Προς το περιεχόμενο

Laptop HP15s-eq0005nv 399 € @ Plaisio [ΤΕΛΟΣ]


Tasosp22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 λεπτά πριν, YesOrNo είπε

Παιδιά τι παίζει με HP ? Παρατήρησα ότι έχουν μόνο 1 χρόνο εγγύηση.

 

Έτσι είναι, στα φτηνά της laptops η HP δίνει 1 χρόνο. 

Τώρα έχουν γίνει μεγάλες συζητήσεις για την  διετή εγγύηση που "υποχρεούται" να δίνει ο πωλητής εντός ΕΕ και είναι ανεξάρτητη από την εγγύηση του κατασκευαστή. Εγώ δεν έχω πειστεί ότι υποχρεούται από το νόμο να την παρέχει, οπότε πριν την αγορά καλό είναι να το διευκρινίσεις με το κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Έτσι είναι, στα φτηνά της laptops η HP δίνει 1 χρόνο. 

Τώρα έχουν γίνει μεγάλες συζητήσεις για την  διετή εγγύηση που "υποχρεούται" να δίνει ο πωλητής εντός ΕΕ και είναι ανεξάρτητη από την εγγύηση του κατασκευαστή. Εγώ δεν έχω πειστεί ότι υποχρεούται από το νόμο να την παρέχει, οπότε πριν την αγορά καλό είναι να το διευκρινίσεις με το κατάστημα.

 

Διαβασα αυτο, from start to finish. Απο εμενα ακυρο παντως, με αυτα που τραβηξε ο Garus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, bill987 είπε

Βλέπω από τις φωτογραφίες ότι δεν έχει θύρα ethernet, σωστά???

Με ενα φθηνο USB to LAN adapter εχεις ethernet για τις λιγες φορες που το WiFi δε θα σε καλυπτει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, YesOrNo είπε

Διαβασα αυτο, from start to finish. Απο εμενα ακυρο παντως, με αυτα που τραβηξε ο Garus.

Η HP βγάζει όντως πολύ συχνά προσφορές σε ανταγωνιστικές τιμές. Και προφανώς η συντριπτική πλειοψηφία των laptop της δεν παθαίνουν κάτι πριν τα δύο χρόνια, αλλιώς θα είχε γίνει βούκινο και δεν θα έπαιρνε κανείς HP.

Από κει και πέρα είναι λίγο-πολύ σα να αγοράζεις μια επέκταση εγγύησης: Αξίζει να δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα για να πας σε άλλη εταιρεία που σε καλύπτει για έναν επιπλέον χρόνο; Προφανώς εξαρτάται από το πόσα παραπάνω πρέπει να δώσεις και πού κινείται η αγορά κάθε στιγμή.

Πάντως βλέπεις ότι για ίδια specs κάποιες εταιρείες ζητάνε και διπλάσια ή τριπλάσια χρήματα, αλλά η εγγύηση που δίνουν είναι δύο έτη ή τρία για πολύ premium μοντέλα. Και μετά τα 2 έτη βρίσκεσαι πάλι στο ίδιο σημείο. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ σπάνιο να χαλάσει ένα laptop πριν τα δύο έτη ακόμα κι αν έχει εγγύηση μόνο ένα, και τα χρήματα που γλιτώνεις από την αρχική αγορά αξίζουν για να θυσιάσεις ένα χρόνο εγγύησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Fabricated είπε

Με απλά λόγια για κάποιον μη γνώστη;

 

10 ώρες πριν, Aias είπε

Φιλε Ζen το SVA πανελ ειναι παραλλαγη του VA πανελ και δεν εχει καμια σχεση με TN .Οποτε ισως να παιζει και πιο καλα και απο IPS

 

10 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

απο οτι ξερω το SVA της HP ειναι βελτιωμενο ΤΝ και δεν εχει σχεση με τα κανονικα VA panel
εκτος αν κανω λαθος

 

10 ώρες πριν, Aias είπε

στο reddit βρηκα αυτο που λες οτι αναφερονται στην hp σε βελτιωμενο TN πανελ με γωνιες θεασης και οχι στο samsung VA panel που ειναι βελτιωση του VA. Οποτε εχεις δικιο και το SVA αναφερεται σε Standard Viewing Angles ,λιγο παραπλανητικο και καλα που το εθεσες γιατι και εγω νομιζα ηταν VA

Οθόνη SVA HP: Standard View Angle panel δηλαδή ΤΝ δηλαδή πουστίτσα της HP...

Οθόνη SVA Samsung: Samsung Vertical Alignment panel: https://www.tomshardware.com/reviews/va-display-panel-definition,5770.html

TN vs IPS vs VA: Which is the Best Monitor Display?

P.S: https://www.computeruniverse.net/en/lenovo-ideapad-s340-15api-81nc00hbge-r5-3500u-8gb256gb-ssd-15fhd-nos-fc  436.60 €, τιμή με Ελληνικό ΦΠΑ (24%) + μεταφορικά (22.48 € με DHL, 36.46 € με UPS).

 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

και κανονικο VA πανελ να ηταν, δεν προτεινεται για λαπτοπ, μιας και χρειαζεσαι τα viewing angles της IPS

αμα ηταν τουλάχιστον VA θα ηταν σουπερ μπομπα αγορα με αυτα τα specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

αμα ηταν τουλάχιστον VA θα ηταν σουπερ μπομπα αγορα με αυτα τα specs

Σιγουρα VA > TN, αλλα γενικα στα laptop προτιμας τις καλυτερες γωνιες θεασης απο το καλυτερο contrast

(στο desktop που κανω σοβαρη δουλεια, εχω VA και την βρισκω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, techlink είπε

Βλεπω οτι εχει Windows S Mode. Αν δεν απατωμαι θα χρειαστει επιπλεον χρηματα για ξεκλειδωμα Windows 10 Home.

Έτσι νόμιζα και εγώ αλλά σε ένα Lenovo που πήρα κ ήρθε με windows S το ψαξα κ αλλάζει δωρεάν μέσα στα windows.

Ο μόνος ενδιασμος μου είναι η ram που ενδέχεται να είναι κολλημένη στο Mobo.Οσους σας απασχολεί ψάξτε το λίγο.

Κατά τα άλλα σε αυτά τα χρήματα είναι καλή ευκαιρία.Τωρα sva vs ips δεν είναι διλλημα στα 399 με τέτοια specs.

Υ.γ Τι υπερμουφα που είναι τα S, ούτε chrome δεν έπαιρνε.

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H HP, σε αυτής της κατηγορίας μοντέλα, δεν κολλάει την RAM στη motherboard... ακόμα.

Πάιρνει 2x8 GB RAM, όπως όλα τα HP αυτής της κατηγορίας (στην πράξη αναγνωρίζει 2x16GB RAM).

 

 

ΥΓ: Όποιος δεν βιάζεται, καλύτερα να περιμένει τα laptop με τους νέας γενιάς Ryzen.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω πως το σημαντικότερο στοιχείο ενός λαπτοπ είναι το πληκτρολόγιο...κι η οθόνη βεβαίως είναι σημαντική, αλλά δεν θεωρώ κι ανάθεμα τις ΤΝ...περισσότερο μού φαίνεται σαν καλοδεχούμενο bonus ή ως κριτήριο για λαπτοπ όταν η χρήση του είναι πιο πολύ πολυμέσα κοκ, να αναβαθμίζει δλδ ένα σύνολο που διαφορετικά μπορεί να ήταν αρκετά αρκετά μετριότερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...