Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Dell G3 15-3590 / i7-9750H / 8GB / 256 SSD / 1TB HDD / GeForce GTX 1660Ti / Full HD @mediamarkt 999€


mc01319

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,

Νομίζω είναι καλή προσφορά από τα mediamarkt στα 999€

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_dell-g3-15-3590-intel-core-i7-9750h-8gb-256-ssd-1tb-hdd-geforce-gtx-1660ti-full-hd-1226552.html

Skroutz από 1299€

https://www.skroutz.gr/s/20024124/Dell-G3-3590-i7-9750H-8GB-1TB-256GB-GeForce-GTX-1660-Ti-FHD-W10-Black.html

 

Επίσημο site της Dell:

https://www.dell.com/lt/p/g-series-15-3590-laptop/pd?ref=PD_OC

G3.jpeg

 

Αρνητικά:

  • Μνήμη RAM στα 8GB (2x4GB) αναβαθμίσιμη μέχρι 32GB (2x16GB)
  • Οθόνη πιθανότατα στα 60Hz (πρέπει να επιβεβαιωθεί)
Επεξ/σία από mc01319
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mc01319 είπε

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,

Νομίζω είναι καλή προσφορά από τα mediamarkt στα 999€

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_dell-g3-15-3590-intel-core-i7-9750h-8gb-256-ssd-1tb-hdd-geforce-gtx-1660ti-full-hd-1226552.html

Skroutz από 1299€

https://www.skroutz.gr/s/20024124/Dell-G3-3590-i7-9750H-8GB-1TB-256GB-GeForce-GTX-1660-Ti-FHD-W10-Black.html

Μόνο αρνητικό η μνήμη RAM στα 8GB (2x4GB)

G3.jpeg

καλη προσφορα καλο τουμπανακι.Εαν εφευγα εξωτερικο θα το τσιμπαγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Η ram ξέρουμε αν βγαίνει - αλλάζει εύκολα; 

10 βίδες και ξεκούμπωμα του καπακιού και τις έχεις μπροστά σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, seithan είπε

Συνεννοείσαι  πρώτα με αντιπροσωπεία τότε.

😂

Κατάλαβα θα πρέπει να τραβηχτής και θα σου στοιχίσει η μνήμη χρυσή αν πας αντιπροσωπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, forgotten said:

Προσοχη μαλλον το μοντελο που δινουν ειναι με το 60hz panel...

Το είδα από κοντά προχτές. Παραλιγο να το επαιρνα στα 1299. Ips είναι η οθονη, έχει και το σχετικό αυτοκόλλητο πάνω παρά το ότι δεν το γραφει το site. Τα 60 hz τι ρόλο παιζουν?  Ρωτάω επειδή δεν ξέρω το θέμα.

Επεξ/σία από didaskalop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Το είδα από κοντά προχτές. Παραλιγο να το επαιρνα στα 1299. Ips είναι η οθονη, έχει και το σχετικό αυτοκόλλητο πάνω παρά το ότι δεν το γραφει το site. Τα 60 hz τι ρόλο παιζουν?  Ρωτάω επειδή δεν ξέρω το θέμα.

Αριθμός Hz = αριθμός fps που μπορεί να πιάσει μια οθόνη.

Δηλαδή μια οθόνη με 144Hz μπορεί να δείχνει μέχρι και 144fps.

Εάν σε μια οθόνη με 60Hz πιάνεις π.χ. 144fps, εσύ στην οθόνη θα βλέπεις μόνο 60fps, γιατί μόνο τόσα μπορεί να δείξει η οθόνη.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Damned7 είπε

Αν έχει warranty sticker στις βίδες τι κάνεις.

H dell δεν έχει θέμα με αυτές τις αναβαθμίσεις και δεν έχει "booby traps" στις βίδες. Αλλά εγώ είμαι ένας τύπος σε ένα φόρουμ, οπότε, πριν το πειράξεις πάρε να στο επιβεβαιώσουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akefaloskavalaris είπε

Αριθμός Hz = αριθμός fps που μπορεί να πιάσει μια οθόνη.

Δηλαδή μια οθόνη με 144Hz μπορεί να δείχνει μέχρι και 144fps.

Εάν σε μια οθόνη με 60Hz πιάνεις π.χ. 144fps, εσύ στην οθόνη θα βλέπεις μόνο 60fps, γιατί μόνο τόσα μπορεί να δείξει η οθόνη.

A 60Hz monitor will display 60 different images per second while a 120Hz monitor will display 120 different images per second. In other words, Hz is the refresh rate and has nothing to do with improving the graphics whatsoever.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω φέρει περίπου 3μήνες από Αμερική.

Θα γράψω ορισμένες πράγματα τώρα που έχω καλή εικόνα και που καλό είναι να έχετε στο νου σας.

Καταρχάς το λάπτοπ είναι πανέμορφο. Η οθόνη πολύ ξεκούραστη αλλά για gaming θα προτιμούσα να είχε TN. Το πληκτρολόγιο θέλει λίγο συνήθεια στην αρχή ειδικά για όσους κάνουν τυφλό και ακουμπάνε τα πλήκτρα σέρνοντας τα δάχτυλά τους. Τα κουμπιά είναι πολύ flat και μέχρι να αποκτήσεις muscle memory μπορεί να πατάς ότι να ναι.

Ο ήχος του είναι καταπληκτικός για λάπτοπ που μου θυμίζει εποχές με κάτι ακριβά που είχαν Harman Kardonn.

Η θύρα δικτύου έχει ένα πλαστικό προστατευτικό πολύ ζόρικο που ειδικά για να ξεκουμπώσεις καλώδιο στην αρχή θέλει προσοχή να μη το σπάσεις.

Το λάπτοπ απογειώνεται αν του βάλετε 2x8 μίνιμουμ μνήμης. Με single dimm δείχνει σημάδια Lagging για όσους έχουν συνηθίσει σε δυνατά desktop.

Επίσης ο NvMe που έβαλαν είναι μέτριος. Δεν έχω benchmarks αλλά σε unpacking rar αρχείων που ξέρω την ταχύτητά τους δε με ικανοποίησε. Όταν θα του βάλω κανέναν Samsung plus θα ξαναγράψω.

Η εγκατάσταση windows της dell είναι σχετικά καθαρή αλλά θα μπορούσε και καλύτερα. Αρκετοί οδηγοί θέλουν αναβάθμιση και σίγουρα να αναβαθμίσετε το bios γιατί υπάρχουν διορθώσεις ΘΕΡΜΙΚΗΣ συμπεριφοράς.

Το βαλα με bold για να αναφερθώ τελευταία εδώ.

Όταν το πάρετε ΑΜΕΣΩΣ αλλαγή θερμοαγώγιμης. MX4 με έριξε 25βαθμούς σε load. Δε ξέρω τι αηδία είχαν βάλει. οπτικά καλή φαινόταν αλλά έφαγε σουτ.

Αν δεν αλλάξετε θερμοαγώγιμη και δεν αναβαθμίσετε bios το laptop θα σας πάρει τα αυτιά ΕΙΔΙΚΑ σε gaming.

Αυτά.

Ότι άλλο θέλετε ρωτάτε.

Για έως 850ευρώ το θεωρώ τίμιο gaming laptop. Για τα 1300 που ζήταγε ούτε καν. Η ποιότητα πλαστικών δε με πείθει ιδιαίτερα. Μοναδικό μεγάλο + το εύκολο άνοιγμα στο καπάκι για αναβάθμιση καθάρισμα κλπ.

  • Like 11
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...