Προς το περιεχόμενο

Κατατακτηριες ή πανελληνιες;


Paanoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας,φετος εδωσα πανελληνιες για πρωτη φορα.Τα μορια τα οποια εβγαλα δεν με ικανοποιησαν για το διαβασμα το οποιο ειχα ριξει με αποτελεσμα να μην καταφερω να πιασω την σχολη πρωτης μου επιλογης για 90 μορια και να μπαινω σε αυτην δευτερης επιλογης η οποια ειναι η Ασπαιτε.Εδω και καιρο σκεφτομαι αν θα ηταν προτιμερο να δωσω πανελληνιες ξανα ή να παω με το 10% μηπως και πιασω την πρωτη επιλογη,δηλαδη το  τμημα ηλεκτρολογων στο παδα και αν δεν τα καταφερω με το 10% να δωσω κατακτηριες για ΕΜΠ.. κ ολα αυτα διοτι η ασπαιτε ειναι μια σχολη που ακομα θεωρειται ΤΕΙ και ειναι κατι που με ανησυχει πολυ οσο αφορα τις επαγγελαμτικες μου δυνατοτητες στο μελλον.Επομενως..τι θα ηταν προτιμερο;Να δωσω πανελληνιες ή να παω με 10% και στην συνεχεια κατακτηριες;

Επεξ/σία από Paanoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημά σου είναι τι θα θεωρείται ΑΕΙ και τι ΤΕΙ, σου λέω οτι δυστυχώς και στο ΠΑΔΑ και σε όλα τα τμήματα συγχωνευόμενων σχολών και ιδρυμάτων, οτιδήποτε εμπίπτει στο επιστημονικό αντικείμενο του μηχανικού και από πίσω είναι το ΤΕΕ, ακόμα δεν έχουν θεσμοθετηθεί επαγγελματικά δικαιώματα και ούτε πρόκειται, δεν θέλει να εμπλακεί η πολιτεία και να πάει κόντρα με τις συντεχνίες, χρησιμοποιούνται καταχρηστικά κάποια παλιά δικαιώματα υπομηχανικών τα οποία αποτελούν ξεφτίλα για τις τωρινές σπουδές. Έχουν γίνει ορισμένα βήματα σε σχέση με παλιά αλλά γενικώς απ' οτι φαίνεται όλα τριγύρω αλλάζουνε και όλα ίδια μένουν, μπορείς να γραφτείς ως μέλος ΤΕΕ χωρίς ακόμα δικαιώματα. Η εξέλιξή σου αν επιλέξεις να σπουδάσεις εκεί έχει να κάνει ξεκάθαρα με τις δυνατότητές σου, το πρόβλημα είναι οτι θα πέσεις σε κάποιο εμπόδιο και θα κολλήσεις επειδή δεν θα έχεις δικαιώματα οπότε θα σε πάει πίσω όλη η κατάσταση. Οπότε, αν το θέμα σου είναι αυτό, καλύτερα ψάξε άλλο αντικείμενο. Κατακτήριες στο ΕΜΠ να δώσεις εφόσον είσαι πολύ καλός και έχεις περάσει αεράτα τα μαθήματα στην προηγούμενη σχολή αλλιώς χάσιμο χρόνου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατακτήριες για ΕΜΠ είναι πιο βαριά δοκιμασία από πανελλήνιες για ιατρική. Η 2η σχολή πάντως δεν είναι κακή επαγγελματικά. Ξαναδώσε πανελλήνιες με το 10% ή κανονικά, δε χάνεις τίποτα εκτός από έναν χρόνο. Αυτά που γράφει ο Βασίλης_29 ισχύουν (δυστυχώς). Η διαδρομή πάντως να τελειώσεις μια σχολή και να δώσεις κατατακτήριες ώστε να τελειώσεις δεύτερη μου ακούγεται εξαιρετικά χρονοβόρα και δεν ξέρω αν θα έχεις άμεση "επιστροφή" χρημάτων εντός συνόρων... Μιλάμε για 2 πτυχία στα 30 σου. Χρειάζεσαι και προϋπηρεσία όταν θα βγεις στο κλαρί να αναζητάς εργασία. Προσωπικά, θα τελείωνα τη σχολή που έχεις περάσει ήδη, η δική σου είναι 2η επιλογή, η δική μου ήταν η 6η (44η στο μηχανογραφικό)! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lasombra είπε

Κατατακτήριες για ΕΜΠ είναι πιο βαριά δοκιμασία από πανελλήνιες για ιατρική. Η 2η σχολή πάντως δεν είναι κακή επαγγελματικά. Ξαναδώσε πανελλήνιες με το 10% ή κανονικά, δε χάνεις τίποτα εκτός από έναν χρόνο. Αυτά που γράφει ο Βασίλης_29 ισχύουν (δυστυχώς). Η διαδρομή πάντως να τελειώσεις μια σχολή και να δώσεις κατατακτήριες ώστε να τελειώσεις δεύτερη μου ακούγεται εξαιρετικά χρονοβόρα και δεν ξέρω αν θα έχεις άμεση "επιστροφή" χρημάτων εντός συνόρων... Μιλάμε για 2 πτυχία στα 30 σου. Χρειάζεσαι και προϋπηρεσία όταν θα βγεις στο κλαρί να αναζητάς εργασία. Προσωπικά, θα τελείωνα τη σχολή που έχεις περάσει ήδη, η δική σου είναι 2η επιλογή, η δική μου ήταν η 6η (44η στο μηχανογραφικό)! :D 

Αυτον τον σκοπό δηλαδη να τελειώσεις πρώτα μια σχολη για να δώσεις κατατακτηριες μετά τον είχα εγώ. Το λάθος μου ήταν ότι υπολόγιζα την φοίτηση στην πρώτη σχολή ως εύκολη και με βαθμό ώστε να πάω φουριόζος για τις κατακτηριες. Τελικά τελείωσα στην ώρα μου με σχετικά καλό βαθμό, έχασα μια υποτροφία στο παρά 5, αλλά κατέληξα με μεγάλη ψυχολογική κούραση και άγχος, δεν είχα κουράγιο και όρεξη να κάνω τίποτε μετά ενώ άλλοι συμφοιτητές μου που τα πήγαν πιο χαλαρά μετά εξελίχτηκαν καλύτερα από μένα έψαξαν για δουλειά εγώ έμεινα στάσιμος για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να δω το θα κάνω. Οπότε για μένα, σε καμία περίπτωση μην περάσεις σε μια σχολή μόνο και μόνο για να δώσεις κατακτηριες σε μια άλλη μετά. 

1 ώρα πριν, Lasombra είπε

Κατατακτήριες για ΕΜΠ είναι πιο βαριά δοκιμασία από πανελλήνιες για ιατρική.

Δεν συμφωνώ, το να φέρεις 19000 μόρια στις πανελλήνιες είναι εξίσου δύσκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xgol είπε

Παντως σε σχολες οπως η Ιατρικη, μπαίνεις πολυ πιο ευκολα με κατατακτηριες.

Για να μπεις ''πολύ πιο εύκολα'' θα πρέπει να πάρεις πτυχίο από μια σχολή πρώτα, να κάνεις 8-9 μήνες φροντιστήριο, να διαβάσεις ύλη 600 σελίδων στο κάθε μάθημα, να ανταγωνιστείς άλλους 100 που έχουν κάνει τα ίδια πράγματα, και όλα αυτά για τη συμφέρουσα τιμή των 20 θέσεων. 

Α και ενίοτε να κληθείς να απαντήσεις σε θέματα εκτός ύλης.

600 σελίδες δεν είναι καν το άθροισμα της ύλης και των 4 μαθημάτων για πανελλήνιες.

Σοφό θα ήταν εάν δεν ξέρετε για ποιο πράγμα μιλάτε να μην εκτίθεστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο να συγκρίνονται οι κατατακτήριες με τις πανελλήνιες !!! Στις κατατακτήριες, 3 μαθήματα θα εξεταστεί που στην τελική αν δεν θέλει να δώσει λεφτά σε φροντιστήριο πηγαίνει και  βρίσκει τους καθηγητές και παρακολουθεί κανονικά σε αμφιθέατρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Για να μπεις ''πολύ πιο εύκολα'' θα πρέπει να πάρεις πτυχίο από μια σχολή πρώτα, να κάνεις 8-9 μήνες φροντιστήριο, να διαβάσεις ύλη 600 σελίδων στο κάθε μάθημα, να ανταγωνιστείς άλλους 100 που έχουν κάνει τα ίδια πράγματα, και όλα αυτά για τη συμφέρουσα τιμή των 20 θέσεων. 

Α και ενίοτε να κληθείς να απαντήσεις σε θέματα εκτός ύλης.

600 σελίδες δεν είναι καν το άθροισμα της ύλης και των 4 μαθημάτων για πανελλήνιες.

Σοφό θα ήταν εάν δεν ξέρετε για ποιο πράγμα μιλάτε να μην εκτίθεστε. 

Αυτα τα παραμυθια σε κανέναν που δεν ..τελείωσε Ιατρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xgol είπε

Αυτα τα παραμυθια σε κανέναν που δεν ..τελείωσε Ιατρικη.

Εισαγωγή με κατατακτήριες στη ιατρική Πατρών, θέση 8ος από τους 21. Πρώτο πτυχίο βιολογικό Πατρών. Εάν σε ενδιαφέρει και η χρονιά μπορώ να σε ενημερώσω με προσωπικό μήνυμα και ταυτότητα.

 Εάν δεν ξέρετε για ποιο πράγμα μιλάτε, μην γράφετε. Οι απλοί απόφοιτοι δεν έχουν ιδέα από κατατακτήριες. Καμία επαφή οι ενδοτμηματικές εξετάσεις με τις κατατακτήριες.

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, -Dimitris- είπε

Εισαγωγή με κατατακτήριες στη ιατρική Πατρών, θέση 8ος από τους 21. Πρώτο πτυχίο βιολογικό Πατρών. Εάν σε ενδιαφέρει και η χρονιά μπορώ να σε ενημερώσω με προσωπικό μήνυμα και ταυτότητα.

 Εάν δεν ξέρετε για ποιο πράγμα μιλάτε, μην γράφετε. Οι απλοί απόφοιτοι δεν έχουν ιδέα από κατατακτήριες. Καμία επαφή οι ενδοτμηματικές εξετάσεις με τις κατατακτήριες.

Καλή χρονιά και χρόνια πολλά.

Ανθρωπε εχεις τοση επαρση που δε μπορεις να συζητησεις με κανέναν . Κλασικο φαινομενο για τη φάρα μας θα μου πεις, αλλα αυτο το "αν δε ξερεις μη μιλας" που λες και ξαναλες, χαρακτηριζει μονο εσενα.

Καρφακι δε μου καιγεται για το ποιος εισαι και με ποια σειρα περασες. Τοσοι και τοσοι Φίλοι μου ειναι κατατακτηριοι, μεταξυ αυτών μια μακροχρόνια - πρωην -σχεση (εξαιρετικο μυαλο κ αριστη ιατρος, ωστοσο περασε 3η με 5μηνο φροντιστήριο, ενω εγώ τις εστειλα τα βιβλια μου απο τη Σχολή και ενω παράλληλα δούλευε, αφου σου αρεσουν οι προσωπικες ιστοριες).

Για τις κατατακτήριες λοιπόν, οι μισοί υποψήφιοι ειναι διακοσμητικοι. Δεν εχουν προετοιμαστεί, προετοιμάστηκε ελλιπώς και ήθελαν να δουν την εμπειρία, προετοιμάζονται με στόχο την επομενη χρονια κτλ. Άλλοι ψώνια, που παντα θελαν την "αιγλη" του επαγγελματος (Ιατρικη γαρ, δες τον τροπο που απευθύνεσαι εσυ στο συνομιλητή σου για παραδειγμα), άλλοι απο συναφείς σπουδές (Νοσηλευτική, Βιοχ, Βιολ) όντας ομως  μαθητες που βγαλαν 10-12.000 μορια στις Πανελληνιες, άλλοι απο άλλες κατευθύνσεις (χαμος σε δασκάλες, φιλολογους, γυμναστές)...

Οποτε αυτο το 20/100 που γράφεις (ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΎΜΕΡΑ 20% ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ) είναι επι της ουσίας ενα 20/60 και ειμαι γενναιόδωρος.

Έπειτα, αφου καταλαβες πως εχει ο ανταγωνισμος εν συγκρίσει με τις Πανελληνιες, ας μιλησουμε για τη διαβλητοτητα των Κατατακτηριων.

Σου παρεχεται η δυνατοτητα να εχεις προσωπικη σχέση με τον Καθηγητή που βαζει τα θέματα, να τον μαθεις και να σε μαθει, να κατανοησεις τι θεωρει σημαντικο απο την υλη. Τα οφελη πολλαπλά και προφανή. Για να μην αναφερθώ στις περιπτώσεις που εισαι γιος/κόρη Ιατρού, εχεις άκρες προς τον Καθηγητή, και μπορεσεις να τον προσεγγίσεις εκτος Πανεπιστημίου. 

Κατι ιστοριες πως κάποιοι "ξεχνουν" τα μπλε στυλό καθε χρονο, και γραφουν με μαυρο, ελέγχονται ως ανακριβεις..

Τωρα για την ύλη, είναι η ύλη απο 3 μαθηματα, στην οποία γνωριζεις απολυτα που θα δωσεις βαση και τι ζηταει ο Καθηγητής. Το μονο που αλλάζει με τις ενδοτμηματικες ειναι ενδεχομένως η ύλη, που μπορει για παραδειγμα να περιλαμβανει Βιοχημεια 1&2 ως ενιαίο μαθημα.

Γενικα απο Κατατακτηριες θα εισέλθουν και αστέρια φοιτητές (κατι που δεν ισχυει σε αλλες ειδικες κατηγοριες εισακτεων π.χ.) αλλα και ανεπαρκεις, αργοσχολοι, αδιαφοροι που γραψαν απλα τη ΒΑΣΗ και στα 3 μαθηματα και μπηκαν ελλείψει ανταγωνισμου.

Οσο για σενα, είσαι Ιατρος, μεγειά σου με χαρα σου, αλλα αυτο δεν αποτελεί επιχείρημα για τίποτα. Ίσα ίσα,  δεν εισαι τιποτα παραπανω απο τον συνομιλητή σου, οπως δεν ειναι κανενας μας, και το να απαξιώνουμε ανθρώπους προκαταβαλλοντας πως δε γνωρίζουν και δε θα πρεπε να μιλανε, είναι τουλαχιστον αισχρό.

Over and out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι ότι ο ένας από τους δυο μας έχει δώσει πανελλήνιες και κατατακτήριες, ενώ ο άλλος απλά χρησιμοποιεί εμπειρίες τρίτων (άκουσα, μου είπανε, μου είπε ο τρίτος ξάδερφος του θείου μου)

Προσωπικά, θα προσπαθούσα να μην εξέφραζα τη γνώμη μου σε πράγματα που δεν έχω ζήσει. Η παραπληροφόρηση σε τέτοιες σχολές είναι τεράστια για ευνόητους λόγους (που δε θα αναπτύξω γιατί είμαστε ήδη εκτός θέματος), από προφορική εξέταση μέχρι πτυχιακό παθολογίας.

Δεν τίθεται θέμα αντικειμενικότητας, ο καθένας το βιώνει διαφορετικά. Ωστόσο, άλλο να το βιώσεις και άλλο να το φανταστείς.

Τα υπόλοιπα να είχαμε να λέγαμε. 

Και για να γράψω και κάτι on topic :

TS, οτι και να αποφασίσεις να κάνεις, να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου σε τι ψυχολογική/οικονομική κατάσταση θα είσαι σε 4-5 χρόνια απο τώρα. Σε τέτοιο μεσοδιάστημα αλλάζουν πολλά πράγματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, xgol είπε

Ανθρωπε εχεις τοση επαρση που δε μπορεις να συζητησεις με κανέναν . Κλασικο φαινομενο για τη φάρα μας θα μου πεις, αλλα αυτο το "αν δε ξερεις μη μιλας" που λες και ξαναλες, χαρακτηριζει μονο εσενα.

Καρφακι δε μου καιγεται για το ποιος εισαι και με ποια σειρα περασες. Τοσοι και τοσοι Φίλοι μου ειναι κατατακτηριοι, μεταξυ αυτών μια μακροχρόνια - πρωην -σχεση (εξαιρετικο μυαλο κ αριστη ιατρος, ωστοσο περασε 3η με 5μηνο φροντιστήριο, ενω εγώ τις εστειλα τα βιβλια μου απο τη Σχολή και ενω παράλληλα δούλευε, αφου σου αρεσουν οι προσωπικες ιστοριες).

Για τις κατατακτήριες λοιπόν, οι μισοί υποψήφιοι ειναι διακοσμητικοι. Δεν εχουν προετοιμαστεί, προετοιμάστηκε ελλιπώς και ήθελαν να δουν την εμπειρία, προετοιμάζονται με στόχο την επομενη χρονια κτλ. Άλλοι ψώνια, που παντα θελαν την "αιγλη" του επαγγελματος (Ιατρικη γαρ, δες τον τροπο που απευθύνεσαι εσυ στο συνομιλητή σου για παραδειγμα), άλλοι απο συναφείς σπουδές (Νοσηλευτική, Βιοχ, Βιολ) όντας ομως  μαθητες που βγαλαν 10-12.000 μορια στις Πανελληνιες, άλλοι απο άλλες κατευθύνσεις (χαμος σε δασκάλες, φιλολογους, γυμναστές)...

Οποτε αυτο το 20/100 που γράφεις (ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΟΎΜΕΡΑ 20% ΠΕΡΝΑΝΕ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΗ ΒΑΣΗ) είναι επι της ουσίας ενα 20/60 και ειμαι γενναιόδωρος.

Έπειτα, αφου καταλαβες πως εχει ο ανταγωνισμος εν συγκρίσει με τις Πανελληνιες, ας μιλησουμε για τη διαβλητοτητα των Κατατακτηριων.

Σου παρεχεται η δυνατοτητα να εχεις προσωπικη σχέση με τον Καθηγητή που βαζει τα θέματα, να τον μαθεις και να σε μαθει, να κατανοησεις τι θεωρει σημαντικο απο την υλη. Τα οφελη πολλαπλά και προφανή. Για να μην αναφερθώ στις περιπτώσεις που εισαι γιος/κόρη Ιατρού, εχεις άκρες προς τον Καθηγητή, και μπορεσεις να τον προσεγγίσεις εκτος Πανεπιστημίου. 

Κατι ιστοριες πως κάποιοι "ξεχνουν" τα μπλε στυλό καθε χρονο, και γραφουν με μαυρο, ελέγχονται ως ανακριβεις..

Τωρα για την ύλη, είναι η ύλη απο 3 μαθηματα, στην οποία γνωριζεις απολυτα που θα δωσεις βαση και τι ζηταει ο Καθηγητής. Το μονο που αλλάζει με τις ενδοτμηματικες ειναι ενδεχομένως η ύλη, που μπορει για παραδειγμα να περιλαμβανει Βιοχημεια 1&2 ως ενιαίο μαθημα.

Γενικα απο Κατατακτηριες θα εισέλθουν και αστέρια φοιτητές (κατι που δεν ισχυει σε αλλες ειδικες κατηγοριες εισακτεων π.χ.) αλλα και ανεπαρκεις, αργοσχολοι, αδιαφοροι που γραψαν απλα τη ΒΑΣΗ και στα 3 μαθηματα και μπηκαν ελλείψει ανταγωνισμου.

Οσο για σενα, είσαι Ιατρος, μεγειά σου με χαρα σου, αλλα αυτο δεν αποτελεί επιχείρημα για τίποτα. Ίσα ίσα,  δεν εισαι τιποτα παραπανω απο τον συνομιλητή σου, οπως δεν ειναι κανενας μας, και το να απαξιώνουμε ανθρώπους προκαταβαλλοντας πως δε γνωρίζουν και δε θα πρεπε να μιλανε, είναι τουλαχιστον αισχρό.

Over and out

 

3 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Η διαφορά είναι ότι ο ένας από τους δυο μας έχει δώσει πανελλήνιες και κατατακτήριες, ενώ ο άλλος απλά χρησιμοποιεί εμπειρίες τρίτων (άκουσα, μου είπανε, μου είπε ο τρίτος ξάδερφος του θείου μου)

Προσωπικά, θα προσπαθούσα να μην εξέφραζα τη γνώμη μου σε πράγματα που δεν έχω ζήσει. Η παραπληροφόρηση σε τέτοιες σχολές είναι τεράστια για ευνόητους λόγους (που δε θα αναπτύξω γιατί είμαστε ήδη εκτός θέματος), από προφορική εξέταση μέχρι πτυχιακό παθολογίας.

Δεν τίθεται θέμα αντικειμενικότητας, ο καθένας το βιώνει διαφορετικά. Ωστόσο, άλλο να το βιώσεις και άλλο να το φανταστείς.

Τα υπόλοιπα να είχαμε να λέγαμε. 

Και για να γράψω και κάτι on topic :

TS, οτι και να αποφασίσεις να κάνεις, να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου σε τι ψυχολογική/οικονομική κατάσταση θα είσαι σε 4-5 χρόνια απο τώρα. Σε τέτοιο μεσοδιάστημα αλλάζουν πολλά πράγματα.

Καλές γιορτές παίδες. Το πήγατε λίγο off topic το θέμα. Οι ηλεκτρολόγοι ΤΕΙ  με αυτούς των ΑΕΙ έχουν  πρόγραμματα σπουδών με μεγάλη ομοιότητα , στα κοινά μαθήματα παίρνουν ίδια βιβλία και διδάσκονται παρόμοια ύλη. Για κάποιον που έχει βγάλει έναν decent βαθμό και έχει γνώσεις, υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να περάσει. Η σύγκριση ιατρικής με ηλεκτρολόγους μηχανικούς είναι λίγο άστοχη. Πιο πάνω λέω να μην  συγκρίνονται οι κατατακτήριες με τις πανελλήνιες. Στις πανελλήνιες θα δώσει έκθεση και χημεία. Μαθήματα για τα οποία θα πρέπει να πάει αναγκαστικά φροντιστήριο. Άλλο είναι να δίνεις εξετάσεις στο αντικείμενο το οποίο σπούδασες 5 χρόνια ...

Επεξ/σία από dicto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...