Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κλείνει σοβαρό κενό ασφαλείας στα Windows 10 που ανακάλυψε η… NSA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

Και τι κάνουν οι NSA, CIA, DHS, NRO και λοιπές τριγράμματες με τα πράματα από τα μηχανάκια σου;

Δεν ειναι απαραιτητο να κανουν κατι, αλλα θελουν να ΜΠΟΡΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ThReSh είπε

VdxB6j.gif.d28be58a071807cfb8a7f5ef736d4095.gif

Δεν ειναι τρυπα ρε ειναι νεο feature update :P Το λαπτοπ εχει γονατισει απο τα κολοupdates δεν προλαβαίνει να κατεβαζει ... Μονη σωτηρια απενεργοποιηση ολων των windows spying "services" .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, eyw είπε

ειλικρινά δεν έχω ιδέα, ούτε αν το έχουν κάνει ήδη και έχουν φυτέψει τίποτα.
μόλις σήμερα έμαθα οτι μπορούν να παρακολουθήσουν χρήστες ή παραβιάσεις δεδομένων.

τι έχεις να παρακολουθήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, kostasgpa said:

τι έχεις να παρακολουθήσουν;

και πάλι δεν ξέρω, αν και κάτι υποψιάζομαι αλλά δεν είμαι σίγουρος, ας το βρουν μόνοι τους, δεν θα τους το δώσω στο πιάτο.
Επίσης δεν ειναι μόνον παρακολούθηση που μπορούν να κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ ταπεινά συγγώμη που θα προσγειώσω απότομα το συνωμοσιολογικό εστέτ του ινσομνια σε ρεαλιστικά θέματα.

Η τρύπα αφορά στον έλεγχο πιστοποιητικών ECC, όχι των κοινών RSA certificates. Στο pc μου που εγκαθιστώ κάθε λογής αηδία, στη λίστα των certificates δεν υπάρχει ούτε ένα ECC πιστοποιητικό -εκτός των 2 default της microsoft που έχουν όλοι. Προσωπική εκτίμηση, θεωρώ εξαιρετικά απίθανο αυτή τη στιγμή που μιλάμε, να γίνει επιβεβαίωση ECC cert. σε υπολογιστή κοινού χρήστη. Για την ιστορία, επίσημα ECC πιστοποιητικά δίνουν αν δεν κάνω λάθος η symantec και η comodo αυτή τη στιγμή.

Προφανώς η τρύπα είναι προιόν πολύ κακού coding της microsoft που ενώ βιάστηκε να ενσωματώσει την δυνατότητα αποδοχής ECC cert, τα σκάτωσε στον έλεγχο του πιστοποιητικού. Φυσικά και οι προηγούμενες εκδόσεις windows δεν πληττονται γιατί εξαρχής δεν δέχονται ως έγκυρο το πιστοποιητικό, ενώ μπορεί αυτό να είναι εγκυρότατο. Φάση "πονάει δάχτυλο κόβει χέρι" ή "βγάζω το καλώδιο, δεν κολλάω ιούς"

Στο λινκ θα διαβάσετε (λέω κι ανέκδοτα) τι ειναι η ECC κρυπτογραφία , ποιοί την χρησιμοποιούν κατά κόρον και γιατί ενδιαφέρθηκε η NSA.

  • Like 6
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που έλεγα να μεταβώ απο XP σε 7αρια...τελικά θα τα κρατήσω λίγα χρόνια ακόμα!  Με τα XP η Micro$oft άγγιξε το ΤΕΛΕΙΟ, το ΙΔΑΝΙΚΟ. Ταχύτητα, καλαίσθησία, ασφάλεια, σταθερότητα, παραμετροποίηση και απόλυτη συμβατότητα στο μέγιστο βαθμό! Με απενεργοποιημένα τα windows update είναι ενα πραγματικό φρούριο! Kι αφήστε τους άλλους με τα 10αρια να παλεύουν με EternalBlue, RSA, EEC, FFC, BFFE και πράσινα άλογα!

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να βάλουν μερικοί εδώ μέσα που έχουν κάτι xp και 7αρια, τίποτα Windows 1 …… που δεν τρέχει τίποτα σημερινό….. εκεί να δεις ασφάλεια!!! ….ούτε το ρεύμα δεν εισέρχεται…. Και μια άλλη λύση είναι να βάλουν kolibri os! ….και αυτό πάρα πολύ ασφαλές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Federer είπε

Πάνω που έλεγα να μεταβώ απο XP σε 7αρια...τελικά θα τα κρατήσω λίγα χρόνια ακόμα!  Με τα XP η Micro$oft άγγιξε το ΤΕΛΕΙΟ, το ΙΔΑΝΙΚΟ. Ταχύτητα, καλαίσθησία, ασφάλεια, σταθερότητα, παραμετροποίηση και απόλυτη συμβατότητα στο μέγιστο βαθμό! Με απενεργοποιημένα τα windows update είναι ενα πραγματικό φρούριο! Kι αφήστε τους άλλους με τα 10αρια να παλεύουν με EternalBlue, RSA, EEC, FFC, BFFE και πράσινα άλογα!

Μην ξεχνάμε ότι και ο Πούτιν χρησιμοποιεί XP... και ο "νωόν εννοείται"(!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ευτυχώς έφυγα από τα σαπακια τερατο Windows μηχανήματα και βρήκα την ηρεμία μου με ένα Μακ μεταχειρισμένο αλλά άψογο και από τότε δεν χρειάστηκα τίποτα παραπάνω όλα δουλεύουν όπως πρέπει.. .. για τα δικά μου θέλω είναι αρκετός δεν είδα ποτέ καθυστέρηση σε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...