Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος σπίτι


freebluewater

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. Συνήθως το βάζουν μπρος μετά τις 12 το βράδυ. Ειδικά τώρα το χειμώνα. Υποθέτω πως είναι αφυγραντήρας.

Αλλά ο θόρυβος υπερκαλύπτεται από το τρέξιμο, το σύρσιμο επίπλων, κουβάδων σφουγγαρίσματος, πράγματα που πέφτουν, φωνές και πόρτες που κλείνουν χωρίς τη χρήση πόμολου. Την τελευταία εβδομάδα κοιμόμαστε μετά τις 1:30 και ο αφυγραντήρας είναι το μικρότερο κακό απ'όλα. rant over.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κλιματιστικό ή αφρυγαντηρας θα έλεγα και εγώ.Στο δικό μου σπίτι το ένα κλιματιστικό συντονιζε και δεν μπορούσες να κάτσεις στο δωμάτιο. Έβαλα ελαστικές βάσεις και σταμάτησε. Σε άλλη περίπτωση ακουμπαγε ελάχιστα ο αφρυγαντηρας στο καλοριφέρ στο σαλόνι και έκανε ένα βουητό στο υπνοδωμάτιο που είναι μεσοτοιχια. Έψαχνα να δω από που είναι ο θόρυβος πόση ωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβα κατω στα ρολογια της δεη και κλεισε τον διακοπτη αυτων που θεωρεις υποπτους.Πρωτα στον εναν,ανεβα να δεις αν παιζει ακομα ο θορυβος,και μετα στον αλλον.

Αφου πουλαν τρελα κανε κινηση μονος σου.

5 hours ago, nikolas.stamb said:

Και εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. Συνήθως το βάζουν μπρος μετά τις 12 το βράδυ. Ειδικά τώρα το χειμώνα. Υποθέτω πως είναι αφυγραντήρας.

Αλλά ο θόρυβος υπερκαλύπτεται από το τρέξιμο, το σύρσιμο επίπλων, κουβάδων σφουγγαρίσματος, πράγματα που πέφτουν, φωνές και πόρτες που κλείνουν χωρίς τη χρήση πόμολου. Την τελευταία εβδομάδα κοιμόμαστε μετά τις 1:30 και ο αφυγραντήρας είναι το μικρότερο κακό απ'όλα. rant over.

Και γιατι το αφηνεις ετσι? Πες του εχεις παρει γραμμη οτι μενεις σε πολυκατοικια και οχι σε βουνο με τις γιδες?

Ειχα και γω τετοια και τους τα εκοψα,αν αυτοι ειναι γιδια να πανε να μεινουν στα βουνα,οι πολυκατοικιες ειναι για πιο πολιτισμενα ζωντανα.

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, azuli είπε

κατεβα κατω στα ρολογια της δεη και κλεισε τον διακοπτη αυτων που θεωρεις υποπτους.Πρωτα στον εναν,ανεβα να δεις αν παιζει ακομα ο θορυβος,και μετα στον αλλον.

Αφου πουλαν τρελα κανε κινηση μονος σου.

Και αν καεί κάτι σε άνθρωπο που δεν φταίει δεν τρέχει και κάτι!!!

Πως τα λέτε έτσι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Ukforthemoment said:

Και αν καεί κάτι σε άνθρωπο που δεν φταίει δεν τρέχει και κάτι!!!

Πως τα λέτε έτσι;

Δεν θα γινει τιποτα διαφορετικο απο οταν γινεται διακοπη ρευματος απο την δεη.Σε 3 λεπτα θα εχει παλι ρευμα.

Μονη περιπτωση βλαβης να εχει ο αλλος συσκευη μηχανικης υποστηριξης οξυγονου.Και σε αυτην την περιπτωση πιστευω θα ειχε μεριμνησει ο ιδιος για το backup plan του σε περιπτωση διακοπης ρευματος.Οχι??

Και να σου πω?Τι να καει δηλαδη,κανα δασος?

Εχεις εσυ κατι στο σπιτι σου που αμα κοπει το ρευμα καιγεται?

Ελεος.

Επεξ/σία από azuli
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ειδοποίηση στην είσοδο ή στο ανσανσερ , φυσικά γράφοντας με ευγενικό ύφος . Το ότι συντονίζει σε εσένα δε σημαίνει ότι ακούγεται και στο διαμέρισμα του άλλου , επίσης μπορεί να μην ακούει σωστά ο άνθρωπος ,δηλαδή παίζει να μην έχει πάρει καν γραμμή τι παίζει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί ο θόρυβος να προέρχεται από κάτι οι οποίοι να θεωρούν ότι αποκλείεται να οφείλεται στην συγκεκριμένη συσκευή και να το προσπερνάνε εκ παραδρομης, δεν είναι ανάγκη να αρνούνται επίτηδες. Αν ο θόρυβος προέρχεται από κλιματιστικο αυτό το αντιλαμβάνεσαι εύκολα όταν βγεις στο μπαλκόνι σίγουρα θα ακούσεις έναν θόρυβο από την εξωτερική μονάδα. Μεγαλύτερη πιθανότητα δίνω να μιλάμε για αφυγραντηρα. Πάντως μην αποκλείεις ο θόρυβος να είναι και από εσένα, τόσο τώρα όσο και στο παρελθόν έχει συμβεί να ακούω σφύριγμα από το τροφοδοτικό των οθονών, το σφύριγμα ακουγόταν ακόμα και όταν έκλεινα από το standby αρκούσε μόνο να είναι η οθόνη στην πρίζα. Η LG που έχω τώρα όταν την ανοίγω και την κλείνω μετά από κάποιο διάστημα κυρίως το βραδυ ακούγεται σφύριγμα, βέβαια δεν το κάνει για ώρες. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azuli είπε

Δεν θα γινει τιποτα διαφορετικο απο οταν γινεται διακοπη ρευματος απο την δεη.Σε 3 λεπτα θα εχει παλι ρευμα.

Μονη περιπτωση βλαβης να εχει ο αλλος συσκευη μηχανικης υποστηριξης οξυγονου.Και σε αυτην την περιπτωση πιστευω θα ειχε μεριμνησει ο ιδιος για το backup plan του σε περιπτωση διακοπη ρευματος.Οχι??

Και να σου πω?Τι να καει δηλαδη,κανα δασος?

Εχεις εσυ κατι στο σπιτι σου που αμα κοπει το ρευμα καιγεται?

Ελεος.

Η τηλεόραση,ο υπολογιστής,το ψυγείο.Το κλιματιστικό.

Ασε που δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να πειράζεις το ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, azuli είπε

Δεν θα γινει τιποτα διαφορετικο απο οταν γινεται διακοπη ρευματος απο την δεη.Σε 3 λεπτα θα εχει παλι ρευμα.

Μονη περιπτωση βλαβης να εχει ο αλλος συσκευη μηχανικης υποστηριξης οξυγονου.Και σε αυτην την περιπτωση πιστευω θα ειχε μεριμνησει ο ιδιος για το backup plan του σε περιπτωση διακοπη ρευματος.Οχι??

Και να σου πω?Τι να καει δηλαδη,κανα δασος?

Εχεις εσυ κατι στο σπιτι σου που αμα κοπει το ρευμα καιγεται?

Ελεος.

Για να μην γράφουμε ότι να ναι. Η διακοπή ρεύματος μεταξύ του να κλείσεις έναν διακόπτη και να κοπεί από την ΔΕΗ έχει τεράστια διαφορά. Στην 2η περίπτωση μπορεί να σου κάψει συσκευές αναλόγως τον λόγο για τον οποίον έχει συμβεί η διακοπή του ρεύματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορει να ειναι και το καλοριφερ,εγω μενω στον 5ο και ακουγεται ανετα απο το υπογειο που βρισκεται.Μεσω των σωληνωσεων.

Επισης το αλλο,χειροτερο σεναριο,ειναι να μην ειναι απο γειτονα αλλα απο ασχετο οροφο και να περναει μεσα απο τον κλειστο φωταγωγο της πολυκατοικιας.

Ξερω αρκετα γι αυτα τα θεματα γιατι εχω ocd με τους θορυβους,ειτε αλλων ειτε δικους μου,και λογω της δουλειας μου (ηχοληπτης) ξερω τα χαρακτηριστικα των ηχων και το ποσο δυσκολο ειναι να εντοπισεις την πηγη ιδιως χαμηλων συχνοτητων/θορυβων,καθως δεν ταξιδευουν γραμμικα οπως οι μεσαιες και οι ψηλες συχνοτητες.Γι αυτο και τα γουφερ δεν εχει σημασια που θα μπουν στον χωρο,παρα μονο τα κανονικα ηχεια.

9 minutes ago, Ukforthemoment said:

Η τηλεόραση,ο υπολογιστής,το ψυγείο.Το κλιματιστικό.

Ασε που δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να πειράζεις το ρολόι.

τι λες ρε φιλε?!Εσενα οποτε εχει διακοπη ρευματος σου καιγονται?!

Μας τρολαρεις ε?

Επεξ/σία από azuli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Για να μην γράφουμε ότι να ναι. Η διακοπή ρεύματος μεταξύ του να κλείσεις έναν διακόπτη και να κοπεί από την ΔΕΗ έχει τεράστια διαφορά. Στην 2η περίπτωση μπορεί να σου κάψει συσκευές αναλόγως τον λόγο για τον οποίον έχει συμβεί η διακοπή του ρεύματος. 

Φιλε αυτο που λες το σκεφτηκες μονος σου.

Ειναι ακριβως το ιδιο.

Αν οχι απεδειξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...