Προς το περιεχόμενο

Σωματικός έλεγχος αστυνομίας σε πεζό χωρίς λόγο


Leo98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο σημείο, αν όχι ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Σήμερα το πρωί λοιπόν, κι ενώ πήγαινα με τα πόδια από το σπίτι στην πλατεία της περιοχής , σε έναν δρόμο που συχνά την στήνει η τροχαία, είναι μαζεμένες 4-5 μηχανές της αστυνομίας και περνώντας δίπλα τους με σταματάνε και μου ζητάνε ταυτότητα, που όμως δεν είχα πάνω μου. Με άρχισαν στις ερωτήσεις για τα στοιχεία μου, απάντησα και αφού τελείωσε η ταυτοποίηση στοιχείων, μου είπαν ότι πρέπει να γίνει και σωματικός έλεγχος, χωρίς να μου εξηγήσουν τον λόγο.

Έτσι και έγινε και αφού φυσικά δεν βρήκαν τίποτα, με άφησαν να φύγω.

Πρώτη φορά μου συνέβη κάτι τέτοιο και θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει αν είναι λογικό (και νόμιμο) να προχωρήσουν σε σωματικό έλεγχο στα καλά καθούμενα σε έναν πεζό, ενώ έχουν εξακριβώσει τα στοιχεία του.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ταυτότητα την έχουμε πάντα πάνω μας, όχι μόνο για συναλλαγές με υπηρεσίες. 

Νόμιμο αν είναι δε ξέρω, εκείνη την ώρα όμως τι λες του μπάτσου; είναι παράνομο μη με ψάχνεις; μισό να τηλ τον δικηγόρο μου; ότι και να κάνεις έμπλεξες 

Επεξ/σία από mylo
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Leo98 είπε

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο σημείο, αν όχι ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Σήμερα το πρωί λοιπόν, κι ενώ πήγαινα με τα πόδια από το σπίτι στην πλατεία της περιοχής , σε έναν δρόμο που συχνά την στήνει η τροχαία, είναι μαζεμένες 4-5 μηχανές της αστυνομίας και περνώντας δίπλα τους με σταματάνε και μου ζητάνε ταυτότητα, που όμως δεν είχα πάνω μου. Με άρχισαν στις ερωτήσεις για τα στοιχεία μου, απάντησα και αφού τελείωσε η ταυτοποίηση στοιχείων, μου είπαν ότι πρέπει να γίνει και σωματικός έλεγχος, χωρίς να μου εξηγήσουν τον λόγο.

Έτσι και έγινε και αφού φυσικά δεν βρήκαν τίποτα, με άφησαν να φύγω.

Πρώτη φορά μου συνέβη κάτι τέτοιο και θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει αν είναι λογικό (και νόμιμο) να προχωρήσουν σε σωματικό έλεγχο στα καλά καθούμενα σε έναν πεζό, ενώ έχουν εξακριβώσει τα στοιχεία του.

Πως εξακριβωσαν τα στοιχεία σου λες ότι δεν κρατούσες ταυτότητα ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Leo98 είπε

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο σημείο, αν όχι ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Σήμερα το πρωί λοιπόν, κι ενώ πήγαινα με τα πόδια από το σπίτι στην πλατεία της περιοχής , σε έναν δρόμο που συχνά την στήνει η τροχαία, είναι μαζεμένες 4-5 μηχανές της αστυνομίας και περνώντας δίπλα τους με σταματάνε και μου ζητάνε ταυτότητα, που όμως δεν είχα πάνω μου. Με άρχισαν στις ερωτήσεις για τα στοιχεία μου, απάντησα και αφού τελείωσε η ταυτοποίηση στοιχείων, μου είπαν ότι πρέπει να γίνει και σωματικός έλεγχος, χωρίς να μου εξηγήσουν τον λόγο.

Έτσι και έγινε και αφού φυσικά δεν βρήκαν τίποτα, με άφησαν να φύγω.

Πρώτη φορά μου συνέβη κάτι τέτοιο και θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει αν είναι λογικό (και νόμιμο) να προχωρήσουν σε σωματικό έλεγχο στα καλά καθούμενα σε έναν πεζό, ενώ έχουν εξακριβώσει τα στοιχεία του.

Αφού δεν είχες ταυτότητα πάνω σου ,ή κάτι ισοδύναμο,η εξακρίβωση των στοιχείων σου γίνεται στο τμήμα .

Κατα τα άλλα τυχαίος έλεγχος είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς να αρνηθείς τον ΔΗΜΟΣΙΟ σωματικό έλεγχο, αλλα μετά θα σε τραβάνε σε ΑΤ.
Όπως σου προείπαν, ταυτότητα πάντα μαζί σου.

Αν την είχες, ο σωματικός θα είχε αποφευχθεί.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά δεν επιτρέπεται στα καλά καθούμενα να σταματάνε έναν περαστικό και να του κάνουνε σωματική έρευνα.

Κανονικά έπρεπε να σου ανακοινώσουν το σκοπό του σωματικού ελέγχου και όχι σήκωσε τα χέρια να σε ψάξουμε έτσι στην τύχη;;;;; Από τη στιγμή που δεν έχεις ταυτότητα ούτε κάποιο άλλο επίσημο έγγραφο θα μπορούσαν απλά να σε πάνε στο Τμήμα για εξακρίβωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από πολλά χρόνια, μου έκαναν σωματικό έλεγχο ενώ είχα ταυτότητα πάνω μου γύρω στις 2 το βράδυ που περπατούσα για να γυρίσω σπίτι από νυχτερινή προβολή του the village. Μιλάμε απόσταση ούτε 1km από το σπίτι, Μαρούσι. Και έσκασε τζίπ από πίσω μου και με ακολουθούσε σιγά, εγω νόμιζα οτι ήταν κάνα αμάξι και θα μου έκανε πέσιμο για κινητό/πορτοφόλι. Ανάβουν προβολέα βγαίνουν έξω 4 ειδικοί φρουροί φάση με full εξοπλισμό και αρχίζουν τα ποιός που τι πως και γιατί και για κερασάκι πάρε κι ένα ψάξιμο.

Αυτό σε όσους λένε οτι τον ψάξανε επειδή δεν είχε ταυτότητα. Δεν σχετίζονται αυτά τα δύο. Κανονικά σε πάνε τμήμα για εξακρίβωση αν δεν κουβαλάς πάνω σου χαρτί ταυτοποίησης. Και περνάς το βράδυ στο κρατητήριο (έχει συμβεί σε φίλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αφού δεν είχες ταυτότητα πάνω σου ,ή κάτι ισοδύναμο,η εξακρίβωση των στοιχείων σου γίνεται στο τμήμα .

Κατα τα άλλα τυχαίος έλεγχος είναι.

Με ρώτησαν αν θυμάμαι τον αριθμό της ταυτότητας (όπως και όλα τα λοιπά στοιχεία) και τους τον είπα, οπότε θεωρώ ότι εξακριβώθηκε από εκεί

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μη κατοχή ταυτότητας όταν στην ζητήσουν αυξάνει σημαντικα τις πιθανότητες περεταιρω ελέγχου. Θεωρούν ότι σκόπιμα τους λες πως δεν την έχεις γιατι κάτι θες να αποκρύψεις. Η διαδικασία που ακολουθείται συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να σε πηγαίνουν στο ΑΤ για διακριβωση η άλλον έλεγχο. Παρόλα αυτά για τον σωματικό έλεγχο δεν είναι ανάγκη να μην έχεις ταυτότητα, αν θεωρήσουν ότι είσαι ύποπτος για κάτι, από το παρουσιαστικο σου και την φυσιογνωμία σου μπορεί να σου κάνουν σωματικό έλεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι έγινε ρε μαγκες αν σας κάνει έλεγχο η αστυνομία; Εμένα Θεσσαλονίκη στην Εγνατία πάνω 2 την νύχτα μου έκαναν καταδρομική ΟΠΚΕ βγάζοντας μου όπλα χερια ψηλά και τέτοια σαν τις ταινίες. Έψαχναν έναν ντιλερ με ίδιο αμαξι σαν το δικό είδαν ότι δεν είμαι εγώ μου ζήτησαν συγνώμη για την αναστάτωση και ο καθένας πήρε τον δρόμο του. 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ιστοσελίδα της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Ημαθίας:

...ως προς τη διενέργεια σωµατικών ερευνών, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ‘‘σοβαρή υπόνοια τελέσεως αξιόποινης πράξης ή απόλυτη ανάγκη’’ (άρθρο 96 παρ.3 Π.∆. 141/1991). Η συνδροµή των προϋποθέσεων αυτών πρέπει να βασίζεται σε ειδικά αντικειµενικά ή υποκειµενικά στοιχεία, τα οποία να είναι επαρκή και πρόσφορα να δικαιολογήσουν κατά νόµο τη σωµατική έρευνα.

http://eaynh.gr/index.php/component/k2/item/245-ti-provlepetai-gia-tis-prosagoges

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα πιστευω οτι καλα κανουν. Γενικα δεν εχω κανενα θεμα με τους "μπατσους" 2-3 φορες σε κατι παραδωσε που ειχα, η συμπεριφορα τους ηταν αψογη. Για εξακριβωση μας σταματατησαν και τους ειπα δεν εχω πανω μου ταυτοτητα αλλα συναινω σε οτι θελουν, ελεγχο, ψαξιμο, και να παμε σε Α.Τ. Τα ειπαμε καμια 15 λεπτα με τα παιδια (νταξ και λιγο ψαρεμα πηγαν να κανουν) και ολα καλα. Μια φορα με σταματησαν 12:00 το βραδυ για αλκοοτεστ το οποιο και αρνηθηκα. Τους ειπα οτι τωρα βγαινω εξω για ποτακι , οτι σε αυτη την αηδια δε βαζω το στομα μου γτ σιχαίνομαι και οτι δεχομαι να παω σε νοσοκομειο για εξετασεις. Μ'αφησαν να φυγω... Με 185km/h με χτυπησε ρανταρ μεγαλη εβδομαδα, σε δρομο (εθνικη) με οριο 110 και δεν με εγραψε, λεγοντας μου οτι θα με θυμαται. Πιτσιρακαδες πηγαμε με μηχανες χωρις κρανη για μπανιο , εγραψαν τους 3ης φιλους μου και εμενα οχι. Οπως ειπα και αρχικα δεν εχω κανενα προβλημα με την αστυνομια και την δουλεια τους δεν ξερω αν το εκπεμπω αυτο, παντως τα παραπανω μου αφησαν καλες εντυπωσεις.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Leo98 είπε

Πρώτη φορά μου συνέβη κάτι τέτοιο και θέλω να ρωτήσω όποιον ξέρει αν είναι λογικό (και νόμιμο) να προχωρήσουν σε σωματικό έλεγχο στα καλά καθούμενα σε έναν πεζό, ενώ έχουν εξακριβώσει τα στοιχεία του.

αν εισαι Αθηνα το πιο πιθανο ειναι να επεσες σε 4-5 μηχανες ΔΙΑΣ απ' τους οποιους οι μισοι τουλαχιστον ειναι οι νεοι ειδικοι φρουροι και οι παλιοι τους δειχνουν πως γινεται ο ελεγχος, οποτε βρηκαν καποιον ακακο πολιτη για "ελεγχο". 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωματικός έλεγχος σε κεντρικό δρόμο της πόλης μου πολύ μετά τη μία το βράδυ... Μέχρι και παπούτσια μου είπαν να βγάλω.  Όταν τους ρώτησα γιατί τόσο ζήλος μου απάντησε ο αξιωματικός ευγενικά ότι σας κοιτούσαμε αρκετή ώρα και μας φάνηκαν ύποπτες οι κινήσεις σας.  Θα με πήγαιναν μέσα για εξακρίβωση γιατί δεν είχα πάνω μου ταυτότητα αλλά τελικά με άφησαν.  Χαριστικώς μου είπαν. Μην τα πέρνετε βαρέως θεωρω. Τη δουλειά τους κάνουν. 

Επεξ/σία από SpirtouLisS
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγαινε στο αεροδρόμιο του Τελ-Αβίβ και στον έλεγχο διαβατηρίων κάνε το χαζοχαρούμενο να δεις τι θα πάθεις.

Αυτό για την ασφάλεια στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από opera
  • Like 6
  • Thanks 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...