Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για κάρτα ήχου


fever25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Domi 41 είπε

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, 

Εξωτερική η εσωτερική κάρτα ήχου? 

Ποιες οι διαφορές? 

Εξωτερικη.... προχωρα σε IFI και δεν θα ασχοληθεις ξανα. 

Η onboard καρτες ηχου, ειναι για πεταμα... 

Επισης, 2.1 Ηχεια μην αγοράζεται. Αλλα stereo με Woofer 4ιντσα ή 5ιντσα, βέβαια καλύτερα τα 8ιντσα. 

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Εξωτερικη.... προχωρα σε IFI και δεν θα ασχοληθεις ξανα. 

Η onboard καρτες ηχου, ειναι για πεταμα... 

Επισης, 2.1 Ηχεια μην αγοράζεται. Αλλα stereo με Woofer 4ιντσα ή 5ιντσα, βέβαια καλύτερα τα 8ιντσα. 

Ακολουθώ το νήμα με ενδιαφέρον διότι έχω ένα σύστημα μικρό στο σαλόνι που θα ήθελα να εξοπλισω με μια κάρτα ήχου μιας κι η onboard σταμάτησε να λειτουργεί. 

Πήρα μία με 5€ για να μπορούν να δουλέψουν τα ακουστικά σε φάση "πρόχειρου".

Σε αυτό εδώ αναρωτιέμαι ... Budget 300-500€.  Για κάρτα + ηχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Ακολουθώ το νήμα με ενδιαφέρον διότι έχω ένα σύστημα μικρό στο σαλόνι που θα ήθελα να εξοπλισω με μια κάρτα ήχου μιας κι η onboard σταμάτησε να λειτουργεί. 

Πήρα μία με 5€ για να μπορούν να δουλέψουν τα ακουστικά σε φάση "πρόχειρου".

Σε αυτό εδώ αναρωτιέμαι ... Budget 300-500€.  Για κάρτα + ηχεία. 

Για κατι δυνατο...

Ζευγος M-Audio Studiophile BX8 D2 + IFI ZEN = 450 ευρώ

αλλιώς πας σε κάτι τέτοιο

M-Audio BX5 Carbon + IFI ZEN = 400 ευρώ

Επεξ/σία από ROG-X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ROG-X είπε

Για κατι δυνατο...

Ζευγος M-Audio Studiophile BX8 D2 + IFI ZEN = 450 ευρώ

αλλιώς πας σε κάτι τέτοιο

M-Audio BX5 Carbon + IFI ZEN = 400 ευρώ

Θεωρείς δηλαδή ότι αυτή η κάρτα είναι καλή για τα χρήματά της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ROG-X είπε

Εξωτερικη.... προχωρα σε IFI και δεν θα ασχοληθεις ξανα. 

Η onboard καρτες ηχου, ειναι για πεταμα... 

Επισης, 2.1 Ηχεια μην αγοράζεται. Αλλα stereo με Woofer 4ιντσα ή 5ιντσα, βέβαια καλύτερα τα 8ιντσα. 

Επειδή έχω τα logitech z5500 θα κάνω δουλειά με αυτό τον συνδυασμό αξιοπρεπώς? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Θεωρείς δηλαδή ότι αυτή η κάρτα είναι καλή για τα χρήματά της;

Αυτό θα ήθελα να μάθω και εγώ -συγκριτικά με τις soundblasters g6-....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ROG-X είπε

Επισης, 2.1 Ηχεια μην αγοράζεται. Αλλα stereo με Woofer 4ιντσα ή 5ιντσα, βέβαια καλύτερα τα 8ιντσα. 

Αν έχεις τις κατάλληλες βάσεις για το γραφείο. Διαφορετικά θα ακούς και το γραφείο μαζί με το ηχείο και το δωματιό σου.

Το subwoofer κατανέμει το μπάσο καλύτερα στον χώρο και μειώνει το IMD distortion. Άλλο να παίζουν τρία μεγάφωνα και άλλο μόνο δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως θα την πατησουν πολλοι και θα πανε να σκασουν πολλαπλα 100αρικα για καρτα ηχου και δεν θα καταλαβουν καμια διαφορα περα απο την ενταση. 

Μονο αν εχει λαπτοπ καποιος αξιζει η πολυ σαπια μητρικη. Ολες οι x570 εχουν τουλαχιστον  S1220A  και αρκετα καλη εως πολυ καλη απομονωση που φτανει και περισσευει για το 99,9% του πληθυσμου. 

Ελαχιστοι εχουν τα ηχεια και το αυτι για να αξιζει η μεταβαση σε σχεση με μια ποιοτικη on board. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ειναι μια Xonar DX, αν την βρεις κάπου. Οι soundblaster ειναι χαλια απο αποψη drivers, με κάθε Update των windows τρελαινεται η Soundblaster Z που εχω, την ξήλωσα, έβαλα την Xonar και ησύχασα. Και από ποιότητα ήχου ειναι αλλού σε σχέση με την SB. Ειδα διαφορα σε σοβαρο ενισχυτή και ηχεία όσον αφορά την ποιότητα. Σε κάτι creative και  logitech όλες παίζουν το ίδιο μέτρια, σε καλό εξοπλισμό όμως η Xonar έσκισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα διαφωνησω για μενα sound blaster εχω απο εποχη windows 98 se απο sound blaster live  και τωρα την g6 στα win 10 και ποτε δεν ειχα driver problem . Για μενα ειναι οτι καλυτερο!

Επεξ/σία από john9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2020 στις 3:39 ΜΜ, fever25 είπε

Είμαι με την onboard κάρτα ήχου - realtek ->570x asus tuf - και ηχεία τα edifier s350db. Πιστεύετε ότι θα δω κάποια αισθητή αναβάθμιση στον ήχο μου εάν αγοράσω κάποια εξωτερική κάρτα ήχου;

Τεράστια διαφορά θα δεις. 

Οι soundblaster από creative είναι πολύ καλές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Soundblaster χίλιες φορές καλύτερες απ ότι Αsus που δεν ενημερώνουν drivers ούτε με σφαίρες. Ειδικά παλιά μοντέλα δεν είναι καν συμβατά με Windows 10°Με Soundblaster είναι καλύτερα τα πράγματα και έχουν και πολύ καλό ήχο ανάλογα βέβαια το θέλει ο καθένας και τι ηχεία έχει πάνω. Μια φθηνή σχετικά λύση της Soundblaster Z είναι ότι πρέπει για τους ποιο πολλούς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω την asus z170 pro gaming της οποιας η onboard ειναι η SupremeFX, απο οτι ειδα πρεπει να ναι αρκετα καλη για Onboard. Εχω τα logitech z5500  κ τα hyper x cloud 2 (στην δικια τους καρτα ηχου), αν βαλω καποια αλλη καρτα πχ sound blaster z η κατι αντιστοιχο θα καταλαβω διαφορα στα z5500 η δεν αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, timeg6 είπε

Καλησπερα, εχω την asus z170 pro gaming της οποιας η onboard ειναι η SupremeFX, απο οτι ειδα πρεπει να ναι αρκετα καλη για Onboard. Εχω τα logitech z5500  κ τα hyper x cloud 2 (στην δικια τους καρτα ηχου), αν βαλω καποια αλλη καρτα πχ sound blaster z η κατι αντιστοιχο θα καταλαβω διαφορα στα z5500 η δεν αξιζει?

Ακουστικά ή ηχεία πρέπει να αλλάξεις για να καταλάβεις διαφορά. Κανένα από τα δύο που έχεις δεν προσφέρει ήχο εφάμιλλο ας πούμε monitor ηχείου των 800€ και πάνω για να πεις ότι αξίζει η αλλαγή. 

Για αρχή σύνδεσε τα hyperX στην μητρική σου. Δοκίμασε front και back panel και δήλωσε στην μητρική ότι συνέδεσες ακουστικά(όχι κάτι άλλο). Θα είναι πιθανότατα καλύτερα από την "απλά για να υπάρχει" κάρτα των hyperX. Μετά πέρασε αυτή την ισοστάθμιση copy paste μέσω του EqualizerAPO:

https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq/blob/master/results/rtings/avg/HyperX Cloud II/HyperX Cloud II GraphicEQ.txt

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστω για την απάντηση, περισσότερο η αληθεια είναι χρησιμοποιώ τα ηχεία κ όχι τα ακουστικά, απλά έλεγα μέχρι να πάω σε κάτι καλύτερο γτ μάλλον κάποια στιγμή θα πάω σε 5καναλο ενισχυτή μήπως άξιζε μια μικρή αναβάθμιση στην κάρτα ήχου γτ στα σχόλια της sounblaster z όλοι γράφουν καμιά σχέση με onboard κλτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...