Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Dell G3 15-3590 / i7-9750H / 8GB / 256 SSD / 1TB HDD / GeForce GTX 1660Ti / Full HD @mediamarkt 999€


mc01319

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Το έχω φέρει περίπου 3μήνες από Αμερική.

Θα γράψω ορισμένες πράγματα τώρα που έχω καλή εικόνα και που καλό είναι να έχετε στο νου σας.

Καταρχάς το λάπτοπ είναι πανέμορφο. Η οθόνη πολύ ξεκούραστη αλλά για gaming θα προτιμούσα να είχε TN. Το πληκτρολόγιο θέλει λίγο συνήθεια στην αρχή ειδικά για όσους κάνουν τυφλό και ακουμπάνε τα πλήκτρα σέρνοντας τα δάχτυλά τους. Τα κουμπιά είναι πολύ flat και μέχρι να αποκτήσεις muscle memory μπορεί να πατάς ότι να ναι.

Ο ήχος του είναι καταπληκτικός για λάπτοπ που μου θυμίζει εποχές με κάτι ακριβά που είχαν Harman Kardonn.

Η θύρα δικτύου έχει ένα πλαστικό προστατευτικό πολύ ζόρικο που ειδικά για να ξεκουμπώσεις καλώδιο στην αρχή θέλει προσοχή να μη το σπάσεις.

Το λάπτοπ απογειώνεται αν του βάλετε 2x8 μίνιμουμ μνήμης. Με single dimm δείχνει σημάδια Lagging για όσους έχουν συνηθίσει σε δυνατά desktop.

Επίσης ο NvMe που έβαλαν είναι μέτριος. Δεν έχω benchmarks αλλά σε unpacking rar αρχείων που ξέρω την ταχύτητά τους δε με ικανοποίησε. Όταν θα του βάλω κανέναν Samsung plus θα ξαναγράψω.

Η εγκατάσταση windows της dell είναι σχετικά καθαρή αλλά θα μπορούσε και καλύτερα. Αρκετοί οδηγοί θέλουν αναβάθμιση και σίγουρα να αναβαθμίσετε το bios γιατί υπάρχουν διορθώσεις ΘΕΡΜΙΚΗΣ συμπεριφοράς.

Το βαλα με bold για να αναφερθώ τελευταία εδώ.

Όταν το πάρετε ΑΜΕΣΩΣ αλλαγή θερμοαγώγιμης. MX4 με έριξε 25βαθμούς σε load. Δε ξέρω τι αηδία είχαν βάλει. οπτικά καλή φαινόταν αλλά έφαγε σουτ.

Αν δεν αλλάξετε θερμοαγώγιμη και δεν αναβαθμίσετε bios το laptop θα σας πάρει τα αυτιά ΕΙΔΙΚΑ σε gaming.

Αυτά.

Ότι άλλο θέλετε ρωτάτε.

Για έως 850ευρώ το θεωρώ τίμιο gaming laptop. Για τα 1300 που ζήταγε ούτε καν. Η ποιότητα πλαστικών δε με πείθει ιδιαίτερα. Μοναδικό μεγάλο + το εύκολο άνοιγμα στο καπάκι για αναβάθμιση καθάρισμα κλπ.

Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να το έχεις δοκιμάσει... ξέρεις αν είναι ΟΚ με VR?

Βασικά με ενδιαφέρει για το HTC Vive, η οποία δεν έχει στις υποστηριζόμενες GPU  την 1660ti, παρότι η Nvidia αναφέρει ότι είναι  VR-Ready.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christosk78 είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να το έχεις δοκιμάσει... ξέρεις αν είναι ΟΚ με VR?

Βασικά με ενδιαφέρει για το HTC Vive, η οποία δεν έχει στις υποστηριζόμενες GPU  την 1660ti, παρότι η Nvidia αναφέρει ότι είναι  VR-Ready.

δεν ήμουν ποτέ του VR αλλά βλέπω οτι στους nvidia drivers μου εμφανίζει κανονικά τις επιλογές για VR. δε ξέρω αν αυτό λύνει την απορία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, christosk78 είπε

Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να τρέξεις το εργαλείο της HTC?

https://dl.vive.com/oobe/ViveCheck.exe

Ευχαριστώ...

πέρασε επιτυχώς όλα τα τεστ και είναι VR compatible :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...