Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν τα χαρακτηριστικά των επεξεργαστών Intel Core 10ης γενιάς «Comet Lake-S»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα με γνώσεις, τις μοιράζουν απλόχερα και κάποιοι εξακολουθούν να παραμένουν στενομυαλοι.

Ο άλλος λέει πολλοί amdakides μαζεύτηκαν... Λογικό δεν είναι εφόσον βγάζει τώρα καλύτερους επεξεργαστές;; η αγοράσαμε από φανμποισμο;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
5 hours ago, Phoenix4 said:

Στο μοναδικό μέρος στο οποίο νικάει η Intel είναι στα laptop άνω των 500€ αλλά αυτό θα αλλάξει από του χρόνου εάν ισχύσουν οι υποσχέσεις που έχουν δώσει.

Του χρόνου ή φέτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Με 2070 σε 2k αναλυση (1440p εννοεις φανταζομαι) δεν τον φτανει ο 3600? Οκαy, εγινε φιλε, τι να λεμε τωρα. Αφου εχεις major GPU μπουκαλα ρε αδερφε, ετσι τους συγκρινεις τους επεξεργαστες? Eδω μας λεει οτι τα πινει ο 9600k που ειναι ιδιος με τον 9700k :P

ac-odyssey-1280-720.png

Δεν παίζει κανείς σε τέτοιες ανάλυσης bro , παρόλο που εκεί φαίνεται η δύναμη του επεξεργαστή , αλλά τη να κάνουμε μια δυνατή κάρτα για να μην φάει και τη μπουκάλα θέλει έναν cpu με μεγάλα clocks και για την ώρα ακόμα αυτό το έχει η intel , μακάρι να το δούμε από του χρόνου και στους Ryzen , πρόοδος έχει γίνει μεγάλη δεν το αμφισβητεί κανένας

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, MTX είπε

Δεν παίζει κανείς σε τέτοιες ανάλυσης bro , παρόλο που εκεί φαίνεται η δύναμη του επεξεργαστή , αλλά τη να κάνουμε μια δυνατή κάρτα για να μην φάει και τη μπουκάλα θέλει έναν cpu με μεγάλα clocks και για την ώρα ακόμα αυτό το έχει η intel , μακάρι να το δούμε από του χρόνου και στους Ryzen ,

Δεν εχει σημασια, εσυ ειπες οτι ο 9600 ειναι ιδιος με 9700 και μπροστα απο 3600, πραγμα που απλα δεν ισχυει. Οπως βλεπεις ο 9600 τρωει χαστουκια απο τον 3600 στο συγκεκριμενο παιχνιδι. 

Μα πως θες CPU με μεγαλα clocks για να μη φαει μπουκαλα η καρτα οταν ο 9600 ειναι που ριχνει τη μπουκαλα? Εδω και ο προηγουμενης γενιας 2600 (οχι ο Χ) σε ΣΤΟΚ ειναι απο πανω...

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MTX είπε

Μια χαρά αέρα πάει , συμπτώματικα με ac ασχολούμαι τελευταία , σε 2Κ ανάλυση με 2070 δεν τον έχω δει ποτέ πάνω από 65-70% cpu usage , με θερμοκρασίες κοντά στα 65c , και τον τρέχω στα 4.7 σε όλους τους πυρήνες , με μια evo black silent τον 35 ευρώ , δεν κολωνει πουθενά και προσφέρει τα μέγιστα , ίδιος με τον 9700Κ και ανώτερος από κάθε Ryzen σε παιχνίδια , 215 μου κόστισε μαζί με το cooler , όσο κάνει ο 3600χ που δεν τον φτάνει ούτε στο καλύτερο σας σενάριο σε gaming

O 9600K δεν είναι ίδιος με τον 9700K σε όλα τα παιχνίδια, πχ στο SoTR με 2080ti o [email protected] είναι όχι μόνο πιο αργός από τον [email protected] αλλά και από τον 9700K stock.

Το CPU usage όταν δεν έχεις bottleneck από την GPU πάει 85% για πλάκα ενώ στον 3600 είναι πολύ λιγότερο.

Ο 9600@5ghz σε 1080p με 2080 έχει ένα μικρό προβάδισμα στα μισά παιχνίδια, με 2080ti το προβάδισμα αυτό μεγαλώνει. Όταν η ανάλυση γίνεται 1440p το προβάδισμα αυτό γίνεται αρκετά μικρότερο, δηλαδή ακόμα και με 2080ti είναι κάτω από 6% και συνήθως ανάμεσα σε 2% και 4%. Στα υπόλοιπα μισά παιχνίδια οι δύο επεξεργαστές έχουν τις ίδιες επιδόσεις (υπάρχουν και λίγα παιχνίδια που ο 3600 είναι πιο γρήγορος). Αν βγάλεις το OC από τον 9600 σταματάει να έχει προβάδισμα.

Αν βγάλουμε από την εξίσωση τις 2080 και συγκρίνουμε με κάρτες όπως 1660super ή ακόμα και με 5700ΧΤ αν τα settings είναι High ή η ανάλυση είναι 1440p τότε η διαφορά είναι ασήμαντη ανάμεσα στους δύο επεξεργαστές (κάτω από 3%).

Αντί να κάνεις εσύ το test μπορείς να δεις κάποιο από το internet με τον 9600@5ghz και 2080 σε 1080p και 3600 μνήμες εκεί που φαίνεται η διαφορά,.

https://www.youtube.com/watch?v=FOZH9vXajnk

Τους περισσότερους χρήστες τους νοιάζει να πάρουν τον καλύτερο επεξεργαστή overall και δεν θέλουν να κάνουν OC γιατί μετά ο επεξεργαστής κάνει πολύ θόρυβο και καίει πολύ ρεύμα ακόμα και σε idle. O 3600 καταναλώνει λιγότερο ρεύμα (αφού στο ίδιο παιχνίδι δουλεύει σε πολύ μικρότερο ποσοστό), έχει τα διπλα threads και πολύ παρόμοιες επιδόσεις στα παιχνίδια με GPU κάτω των 400 ευρώ άρα αντικειμενικά είναι καλύτερος επεξεργαστής overall.

Αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος, η κατανάλωση, οι επιδόσεις σε multithread workload και έχεις πολύ καλή κάρτα γραφικών ώστε να κερδίζεις παραπάνω fps με το OC σου τότε καλά κάνεις και προτιμάς τον Intel, όμως αφού παίζεις σε 1440p το πλεονέκτημα είναι ελάχιστο και αν δεν έχεις 2080 μπορεί να είναι σχεδόν ανύπαρκτο.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ThReSh είπε

Του χρόνου ή φέτος?

Φέτος ουσιαστικά με τον Renoir άμα ισχύουν αυτά που ακούγονται για 8C/16T και soldered 4266Mhz RAM. Αν και δεν μου αρέσουν τα soldered κτλπ θα βοηθήσει πάρα πολύ στην απόδοση, έχουν διαρρεύσει και scores

https://www.hardwaretimes.com/7nm-amd-ryzen-4000-renoir-apus-to-feature-up-to-65-faster-graphics/

https://www.techradar.com/news/amd-ryzen-7-4800u-leak-hints-at-a-laptop-processor-with-serious-firepower

Είμαστε στην φάση των rumor αλλά θα δείξει, πάντως τώρα οι APU στα laptop δεν είναι ανταγωνίσμοι, κάτι 4C με 1 node πίσω ενώ η Intel έχει το fully optimized 14++++ και φτάνει μέχρι 8C

Με τον Renoir θα αλλάξει αυτό, ίσως να μην τους ξεπεράσει αλλά θα έχει ανταγωνισμό. Σύντομα έχει CES και θα δούμε εκεί.

Edit:

Δες εδώ base clock, +600Mhz σε σχέση με τον i9-9880H !

 

Edit 2: Είπα του χρόνου γιατί ακόμα το μυαλό μου είναι στο 2019 😋

8 ώρες πριν, MTX είπε

Φίλε με έχεις κουράσει με το ίδιο παραμύθι , σε προκαλώ σε real gaming benchmark , να φέρεις όποιον cpu θέλεις , θα έρθεις στο μαγαζί μου θα τα βάλουμε δίπλα δίπλα , θα τα τραβήξουμε βίντεο και θα τα ανεβάσουμε εδώ , φέρε ότι θέλεις από 3600χ που λες και μέχρι την ναυαρχίδα της σειράς , θα σου αποδείξω ότι και ποιο φθηνό θα βγει το σύστημα με 9600κ και ποιο δυνατό θα είναι σε gaming , και δεν χρειάζεται κάποιος ούτε και τους 9700κ & 9900κ ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις , άντε με 1-3 fps διαφορά , όσο γιατί τους επεξεργαστές της intel δεν ανησυχώ ότι θα φτάσουν 30 ευρώ , το αντίθετο γίνεται , από τους πολλούς cpu που βγάζει η amd , με της τιμές και τον ρυθμό που τους βγάζει σκοτώνει τους προηγούμενους γιατί έχει κορεστεί η αγορά με τα κορόιδα που τους αλλάζουν κάθε 8 μήνες , γιατί ξέμειναν από πυρήνες 

Παραγράφους μα τον Δία, μα τα χίλια γένια και μα τον Μανιτού πόσο δύσκολο είναι σεβάσου τον συνομιλητή σου.

Σε έχω κουράσει με τον ίδιο παραμύθι την ώρα που εσύ έχεις κουράσει εμένα και τους υπόλοιπους με διάφορες αβάσιμες αμπελοφιλοσοφίες. Εγώ έγραψα και έθεσα τα επιχειρήματα μου με στοιχεία όπως και ο Ryzenlake, εσύ τι έκανες ; Ένα theorycrafting για το πως νομίζεις πως είναι τα πράγματα όχι για το πως είναι, θεωρητική.

Απαντάς με μη-ρεαλιστικά σενάρια τύπου "έλα να βρεθούμε", ναι τώρα θα πάρω το αεροπλάνο να έρθω Αθήνα για να κάνω bench θαρρείς και δεν μπορώ να κάνω να το τραβήξω βίντεο και να το ανεβάσω άμα θέλω π.χ. , και όχι μόνο αυτό ποιος ο λόγος όταν αυτό που λες (να συγκρίνουμε επεξεργαστές) έχει γίνει ήδη μήνες τώρα, από τον Ιούλιο ; Όπου και να πας θα δεις το αποτέλεσμα όχι γιατί είναι συνεννοημένοι αλλά γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα.

Ο Ryzen στο worst case scenario είναι 5% πίσω στο gaming performance, στο CPU Usage είναι κανά 60% ενώ οι low core/thread Intel όπως ο 9600Κ είναι μπουκωμένοι σε περσινά παιχνίδια στο 95% (φαντάσου να έχεις στο background κανά Discord, κανά Chrome. Φαντάσου τι θα κάνει στα παιχνίδια του 20 και του 21 !). Εντωμεταξύ χάνει το 5% προβάδισμα αφού είναι μπουκωμένος σε ρεαλιστικό σενάριο γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ανοιχτό ΜΟΝΟ το παιχνίδι όταν είσαι στον υπολογιστή.

Δεν ανησυχείς για τους Intel την ώρα που το insomnia έχει γεμίσει με αγγελίες από Intel γιατί όλοι θέλουν να τους ξεφορτωθούν καθώς δεν έχουν αξία πλέον και κανένας δεν πουλάει Ryzen γιατί είναι υπερικανοποιημένοι, ok 😋

Η AMD δεν σκοτώνει τα παλιά της προϊόντα, το αντίθετο κιόλας και συνεχίζει να τα παράγει και τους ρίχνει τις τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα. Ο 2600 από 190€ πήγε στα 120€ και την θέση του πήρε ο 3600 που είναι τώρα αυτός στα 190€, η διαφορά είναι +/- 15% διαλέγει ο καταναλωτής και παίρνει. Άμα κάποιος θέλει να πουλήσει τον 2600 ενώ τον πήρε 190€ δεν θα τον δώσει 80€ ; 40€ διαφορά από καινούργιο τώρα και είναι λογικό, μεταχειρισμένος second hand είναι τι σκατά πόσο να τον έδινε 180€ ;

Η Intel είναι αυτή που σκοτώνει τα παλιά της προϊόντα που τα πουλάει ακόμα στην αρχική τους τιμή και δεν τα ρίχνει ούτε 1 ευρώ και ας είναι 2 ετών (!) Ποιος θα κάτσει να τα αγοράσει ; Δεν φεύγουν από το ράφι και οι πωλήσεις το δηλώνουν.

Εν κατακλείδι ότι και να ισχυρίζεσαι τα δεδομένα σε απορρίπτουν, εγώ το έχω αποδείξει με benchmarks εσύ όχι.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Φέτος ουσιαστικά με τον Renoir άμα ισχύουν αυτά που ακούγονται για 8C/16T και soldered 4266Mhz RAM. Αν και δεν μου αρέσουν τα soldered κτλπ θα βοηθήσει πάρα πολύ στην απόδοση, έχουν διαρρεύσει και scores

https://www.hardwaretimes.com/7nm-amd-ryzen-4000-renoir-apus-to-feature-up-to-65-faster-graphics/

https://www.techradar.com/news/amd-ryzen-7-4800u-leak-hints-at-a-laptop-processor-with-serious-firepower

Είμαστε στην φάση των rumor αλλά θα δείξει, πάντως τώρα οι APU στα laptop δεν είναι ανταγωνίσμοι, κάτι 4C με 1 node πίσω ενώ η Intel έχει το fully optimized 14++++ και φτάνει μέχρι 8C

Με τον Renoir θα αλλάξει αυτό, ίσως να μην τους ξεπεράσει αλλά θα έχει ανταγωνισμό. Σύντομα έχει CES και θα δούμε εκεί.

Edit:

Δες εδώ base clock, +600Mhz σε σχέση με τον i9-9880H !

Edit 2: Είπα του χρόνου γιατί ακόμα το μυαλό μου είναι στο 2019 😋

Παραγράφους μα τον Δία, μα τα χίλια γένια και μα τον Μανιτού πόσο δύσκολο είναι σεβάσου τον συνομιλητή σου.

Σε έχω κουράσει με τον ίδιο παραμύθι την ώρα που εσύ έχεις κουράσει εμένα και τους υπόλοιπους με διάφορες αβάσιμες αμπελοφιλοσοφίες. Εγώ έγραψα και έθεσα τα επιχειρήματα μου με στοιχεία όπως και ο Ryzenlake, εσύ τι έκανες ; Ένα theorycrafting για το πως νομίζεις πως είναι τα πράγματα όχι για το πως είναι, θεωρητική.

Απαντάς με μη-ρεαλιστικά σενάρια τύπου "έλα να βρεθούμε", ναι τώρα θα πάρω το αεροπλάνο να έρθω Αθήνα για να κάνω bench θαρρείς και δεν μπορώ να κάνω να το τραβήξω βίντεο και να το ανεβάσω άμα θέλω π.χ. , και όχι μόνο αυτό ποιος ο λόγος όταν αυτό που λες (να συγκρίνουμε επεξεργαστές) έχει γίνει ήδη μήνες τώρα, από τον Ιούλιο ; Όπου και να πας θα δεις το αποτέλεσμα όχι γιατί είναι συνεννοημένοι αλλά γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα.

Ο Ryzen στο worst case scenario είναι 5% πίσω στο gaming performance, στο CPU Usage είναι κανά 60% ενώ οι low core/thread Intel όπως ο 9600Κ είναι μπουκωμένοι σε περσινά παιχνίδια στο 95% (φαντάσου να έχεις στο background κανά Discord, κανά Chrome. Φαντάσου τι θα κάνει στα παιχνίδια του 20 και του 21 !). Εντωμεταξύ χάνει το 5% προβάδισμα αφού είναι μπουκωμένος σε ρεαλιστικό σενάριο γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις ανοιχτό ΜΟΝΟ το παιχνίδι όταν είσαι στον υπολογιστή.

Δεν ανησυχείς για τους Intel την ώρα που το insomnia έχει γεμίσει με αγγελίες από Intel γιατί όλοι θέλουν να τους ξεφορτωθούν καθώς δεν έχουν αξία πλέον και κανένας δεν πουλάει Ryzen γιατί είναι υπερικανοποιημένοι, ok 😋

Η AMD δεν σκοτώνει τα παλιά της προϊόντα, το αντίθετο κιόλας και συνεχίζει να τα παράγει και τους ρίχνει τις τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα. Ο 2600 από 190€ πήγε στα 120€ και την θέση του πήρε ο 3600 που είναι τώρα αυτός στα 190€, η διαφορά είναι +/- 15% διαλέγει ο καταναλωτής και παίρνει. Άμα κάποιος θέλει να πουλήσει τον 2600 ενώ τον πήρε 190€ δεν θα τον δώσει 80€ ; 40€ διαφορά από καινούργιο τώρα και είναι λογικό, μεταχειρισμένος second hand είναι τι σκατά πόσο να τον έδινε 180€ ;

Η Intel είναι αυτή που σκοτώνει τα παλιά της προϊόντα που τα πουλάει ακόμα στην αρχική τους τιμή και δεν τα ρίχνει ούτε 1 ευρώ και ας είναι 2 ετών (!) Ποιος θα κάτσει να τα αγοράσει ; Δεν φεύγουν από το ράφι και οι πωλήσεις το δηλώνουν.

Εν κατακλείδι ότι και να ισχυρίζεσαι τα δεδομένα σε απορρίπτουν, εγώ το έχω αποδείξει με benchmarks εσύ όχι.

Και πάλι έγραψες μια από τα ίδια , οπότε θέλεις να κάνουμε το τεστ , θα εκπλαγείς ευχάριστα , όπως έκανε και ξεροκέφαλος φίλος μου που έχει τον 3700χ , και από το καλοκαίρι τα ίδια λέμε , τώρα του έχει απομείνει μόνο το παραμύθι με το cpu usage να μου κοπαναει , επειδή εγώ είμαι 70% και αυτός 40% , 

Ο δικός μου θα πεθάνει σε δύο χρόνια ο δικός του θα βασιλεύει ,

Προσωπικά για 2-3 χρόνια τον αγόρασα έτσι και αλλιώς γιατί δεν ήθελα να πάω πιο πάνω σε κόστος , αλλά και πάλι δεν τον βλέπω να πεθάνει με τη δύναμη που έχει , 

Αν και βλέπω αυτός να κάνει αναβάθμιση πριν από μένα και αυτά που λέει για βάθος χρόνου είναι τρίχες κατσαρες , κάποιος άλλος θα ευχαριστηθεί τον επεξεργαστή του με τα μισά χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MTX είπε

και γιατί είναι άκυρες η μέτρησης μου

Διότι δεν είναι επαγγελματικές. Δεν είναι και οι 2 υπολογιστές με τα ίδια specs, ίδιο σενάριο ίδιες δοκιμές ίδια όλα όπως κάνουν οι reviewers είτε στις ιστοσελίδες είτε στα κανάλια του Youtube.

Διότι υπάρχουν αμέτρητες αποδείξεις από τον Ιούλιο που βγήκε η 3η γενιά πως ότι ισχυρίζεσαι απλά δεν ισχύει. Το έχουμε ξαναδεί το έργο, είναι κάτι εξακριβωμένο. Όπου και να πας θα δεις πως απλά ο 3600Χ είναι στεγνά ανώτερος σαν επεξεργαστής, ακόμα και στο Passmark που επί εποχής Bulldozer η AMD ήταν 100 χιλιόμετρα πίσω τώρα... είναι τόσο μπροστά.

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Ryzen+5+3600X&id=3494

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-9600K+%40+3.70GHz&id=3337

20.518 Multicore VS 13.497

2916 Singlecore VS 2680 (!)

Μπροστά στο multi ο 3600Χ ακόμα και στο single ! Σε όλα ανώτερος, στεγνή απόδοση, τιμή, περιθώρια διαχρονικής αναβάθμισης. Απλά με το ζόρι πίσω 5% στα FPS όταν ήδη πιάνει αρκετά, τι να τα κάνεις τα +20 FPS στο rainbow six όταν πιάνει ήδη 300 ; Εδώ το μέγιστο monitor πιάνει 240Hz. Και θα έχεις 240Hz (+300 ευρώ) με 200 ευρώ CPU ;

Επιμένεις για τις μνήμες, ο φίλος σου ήθελε να πάρει πανάκριβες B-die για να έχει κέρδος στην απόδοση τύπου +1% όταν με το kit που ανέβασα πριν είναι υπερκαλυμμένος για έναν enthusiast budget CPU σαν τον 3600(Χ). Με 70 ευρώ αγοράζεις ένα από τα καλύτερα kit στην αγορά, τέλος. Άμα ο άλλος θέλει να σκάσει 60.000€ για να πάρει ένα Honda Type-R δεν σημαίνει πως όλα τα Honda είναι πανάκριβα, είναι θέμα επιλογής. Είδε ο άλλος το B-die τώρα και του καρφώθηκε.

Σου έχω απαντήσει 3 φορές, συζήτηση κάνουμε δεν έχω θέμα, αλλά και στις 3 φορές παρατήρησε πως κάθε φορά παρουσιάζω κάτι καινούργιο με συνδέσμους και δεδομένα. Δεν λέω τι είδα στον υπολογιστή του 3ου Ξαδέλφου του Θείου. Πηγές κανονικά πας και διαβάζεις. Βιντεάκι κανονικό που δείχνει τα FPS.

Χρησιμοποιώ το επιχείρημα των κονσολών από του χρόνου που θα είναι 16T και εσύ δεν χαμπαριάζεις, κόλλησες στον 6Τ. 95% CPU Usage σε περσινά παιχνίδια και εσύ γουστάρεις, ε ντάξει τι να πω άμα θες να αλλάζεις CPU κάθε 2/3 χρόνια γιατί πιάνεις +5 FPS τώρα και θες να κλείνεις τον Chrome/Discord κτλπ πριν ξεκινήσεις το παιχνίδι καλώς, ο καθένας όπως βολεύεται 😋

2 ώρες πριν, MTX είπε

εγώ εκείνο που διαπίστωσα είναι ότι για να πάρεις αυτό που πρέπει από τους ryzen ως απόδοση , πρέπει να τσοντάρεις περισσότερα χρήματα σε καλύτερες μητρικές και μνήμες , άρα στο σύνολο δεν σου βγαίνει ένα σύστημα φθηνότερο

Θα σε βοηθήσω λίγο γιατί δεν γνωρίζεις.

https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html

115€ και τρέχει έως 3800Χ για πλάκα, έρχεται με 3rd Gen BIOS οπότε δεν έχεις πρόβλημα συμβατότητας

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

80€, πριν από 3 μέρες κόστιζαν 69€ αλλά λόγο διαθεσιμότητας ο πιο φθηνός τις πουλάει 80€. Ο ΧΜΡ τρέχει κανονικά, και άμα πας για B-die όπως αυτές

https://www.skroutz.gr/s/20315091/G-Skill-Trident-Z-Neo-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C14D-16GTZN.html

Κάνετο, για 3,5 αύξηση στην τιμή παίρνεις +3% απόδοση ! Τρομερό, όποιος έχει τα λεφτά ας το κάνει αλλά αυτό δεν μας αφορά. Όποιος το κάνει ενώ δεν τον φτάνει το budget είναι απλά άσχετος, και όποιος το κάνει σε budget enthusiast CPU όπως τον 3600Χ είναι ακόμα πιο άσχετος, αυτές οι μνήμες βγάζουν νόημα σε CPU όπως 3800Χ minimum, 3900X +++ τουλάχιστον.

Αναφέρεσε σε μαγαζί, υποθετικά έχεις μία άλφα γνώση αλλά δεν σε βλέπω να γνωρίζεις για τα ίδια τα κομμάτια πραγματικά. Πως πρέπει να δώσεις παραπάνω χρήματα για την μητρική όταν η Tomahawk Max προσφέρει ότι χρειάζεσαι ;

Δεν το λέω με εχθρική έννοια αλλά καλό είναι να διαβάζουμε κανά άρθρο/review να περί του θέματος, μία κλασική B450 είναι αρκετή για το 90% των Ryzen.

Από την άλλη για να ξαναμπούμε μες το θέμα του άρθρου με τους Comet Lake τώρα καινούργια μητρική πάλι, άντε να πλασάρεις σε ένα πελάτη/φίλο πες το όπως θες τον 9600Κ και μία μητρική 1151 όταν σε 6 μήνες βγαίνει πάλι νέο socket/chipset. Θα δώσει 100-150 ευρώ το παιδί στο νερό και μετά μόλις βγει η 10η γενιά θα σε ρωτήσει "μπορώ να βάλω αυτό της 10ης γενιάς ;" και εσύ θα του πεις ένα ξερό όχι.

Η Β450 υπάρχει από πέρσι για την 2ερη γενιά (2018) παίζει την τωρινή γενιά του 2019 και θα παίξει και 2020 με BIOS Update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2020 στις 12:25 ΜΜ, Ryzenlake είπε

Δεν εχει σημασια, εσυ ειπες οτι ο 9600 ειναι ιδιος με 9700 και μπροστα απο 3600, πραγμα που απλα δεν ισχυει. Οπως βλεπεις ο 9600 τρωει χαστουκια απο τον 3600 στο συγκεκριμενο παιχνιδι. 

Μα πως θες CPU με μεγαλα clocks για να μη φαει μπουκαλα η καρτα οταν ο 9600 ειναι που ριχνει τη μπουκαλα? Εδω και ο προηγουμενης γενιας 2600 (οχι ο Χ) σε ΣΤΟΚ ειναι απο πανω...

Ο 9600K με oc και καλές ram(latency και ταχύτητα) είναι ελάχιστα πίσω από τον αντίστοιχο 3600 όπου το AC ζητάει πυρήνες και αρκετά μπροστά όπου ζητάει STP για τα draw calls της dx11 μηχανής γραφικών του. Όλα τα μεγάλα fps drops που τρως(ακόμα και με 9900K) in-game είναι από το δεύτερο.

Όταν βέβαια τρέχεις bench μόνο με το πρώτο σενάριο μόνο λογικό να βγαίνουν μπροστά τα amd. Απλά πρέπει αυτό κάπου να φαίνεται.

Στις 4/1/2020 στις 6:20 ΠΜ, Phoenix4 είπε

Φαντάσου να γίνεται όλη αυτή η μανούβρα, η επιλογή για +5 FPS ενώ ο 9600Κ είναι στο 95% CPU usage και είναι έτοιμος να τα κλάσει σε παιχνίδι (shadow of the tomb raider) ενώ ο 3600Χ είναι στα 70% αραχτός με αρκετό περιθώριο για το μέλλον.

1. Αν κλειδώσεις το παιχνίδι στα καρέ που θες(π.χ. 60) θα δεις ότι περισσεύει αρκετή δύναμη από τον-κακό ακόμα και για μένα-9600K. Αυτοί τεστάρουν uncapped για να σου δείξουν τι περιθώρια έχεις στο gaming. Το βλέπω με τον δικό μου 4/8. Όταν κλειδώσω το watch dogs 2 στα 60 καρέ είμαι γύρω στο 50% cpu usage συνήθως. Αντί για 90%+ uncapped.

2. Στα cpu που δεν έχουν HT το cpu usage δείχνει πάντα αρκετά υψηλότερο γιατί αντιπροσωπεύει πραγματική αξιοποίηση. Σε cpu με HT μπορεί ας πούμε να βλέπεις το usage στο 90% και να μην υπάρχει περιθώριο αύξησης επιδόσεων, επειδή οι επιπλέον πυρήνες είναι εικονικοί. Μοιράζονται πόρους και μια δεδομένη στιγμή μπορεί ένας συγκεκριμένος πόρος να καλείται από δύο θρεντ ταυτόχρονα. 

3. Ο 9600Κ τρέχει στα 4,3 Ghz απέναντι σε ryzen που τρέχουν oced επίσης στα ίδια και βλέπεις αυτά που βλέπεις στο βίντεο. Υπάρχει περιθώριο μέχρι τα 5Ghz περίπου και η διαφορά θα ανέβει γύρω στο 10-15%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο 9600K με oc και καλές ram(latency και ταχύτητα) είναι ελάχιστα πίσω από τον αντίστοιχο 3600 όπου το AC ζητάει πυρήνες και αρκετά μπροστά όπου ζητάει STP για τα draw calls της dx11 μηχανής γραφικών του. Όλα τα μεγάλα fps drops που τρως(ακόμα και με 9900K) in-game είναι από το δεύτερο.

Όταν βέβαια τρέχεις bench μόνο με το πρώτο σενάριο μόνο λογικό να βγαίνουν μπροστά τα amd. Απλά πρέπει αυτό κάπου να φαίνεται.

Ναι, και ο 7600k οπου ζηταει STP ηταν μπροστα του 1600. Το ποιος ηταν καλυτερη επιλογη το εκρινε η ιστορια. Δεν βλεπω κατι διαφορετικο στα επιχειρηματα σου απο αυτα που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει καποιος για να προτεινει τον 7600k. Μαλιστα, για του λογου το αληθες, τωρα ειναι ακομα χειροτερα τα πραματα, γιατι δυστηχως ο 9600k εχει ακριβως το ιδιο STP με τον 7600k. Ο 3600 απο την αλλη ειναι χοντρικα 40% πανω απο τον 1600 (IPC + ρολογια). Εστω και με τα 2 OC η διαφορα ειναι καπου 25-30%. 

Δεν καταλαβαινω τι συζηταμε να πω την αληθεια. Προσπαθεις να μου πεις οτι ο 9600k ειναι καλυτερη επιλογη του 3600? Ε σορρυ ρε φιλε, δεν θα παρω. Και για υποκαταστατο κονσολας να το ειχα το PC παλι τον 3600 θα προτιμουσα. Πριν 2 χρονια, αρχες '18 που ειχε φτασει τα 210-220€ ( ο 8600k) αξιζε, σημερα λυπαμαι αλλα ουτε με σφαιρες. 

Το προσφατο παρελθον σε εβγαλε λαθος οσον αφορα το STP εναντια στα cores και εσυ το διαγραφεις και ξαναρχιζεις τα ιδια, σαν να μην εγινε ποτε. Ηδη εχουν περασει 3 χρονια που βλεπουμε παιχνιδια που κρατανε πολυ ψηλοτερα lows με πανω απο 6threads. Που σημαινει δεν εχει μεινει πολυ ζωη ακομα. 1 τσιγαρο δρομος ειναι μεχρι να σβησουν και τα 6 πυρηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ναι, και ο 7600k οπου ζηταει STP ηταν μπροστα του 1600. 

Ας αφήσουμε την ιστορία. Όσοι παίρνουν ryzen νοιάζονται μόνο για το σήμερα. Το γεγονός ότι εσύ με έναν 8700Κ των 350€ του 2017 τους ρίχνεις ακόμα στα αυτιά και δεν σε φτάνουν ούτε με 3700X του 2019 το προσπεράνε.

Δεν μπορεί να μας νοιάζει η ιστορία μόνο για τα θρεντς των ryzen που κάποτε ΘΑ αξιοποιηθούν και να προσπερνάμε όλα τα δυνατά intel των 350€ που έθαψαν γενιές και γενιές amd επεξεργαστών.

Ούτε φυσικά είναι ανταγωνιστής του 1600 ο 7600Κ, πέρα από ένα 6μηνο. Ούτε μπορείς να συναγάγεις αυθαίρετα ότι όσο εύκολα περάσαμε από την αξιοποίηση των 4 cores στα 6 cores θα περάσουμε και απο τα 6 στα 8 στα 12 κλπ. Ακόμα και σήμερα η πλειοψηφία των games ζητάει μέχρι 4 cores.

υ.γ.: Άλλωστε 9600Κ με 3600 έχουν 6 θρεντς διαφορά. 1600 με 7600Κ 8. Καμία σχέση.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ας αφήσουμε την ιστορία. Όσοι παίρνουν ryzen νοιάζονται μόνο για το σήμερα. Το γεγονός ότι εσύ με έναν 8700Κ των 350€ του 2017 τους ρίχνεις ακόμα στα αυτιά και δεν σε φτάνουν ούτε με 3700X του 2019 το προσπεράνε.

Δεν μπορεί να μας νοιάζει η ιστορία μόνο για τα θρεντς των ryzen που κάποτε ΘΑ αξιοποιηθούν και να προσπερνάμε όλα τα δυνατά intel των 350€ που έθαψαν γενιές και γενιές amd επεξεργαστών.

Ούτε φυσικά είναι ανταγωνιστής του 1600 ο 7600Κ, πέρα από ένα 6μηνο. Ούτε μπορείς να συναγάγεις αυθαίρετα ότι όσο εύκολα περάσαμε από την αξιοποίηση των 4 cores στα 6 cores θα περάσουμε και απο τα 6 στα 8 στα 12 κλπ. Ακόμα και σήμερα η πλειοψηφία των games ζητάει μέχρι 4 cores.

υ.γ.: Άλλωστε 9600Κ με 3600 έχουν 6 θρεντς διαφορά. 1600 με 7600Κ 8. Καμία σχέση.

Γιατι να αφησουμε την ιστορια? Επειδη σε εβγαλε λαθος?
 

Δεν λεω οτι καποτε ΘΑ αξιοποιηθουν. Λεω εδω και τωρα αξιοποιουνται. Αυτο εγραψα και πριν. Οταν βλεπεις scaling, ιδιως στα lows με πανω απο 6 threads αυτο σημαινει οτι τα 6 threads ειναι περιοριστικος παραγοντας. Εδω και τωρα. Ουτε αυριο ουτε παραμεθαυριο. Ηδη υπαρχουν games 3ετιας που scalaroun σε πανω απο 6 threads. Βασικα στο wd2 βαραω 100% usage με τον δικο μου στα 5.1. Παιχνιδι 4ετιας. Για ποιο ΘΑ μιλαμε?

Πως δεν ειναι ανταγωνιστης ο 1600 με τον 7600k? Ρε αδερφε, την πιο κοντινη ημερομηνια κυκλοφοριας την εχουν οι zen με τους kaby. Οι coffeelake ουτως η αλλος καναν launch χωρις low end mobo, οποτε δεν ανταγωνιστηκαν τον 1600 μεχρι τον Ιανουαριο του 2018. Οταν βγηκαν δηλαδη και τα zen+. 

Δεν εχουν σημασια τα threads ετσι οπως το κοιτας εσυ. Ο 9600k ειναι 50% πιο δυνατος απο τον 7600k. Ο 3600 ειναι 40% πιο δυνατος απο τον 1600. Την ιδια διαφορα δυναμης εχουν δηλαδη πανω κατω αμφοτεροι. Το οτι ο ενας αυξησε τα threads και ο αλλος το STP δεν αλλαζει την εξισωση. 

ΥΓ. Αμα βρεις καποιον παντως ανταλλαζω τον 8700k με 3700x, και ας μου ριχνει στα αυτια. Καλα ειδικα αμα μου πληρωσει και τα πραματα που χρειαστηκα να αγορασω για να τον τρεχω....undervolted, ανταλλαζω και με 3600 ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Ηδη εχουν περασει 3 χρονια που βλεπουμε παιχνιδια που κρατανε πολυ ψηλοτερα lows με πανω απο 6threads. 

Τα frame drops φαίνονται άμεσα. Όταν πέφτεις κάτω από τα 60 καρέ φαίνεται ακόμα και με τέλεια frame times.

Αν μιλάμε για lows σε όρους frame-times τότε θα δούμε κάτι σε 5% ή πάνω. Κάτι που να μην επηρεάζεται από στιγμιαία και αραιά stutters του 1/4 second π.χ. Γιατί τα lows 0,1% και 1% δεν ανταποκρίνονται σε αντιληπτό smoothness. Εκτός αυτού, άπειρα games που με 4/8 λογικά δεν θα έπρεπε να τα τρέχω smooth γίνονται smooth όταν κλειδώσεις στα 60 καρέ με vsync. Δηλαδή βλέπεις σχεδόν φλατ καμπύλη frame-times. Οπότε δεν με νοιάζει καθόλου τι λέει η στατιστική.

Αναφορά σε κείμενο

Βασικα στο wd2 βαραω 100% usage με τον δικο μου στα 5.1. Παιχνιδι 4ετιας. Για ποιο ΘΑ μιλαμε?

4ετίας από τις μετρημένες στα δάχτυλα εξαιρέσεις της Nubisoft. Σωστά. Αν έβαζες και κανένα frame cap/vsync για τα 60 καρέ που ενδιαφέρουν τον κοσμάκη τότε θα έβλεπες και κάτω από 40% usage. Το υπόλοιπο είναι απόθεμα για το μέλλον και άλλα πράγματα.

Στα ryzen πάντα θα βλέπεις χαμηλό usage γιατί το ένα thread φρενάρει τα υπόλοιπα. Εσύ με 5,1Ghz και ram latency κάτω από 45ns δεν έχεις τέτοιο θέμα.

Αναφορά σε κείμενο

Οι coffeelake ουτως η αλλος καναν launch χωρις low end mobo, οποτε δεν ανταγωνιστηκαν τον 1600 μεχρι τον Ιανουαριο του 2018.

Δεν ήταν ακριβά τα entry level Z mobo των 100-110€ του τότε. Άσε που σου έδινα περιθώριο για καλύτερες ram και αναβάθμιση στην ίδια πλατφόρμα.

Αναφορά σε κείμενο

Δεν εχουν σημασια τα threads ετσι οπως το κοιτας εσυ. Ο 9600k ειναι 50% πιο δυνατος απο τον 7600k. Ο 3600 ειναι 40% πιο δυνατος απο τον 1600. Την ιδια διαφορα δυναμης εχουν δηλαδη πανω κατω αμφοτεροι. Το οτι ο ενας αυξησε τα threads και ο αλλος το STP δεν αλλαζει την εξισωση

Aπό τη μία μας λες ότι το watch dogs 2 λιώνει τον 6/12 8700Κ σου με 100% usage. Και από την άλλη ότι οι επίσης 6/12 ryzen 3600 θα λάμψουν στο μέλλον όταν θα αξιοποιηθούν.

Άρα κοιτάμε τι κάνουν τα δύο τσιπ στο watch dogs 2 και παίρνουμε μια καλή εικόνα για το πόσο θα ανοίξει η ψαλίδα. Με βάση αυτά που έχω δει μην περιμένεις και θαύματα.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Τα frame drops φαίνονται άμεσα. Όταν πέφτεις κάτω από τα 60 καρέ φαίνεται ακόμα και με τέλεια frame times.

Αν μιλάμε για lows σε όρους frame-times τότε θα δούμε κάτι σε 5% ή πάνω. Κάτι που να μην επηρεάζεται από στιγμιαία και αραιά stutters του 1/4 second π.χ. Γιατί τα lows 0,1% και 1% δεν ανταποκρίνονται σε αντιληπτό smoothness. Εκτός αυτού, άπειρα games που με 4/8 λογικά δεν θα έπρεπε να τα τρέχω smooth γίνονται smooth όταν κλειδώσεις στα 60 καρέ με vsync. Δηλαδή βλέπεις σχεδόν φλατ καμπύλη frame-times. Οπότε δεν με νοιάζει καθόλου τι λέει η στατιστική.

Ποια κλειδωμένα 60 με vsync ρε φίλε...δηλαδή παίρνεις Intel με υδροψύξεις delid kits και liquid metal, κλοκάρις στα 5+ με καταναλώση όσο το Air condition για να τρέχεις με vsync 60 fps?! Πραγματικά αναρωτιέμαι τι συζητάμε αυτή τη στιγμή...

Αμα ήθελα να παίζω με vsync 60αρι θα κράταγα τον 1600. Ναι ναι, ξέρω, σε μιά σκήνη στο AC origins τα χάνει, μπροστά στο ναό εκεί στην Αλεξάνδρεια. Σοβαρός λόγος αναβάθμισης....

Η συζήτηση για CPU για gaming έχει νόημα όταν ο κάτοχος παίζει με CPU forced μπουκάλα. Αμά είναι να μιλάμε για 60 με VSYNC τζάμπα το συζήταμε, αγοράζεις τον φθηνότερο και κάνεις τη δουλειά σου. Τι 3700x και 9900k βάζουμε στη κουβέντα, τι νόημα έχουν αυτά τα CPU αμα παίζεις με vsync? Πάρε 1600, πάρε 8400, πάρε 2600 που είναι και φτηνός. Στο 99.9% των παιχνιδιών κρατάνε το 60αρι. 

Δηλαδή πραγματικά με έστειλες τώρα. Ότι ο καήμενος ο κάτοχος του 1600 ας πούμε θα χαλαστεί γιατί στο 0.01% του παιχνιδιού θα πέσει στα 55 ενώ ο άλλος που έσκασε τα τριπλά για 7700k εκείνη την περίοδο κράτησε τα 60. Ντάξει, όσο πάει χειροτερεύει η κατάσταση. Προσπαθώ να συνέλθω ακόμα από αυτά που διάβασα....οτί ας πούμε εγώ, μιας και με φέρνεις σαν παράδειγμα, πήγα σε 8700k από 1600 για να .... κρατήσω 60αρι!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

vsync στα 60 ή τα 75 για single player. Προφανές !!!!!!!

Τα multiplayer έχουν άλλο φάσμα απαιτήσεων.

Αναφορά σε κείμενο

Δηλαδή πραγματικά με έστειλες τώρα. Ότι ο καήμενος ο κάτοχος του 1600 ας πούμε θα χαλαστεί γιατί στο 0.01% του παιχνιδιού θα πέσει στα 55

Μακάρι να ήταν έτσι. Όλοι θα πέρναμε από τη λαϊκή έναν 1600(με τις τωρινές τιμές).

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...