Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Crus είπε

Επειδη μπερδευεστε μερικοι, το STP απο τι εξαρταται? IPC και ρολογια.

Επι 8 χρονια η Intel κανει milking εχοντας το ιδιο IPC και μας εδινε 100-200ΜΗz ρολογια με το σταγονομετρο με μια αυξησουλα τιμης καθε γενια.

Η πρωτη γενια Ryzen ειχαν IPC Sandy/Ivy Bridge και χαμηλοτερα ρολογια, εξου και το χαμηλοτερο STP σε σχεση με τους Skylake/Kaby Lake που ανταγωνιζοντουσαν εκεινη την εποχη.

Η δευτερη γενια Ryzen ειχε μικρο bump στο IPC και υψηλοτερα ρολογια σε σημειο που το STP εφτασε τους Haswell/Broadwell αλλα ηταν ακομα πισω απο τους Kaby/Coffee Lake που ανταγωνιζοταν.

Η τριτη γενια Ryzen ειχε τοσο μεγαλη αυξηση στο IPC και υψηλοτερα ρολογια , με αποτελεσμα το STP τους να ξεπερναει Coffee Lake/Refresh που ανταγωνιζοταν.

Η Intel οντας πισω πλεον σε IPC & STP και αφου η αρχιτεκτονικη της πλεον δεν μπορει να δωσει αλλο IPC στα 14nm, αυξησε στο οριο του silicon τα ρολογια με τους Comet Lake ξεπερνωντας τους Ryzen 3rd Gen.

Συνεπως ναι η Intel εχει μεινει στασιμη, αλλα η AMD οντας πανω απο 40% πισω σε IPC πριν ξεκινησει με τους Ryzen εχει κανει οχι μονο τεχνολογικα αλματα και εχει πιασει την Intel αλλα την ειχε ξεπερασει και σε IPC και σε STP αλλα και MTP,  μεχρι το launch των Comet Lake. Ξεχνατε επισης οτι ο ανταγωνισμος των Comet Lake δεν ειναι οι Ryzen 3x αλλα οι Ryzen 4x, οι οποιοι θα εχουν τουλαχιστον 15% αυξηση IPC & ισως καποια αυξηση στα ρολογια. Τα ελαχιστα να ισχυσουν, σε 3 μηνες θα εχουμε παλι bloodbath.

Τωρα απο τα παραπανω πως καποιοι συμπεραινουν οτι η AMD αγκομαχαει να φτασει την Intel, προσωπικα με ξεπερναει αλλα OK αποψεις ειναι αυτες...

Σταματά το vs ρε άνθρωπε από τη μεριά σου.μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά.και θα σταματήσουν και οι υπολοιποι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Crus είπε

Επειδη μπερδευεστε μερικοι, το STP απο τι εξαρταται? IPC και ρολογια.

Επι 8 χρονια η Intel κανει milking εχοντας το ιδιο IPC και μας εδινε 100-200ΜΗz ρολογια με το σταγονομετρο με μια αυξησουλα τιμης καθε γενια.

Η πρωτη γενια Ryzen ειχαν IPC Sandy/Ivy Bridge και χαμηλοτερα ρολογια, εξου και το χαμηλοτερο STP σε σχεση με τους Skylake/Kaby Lake που ανταγωνιζοντουσαν εκεινη την εποχη.

Η δευτερη γενια Ryzen ειχε μικρο bump στο IPC και υψηλοτερα ρολογια σε σημειο που το STP εφτασε τους Haswell/Broadwell αλλα ηταν ακομα πισω απο τους Kaby/Coffee Lake που ανταγωνιζοταν.

Η τριτη γενια Ryzen ειχε τοσο μεγαλη αυξηση στο IPC και υψηλοτερα ρολογια , με αποτελεσμα το STP τους να ξεπερναει Coffee Lake/Refresh που ανταγωνιζοταν.

Η Intel οντας πισω πλεον σε IPC & STP και αφου η αρχιτεκτονικη της πλεον δεν μπορει να δωσει αλλο IPC στα 14nm, αυξησε στο οριο του silicon τα ρολογια με τους Comet Lake ξεπερνωντας τους Ryzen 3rd Gen.

Συνεπως ναι η Intel εχει μεινει στασιμη, αλλα η AMD οντας πανω απο 40% πισω σε IPC πριν ξεκινησει με τους Ryzen εχει κανει οχι μονο τεχνολογικα αλματα και εχει πιασει την Intel αλλα την ειχε ξεπερασει και σε IPC και σε STP αλλα και MTP,  μεχρι το launch των Comet Lake. Ξεχνατε επισης οτι ο ανταγωνισμος των Comet Lake δεν ειναι οι Ryzen 3x αλλα οι Ryzen 4x, οι οποιοι θα εχουν τουλαχιστον 15% αυξηση IPC & ισως καποια αυξηση στα ρολογια. Τα ελαχιστα να ισχυσουν, σε 3 μηνες θα εχουμε παλι bloodbath.

Τωρα απο τα παραπανω πως καποιοι συμπεραινουν οτι η AMD αγκομαχαει να φτασει την Intel, προσωπικα με ξεπερναει αλλα OK αποψεις ειναι αυτες...

άρα τι θα κάνει η ιντελ. Θα φέρει άλλη αρχιτεκτονική με αυξημένο IPC στα 14nm , aka rocket lake, και λογικά θα είμαστε πάλι σε μια ίδια κατάσταση σε STP. Λογικά εκει θα εστιάσει. Δεν θα προσπαθήσει να ανταγωνιστεί την amd στα cores και κατανάλωση

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crus είπε

Επειδη μπερδευεστε μερικοι, το STP απο τι εξαρταται? IPC και ρολογια.

Επι 8 χρονια η Intel κανει milking εχοντας το ιδιο IPC και μας εδινε 100-200ΜΗz ρολογια με το σταγονομετρο με μια αυξησουλα τιμης καθε γενια.

Η πρωτη γενια Ryzen ειχαν IPC Sandy/Ivy Bridge και χαμηλοτερα ρολογια, εξου και το χαμηλοτερο STP σε σχεση με τους Skylake/Kaby Lake που ανταγωνιζοντουσαν εκεινη την εποχη.

Η δευτερη γενια Ryzen ειχε μικρο bump στο IPC και υψηλοτερα ρολογια σε σημειο που το STP εφτασε τους Haswell/Broadwell αλλα ηταν ακομα πισω απο τους Kaby/Coffee Lake που ανταγωνιζοταν.

Η τριτη γενια Ryzen ειχε τοσο μεγαλη αυξηση στο IPC και υψηλοτερα ρολογια , με αποτελεσμα το STP τους να ξεπερναει Coffee Lake/Refresh που ανταγωνιζοταν.

Η Intel οντας πισω πλεον σε IPC & STP και αφου η αρχιτεκτονικη της πλεον δεν μπορει να δωσει αλλο IPC στα 14nm, αυξησε στο οριο του silicon τα ρολογια με τους Comet Lake ξεπερνωντας τους Ryzen 3rd Gen.

Συνεπως ναι η Intel εχει μεινει στασιμη, αλλα η AMD οντας πανω απο 40% πισω σε IPC πριν ξεκινησει με τους Ryzen εχει κανει οχι μονο τεχνολογικα αλματα και εχει πιασει την Intel αλλα την ειχε ξεπερασει και σε IPC και σε STP αλλα και MTP,  μεχρι το launch των Comet Lake. Ξεχνατε επισης οτι ο ανταγωνισμος των Comet Lake δεν ειναι οι Ryzen 3x αλλα οι Ryzen 4x, οι οποιοι θα εχουν τουλαχιστον 15% αυξηση IPC & ισως καποια αυξηση στα ρολογια. Τα ελαχιστα να ισχυσουν, σε 3 μηνες θα εχουμε παλι bloodbath.

Τωρα απο τα παραπανω πως καποιοι συμπεραινουν οτι η AMD αγκομαχαει να φτασει την Intel, προσωπικα με ξεπερναει αλλα OK αποψεις ειναι αυτες...

Μέχρι και τους skylake, υπήρξε γραμμική αύξηση και στο ipc. Μικρή αλλά υπαρκτή τουλάχιστον. Από τους kaby και μετέπειτα όμως βάλτωσε ή είναι τόσο μικρή που έρχεται μία η άλλη μαζί με τα μπαλώματα για τα hardware vulnerabilities.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Crus είπε

Τωρα απο τα παραπανω πως καποιοι συμπεραινουν οτι η AMD αγκομαχαει να φτασει την Intel, προσωπικα με ξεπερναει αλλα OK αποψεις ειναι αυτες...

Να, κάπως έτσι

 

1.jpg.e280625f0d5a1ade917fd27d54dcee8f.jpg

 

 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, billeiros είπε

Σταματά το vs ρε άνθρωπε από τη μεριά σου.μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά.και θα σταματήσουν και οι υπολοιποι

Δεν εχω διαθεση για VS, απλα διαβαζω τα λεγομενα του ανθρωπου και κουναω το κεφαλι μου μηπως εγω ειμαι χαζος και δεν καταλαβα κατι. Τελικα δεν ειμαι -τοσο- χαζος, οπως ειδα και στα επομενα ποστς τα οποια και διαβασα αφου απαντησα.

Στην τελικη δεν αναγκαζει κανενας κανεναν εδω μεσα να εκτιθεται με τα γραφομενα του, επιλογη του ειναι. Επιλογη μου ομως ειναι και εγω να απαντησω, χωρις να τον προσβαλω (θεωρω).

Τεσπα, παμε παρακατω.

17 λεπτά πριν, Aztec είπε

άρα τι θα κάνει η ιντελ. Θα φέρει άλλη αρχιτεκτονική με αυξημένο IPC στα 14nm , aka rocket lake, και λογικά θα είμαστε πάλι σε μια ίδια κατάσταση σε STP. Λογικά εκει θα εστιάσει. Δεν θα προσπαθήσει να ανταγωνιστεί την amd στα cores και κατανάλωση

Εχουν ηδη πει οτι οι rocket lake θα εχουν back-ported "κομματια" της αρχιτεκτονικης (Golden Cove) των Alder Lake (ρε με τις λημνες μανια...) απλα στα 14nm και οχι στα 10nm τα οποια δεν θα ειναι ακομα ετοιμα.

Προφανως ο λογος ειναι οτι δεν ανεβαινουν αλλα τα ρολογια και επειδη η Intel θα πρεπει καπως να ανταγωνιστει τους Ryzen 4x (Zen 3). Ολα τα πλεονεκτηματα της αρχιτεκτονικης των Alder Lake δεν γινεται να τα κανει back-ported λογω περιορισμων απο τα nm και κυριως αυτα αφορουν το efficiency. Σιγουρα παντως η Intel το 2021, σχεδον 10 χρονια μετα, θα δωσει IPC gains. Tωρα το ποσο θα ειναι αυτο κανεις δεν ξερει, μπορει 10%, μπορει και 20%, παραπανω ομως μονο οι Alder θα δωσουν.

Κοινως ανταγωνισμος αναμενεται το 2021 και επειτα..

16 λεπτά πριν, ilos είπε

Μέχρι και τους skylake, υπήρξε γραμμική αύξηση και στο ipc. Μικρή αλλά υπαρκτή τουλάχιστον. Από τους kaby και μετέπειτα όμως βάλτωσε ή είναι τόσο μικρή που έρχεται μία η άλλη μαζί με τα μπαλώματα για τα hardware vulnerabilities.

Καπου ειχα βρει το διαγραμμα και το ειχα ποσταρει. Αν θυμαμαι καλα οι αυξησεις ηταν 2-3% την γενια. Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα απο Haswell μεχρι Coffe Lake πρεπει να ειχαμε γυρω στο 12% στο συνολο. Θα ψαξω να το βρω.

Edit: 15% ηταν... Αντιστοιχα απο Piledriver σε Zen 1 ειχαμε αυξηση 75%...

https://external-preview.redd.it/nnxcZ29dA-mwRLQIWlyjc-V65NpubF7Tga6xjzz-t9o.jpg?auto=webp&s=1dbe6f6ba961c99cd0bdeae43b4d5398df47c5cd

 

 

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν εχω διαθεση για VS, απλα διαβαζω τα λεγομενα του ανθρωπου και κουναω το κεφαλι μου μηπως εγω ειμαι χαζος και δεν καταλαβα κατι. Τελικα δεν ειμαι -τοσο- χαζος, οπως ειδα και στα επομενα ποστς τα οποια και διαβασα αφου απαντησα.

Στην τελικη δεν αναγκαζει κανενας κανεναν εδω μεσα να εκτιθεται με τα γραφομενα του, επιλογη του ειναι. Επιλογη μου ομως ειναι και εγω να απαντησω, χωρις να τον προσβαλω (θεωρω).

Τεσπα, παμε παρακατω.

Εχουν ηδη πει οτι οι rocket lake θα εχουν back-ported "κομματια" της αρχιτεκτονικης (Golden Cove) των Alder Lake (ρε με τις λημνες μανια...) απλα στα 14nm και οχι στα 10nm τα οποια δεν θα ειναι ακομα ετοιμα.

Προφανως ο λογος ειναι οτι δεν ανεβαινουν αλλα τα ρολογια και επειδη η Intel θα πρεπει καπως να ανταγωνιστει τους Ryzen 4x (Zen 3). Ολα τα πλεονεκτηματα της αρχιτεκτονικης των Alder Lake δεν γινεται να τα κανει back-ported λογω περιορισμων απο τα nm και κυριως αυτα αφορουν το efficiency. Σιγουρα παντως η Intel το 2021, σχεδον 10 χρονια μετα, θα δωσει IPC gains. Tωρα το ποσο θα ειναι αυτο κανεις δεν ξερει, μπορει 10%, μπορει και 20%, παραπανω ομως μονο οι Alder θα δωσουν.

Κοινως ανταγωνισμος αναμενεται το 2021 και επειτα..

Καπου ειχα βρει το διαγραμμα και το ειχα ποσταρει. Αν θυμαμαι καλα οι αυξησεις ηταν 2-3%. Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα απο Ivy μεχρι Coffe Lake πρεπει να ειχαμε γυρω στο 12% στο συνολο. Θα ψαξω να το βρω.

Υπάρχει και το guru3d Cinebench ST ipc chart ~3.5Ghz. Αν το δεις από skylake και μετά όλα τα intel parts είναι παρόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Crus είπε

Δεν εχω διαθεση για VS, απλα διαβαζω τα λεγομενα του ανθρωπου και κουναω το κεφαλι μου μηπως εγω ειμαι χαζος και δεν καταλαβα κατι. Τελικα δεν ειμαι -τοσο- χαζος, οπως ειδα και στα επομενα ποστς τα οποια και διαβασα αφου απαντησα.

Στην τελικη δεν αναγκαζει κανενας κανεναν εδω μεσα να εκτιθεται με τα γραφομενα του, επιλογη του ειναι. Επιλογη μου ομως ειναι και εγω να απαντησω, χωρις να τον προσβαλω (θεωρω).

Τεσπα, παμε παρακατω.

Εχουν ηδη πει οτι οι rocket lake θα εχουν back-ported "κομματια" της αρχιτεκτονικης (Golden Cove) των Alder Lake (ρε με τις λημνες μανια...) απλα στα 14nm και οχι στα 10nm τα οποια δεν θα ειναι ακομα ετοιμα.

Προφανως ο λογος ειναι οτι δεν ανεβαινουν αλλα τα ρολογια και επειδη η Intel θα πρεπει καπως να ανταγωνιστει τους Ryzen 4x (Zen 3). Ολα τα πλεονεκτηματα της αρχιτεκτονικης των Alder Lake δεν γινεται να τα κανει back-ported λογω περιορισμων απο τα nm και κυριως αυτα αφορουν το efficiency αλλα σιγουρα η Intel το 2021, σχεδον 10 χρονια μετα θα δωσει IPC gains. Tωρα το ποσο θα ειναι αυτο κανεις δεν ξερει, μπορει 10%, μπορει και 20%, παραπανω ομως μονο οι Alder θα δωσουν.

Κοινως ανταγωνισμος αναμενεται το 2021 και επειτα..

Όπως τα λες είναι.Εσύ να μας προστατέψεις θες το ξέρουμε αλλά εμείς είμαστε χαζοί gamers και θέλουμε ιντελ.Οταν θα θελουμε ιντερνετικά παιχνίδια με 15 χαρακτήρες ανοιχτούς ταυτόχρονα θα πάρουμε 3900

 

Επεξ/σία από sotirisxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Το steam ας πούμε σου δίνει 2-3ms στο run του aida. Δεν ξέρω γιατί, αλλά το έχω checkari 100 φορές. Αν είχες ανοιχτό steam και εβγαλες 35 παίζει να είσαι top 0.1% για 24/7 settings 

Οχι steam δεν ήταν ανοιχτό.... 

2 ώρες πριν, billeiros είπε

Είσαι  guru σ' αυτά.

Αυτοδίδακτος απο τις αρχές των ddr4.....αλλά το παν ειναι η μητρική και έπειτα ο imc και οι Ραμ..... Οπότε χωρίς αυτά δεν μπορείς να κάνεις και πολλα.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotirisxp είπε

Όπως τα λες είναι εσύ να μας προστατέψεις θες το ξέρουμε αλλά εμείς είμαστε χαζοί gamers και θέλουμε ιντελ.Οταν θα θελουμε ιντερνετικά παιχνίδια με 15 χαρακτήρες ανοιχτούς ταυτόχρονα θα πάρουμε 3900

Οταν απο το παραπανω που εγραψα, εσυ καταλαβες αυτο που απαντησες δεν νομιζω οτι εχω κατι αλλο να σου σχολιασω.

Εξαλλου την αποψη μου για τους Comet Lake την εγραψα αρκετες σελιδες πισω και δεν εχει σχεση με αυτο που γραφεις. Ενα launch που δεν θα διαταραξει τις επιλογες κανενως, ειτε αυτες ηταν Intel, ειτε AMD. Οι μεν που θελουν τα περισσοτερα FPS θα πανε σε Intel, οι δε που θελουν VFM ή/και app workloads με εμφαση στο MTP θα πανε AMD οπως και πριν βγουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

 

Περιμενω ποτε θα σταματησετε για να ρωτησω για τα mobo. Εχω βρει σε "καλη" τιμη (πολλα εισαγωγικα) taichi, να παρω η θα μετανιωσω? Apex μονοδρομος για μνημες?

Msi ή asus κοίταξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Υπάρχει και το guru3d Cinebench ST ipc chart ~3.5Ghz. Αν το δεις από skylake και μετά όλα τα intel parts είναι παρόμοια.

Αυτο που εβαλα πανω ειναι ή διαφορετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Να, κάπως έτσι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.e280625f0d5a1ade917fd27d54dcee8f.jpg

Βάλε και τιμές στην εξίσωση και κάποιο ρεαλιστικότερο σενάριο πληζ, και do the math again.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Msi ή asus κοίταξε

Apex δεν βρίσκω πουθενά, msi δεν με ψήνει γενικότερα. Την taichi την βρήκα λίγο σκότωμα γιαυτο το σκεφτηκα. Θα περιμένω να δω, Ελλάδα ποτε θα ρθει στοκ ξέρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Mα το MCE δεν ειναι out of the box. Η οι γνωσεις φτανουν μεχρι τον MCE. Αμα δεν εχει γνωσεις δεν θα παρει k unlocked επεξεργαστη. Δεν θα δωσει καν 500€ για επεξεργαστη. 

Νταξει, τα ειπατε, ξεθυμανατε, ειναι γτπ τα intel και κανουν μονο ως θερμαστρα για ανιδεους, και ο 3600 + τα ρεστα στην καρτα γραφικων ειναι καλυτερη επιλογη ενω η vega σε GPGPU τα σπανε και εχουν τρομερο perf / watt και σε 8k ολα τα cpu το ιδιο αποδιδουν.


Περιμενω ποτε θα σταματησετε για να ρωτησω για τα mobo. Εχω βρει σε "καλη" τιμη (πολλα εισαγωγικα) taichi, να παρω η θα μετανιωσω? Apex μονοδρομος για μνημες?

Αν θες να παίξεις μνήμες όπως σου αρέσει τσίτα χρονισμους η timings η και τα δύο και γενικά να σου κανει το κέφι τοτε μόνο apex

Μόλις τώρα, CometRyzen είπε

Apex δεν βρίσκω πουθενά, msi δεν με ψήνει γενικότερα. Την taichi την βρήκα λίγο σκότωμα γιαυτο το σκεφτηκα. Θα περιμένω να δω, Ελλάδα ποτε θα ρθει στοκ ξέρουμε?

Κοίτα και για msi ace η την asus hero 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, azazil1190 είπε

Αν θες να παίξεις μνήμες όπως σου αρέσει τσίτα χρονισμους η timings η και τα δύο και γενικά να σου κανει το κέφι τοτε μόνο apex

Ε θέλω αλλα δεν υπάρχουν πουθενά. Έχω βάλει φίλο Γερμανία να βγεί παγανιά δεν βρίσκει τίποτα :P Μια taichi του κάτσε μεταχείρο σε τζαμπέ τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...