Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σπίτι


freebluewater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα την βοήθειά από οποιονδήποτε μπορεί να γνωρίζει.


Τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίζω ένα θόρυβο στο διαμέρισμά μου (πολυκατοικία) σχεδόν όλο το 24ωρο που πιθανόν προέρχεται από τo διαμέρισμά από πάνω μου η το διπλανό του. Ο θόρυβος αποτελείτε από ένα βουητό πολύ χαμηλής συχνότητας, και πολλές φορές νοιώθεις ένα κραδασμό στο σώμα σου - Το αίσθημα είναι ανάλογο με όταν ένα φορτηγό βρίσκετε με αναμμένη την μηχανή του έξω από το σπίτι σας, ενώ έχετε κλειστές τις πόρτες. Η παρατήρηση μου στους από πάνω δεν κατέληξε πουθενά, αφού αρνιούνται οτιδήποτε.


Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος-α είχε κάποιο ανάλογο θέμα και πως μπόρεσε, αν μπόρεσε, να το λύσει. Δεν γνωρίζω την πηγή του θορύβου. Έχω σκεφτεί διάφορες πηγές, από σύστημα εξαερισμού υδροπονικής καλλιέργειας κάνναβης, μέχρι σύστημα ψύξης για καρτών και παραγωγής bitcoin. Το μηχάνημα που παράγει αυτό το βουητό λειτουργεί σχεδόν 20 με 22 ώρες το 24ωρο.
Θα ήθελα να ρωτήσω σε οποίον-α γνωρίζει αν μπορώ να επικοινωνήσω με Πολεοδομία η κάποιο άλλο κρατικό οργανισμό για να κάνω καταγγελία και να ζητήσω ερευνά του χώρου; Είναι δυνατόν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιάννης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, freebluewater είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος-α είχε κάποιο ανάλογο θέμα και πως μπόρεσε, αν μπόρεσε, να το λύσει. Δεν γνωρίζω την πηγή του θορύβου. Έχω σκεφτεί διάφορες πηγές, από σύστημα εξαερισμού υδροπονικής καλλιέργειας κάνναβης, μέχρι σύστημα ψύξης για καρτών και παραγωγής bitcoin. Το μηχάνημα που παράγει αυτό το βουητό λειτουργεί σχεδόν 20 με 22 ώρες το 24ωρο.

Σταματάει και ξεκινάει ή συνεχόμενα παραμένει ο θόρυβος αυτές τις 20 με 22 ώρες; Να τους πιάσεις με το καλό να μπεις στο διαμέρισμα να το δείτε παρέα δε παίζει; Μπορεί να μην το έχουν αντιληφθεί το θέμα. Μήπως απλά είναι κανένα κλιματιστικό ή αφυγραντήρας και δεν πατάει καλά στο δάπεδο και δημιουργεί κραδασμούς;

 

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

ενδέχεται να είναι αφρυγραντηρας!!!

Με πρόλαβες...

Επεξ/σία από ag2014now
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει εύκολος τρόπος να το μάθεις σε 10δευτερόλεπτα αλλά όχι νόμιμος  και που μπορεί να σε μπλέξει σε σοβαρές περιπέτειες. Περισσότερο το γράφω ως έσχατη λύση και οτι ουδεμία ευθύνη φέρω για ότι προκύψει.

Κατεβάζεις τους διακόπτες ρεύματος από το ρολόι του κατά σενάριο ένοχου γείτονα στην είσοδο του διαμερίσματος. Αν το βουητό σταματήσει ανεβάζεις ξανά το διακόπτη και πλέον ξέρεις.

Κατά προτίμηση ώρες που ξέρεις οτι κοιμάται ώστε να μην πάρει χαμπάρι οτι έχασε ρεύμα για λίγα δευτερόλεπτα και να το ρίξει σε μια προσωρινή πτώση της ΔΕΗ.

(όσους πέσουν να κράξουν έγραψα παραπάνω μια εύκολη λύση αλλά σαφώς όχι η σωστή)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, katergaris79 είπε

Κι αν είναι μια συσκευή οξυγόνου (για παράδειγμα) δεν τον ξανακούς ποτέ ούτε εσύ ούτε και κανένας άλλος.

ήμουν σίγουρος. :)

γι αυτό και οι παρενθέσεις.

αν εσένα σου πει κάποιος να πας να πέσεις στο γκρεμό να δεις αν δουλεύουν οι αερόσακοι επειδή σου άναψε λαμπάκι airbag, θα το κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κατεβάσματα ρεύματος, εντελώς λάθος και θα έχεις και τύψεις μετά αν γίνει κάτι. (καλά είπες βέβαια ότι θα είναι λάθος κίνηση) 

Μάλλον είναι αφυγραντηρας. 

Πιθανόν δεν παταει καλά στο έδαφος και κάνει κραδασμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ήμουν σίγουρος. :)

γι αυτό και οι παρενθέσεις.

αν εσένα σου πει κάποιος να πας να πέσεις στο γκρεμό να δεις αν δουλεύουν οι αερόσακοι επειδή σου άναψε λαμπάκι airbag, θα το κάνεις;

Πλακίζω αγαπητέ, πλακίζω...

By the way, αν σου πω ότι μου άναψε το λαμπάκι των αερόσακων η συμβουλή σου θα ήταν να πέσω στον γκρεμό; 😎

Επεξ/σία από katergaris79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κλιματιστικο το κόβω. Ειχα αναλογο πρόβλημα σε διαμέρισμα που έμενα. Ενημέρωσα τον απο πάνω και έφερε ψυκτικό να απεγκαταστήσει και να ξαναεγκαταστησει σωστά το κλιματιστικό του. Ηρεμήσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...