Προς το περιεχόμενο

Χακαρισμένο email? ΒΟΗΘΕΙΑ!


nicostratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Πριν κανένα μήνα κάποιοι συνάδελφοι μου είπανε ότι λάβανε email από έμενα, με ενα link το οποίο θεώρησαν ότι είναι ιος και έτσι με ενημέρωσαν για να λάβω τα μέτρα μου. Την ίδια στιγμή και εγώ τρέχω antispyware, antivirius, τρεχω cleaner, glary κτλ και φυσικά αλλάζω κωδικό στο email.

Μετά από μερικές ημέρες και μετά την αλλαγή κωδικού πρόσβασης, μου ξαναλένε κάποιοι οτι στέλνεις ιό. Ξανά εγω τα αλλάζω και διαγράφω όλες τις επαφές του email.

Σήμερα μου ξαναλέει συναδελφος ότι εστειλα κάτι περιεργο. Πάω να δω το mail (για 1η φορα, καθως δεν είχα δει τι έστελνα τις προηγούμενες φορές) και βλέπω ενα mail με το ονομά μου αλλά με διευθυνση διαφορεστική από την διευθυνση του email μου. Δηλαδή, ας πούμε το email μου τι ειναι π.χ. [email protected], στα mail που εστελνα εμφανιζόταν απόστολέας ο Giorgos_Ronaldo αλλά όχι απο την διευθυνση του δικου email αλλά από μια ασχετη. 

Δεν μπαίνω σε πονηρα site.  Προσπαθώντας να συνδεσω καταστ΄ασεις το μονο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι χρονικά η εναρξη όλου αυτου συμπιπτει χονδρικα με την αγορα νέου xiaomi Κινητου. Στο νέο κινητο έβαλα τα κλασικά apps που είχα με μια εξαιρεση ενα mini scanner.
Επίσης εδω και αρκετό καιρό έμπαινα στο email μου μέσω opera. Και κάποια στιγμη είδα streamming αγώνα και πετούσε διαφήμιση.

Αυτα μπορω να σκεφτω ως υποπτα.

Τι μπορώ να κάνω για να σταματησει να στέλνει?

Πως καθαρίζω το mail μου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ νομίζω ότι οι συνάδελφοι σου δεν ξέρουν τι τους γίνεται

ας μιλήσουν με το τμήμα πληροφορικής της εταιρείας σας

να τους ενημερώσουν τι σημαίνει EMAIL SPAM και τι σημαίνει EMAIL PHISING/VIRUS κτλ...

προσωπικά πιστεύω ότι δεν στέλνεις τίποτα εσύ ούτε η συσκευή σου ούτε το email σου εμπλέκεται κάπου

απλά οι συνάδελφοι σου λαμβάνουν email spam από τυχαία διεύθυνση

και προφανώς άσχετοι με την τεχνολογία σου είπαν ότι κόλλησες ιο

συσκευή android η οποία δεν είναι root (ξεκλειδωμένη για να έχει πλήρη δικαιώματα υπέρ διαχειριστή) δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσει ιο

δεν είναι υπολογιστής (που πάλι είναι δύσκολο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nicostratos είπε

Καλησπέρα

Πριν κανένα μήνα κάποιοι συνάδελφοι μου είπανε ότι λάβανε email από έμενα, με ενα link το οποίο θεώρησαν ότι είναι ιος και έτσι με ενημέρωσαν για να λάβω τα μέτρα μου. Την ίδια στιγμή και εγώ τρέχω antispyware, antivirius, τρεχω cleaner, glary κτλ και φυσικά αλλάζω κωδικό στο email.

Μετά από μερικές ημέρες και μετά την αλλαγή κωδικού πρόσβασης, μου ξαναλένε κάποιοι οτι στέλνεις ιό. Ξανά εγω τα αλλάζω και διαγράφω όλες τις επαφές του email.

Σήμερα μου ξαναλέει συναδελφος ότι εστειλα κάτι περιεργο. Πάω να δω το mail (για 1η φορα, καθως δεν είχα δει τι έστελνα τις προηγούμενες φορές) και βλέπω ενα mail με το ονομά μου αλλά με διευθυνση διαφορεστική από την διευθυνση του email μου. Δηλαδή, ας πούμε το email μου τι ειναι π.χ. [email protected], στα mail που εστελνα εμφανιζόταν απόστολέας ο Giorgos_Ronaldo αλλά όχι απο την διευθυνση του δικου email αλλά από μια ασχετη. 

Δεν μπαίνω σε πονηρα site.  Προσπαθώντας να συνδεσω καταστ΄ασεις το μονο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι χρονικά η εναρξη όλου αυτου συμπιπτει χονδρικα με την αγορα νέου xiaomi Κινητου. Στο νέο κινητο έβαλα τα κλασικά apps που είχα με μια εξαιρεση ενα mini scanner.
Επίσης εδω και αρκετό καιρό έμπαινα στο email μου μέσω opera. Και κάποια στιγμη είδα streamming αγώνα και πετούσε διαφήμιση.

Αυτα μπορω να σκεφτω ως υποπτα.

Τι μπορώ να κάνω για να σταματησει να στέλνει?

Πως καθαρίζω το mail μου?

https://en.wikipedia.org/wiki/Email_spoofing  ?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nicostratos είπε

Καλησπέρα

Πριν κανένα μήνα κάποιοι συνάδελφοι μου είπανε ότι λάβανε email από έμενα, με ενα link το οποίο θεώρησαν ότι είναι ιος και έτσι με ενημέρωσαν για να λάβω τα μέτρα μου. Την ίδια στιγμή και εγώ τρέχω antispyware, antivirius, τρεχω cleaner, glary κτλ και φυσικά αλλάζω κωδικό στο email.

Μετά από μερικές ημέρες και μετά την αλλαγή κωδικού πρόσβασης, μου ξαναλένε κάποιοι οτι στέλνεις ιό. Ξανά εγω τα αλλάζω και διαγράφω όλες τις επαφές του email.

Σήμερα μου ξαναλέει συναδελφος ότι εστειλα κάτι περιεργο. Πάω να δω το mail (για 1η φορα, καθως δεν είχα δει τι έστελνα τις προηγούμενες φορές) και βλέπω ενα mail με το ονομά μου αλλά με διευθυνση διαφορεστική από την διευθυνση του email μου. Δηλαδή, ας πούμε το email μου τι ειναι π.χ. [email protected], στα mail που εστελνα εμφανιζόταν απόστολέας ο Giorgos_Ronaldo αλλά όχι απο την διευθυνση του δικου email αλλά από μια ασχετη. 

Δεν μπαίνω σε πονηρα site.  Προσπαθώντας να συνδεσω καταστ΄ασεις το μονο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι χρονικά η εναρξη όλου αυτου συμπιπτει χονδρικα με την αγορα νέου xiaomi Κινητου. Στο νέο κινητο έβαλα τα κλασικά apps που είχα με μια εξαιρεση ενα mini scanner.
Επίσης εδω και αρκετό καιρό έμπαινα στο email μου μέσω opera. Και κάποια στιγμη είδα streamming αγώνα και πετούσε διαφήμιση.

Αυτα μπορω να σκεφτω ως υποπτα.

Τι μπορώ να κάνω για να σταματησει να στέλνει?

Πως καθαρίζω το mail μου?

Η διεύθυνση email η κανονική σου, είναι εταιρική ή τύπου yahoo, gmail κ.λπ.; Όταν λες ότι στέλνεις ιό, στέλνεις κάποιο συνημμένο αρχείο ή μόνο κείμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαιλ παει μονο εσωτερικα η και σε κοσμο εκτος εταιριας? αν ναι τοτε σας εχουν σπαμαρει. αν εχετε ΙΤ πρεπει να το δει. αλλα για να ρωτας εδω μαλλον δεν εχετε.
βαλε το domain της εταιριας σας εδω https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx και δες αν ειναι σε καποια σπαμ list.
επισης εννοειται αλλαγη κωδικου του λογαριασμου σου και ισως ολων των λογαριασμων. και πρεπει να ελεγθει ο mail server σας αν δεν εχετε yahoo, gmail κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mail μου ειναι @yahoo.gr . Στέλνει αδιακρίτως σε εταιρικά και μη, ένα λινκ και από κάτω ένα κείμενο άσχετο. Το περίεργο είναι ότι εμφανίζει εμένα σαν αποστολέα ονομαστικά, αλλά αν δεις την διευθυνση του email δεν είμαι εγω αλλά κάποιο άσχετο mail τύπου info@..............

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταματήστε επιτέλους να χρησιμοποιείτε yahoo, outlook, hotmail κλπ....

ειναι spoof emails. καποια στιγμη κάτι άνοιξες ανοιξες....
αν άλλαξες κωδικό και δεν σταμάτησε είσαι στο έλεος της yahoo. ακόμα και να επικοινωνήσεις μαζί τους άκρη δεν θα βρεις.
αν ελεγξεις την κεφαλίδα του email μπορεις να βεις την ip του αποστολεα, να εντοπίσεις ποιος είναι ο πάροχος, να επικοινωνήσεις με τον πάροχο και να αναφέρεις οτι αυτή η ip στέλνει spam. ΕΦΟΣΟΝ είναι πάντα η ίδια που σίγουρα δεν θα είναι αλλα δεν χάνεις κάτι να το δεις.
Σκάναρε ξανά τον υπολογιστή σου ή το κινητό σου με πιο αξιόπιστα εργαλεία και δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το 2 factor authentiction να δεις αν σταματήσει.

παλιοκατάσταση. δεν μπορεις να κανεις και πολλά. άλλωστε τέτοια mail στελνονται εκατομμύρια κάθε μερα. θα πρέπει το φίλτρο του απέναντι να τα κόβει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, physvlog είπε

Οσο καιρο μιλας, εχεις αλλαξει το pass στο email σου? Ή το εχεις αφησει και στελνει ακομη αβερτα?

Αν διαβαζες προσεκτικα το γραφω ότι άλλαξα. Βασικά αλλάζω κάθε ημερα και αυτο ξαναστέλνει.

22 ώρες πριν, kostello είπε

σταματήστε επιτέλους να χρησιμοποιείτε yahoo, outlook, hotmail κλπ....

ειναι spoof emails. καποια στιγμη κάτι άνοιξες ανοιξες....
αν άλλαξες κωδικό και δεν σταμάτησε είσαι στο έλεος της yahoo. ακόμα και να επικοινωνήσεις μαζί τους άκρη δεν θα βρεις.
αν ελεγξεις την κεφαλίδα του email μπορεις να βεις την ip του αποστολεα, να εντοπίσεις ποιος είναι ο πάροχος, να επικοινωνήσεις με τον πάροχο και να αναφέρεις οτι αυτή η ip στέλνει spam. ΕΦΟΣΟΝ είναι πάντα η ίδια που σίγουρα δεν θα είναι αλλα δεν χάνεις κάτι να το δεις.
Σκάναρε ξανά τον υπολογιστή σου ή το κινητό σου με πιο αξιόπιστα εργαλεία και δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το 2 factor authentiction να δεις αν σταματήσει.

παλιοκατάσταση. δεν μπορεις να κανεις και πολλά. άλλωστε τέτοια mail στελνονται εκατομμύρια κάθε μερα. θα πρέπει το φίλτρο του απέναντι να τα κόβει.
 

kostello είχες δίκιο! Ακριβώς το ίδιο μου απάντησαν από την yahoo. Είναι spoof email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα

Εδώ και αρκετό καιρό το mail μου έχει προφανώς τοποθετηθεί σε κάποια από τις λίστες spam και με κάνει εγγραφή από μόνο του σε διάφορα sites. Κάνω διαρκώς subscribe και βάζω αποστολείς ως αποκλεισμένες επαφές αλλά κάπου έχει κουράσει αυτή κατάσταση, μιας και διαρκώς με κάνει εγγραφή και σε άλλα sites. Ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να απεμπλακώ οριστικά από αυτή τη κατάσταση? Προφανώς δεν θέλω να διαγράψω το mail μου τελείως γιατί το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια και μου χρειάζεται. Δυστυχώς είναι από το yahoo.gr. έχω αλλάξει κωδικό αρκετές φορές και έχω χρησιμοποιήσει και το unroll me αλλά τίποτα. έχει κανείς κάποια ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω? Από αναζήτηση στο internet βρήκα το F Secure που γράφει ότι μπορεί να βοηθήσει. Το γνωρίζει κάποιος? όντως θα κάνει δουλειά αν το χρησιμοποιήσω? Σας προωθώ και μία φωτογραφία από το have i been Pwned για να δείτε τους ιούς που έχει το mail μου. Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να κάνεις unsubscribe από όλα αυτά τα sites και οπότε ξεμπερδέψεις, εγώ πατάω επάνω στο μήνυμα "Filter messages like this" και τα κάνω delete. Δημιουργώ φίλτρο για το συγκεκριμένο mail.

Οπότε πάνε όλα στο κάδο απορριμμάτων.

Ή και χειροκίνητα φίλτρο για όλα τα spam mails.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2023 στις 11:20 ΜΜ, 7nikos7 είπε

έχω αλλάξει κωδικό αρκετές φορές και έχω χρησιμοποιήσει και το unroll me αλλά τίποτα.

Το να αλλάζεις συνεχώς κωδικούς δεν θα βοηθήσει με το σπαμ. Εφόσον έχεις μπει σε σπαμ λίστα θα σου έρχονται αβερτα τα email. Όπως λέει ο φίλος το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι "mark as spam".

 

Το να κάνεις unsubscribe όχι μονο δεν βοηθάει, αλλά πολλές φορές είναι κακόβουλο. Θα μπορούσε είτε να σε στείλει σε άλλη σελίδα με διαφημίσεις/σπαμ ή πατώντας το έχεις ενημερώσει τον spammer ότι το mail σου είναι ενεργό αρα θα φας μεγαλύτερο σπαμ.

Για το F-secure που λες, είναι λογισμικό antivirus. Δεν θα βοηθήσει να εξαφανιστούν τα σπαμ μηνύματα.

Στις 6/6/2023 στις 11:20 ΜΜ, 7nikos7 είπε

φωτογραφία από το have i been Pwned για να δείτε τους ιούς που έχει το mail μου

Για να είμαστε τυπικοί δεν έχει κολλήσει κανενα ιο το mail. Απλά σε data breaches συνήθως δημοσιεύονται το username και το hash του password σου. Καποιες φορές και άλλα στοιχεία. Αν δεις ότι έχει γίνει data breach πιο πρόσφατο από την τελευταία φορά που άλλαξες password τότε καθαρά προληπτικά αλλαζεις το password.

Πάντως γενικά αν οι κωδικοί που χρησιμοποιείς είναι πολύπλοκοι δεν υπάρχει κίνδυνος μεγάλος να τους "σπάσουν". Αλλά οπως είπα ως πρόληψη μια αλλαγή δεν βλαπτει.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης η photo δεν δείχνει virus στο mail αλλα ποιες εταιρίες έπεσαν θυμα hack και ειχες λογαριασμο σε αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...