Προς το περιεχόμενο

Δεν λειτουργεί το realtek audio console μετά από την αναβάθμιση 1909 των windows 10


lab_user

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα χρειάζομαι την βοήθειά σας όποιος γνωρίζει. Το πρόβλημα μου φίλοι μου είναι όπως το λέει και ο τίτλος.Δεν λειτουργεί το realtek audio console μετά από την αναβάθμιση 1909 των windows 10. Από την στιγμή που έγινε το συγκεκριμένο update το realtek audio console μου εμφανίζει συνέχεια ένα μήνυμα που λέει ότι:«Realtek Audio Console δεν υποστηρίζεται από αυτό το μηχάνημα.» Έχω δοκιμάσει να απεγκαταστήσω το πρόγραμμα Realtek Audio Console και να το ξαναεγκαταστήσω αλλά χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Υπάρχει μήπως κάποιος που γνωρίζει ποια μπορεί να είναι η λύση σε αυτό το πρόβλημα βρε παιδιά; Σας ευχαριστώ πολύ όλους εκ των πρωταίρων.

Σας δίνω και screenshot του μηνύματος σφάλματος που μου εμφανίζεται κάθε φορά που ανοίγω το realtek audio console.

1103401452_realtekaudioconsoleproblemmessage.png.94a06adad2b1fc793892b9eb0315e873.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως δε δουλευει ; δε εχεις ηχο ; δεν εχεις το μενου  ρυθμισεων του realtek ; δοκιμασες να βαλεις ξανα τον τελευταιο driver απο τη μητρικη σου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

τι ακριβώς δε δουλεύει ; δε έχεις ήχο ; δεν έχεις το μενού  ρυθμίσεων του realtek ; δοκίμασες να βάλεις ξανά τον τελευταίο driver απο τη μητρική σου;;

Εμ δεν ανοίγει καν στην ουσία και δεν δουλεύει έτσι το 5.1 ηχοσύστημα που έχω και επιπλέον παίζει σε στυλ 2.1 ένα αυτή την στιγμή. Επίσης δοκίμασα να βάλω ξανά τον τελευταίο driver από τη μητρική μου και το αποτέλεσμα δυστυχώς είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν δουλεύει και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Απάντηση σε αυτό για να καταλάβεις φίλε μου δεν μπόρεσε μέχρι τώρα να μου δώσει ούτε η ίδια η microsoft μέσα από το δικό της forum

Επεξ/σία από lab_user
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε αυτό κατέβασε το ddu αν και είναι το καλύτερο για απεγκαταστασεις driver καρτών γραφικών έχει επιλογή και για απεγκατασταση για ήχο θα το κάνεις σε safe Mode να καθαρίσει ότι έχει και μετά θα ξανακάνεις εγκατάσταση ξανά τον driver της realtek

Πήγαινε στο σιτε τους να κατεβάσεις ότι ποιο καινουργιο έχουν καμία φορά οι μητρικές έχουν ακόμα παλιούς drivers

 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδες στο site της μητρικής σου (ποια είναι δεν μας είπες) μήπως έχεις κανένα bios update;

Αν όχι, πήγαινε Έναρξη->Ρυθμίσεις->Ενημέρωση και ασφάλεια, στο αριστερό μέρος πάτα Αποκατάσταση και πάτα Επαναφορά αυτού του υπολογιστή. Θα σε γυρίσει στην προηγούμενη έκδοση των 10 και δες αν διορθωθεί το πρόβλημα. Αν είσαι ΟΚ μην κάνεις ενημέρωση στην 1909 μέχρι να λυθεί το πρόβλημα (πιθανόν από τον κατασκευαστή της μητρικής σου με ενημερωμένους drivers).

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Είδες στο site της μητρικής σου (ποια είναι δεν μας είπες) μήπως έχεις κανένα bios update;

Αν όχι, πήγαινε Έναρξη->Ρυθμίσεις->Ενημέρωση και ασφάλεια, στο αριστερό μέρος πάτα Αποκατάσταση και πάτα Επαναφορά αυτού του υπολογιστή. Θα σε γυρίσει στην προηγούμενη έκδοση των 10 και δες αν διορθωθεί το πρόβλημα. Αν είσαι ΟΚ μην κάνεις ενημέρωση στην 1909 μέχρι να λυθεί το πρόβλημα (πιθανόν από τον κατασκευαστή της μητρικής σου με ενημερωμένους drivers).

Είμαι δυστυχώς στην 1909 και τότε είναι που ξεκίνησε το πρόβλημα. Η μητρική μου είναι η AB350M-HDV R3.0 της ASRock.

2 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

Κάνε αυτό κατέβασε το ddu αν και είναι το καλύτερο για απεγκαταστασεις driver καρτών γραφικών έχει επιλογή και για απεγκατασταση για ήχο θα το κάνεις σε safe Mode να καθαρίσει ότι έχει και μετά θα ξανακάνεις εγκατάσταση ξανά τον driver της realtek

Πήγαινε στο σιτε τους να κατεβάσεις ότι ποιο καινούργιο έχουν καμία φορά οι μητρικές έχουν ακόμα παλιούς drivers

Το έκανα φίλε μου αλλά δυστυχώς δε δούλεψε ούτε με αυτό.

Επεξ/σία από lab_user
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, lab_user είπε

Είμαι δυστυχώς στην 1909 και τότε είναι που ξεκίνησε το πρόβλημα. Η μητρική μου είναι η AB350M-HDV R3.0 της ASRock.

Το έκανα φίλε μου αλλά δυστυχώς δε δούλεψε ούτε με αυτό.

βαλε αυτον  ειναι οτι ποιο τελευταιο εχει η realtek για σενα

https://www.realtek.cz/download-ALC887-sound-driver-for-Windows10-64bit.html

επισης δοκιμασε να τον βαλεις  τον driver μεσα απο την διαχειριση συσκευων    με manual τροπο 

δεξι κλικ ενημερωση προγραμματος και πανε να δει τον driver

και εγω amd realtek φοραω σε 1909 win 10

 

 

 

 

 

 

gftgf.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

βαλε αυτον  ειναι οτι ποιο τελευταιο εχει η realtek για σενα

https://www.realtek.cz/download-ALC887-sound-driver-for-Windows10-64bit.html

επισης δοκιμασε να τον βαλεις  τον driver μεσα απο την διαχειριση συσκευών    με manual τρόπο 

δεξί κλικ ενημέρωση προγράμματος και πάνε να δει τον driver

και εγώ amd realtek φοράω σε 1909 win 10

gftgf.JPG

Φίλε μου το έκανα αλλά πάλι δεν δουλεύει μόνο που τώρα μου εμφανίζει αντί για το προηγούμενο μήνυμα αυτό εδώ:609732691_realtekaudioconsoleproblemmessage1.png.95c4472ab32b99a97d650e33b880e848.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, lab_user είπε

Φίλε μου το έκανα αλλά πάλι δεν δουλεύει μόνο που τώρα μου εμφανίζει αντί για το προηγούμενο μήνυμα αυτό εδώ:609732691_realtekaudioconsoleproblemmessage1.png.95c4472ab32b99a97d650e33b880e848.png

τι να πω πολυ παραξενο μου φαινεται  ολο αυτο να μη στρωνει

κανε και το εξης  βγαλε τα παντα απο driver  με ddu πανε στη διαχειριση συσκευων και κανε καταργηση -απεγκατασταση  συσκευης και επανεκινηση  και βαλε τον driver μηπως και στρωσει

δες και  αυτη τη λυση

https://forums.tomshardware.com/threads/realtek-hd-audio-manager-not-opening-windows-10-solved.3187307/

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

τι να πω πολύ παράξενο μου φαίνεται  όλο αυτό να μη στρώνει

κανε και το εξής  βγάλε τα πάντα απο driver  με ddu πάνε στη διαχειριση συσκευων και κανε κατάργηση -απεγκατασταση  συσκευής και επανεκκίνηση  και βαλε τον driver μήπως και στρώσει

Και αυτό φίλε μου έχει γίνει ήδη και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο δεν δουλεύει ούτε και έτσι. Άσε που αυτό είναι το πρώτο πράγμα που έκανα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για την προσπάθεια σου και την βοήθειά σου! Να σε καλά!

Επεξ/σία από lab_user
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, lab_user είπε

Και αυτό φίλε μου έχει γίνει ήδη και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο δεν δουλεύει ούτε και έτσι. Άσε που αυτό είναι το πρώτο πράγμα που έκανα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για την προσπάθεια σου και την βοήθειά σου! Να σε καλά!

δες και αυτο απο asrock κατω κατω

 

https://www.asrock.com/support/qa/TSDQA-142.pdf

 

166389293_.JPG.18574fcc33beb621e2daae48c0975d32.JPGαα.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

δες και αυτό απο asrock κάτω κάτω

https://www.asrock.com/support/qa/TSDQA-142.pdf

αα.JPG

Φίλε μου ειλικρινά σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ αλλά δυστυχώς ούτε αυτό δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lab_user είπε

Είμαι δυστυχώς στην 1909 και τότε είναι που ξεκίνησε το πρόβλημα

Το ξέρω ότι είσαι στην 1909. Αυτό που σου είπα είναι για να επιστρέψεις στην προηγούμενη έκδοση. Βέβαια για να δουλέψει δε θα πρέπει να έχουν περάσει πάνω από ένας ή δύο μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς) από τότε που έκανες το update.

EDIT:

Τελικά 10 είναι οι ημέρες. Το παρακάτω εννοώ.

spacer.png

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, micos000 είπε

Το ξέρω ότι είσαι στην 1909. Αυτό που σου είπα είναι για να επιστρέψεις στην προηγούμενη έκδοση. Βέβαια για να δουλέψει δε θα πρέπει να έχουν περάσει πάνω από ένας ή δύο μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς) από τότε που έκανες το update.

Η αλήθεια είναι ότι είπα να το δοκιμάσω αλλά δυστυχώς δε με αφήνει να το κάνω γιατί το χρονικό διάστημα που λέει έχει παρέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...