιστούν πρώτα φορματ και δεν θα το ήθελα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nick64 είπε

Σε ευχαριστώ. Θα κάνω μια σύγκριση και με τα τρία. 

Αν υπάρχουν bad sectors ξέρεις τι διαδικασία πρέπει να ακολουθηθεί για την αντιμετώπιση τους; Διάβασα κάποια πράγματα αλλά τα περισσότερα συνιστούν πρώτα φορματ και δεν θα το ήθελα. 

Δεν διορθωνονται τα bad sectors. Πας για σκληρο. Εμπειρικα στο λεω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nick64 είπε

Τι ακριβώς εννοείς; Με έχασες λίγο στον κλώνο χ2 και στο τι προσθέτεις. 

εννοώ ότι δεν με ενδιαφέρει  η κατάσταση του ότι και να  γίνει Ειτε γιατί έφτασε το τέλος του είτε γιατί πήρα κάποιον ιο κλπ  Εχω 2 ακόμη κλώνους και είμαι οκ

1 ώρα πριν, Alex-V είπε

και τι σχεση εχει αυτο με το αν ο σκληρος σου ειναι σε καλη κατασταση (χωρις bad sectors) η οχι?

απλά σε όποια κατάσταση κι αν είναι, το λειτουργικό και δεδομένα είναι πάντα οκ

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

εννοώ ότι δεν με ενδιαφέρει  η κατάσταση του ότι και να  γίνει Ειτε γιατί έφτασε το τέλος του είτε γιατί πήρα κάποιον ιο κλπ  Εχω 2 ακόμη κλώνους και είμαι οκ

απλά σε όποια κατάσταση κι αν είναι, το λειτουργικό και δεδομένα είναι πάντα οκ

συμφωνω σε αυτο μαζι σου, αλλα μπορει να φτασει σε σημειο τοσο ασχημο με αποτελεσμα να μην μπορεις να ανοιξεις τιποτα, ουτε λειτουργικο ουτε τιποτα και ειναι κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex-V είπε

συμφωνω σε αυτο μαζι σου, αλλα μπορει να φτασει σε σημειο τοσο ασχημο με αποτελεσμα να μην μπορεις να ανοιξεις τιποτα, ουτε λειτουργικο ουτε τιποτα και ειναι κριμα

γι αυτό είναι ο κλώνος έτοιμος με κάθε εβδομάδα ενημέρωση σε λειτουργικό και δεδομένα Ενεργοποιεις τον άλλον  αμέσως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα πάντως HDSentinel και Crystal Disk Info δίνουν ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα, όπως και κάθε άλλο σχετικό πρόγραμμα. Οι πληροφορίες smart βρίκονται στον ίδιο τον σκληρό, και όλα τα σχετικά προγράμματα αυτές τις πληροφορίες διαβάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...