Προς το περιεχόμενο

Ο νέος AMD Ryzen Threadripper 3990X είναι ένα τέρας 64 πυρήνων και 128 threads!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Βάζουν HEDT στο Cloud και δεν το ήξερα;

Όλα τα άρθρα που έχουν παραθέσει αναφέρονται σε Epyc Rome, δεν είναι hedt οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχολίασα μια μα#@×% που είπανε... άλλο το HEDT άλλο το Workstation,  Server κομμάτι.  Άλλο να σου βγάζει BSOD στο παιχνίδι,  άλλο στη δουλειά.  

Η AMD έχει ήδη πάτημα στο Cloud εδώ και 4 χρόνια πολύ σημαντικό.  Απλά δεν είναι γνωστό.  Και με το GPU partitioning θα ξεπεράσει την NVIDIA σε 12-18 μήνες mark my words. 

Το να μου τσαμπουνας πράγματα που δε γνωρίζεις με εκνευρίζει. 400 χιλιάρικα σε τέτοιες εταιρείες κάνουν τα GBIC για το δίκτυο. Παίρνουν Cisco ενώ οι άλλες εταιρείες τους δίνουν τη και ύδωρ. Και θα πάει τώρα ο άλλος με Desktop CPU να πάρει μερίδιο....τι άλλο θα ακούσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι η ιντελ με τη σειρά 10 θα κλείσει το κύκλο στα 14nm. έχει κορεστεί δεν μπορεί να δώσει κάτι επιπλέον , από του χρόνου θα δούμε νέα αρχιτεκτονική, άμεσος μετά τη σειρά 4000 της amd θα το ανακοίνωσει , λογικά μπρος το τέλος του τρέχοντος έτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστος ο MTX,εγω ομως εχω 7900χ και χ299 ασους ομεγκα και πραγματικα δν τα αλλαζω εκτος απο την cpu μπορει να παρω ενα 10900χ οταν πεσει η τιμη η ντελιντ τον 7900χ και μια χαρα παλι με OC.ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ειμαι για τα παιχνιδια που παιζω ακομα και με 1080ti,δν κανω εργασιες στο πισι δν ειναι δουλεια μ(θα μ πεις και γιατι πηρες χ299?) γιατι ειμαι αρρωστος με την τεχνολογια ηθελα να κανω sli αλλα δν εκατσε τελικα  χεχε :D

οτι ηταν να δωσουν τα 14nm το εδωσαν επρπ ηδη να ψαχνουν καινουργια αρχιτεκτονικη και το μονοπολειο αν παρει γραμμη η amd οτι δν εχει ανταγωνισμο τοτε θα εχουμε τα ιδια με την ιντελ παλι εμεις χανουμε και αυτοι βγαζουν τα μπιμπικικινια απλα τα πραγματα.

Δεν θα επαιρνα amd γτ οι χ570 μητρικες μ φενονται προσωπικα πολυ ασχημες!Αλλιως οι cpus ειναι πραγματικα value for money και παρα πολυ καλες επιδοσεις πλεον οποιος δν το παραδεχεται ειναι πορομενος η κομπλεξικος θεωρω.

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giotis1982 είπε

Σχολίασα μια μα#@×% που είπανε... άλλο το HEDT άλλο το Workstation,  Server κομμάτι.  Άλλο να σου βγάζει BSOD στο παιχνίδι,  άλλο στη δουλειά.  

Η AMD έχει ήδη πάτημα στο Cloud εδώ και 4 χρόνια πολύ σημαντικό.  Απλά δεν είναι γνωστό.  Και με το GPU partitioning θα ξεπεράσει την NVIDIA σε 12-18 μήνες mark my words. 

Το να μου τσαμπουνας πράγματα που δε γνωρίζεις με εκνευρίζει. 400 χιλιάρικα σε τέτοιες εταιρείες κάνουν τα GBIC για το δίκτυο. Παίρνουν Cisco ενώ οι άλλες εταιρείες τους δίνουν τη και ύδωρ. Και θα πάει τώρα ο άλλος με Desktop CPU να πάρει μερίδιο....τι άλλο θα ακούσουμε. 

Ποιά η διαφορά στην κατασκευή μεταξύ EPYC και R/TR που κάνει κάποιον από αυτούς επιρρεπή σε bsods κλπ?

Ίσα ίσα, όσο ανεβαίνουν, είναι όλο και πιο διαλεγμένα τσιπάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ποιά η διαφορά στην κατασκευή μεταξύ EPYC και R/TR που κάνει κάποιον από αυτούς επιρρεπή σε bsods κλπ?

Ίσα ίσα, όσο ανεβαίνουν, είναι όλο και πιο διαλεγμένα τσιπάκια.

Δε ξέρω μπορείς να ρωτήσεις την AMD γιατί έχει διαφορετικές σειρές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Δε ξέρω μπορείς να ρωτήσεις την AMD γιατί έχει διαφορετικές σειρές. 

Εσύ δεν το έγραψες αυτό:

?

Θεωρείς ότι αυτά που γράφεις πρέπει να τα δεχτούμε επειδή έτσι, επειδή τα λες εσύ, επειδή έχουν Αθηναϊκές πινακίδες?

Θεωρείς ότι δεν οφείλεις να υποστηρίξεις με επιχειρήματα τη θέση/άποψή σου?

Εγώ γράφω "τα πιο διαλεγμένα τσιπάκια". Καλύτερο binning από R σε TR σε E, με ότι αυτό συνεπάγεται για κόστος.

Η AMD, επίσης, τιμολογεί όσο γουστάρει, ανάλογα με αυτά που προσφέρει (επιδόσεις, κατανάλωση, ανταγωνισμός, προσπάθεια εδραίωσης, κόστος/κέρδος κλπ), όχι ανάλογα με το πόσο γουστάρω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συγκινούμε, ο πιστός fx-8320 μου με βγάζει ακόμα ασπροπρόσωπο σε οποιαδήποτε εργασία του αναθέσω, και δεν τον έχω υπερχρονίσει ακόμα να γίνει χαμός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, filtatos1981 είπε

Μόνο εγώ βλέπω ότι 1 ώρα και 3 λεπτά δεν είναι μόνο 30% πιο γρήγορο από 1,5 ώρα;;;;;;;;;

Δυστυχώς μόνο εσύ... βλέπεις η μία ώρα αντίστοιχη στα 60 λεπτά και η 1,5 στα 90... οπότε τα 63 λεπτά μπροστά στα 90 είναι περίπου 30% λιγότερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταιγιστικός ο επεξεργαστής αλλά για αυτούς που τον έχουν πραγματικά ανάγκη.

Είναι όμως ωραίο να παρακολουθείς την αγορά και να βλέπεις που είναι τα όρια της κάθε τεχνολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...