Προς το περιεχόμενο

Thinclients


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη τη στιγμη εχω το κεντρικο pc μου στο υπνοδωματιο θελω ομως να στησω αλλα 2 pc και σκεφτομαι οτι αντι να επενδυσω σε 2 pc που θα κοστισουν τουλαχιστον 200 ευρω το καθενα  να βαλω το κεντρικο pc στο σαλονι να του ριξω ενα esxi η ενα vmware και να φτιαξω 3 vm και να παρω 3 thinclient για να μπαινουν με remote desktop. σιγουρα θα πρεπει να βαλω τουλαχιστον 16 gb ram εχω ηδη 16 και φυσικα gigabit ethernet.,

το ερωτημα ειναι το εξης ... τι να χρησημοποιησω για thinclients ?? απο τη μια βρισκω κατι τετοιο

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1495039-mini-pc-nexbox-t11-atom-z8350-4gb64gb/

και απο την αλλη διαβαζω οτι μπορει να γινει και με raspbery pi 4  καπως ετσι

https://www.youtube.com/watch?v=rsob_pQXnCM

το pi το θελω κυριως γιατι στο δωματιο μου εχω 2 οθονες και θα με βολευε που εχει 2 mini hdmi το pi4

αρα εστω οτι βρισκω 2 μεταχειρισμενα atom cpu mini pc και το pi4 το κοστος θα ειναι 240 ευρω συν 16gb ram 60 ευρω αρα θελω 300 ευρω.

το θεμα ειναι θα τρεχουν καλα τα vm στα thinclient τοσο με τα ατομ mini pc οσο και με το pi4 η θα εχω κολληματα και λαγγαρισματα ; αν ναι απο τι θα ειναι ; απο το δικτυο η απο το cpu του thinclient ?

βεβαια απο την αλλη με 300 ευρω βρισκω μεταχειρισμενα 2 καλουτσικα dell 4ης γενιας ιντελ... και κραταω και το pc μου με full επιδοσεις παρα να το κανω vm με οτι αυτο συνεπαγεται στην αποδοση..

δεν παιζω παιχνιδια χρηση γραφειου και ιντερνετ.

επισης εχω βρει και αυτα εδω

https://www.alibaba.com/product-detail/Support-Intel-Core-Apollo-Lake-Celeron_60826455227.html?spm=a2700.7724857.normalList.33.4dc77397pB0dPM

με celeron apollo lake n3350 και 2 hdmi οπου συμφωνα με αυτο

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Celeron-N3350-vs-Intel-Atom-x5-Z8350/m197164vsm143924

εχει την διπλασια ταχυτητα ο celeron σε σχεση με τον ατομ. και παλι θα ειναι αρκετα ικανος να εχω σωστη εμφανιση και λειτουργια των vm ?

παρακαλω την γνωμη οσων εχουν σχετικη εμπειρια.

Επεξ/σία από dimtsef
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες στην αρχή οτι τα δυο έξτρα pc θα κοστίσουν ~400. Μετά υπολογίζεις οτι το στήσιμο hypervisor mainframe με nodes θα σου βγει ~300, χώρια το σετάρισμα, χωρίς να ξέρεις αν θα δουλεύει, πως θα δουλεύει, τι προβλήματα/incompatibilities θα σου βγάλει. Μετά οτί μπορείς να βρείς με ~300 δυο Dell pc. No brainer. Πας στην πρώτη λύση. Αν μιλούσαμε τουλάχιστον για μισό κόστος να το συζητούσαμε. Αλλά μιλάς για ίδιο κόστος ακριβώς.

Χώρια που χτύπα ξύλο, καίγεται το τροφοδοτικό στο mainframe σου, ή ακόμα χειρότερα η μητρική. Στην πρώτη περίπτωση έχεις άλλα δυο pc καβάτζα. Στην δεύτερη δεν έχεις τίποτα.

Δεν είμαι κατά των hypervisors, ίσα ίσα που θέλω να στήσω κι εγώ κάποτε. Απλά μην βάζεις όλα σου τα αυγά σε ένα καλάθι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι κατά των hypervisors, ίσα ίσα που θέλω να στήσω κι εγώ κάποτε

φιλε μου επειδη εισαι ασχετος επι του θεματος αστο καλυτερα τι απαντας..

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πουλάς το πισί σου, αγοράζεις ένα καλό λάπτοπ και έτσι θα έχεις έναν μόνο Η/Υ που θα λειτουργεί το ίδιο καλά στο σαλόνι, υπνοδωμάτιο, κουζίνα, μπαλκόνι, τουαλέτα και γενικά όποιον άλλο χώρο έχει το σπίτι σου. (και με τις έξτρα οθόνες εννοείτε)
Ακόμα και στις διακοπές που λέει ο λόγος.

ή εναλλακτικά

Κρατάς ότι έχεις, αγοράζεις ένα απλό/φθηνό λάπτοπ και έτσι θα έχεις ένα Η/Υ που θα λειτουργεί και στο σαλόνι, υπνοδωμάτιο, κουζίνα, μπαλκόνι, τουαλέτα και γενικά όποιον άλλο χώρο έχει το σπίτι σου. (και με τις έξτρα οθόνες εννοείτε)
Ακόμα και στις διακοπές που λέει ο λόγος.
Η διαφορά με την πρώτη λύση είναι ότι θα μπορεί να συνδεθεί με το «καλό» πισί για να διαβάσει αρχεία, ταινίες ή ότι άλλο μπορεί να χρειαστείς.
.
.
.
Τέλος, επειδή και εσύ έχεις μια ασχετοσύνη με το άθλημα.
Το HyperVisor ( VMware Fusion, Oracle Virtual Box, Oracle VM for x86, Solaris Zones, Parallels and VMware Workstation) με τα vm's του βοηθάνε όταν συνήθως θέλουμε να τρέξουμε πολλαπλά λειτουργικά συστήματα που το καθένα θα εκτελεί διαφορετικές λειτουργίες στο ίδιο σίδερο.
Εσύ αυτό που περιγράφεις υλοποιείται από Terminal Server ή Parrallels Remote App Server ή κάτι αντίστοιχο, δηλαδή ένα μηχάνημα που τρέχει ένα λειτουργικό που κάνει μία δουλειά και αυτή είναι να φορτώνει τα thinclients τα οποία δεν έχουν δίσκο ούτε και λειτουργικό επάνω τους.
Σε κάθε περίπτωση πάντως, για να το έχεις έτσι όπως το περιγράφεις εντός σπιτιού σε διαφορετικά δωμάτια είναι παντελώς άχρηστο και πεταμένα λεφτά.

 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά να πω ότι δεν έχω γνώσεις επί του θέματος, αλλά θα μ' ενδιέφερε το ίδιο setup. Οπότε ας κρατήσουμε το θέμα επίκαιρο.

Δε θεωρώ ότι είναι άχρηστο και πεταμένα λεφτά. Τουναντίον, αναβαθμίζεις ένα component, κι αναβαθμίζονται όλα τα PC.

Γενικά στο hardware, υπάρχει ένα sweet spot όπου μεγιστοποιείται το VFM.

Συνήθως ένας quadcore είναι οικονομικότερος από x2 dualcore της ίδιας σειράς.

Ένας ssd του 1ΤΒ είναι οικονομικότερος (και μάλιστα έχει καλύτερα specs) από x2 ssd των 500GB της ίδιας σειράς.

Ένα dimm των ram των 16GB, είναι οικονομικότερο από x2 dimm των 8gb της ιδιας σειράς.

Ένα PSU του ενός ΚW, είναι οικονομικότερο από x2 PSU των 500W

Και φυσικά, το ίδιο (και παραπάνω) ισχύει στις κάρτες γραφικών.

Επίσης, το κεντρικό pc, μπορεί να είναι σε κάποιο άλλο δωμάτιο ή σε κάποια αποθήκη χωρίς θέρμανση οπότε έχεις καλύτερες θερμοκρασίες και μηδενικό θόρυβο.

Τέλος να πω ότι το ebay είναι γεμάτο από thin clients τα οποία ξεκινάνε από 20€ (και πιο κάτω αλλά δεν ξέρω τι παίζει)

Πριν 2 εβδομάδες περίπου, ο Linus, έστησε ένα θηρίο στο σπίτι του με σκοπό να αντικαταστήσει ΟΛΑ τα pc του.

 

Επεξ/σία από solution1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α γεια σου αυτο λεω ρε φιλε και εγω  αλλα πεταγετε ο καθενας και εκτος απο το οτι δεν εχει εμπειρια το παιζει και εξυπνος τι να πω..  μακαρι να το κρατησουμε καθαρο , οπως το ειπες θα ηθελα το κεντρικο pc να παει στο σαλονι κυριως για το θορυβο οχι οτι κανει υπερβολικο αλλα κανει. κατα τα αλλα με καλυψες σε ολα ! το ζητημα ειναι να μας πει καποιος που εχει δοκιμασει καποια παρομοια λυση εντυπωσεις απο τη χρηση και με τι hardware !

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2019 στις 3:56 ΠΜ, dimtsef είπε

δεν παιζω παιχνιδια χρηση γραφειου και ιντερνετ.

Καλή Χρονιά! Αυτό που χρειάζεσαι είναι laptop όπως σου γράφει ο @dpolal είναι φανερό ότι εσύ δεν έχεις εμπειρία και όχι ότι το παίζουν έξυπνοι. Αν το pc σου κάνει θόρυβο πάρε μία Noctua, σε δουλειές γραφείου και internet μπορείς να βάλεις τα ανεμιστηράκια της να είναι ακίνητα και να μην ακούγεται τίποτα.

Όταν βλέπεις ένα video από το youtube αυτό έχει γίνει compress με codec κατάλληλο για ποιότητα video, στο remote desktop γίνεται record και compress ολόκληρη η οθόνη σου με codec κατάλληλο για .... remote desktop δηλαδή η εικόνα στα video θα αλλοιώνεται. Πέρα από την χαμηλή ποιότητα αυτό που θέλεις να κάνεις είναι και ενεργειοβόρο, θα βάζεις το pc να κάνει 3 stream.... Επίσης δεν γίνεται να μοιράσεις τα resources της GPU.....

Πέρα από αυτά για να είναι snappy οι clients θα πρέπει να έχεις ένα σοβαρό δίκτυο, αν σκοπεύεις να χρησιμοποιούνται και οι 3 client ταυτόχρονα τότε το ιδανικό θα είναι gbit ethernet στους thin clients και 2.5gbit στον server και ένα switch που να τρέχει εσωτερικά στα 5-10gbit, δηλαδή χρήματα και καλώδια.

Αν χρησιμοποιήσεις το wifi του router του ISP σε συνδιασμό με μία μόνο GPU στο server και χρησιμοποιείς 2 client ταυτόχρονα θα πλησιάσεις pc 20ετίας σε response και γραφικά.

Το καλύτερο της ημέρας που μου έφτιαξε την διάθεση ήταν το video του linus ο οποίος το κάνει σωστά αλλά με παρανοϊκό κόστος. Μία πανάκριβη GPU για κάθε client γιατί δεν γίνεται να μοιράσεις τα resources και συνδέει κατευθείαν πάνω το κάθε monitor με DP extension γιατί φυσικά δεν χρησιμοποιεί remote desktop...

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimtsef είπε

Δεν είμαι κατά των hypervisors, ίσα ίσα που θέλω να στήσω κι εγώ κάποτε

φιλε μου επειδη εισαι ασχετος επι του θεματος αστο καλυτερα τι απαντας..

Λοιπόν, επειδή πρέπει να έχεις πολύ μεγάλο θράσος (πέρα από άπλετη ασχετοσύνη και την κλασική ελληνοβλαχοξερολίαση) για να τους αποκαλείς όλους ασχέτους και τρελούς και να κάνεις και downvoting, όταν πάνε να σε βοηθήσουν ανιδιοτελώς και μάλιστα το κάνεις αυτό χρονιάρες μέρες, πάμε μια γύρα κερασμένη από εμένα. Αρχικά, απ' ό,τι φαίνεται η αφεντιά σου δεν ξέρει καν να κάνει ένα απλό quote.

2 ώρες πριν, dimtsef είπε

α γεια σου αυτο λεω ρε φιλε και εγω  αλλα πεταγετε ο καθενας και εκτος απο το οτι δεν εχει εμπειρια το παιζει και εξυπνος τι να πω..  μακαρι να το κρατησουμε καθαρο , οπως το ειπες θα ηθελα το κεντρικο pc να παει στο σαλονι κυριως για το θορυβο οχι οτι κανει υπερβολικο αλλα κανει. κατα τα αλλα με καλυψες σε ολα ! το ζητημα ειναι να μας πει καποιος που εχει δοκιμασει καποια παρομοια λυση εντυπωσεις απο τη χρηση και με τι hardware !

Αυτό λες ε;

Το οτι ο Linus έστησε ένα σωστό hypervisor mainframe που έχει ρίξει πάνω 4xCPU, 4xRAM, 4GPU, 4xUSB3 και μετά έχει κάνει μοίρασμα του hardware σε 4 client OSes μέσω του hypervisor; Ε λοιπόν μάντεψε, αυτό δεν έχει απολύτως καμιά σχέση με αυτό που λες εσύ, και ίσα ίσα είναι ακριβώς αυτό που εννοούσα εγω όταν σου απάντησα στο πρώτο post. Bare Metal Hypervisor με 1 linux host και μετά 2,3,4 client OSes αναλόγως με το πόσο hardware έχεις να μοιράσεις.

Εσύ μιλάς για απλό vm που απλά θα δουλεύει σε RDP ας πούμε. Teamviewer φάση για να στο κάνω νιανιά. Καμιά απολύτως σχέση με το τι βλέπεις στο video. Και κάτι πάρα πολύ απλό για να το παίζεις ιστορία. Πάμε παρακάτω.

Στις 31/12/2019 στις 5:56 ΠΜ, dimtsef είπε

Αυτη τη στιγμη εχω το κεντρικο pc μου στο υπνοδωματιο θελω ομως να στησω αλλα 2 pc και σκεφτομαι οτι αντι να επενδυσω σε 2 pc που θα κοστισουν τουλαχιστον 200 ευρω το καθενα  να βαλω το κεντρικο pc στο σαλονι να του ριξω ενα esxi η ενα vmware και να φτιαξω 3 vm και να παρω 3 thinclient για να μπαινουν με remote desktop. σιγουρα θα πρεπει να βαλω τουλαχιστον 16 gb ram εχω ηδη 16 και φυσικα gigabit ethernet.,

Σου απάντησαν ήδη οι παραπάνω, πάρε ένα laptop. Στο μυαλό σου έχεις έναν αχταρμά και προφανώς δεν ξέρεις καν τις πρακτικές διαφορές ενός απλού remote desktop σε ένα κλασικό VM, από έναν bare metal hypervisor. Απλά είδες εκεί 2 video στο youtube και σου γυάλισε για το παίζεις ιστορία στους γείτονες.

Και μάθε και τρόπους. Η συμπεριφορά σου είναι επιεικώς άθλια, πέρα από την ασχετοσύνη που ήδη τόνισαν 2 πριν τριτώσει από μένα.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχιζετε την ιδια λογικη σιγα μην κρατουσατε καθαρο ενα thread... δε θελω laptop ανθρωπε μου θελω 3 pc που θα δουλευουν ταυτοχρονα τι δεν καταλαβαινετε..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thinclient = entry level pc που τρέχει Windows PE με RDP client ή Android με RDP client ή Linux με RDP client.

Αυτό που βλέπουμε στο video είναι κάτι τελείως διαφορετικό, ο άνθρωπος πήρε usb 3.0 extenders των 1700$, είναι μία ανοησία αυτό που έχει κάνει, φυσικά αν έχεις λεφτά για πέταμα ή στα δίνουν δώρο τα USB extenders για να τα διαφημίσεις, τότε ΟΚ.

Το thinclient setup το έχω κάνει σε διάφορα σχολεία παλαιότερα και δουλεύει μια χαρά. Το RDP είναι πολύ εξελιγμένο πρωτόκολλο και ειδικά σε gigabit lan δουλεύει άψογα. Θα απέφευγα το RP, προτίμησε κάποιο nuc με Celeron (atom είναι πολύ χαμηλής ισχύος), έχει και στις αγγελίες με 100 ευρώ έτοιμο nuc celeron με ssd και ram.

Το κεντρικό σου PC δε μας είπες τι CPU έχει. Για να έχεις μια άνετη ταυτόχρονη χρήση, θες 2 πυρήνες/4 threads σε κάθε VM, οπότε για 3 θες 6 πυρήνες/12 threads + 2 πυρήνες για το βασικό σύστημα που θα τρέχει τα VMs. Οπότε μιλάμε για 8 core / 16 threads για το main σύστημα. Αν έχεις κάποιο Ryzen 1800X/2700X κτλ μια χαρά θα είσαι. Τώρα για τη RAM, με 4GB per VM ίσως να είσαι λίγο στριμωγμένος, προτίμησε 32GB RAM ώστε να έχεις 8 per VM και 8 για το main.

6 ώρες πριν, elpenor είπε

Όταν βλέπεις ένα video από το youtube αυτό έχει γίνει compress με codec κατάλληλο για ποιότητα video, στο remote desktop γίνεται record και compress ολόκληρη η οθόνη σου με codec κατάλληλο για .... remote desktop δηλαδή η εικόνα στα video θα αλλοιώνεται. Πέρα από την χαμηλή ποιότητα αυτό που θέλεις να κάνεις είναι και ενεργειοβόρο, θα βάζεις το pc να κάνει 3 stream.... Επίσης δεν γίνεται να μοιράσεις τα resources της GPU.....

Πέρα από αυτά για να είναι snappy οι clients θα πρέπει να έχεις ένα σοβαρό δίκτυο, αν σκοπεύεις να χρησιμοποιούνται και οι 3 client ταυτόχρονα τότε το ιδανικό θα είναι gbit ethernet στους thin clients και 2.5gbit στον server και ένα switch που να τρέχει εσωτερικά στα 5-10gbit, δηλαδή χρήματα και καλώδια.

Αν χρησιμοποιήσεις το wifi του router του ISP σε συνδιασμό με μία μόνο GPU στο server και χρησιμοποιείς 2 client ταυτόχρονα θα πλησιάσεις pc 20ετίας σε response και γραφικά.

Αυτά δεν είναι ακριβώς σωστά, το RDP κάνει συμπίεση φυσικά αλλά όχι video encode όπως το υπονοείς, ειδικά σε LAN η απόδοση είναι άψογη και το κόστος σε CPU είναι ελάχιστο.

GPU μπορείς να μοιράσεις σε VMs (βλέπε nvidia grid) αλλά η nvidia το υποστηρίζει μόνο στις Tesla. Φυσικά υπάρχουν κάποια driver hacks για να το κάνεις και σε consumer GPUs. Για AMD δε γνωρίζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτά δεν είναι ακριβώς σωστά, το RDP κάνει συμπίεση φυσικά αλλά όχι video encode όπως το υπονοείς, ειδικά σε LAN η απόδοση είναι άψογη και το κόστος σε CPU είναι ελάχιστο.

Καλή χρονιά!

Μπορεί να έχεις δίκιο και να μην τα εξήγησα "τεχνικά" με τον καλύτερο τρόπο αλλά ο στόχος μου ήταν να κάνω κατανοητό γιατί αυτή η λύση δεν είναι καλύτερη από την αγορά δύο pc των 200 ευρώ ή ενος laptop. To RDP έχει μόνο 33ms για να κάνει encode όταν δείχνει video, τα δύο windows που θα τρέχουν μέσα από VM σε ένα average pc ή θα αλλοιώνουν την εικόνα ή θα κάνουν skip frames. Επίσης το wifi του ISP router δεν έχει το bandwidth που χρειάζεται. Τώρα αν δοκιμάσεις εσύ στο PC σoυ είμαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα να κάνει lossless stream σε δύο clients αλλά αν ο OP είχε αντίστοιχο σύστημα  πιστεύω ότι θα μας το είχε αναφέρει 😋.

58 λεπτά πριν, malakudi είπε

GPU μπορείς να μοιράσεις σε VMs (βλέπε nvidia grid) αλλά η nvidia το υποστηρίζει μόνο στις Tesla. Φυσικά υπάρχουν κάποια driver hacks για να το κάνεις και σε consumer GPUs. Για AMD δε γνωρίζω.

Είμαι σίγουρος ότι οι Tesla δεν αφορούν τον OP και τους περισσότερους αλλά τα driver hacks είναι πολύ καλή πληροφορία.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει encode το rdp, για 1920x1080x24bit στα 60fps θέλεις 3 gbps uncompressed. Με ένα απλό lossless compression πέφτεις ήδη στο μισό. Το RDP στέλνει compressed bitmaps ενώ κάνει refresh μόνο ότι χρειάζεται όσες φορές χρειάζεται. Όταν θα βλέπεις video στα 25fps full screen, θες περίπου 700mbps. Προφανώς θα πρέπει ο RDP client να είναι με Gbit interface, όχι με wifi ούτε με powerline. Σε κάθε περίπτωση το video είναι μία περίπτωση μόνο, μπορεί να μη το χρειάζεται να παίζει video full screen αλλά μόνο σε παράθυρο τύπου youtube.

Το GPU sharing έχει νόημα αν θες να δώσεις δυνατότητα στα VMs για GPU acceleration (CUDA, NVENC κτλ). Για παιχνίδια έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα εκτός κι αν κάνεις multiseat setup και όχι thin client setup.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Δεν κάνει encode το rdp, για 1920x1080x24bit στα 60fps θέλεις 3 gbps uncompressed. Με ένα απλό lossless compression πέφτεις ήδη στο μισό. Το RDP στέλνει compressed bitmaps ενώ κάνει refresh μόνο ότι χρειάζεται όσες φορές χρειάζεται. Όταν θα βλέπεις video στα 25fps full screen, θες περίπου 700mbps. Προφανώς θα πρέπει ο RDP client να είναι με Gbit interface, όχι με wifi ούτε με powerline. Σε κάθε περίπτωση το video είναι μία περίπτωση μόνο, μπορεί να μη το χρειάζεται να παίζει video full screen αλλά μόνο σε παράθυρο τύπου youtube.

Το GPU sharing έχει νόημα αν θες να δώσεις δυνατότητα στα VMs για GPU acceleration (CUDA, NVENC κτλ). Για παιχνίδια έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα εκτός κι αν κάνεις multiseat setup και όχι thin client setup.

Σημασιολογικά έχεις δίκιο η σωστή έκφραση είναι "compression του κάθε block του bitmap" όμως ακόμα και η ίδια η Microsoft το αναφέρει για ευκολία σαν encoding, quote " The capability of a server to encode and a client to decode with RDP 6.0 Bitmap Compression......". Πολύ σωστά κάνεις και τους υπολογισμούς για το bandwidth.

Η δυνατότητα να μπορείς να δεις ένα video full screen στον browser και να έχεις GPU acceleration σε αυτόν είναι πολύ βασικό κατά την γνώμη μου, όλοι βλέπουν video full screen σε full hd και ακόμα και ένα απλό css σήμερα χρησιμοποιεί 3D transforms από την GPU. Πλέον ο firefox και ο chrome χρησιμοποιούν την GPU για τα πάντα, compositing/painting κλπ. Αν δοκιμάσεις να δεις ένα video χωρίς GPU acceleration το CPU usage είναι πολύ μεγάλο αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα σήμερα στα linux distro τα οποία χρειάζονται hacks για να το ενεργοποιήσουν στον chrome.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιες πληροφοριες μπραβο ! 3 gbps ; σιγουρα τα παντα θα ειναι πανω σε gigabit lan αρα ηδη τρωει bottleneck απο τα "αποδυτήρια" ;

οσον αφορα το κεντρικο συστημα ειναι i5 8500 και 32gb ram ( ειχα 16gb σημερα εβαλα άλλο ενα σετακι 16gb που ειχε ενας φιλος)  τα οποια μπορώ να φτάσω μέχρι 64 αν χρειαστει.

οσον αφορα τους client καταληγω σε celeron καθως ακομα και το rasp pi4 με ενα κουτι παει κοντα στο 80αρι ευρω. περα απο nuc εχω βρει και αυτα

https://www.alibaba.com/product-detail/Support-Intel-Core-Apollo-Lake-Celeron_60826455227.html?spm=a2700.7724857.normalList.33.4dc77397pB0dPM

που λογικα θα ειναι αρκετα δυνατα και υποστηριζουν και dual hdmi

Δισκο εχω ηδη εναν ssd για το λειτουργικο και εναν nvme με αρκετα iops για τα vms

Μια πολυ σημαντικη πληροφορια ηταν σχετικα με το GPU acceleration που ειπε ο Elpenor καθως τωρα με τα onboard γραφικα του i5 προσωπικα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Βεβαια αν γινει ολο το setup με esxi θα υπαρχει ενα θεμα σιγουρα και τοτε ισως να πρεπει να δω το ενδεχομενο μιας καλης αλλα κυριως συμβατης καρτας γραφικων οσον αφορα το hack για το GPU Sharing .

Μια εναλλακτικη λυση θα ηταν να κρατησω το συστημα οπως ειναι τωρα απλα με vmware για τα αλλα 2 clients και να μπαινω στο δικο μου παλι με rdp αλλα θα ειναι τουλαχιστον οπως ειναι τωρα και οχι virtualized . Το καλυτερο σεναριο για εμενα τουλαχιστον θα ηταν esxi με μια καρτα γραφικων με GPU sharing καθως θα ειναι ολα centralized και διαδικασιες backup restore αλλα και αναβαθμισης θα ηταν πανευκολες σε συνδυασμο με ενα lan san storage. το θεμα μου δεν ηταν εγω να πηγαινω απο pc σε pc καθως στα αλλα 2 pc θα καθεται η γυναικα μου και στο αλλο ο γιος μου, αυτο οσον αφορα τα σχολια καποιον για το να παρω ενα laptop . Μια απορια ακομα, λογικα ενα vm τρεχει καλυτερα σε esxi παρα σαν paravirtualized πανω σε vmware workstation να υποθεσω;

μετα κοιτουσα και το https://unraid.net/pricing το οποιο διαβαζω ειναι πολυ πιο ευκολο στο gpu sharing απο οτι ειναι το esxi που θελει ειδικο hardware και αδειες χρησης !

δεν ξερω αν υπαρχει καποιος εδω που το εχει δουλεψει το συγκεκριμενο ! αν βρω λιγο χρονο στις επομενες ημερες θα το δοκιμασω

και αυτο εδω !

https://forums.unraid.net/topic/60556-my-experience-with-esxi-vs-unraid/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

update---------

αν δουμε αυτο εδω το βιντεο

 

βέπουμε ποσο άψογα τρέχουν 2 vm με γραφικά και κυριως χωρις καμια χρηση κανενος thinclient αφου στην ουσια χρησημοποιουν απλα το hdmi στο μονιτορ ! η μονη προυποθεση ειναι να υπαρχει μια καρτα γραφικων για καθε vm . Στην περιπτωση μου θα μπορουσα να κάνω το ιδιο και μαλιστα με καποια cat6 to hdmi ανταπτορακια οπως βλεπουμε εδω η ακομα και με ενα 15μετρο hdmi θα εκανα δουλεια

αρα το σημα απο το vm στην οθόνη θα ειναι real time χωρις καμια αναγκη για thinclient ! το προβλημα που παραμενει ειναι πως θα φερω usb στην καθε οθόνη ωστε να συνδεσω πανω πληκτρολογιο ποντικι και οτι άλλο χρειαστει να εχω μπροστα μου. Φυσικα η οθονη θα πρεπει να εχει usb hub δυνατοτητες κατι που ολες οι συγχρονες οθονες εχουν.

https://www.skroutz.gr/products/show/36893790

Συνεχιζοντας την ερευνα πανω σε αυτο το concept βλεπω και το ενδεχομενο της χρησης usb extender μεσω lan με κάτι σαν και αυτο
https://pairno.gr/cablexpert-usb-extender-30m-uae-30m?skr_prm=WyJmMDVjNTE4YS00NjFlLTQ4NTEtOTM2Zi02OTFjZGRmMDdmZmYiLDE1Nzc5MDQ3OTY1NTUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

usb2 βεβαια αλλα μικρο το κακο !

αρα συνοψιζοντας ! θα μπορουσα αντι να πληρωσω 100+ ευρω για ενα nuc η ενα μινι pc τελοσπαντων με celeron που λεγαμε με όλους τους περιορισμους που θα ειχα μεσω RDP που αναφέρατε πιο πανω και χωρις GPU δυνατοτητες στα vm,  να αγορασω μια οποιαδηποτε καρτα γραφικων με hdmi, και εδω μπορω να επενδυσω αναλογα την αποδοση που θελω σε καθε vm στα γραφικα, τα παραπανω extenders για το hdmi οπως και για το usb , lan καλωδιο, και με μια ομορφη στημενη καλωδιωση να εχω το καλυτερο value for money αποτελεσμα ! το κοστος για τα extenders usb και hdmi/ 15μετρο καλωδιο ειναι περιπου 30 ευρω ! δεν θα πω για το κοστος του utp...  το μονο εξτρα κοστος ειναι τα 53 ευρω για την αδεια χρησης του unraid για το virtualization !! και χωρις φυσικα το εξτρα ρευμα και το single point of failure που μπορει να παρουσιαστει σε καποιο thinclient nuc κτλπ... !

Ακουω !

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...