Προς το περιεχόμενο

Το Horizon Zero Dawn, ένα πρώην αποκλειστικό παιχνίδι του PS4, έρχεται στο PC


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DonVicious είπε

Νταξ του είπα τα βασικά.

Βασικα και εγω τα βασικα ανεφερα

 

Συν οτι ξεχασα τα Killzone, Tearaway και Little Big Planet 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι κονσολες ειναι πολυ παρεξηγημενη υποθεση στην Ελλαδα και δε θα επρεπε. Και το μεγαλο λαθος ειναι η προκαταληψη οτι αν παρεις μια κονσολα θα σου φευγουν πολλα λεφτα για τα παιχνιδια. Το αντιθετο ισχυει!!

Ειδικα με τις αγγελιες του insomnia μπορεις να παρεις με 250 ευρω ενα pro, να παιξεις για 3 μηνες οτι παιχνιδαρες θελεις (επισης απο insomnia) και να τα ξαναδωσεις ολα στην ιδια τιμη πανω κατω. Το ιδιο ισχυει και με το xbox. Με μηδεν κοστος μπορεις να απολαυσεις εξαιρετικα παιχνιδια.

Εγω το εχω κανει 3-4 φορες αυτο με αφορμη 1 διαφορετικο παιχνιδι καθε φορα. Εχω κρατησει μια κονσολα (ενα Χ με game pass) αλλα περασα εις πολλαπλουν και απο τις 3 κονσολες αυτης της γεννιας.

Το pc απαιτει ηλιθια εξοδα και περιττες σκοτουρες που σε ξενερωνουν απο την ουσια του πραγματος: το να ολοκληρωσεις ενα εξαιρετικο παιχνιδι.

Δε ξερω γιατι αλλα δε θα μου εκανε καμια αισθηση να παιξω το The last of us ή το Breath of the wild σε pc. Στις κονσολες εχεις την αίσθηση οτι βλεπεις ακριβως αυτο που βλεπουν ολοι και αυτο εχει μια μυσταγωγια απο μονο του.  Επισης στα συγχρονα παιχνιδια η ύπαρξη controller ειναι καθοριστικης σημασιας για το user experience. Τι νοημα εχει να βαρας με το shotgun στο rdr2 αν δεν νιωθεις την αναδραση στα χερια σου? Για μενα αυτο ειναι πολυ πιο βασικο ασπουμε απο τα παραπανω fps!

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Jophiel είπε

Όπως παίζουν σε κονσόλα...

Πχ τo Witcher 3 σε PS4 pro, με τα τελευταία patches ήταν χάλια μάυρα σε σχέση με ένα PC. Στα γραφικά τα πράγματα δεν ήταν άσχημα, αλλά η έλλειψη στην επεξεργαστική ισχύ ήταν εμφανέστατη... Playable, αλλά το lag είχε την τιμητική του...

Τί να την κάνω την "παιχνιδάρα" αν δεν τραβάει το μηχάνημα...

Ολα ειναι θεμα γουστου και πορτοφολιου. Ποσο κανει ενα pc που παιζει τα παιχνιδια οπως ενα ps4 pro?

Αυτο που δεν Καταλαβες ουτε εσυ ουτε καποιοι ακομα φιλοι απο αυτο που εγραψα ειναι πως σημασια εχει το παιχνιδι κι οχι η πλατφορμα που θα βγει. Δεν με αφορα η συγκειση κονσολων, αν θα βγει στο pc ή οχι, αλλα να χω ωραιουα τιτλους να παιζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ultima86 είπε

Μην εισαι ανοητος.Δν προκειται για την ιδια τακτικη.Μιλαμε για παιχνιδια 3 χρονων κατ ελαχιστον(5-6-7 χρονων αντιστοιχα αργοτερα).Δεν επηρεαζουν σε τπτ το ps4.Η Ms κανει ταυτοχρονες κυκλοφοριες που ειναι επιβλαβεις για τις νεες κονσολες της οντας μια εταιρια που εχει σαφως λιγοτερα και "χειροτερα" αποκλειστικα και τα χρειαζεται σε μια καινούργια κονσολα που παει να κυκλοφορήσει,για να την βοηθησουν να παρει μπρος, αλλα και να μην κρατηθουν πισω τα παιχνιδια που θα κυκλοφορησουν απο τις χαμηλότερες επιδοσεις των παλαιότερων συστηματων της που θα κυκλοφορησουν ταυτόχρονα.Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?Καμια.

Συνηθίζεις να μιλάς έτσι στην καθημερινότητα ή σου βγαίνει μόνο στο ίντερνετ που είσαι πίσω από το πληκτρολόγιο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Ορίστε ένα ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα:

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-what-should-we-expect-from-death-stranding-pc

Σε γενικές γραμμές κανείς δεν μπορεί να απαντήσει ακόμα στο ερώτημα παρά μόνο η διάθεση της guerilla και της kojima productions να προσαρμόσουν την decima engine στα pc. Θα κάνουν απλά port? Θα την βελτιώσουν? Θα κάνουν optimization? Προσωπικά αμφιβάλλω αν σκεφτεί κανείς ότι δεν είναι και τεράστια στούντιο και έχουν να ασχοληθούν με νέα ip για το PS5..

Έπαιξες πολύ καλύτερα το Resident Evil 2 με μια gt 1030 των 2gb καλύτερα από το ps4..μάλιστα..και σε τι ανάλυση και με τι ρυθμίσεις αν επιτρέπεται?

Γιατί αν το έπαιξες καλύτερα από το ps4 θα έπρεπε να είχες περισσότερα από 45 fps στα 1080p με τις ρυθμίσεις γραφικών στο balance quality και αυτό επειδή έτσι παίζει το Resident Evil 2 στο ps4 και με 60fps στο ps4 pro.

Και άντε το έπαιξες καλύτερα, γιατί τότε το techspot που το δοκίμασε, έβγαλε average 25 fps με την κάρτα σου?

https://www.techspot.com/review/1784-resident-evil-2-benchmarks/

επειδη εχω το παιχνιδι στο ps4 σου λεω οτι δεν το ευχαριστηθηκα καθολου ,τα τα γεγονοτα στο background χαλια μαυρα,οι λεπτομερειες και αυτες χαλια.
τι να το κανω αν για μερικα fps ακυρωνει ολο το background..

οριστε αναλυτικα τα setting,που βρισκονται αρκετα πανω απο το ps4 κλειδωμενα σε 30fps (μονο και μονο επειδη ειχα slowdowns )

graphics api. directx 11
display mode.full
resolution.1920x1080
rendering mode.normal
refresh rate.60
frame rate.30
v-sync.off
anti-aliasing.fxaa
texture quality.medium(0.25GB)
texture filter quality.high (aniso x2)
mesh quality.high
shadow quality.low
shadow cache.on
contact shadows.on
screen space reflections.on
subsurface scattering.on
volumetric lighting qyality.medium
particle lightning quality.high
ambient occlussion.ssao
bloom.on
lens flare.on
motion blur.on
depth of field.on
lens distortion. on(+chormatic aberration)
film noise.off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sansara είπε

Οι κονσολες ειναι πολυ παρεξηγημενη υποθεση στην Ελλαδα και δε θα επρεπε. Και το μεγαλο λαθος ειναι η προκαταληψη οτι αν παρεις μια κονσολα θα σου φευγουν πολλα λεφτα για τα παιχνιδια. Το αντιθετο ισχυει!!

Ειδικα με τις αγγελιες του insomnia μπορεις να παρεις με 250 ευρω ενα pro, να παιξεις για 3 μηνες οτι παιχνιδαρες θελεις (επισης απο insomnia) και να τα ξαναδωσεις ολα στην ιδια τιμη πανω κατω. Το ιδιο ισχυει και με το xbox. Με μηδεν κοστος μπορεις να απολαυσεις εξαιρετικα παιχνιδια.

Εγω το εχω κανει 3-4 φορες αυτο με αφορμη 1 διαφορετικο παιχνιδι καθε φορα. Εχω κρατησει μια κονσολα (ενα Χ με game pass) αλλα περασα εις πολλαπλουν και απο τις 3 κονσολες αυτης της γεννιας.

Το pc απαιτει ηλιθια εξοδα και περιττες σκοτουρες που σε ξενερωνουν απο την ουσια του πραγματος: το να ολοκληρωσεις ενα εξαιρετικο παιχνιδι.

Δε ξερω γιατι αλλα δε θα μου εκανε καμια αισθηση να παιξω το The last of us ή το Breath of the wild σε pc. Στις κονσολες εχεις την αίσθηση οτι βλεπεις ακριβως αυτο που βλεπουν ολοι και αυτο εχει μια μυσταγωγια απο μονο του.  Επισης στα συγχρονα παιχνιδια η ύπαρξη controller ειναι καθοριστικης σημασιας για το user experience. Τι νοημα εχει να βαρας με το shotgun στο rdr2 αν δεν νιωθεις την αναδραση στα χερια σου? Για μενα αυτο ειναι πολυ πιο βασικο ασπουμε απο τα παραπανω fps!

Παίζω αποκλειστικά σε PC.
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο παιχνίδι, σε πολλά παιχνίδια είτε γιατί βολεύουν περισσότερο, είτε γιατί παίζω στον προβολέα, χρησιμοποιώ Xbox controller, όπως για παράδειγμα το F1. 

Αρα μου ακούγεται λίγο άκυρο αυτό που λες στο τέλος.
Απο την άλλη αυτό με την αίσθηση οτι βλεπεις ακριβως αυτο που βλεπουν ολοι, το καταλαβαίνω, αλλά αυτό όμως είναι απλά στο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toolate είπε

επειδη εχω το παιχνιδι στο ps4 σου λεω οτι δεν το ευχαριστηθηκα καθολου ,τα τα γεγονοτα στο background χαλια μαυρα,οι λεπτομερειες και αυτες χαλια.
τι να το κανω αν για μερικα fps ακυρωνει ολο το background..

οριστε αναλυτικα τα setting,που βρισκονται αρκετα πανω απο το ps4 κλειδωμενα σε 30fps (μονο και μονο επειδη ειχα slowdowns )

graphics api. directx 11
display mode.full
resolution.1920x1080
rendering mode.normal
refresh rate.60
frame rate.30
v-sync.off
anti-aliasing.fxaa
texture quality.medium(0.25GB)
texture filter quality.high (aniso x2)
mesh quality.high
shadow quality.low
shadow cache.on
contact shadows.on
screen space reflections.on
subsurface scattering.on
volumetric lighting qyality.medium
particle lightning quality.high
ambient occlussion.ssao
bloom.on
lens flare.on
motion blur.on
depth of field.on
lens distortion. on(+chormatic aberration)
film noise.off

η gpu του ps4 είναι περίπου 20% ταχύτερη από μια gt 1030, δεν υπάρχει λογική να παίζεις καλύτερα από αυτό, αυτό θέλω να πω.

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/playstation-4-gpu.c2085

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-gt-1030.c2954

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, razimar είπε

Παίζω αποκλειστικά σε PC.
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο παιχνίδι, σε πολλά παιχνίδια είτε γιατί βολεύουν περισσότερο, είτε γιατί παίζω στον προβολέα, χρησιμοποιώ Xbox controller, όπως για παράδειγμα το F1. 

Αρα μου ακούγεται λίγο άκυρο αυτό που λες στο τέλος.
Απο την άλλη αυτό με την αίσθηση οτι βλεπεις ακριβως αυτο που βλεπουν ολοι, το καταλαβαίνω, αλλά αυτό όμως είναι απλά στο μυαλό.

Δεν μπορεις ομως να παιξεις πχ το breath of the wild με ασχετο controller (ακομα κι αν υπηρχε σε pc) γιατι δεν θα ειχε motion control και ετσι χανεις ολη την αισθηση με το τοξο. Θα μου πεις για ενα τοξο θα μαζεψω μια κονσολα? Το αναποδο ισχυει ομως - για μειον τη full εμπειρια καταξοδευεται καποιος με ενα pc.

Πχ η αισθηση οτι ανοιγω σε 1 δευτερόλεπτο το xbox one x και συνεχιζω το witcher 3 απο εκει που ημουνα χωρις φορτωματα, σε ενα εντελως αθορυβο μηχανημα, μαζεμενο και πανεμορφο εμενα με πειθει να το χρησιμοποιω. Και ξερω οτι αναπασα στιγμη μπορω να το πουλησω οπως ειναι γιατι ειναι επώνυμο και ξερει ο αλλος τι θα αγορασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Hugo είπε


Συμφωνώ απόλυτα! Το είχα ξαναπεί και σε αλλό νήμα "Rockstar και Square enix , ακομα και Konami εχουν πιάσει το νόημα και φέρνουν στα pc και στα nintendo και τα metal gear και τα final fantasy και Octopath Traveler και τα red dead redemption αφού πρώτα τα πάρουν απο τα time exclusive." Δεν ξαφνιάζομαι καθόλου απο την είδηση και ούτε θα ξαφνιαστώ αν κάποια στιγμή ερθουν και το επόμενο God of War αλλα και κάποιος αλλος τίτλος απο την Naughty dog. 

Η Sony και η Nintendo, δεν ενδιαφέρονται αν το παιχνίδι πουλήσει ή οχι. Το παιχνίδι, βγαίνει απλά και μονο για να σου δώσει κίνητρο να αγοράσεις την κονσόλα.

Από εκεί βγάζουν οι εταιρίες το χρήμα. Από την κονσόλα και από το οτι όποιος βγάζει παιχνίδια στην κονσόλα πρέπει να τους πληρώνει δικαιώματα χρήσης.

Η Rockstart και η Square Enix συμφέρον τους είναι να βγάζουν παντού τα πάντα. Τα first party όμως οχι. Τα first party Παιζουν το ρόλο του "κράχτη" για την αγορά της κονσόλας.

Ο μονος λογος που μπορώ να φανταστώ ωστε το συγκεκριμένο παιχνίδι να βγει σε PC είναι οτι οποιος το αγόρασε το αγόρασε αρα η Sony δεν περιμένει μείωση πωλήσεων λόγω αυτής της κίνησης γιατι απλά το PS4 είναι στα τελειώματα.

Νέος τίτλος αποκλείεται να κυκλοφορήσει ποτε σε PS5 και PC μαζι.

 

(Γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Volga είπε

Η Sony και η Nintendo, δεν ενδιαφέρονται αν το παιχνίδι πουλήσει ή οχι. Το παιχνίδι, βγαίνει απλά και μονο για να σου δώσει κίνητρο να αγοράσεις την κονσόλα.

Από εκεί βγάζουν οι εταιρίες το χρήμα. Από την κονσόλα και από το οτι όποιος βγάζει παιχνίδια στην κονσόλα πρέπει να τους πληρώνει δικαιώματα χρήσης.

Η Rockstart και η Square Enix συμφέρον τους είναι να βγάζουν παντού τα πάντα. Τα first party όμως οχι. Τα first party Παιζουν το ρόλο του "κράχτη" για την αγορά της κονσόλας.

Ο μονος λογος που μπορώ να φανταστώ ωστε το συγκεκριμένο παιχνίδι να βγει σε PC είναι οτι οποιος το αγόρασε το αγόρασε αρα η Sony δεν περιμένει μείωση πωλήσεων λόγω αυτής της κίνησης γιατι απλά το PS4 είναι στα τελειώματα.

Νέος τίτλος αποκλείεται να κυκλοφορήσει ποτε σε PS5 και PC μαζι.

 

(Γνώμη μου)

Δεν ξέρεις τι λες δυστυχώς. Η κονσόλα δεν αφήνει profit, τα παιχνίδια αφήνουν.

https://www.theregister.co.uk/2013/11/19/sony_makes_just_18_profit_on_each_playstation_4/

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις κονσολες για τα 2 πρωτα χρονια τις πουλανε με ζημια. Ειδικα το 21 οποιος στηνει πισι (με τοσους backward τιτλους και τους φρεσκους) πρεπει ειναι εχει ειδικο λογο ή να εχει ειδικο μπαμπα...

Επεξ/σία από sansara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sansara είπε

Τις κονσολες για τα 2 πρωτα χρονια τις πουλανε με ζημια. Ειδικα το 21 οποιος στηνει πισι (με τοσους backward τιτλους και τους φρεσκους) πρεπει ειναι εχει ειδικο λογο ή να εχει ειδικο μπαμπα...

Με το pc μπορω να παιξω παιχνιδια 20ετιας και τα περισσοτερα απο παλιοτερες κονσολες η νεες(switch) μεσω emulators. Συν τα 100000 πραγματα που μπορεις να κανεις περα απο gaming εναντι μιας κονσολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Συνηθίζεις να μιλάς έτσι στην καθημερινότητα ή σου βγαίνει μόνο στο ίντερνετ που είσαι πίσω από το πληκτρολόγιο;

Εννοεις οταν βλέπω κάτι ανόητο να το επισημαίνω;Αν εννοεις αυτο, τότε ναι,μιλαω ετσι κ στη ζωη μου.Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει το πληκτρολόγιο...

Επεξ/σία από Ultima86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...