Προς το περιεχόμενο

Η νέα Leica M10 Monochrome είναι αφιερωμένη στην ασπρόμαυρη φωτογραφία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, mariosCS said:

Δεν είναι το ίδιο. Τα nike δεν θα κάνουν τα πόδια σου να πονάνε μετά από 10km τρέξιμο. Είναι όντως καλύτερα. Αν έχεις leica αντί Sony A7Riii δεν θα έχεις καλύτερης ποιότητας φωτογραφίες (κλινικά).

  Reveal hidden contents

επίσης "πάραυτα" σημαίνει άμεσα. Όχι παρ' όλα αυτά.

Lifestyle, Street, Documentary, Travel.

Like και για το spoiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Δεν είναι το ίδιο. Τα nike δεν θα κάνουν τα πόδια σου να πονάνε μετά από 10km τρέξιμο. Είναι όντως καλύτερα. Αν έχεις leica αντί Sony A7Riii δεν θα έχεις καλύτερης ποιότητας φωτογραφίες (κλινικά).

  Απόκρυψη περιεχομένων

επίσης "πάραυτα" σημαίνει άμεσα. Όχι παρ' όλα αυτά.

Lifestyle, Street, Documentary, Travel.

Τα Nike όπως και τα αλλά που έγραψα είναι ένα παράδειγμα , αν δεν το καταλαβαίνεις λυπάμαι ,επίσης δεν φοράνε Nike μόνο όσοι τρέχουν .

Επαγγελματιας street photographer δεν ξέρω αν υπάρχει ,εκτός και αν εννοείς κάποιον που πουλάει φωτό σε stock photo sites 1ευρω την φωτογραφία  .Αν αγοράζει Leica 1 στους 100 επαγγελματίες δεν την κάνει αυτόματα και επαγγελματική μηχανη  ,επίσης ένας επαγγελματιας αγοράζει εξοπλισμό που τον βοηθάει να κάνει καλα την δουλειά του και να κάνει απόσβεση την επένδυση ,μια μαυρόασπρη Leica με αυτή την τιμή δεν βλεπω πως θα βοηθήσει ,πέραν από την εικόνα του για αυτούς που εντυπωσιάζονται από καθρεφτάκια .

Συγνωμη για το `πάραυτα `  ´παρόλα αυτά ´ ήθελα να γράψω ,δεν κάνει το λάθος μου λιγότερο σημαντικά αυτά που έγραψα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Τα Nike όπως και τα αλλά που έγραψα είναι ένα παράδειγμα , αν δεν το καταλαβαίνεις λυπάμαι ,επίσης δεν φοράνε Nike μόνο όσοι τρέχουν .

Επαγγελματιας street photographer δεν ξέρω αν υπάρχει ,εκτός και αν εννοείς κάποιον που πουλάει φωτό σε stock photo sites 1ευρω την φωτογραφία  .Αν αγοράζει Leica 1 στους 100 επαγγελματίες δεν την κάνει αυτόματα και επαγγελματική μηχανη  ,επίσης ένας επαγγελματιας αγοράζει εξοπλισμό που τον βοηθάει να κάνει καλα την δουλειά του και να κάνει απόσβεση την επένδυση ,μια μαυρόασπρη Leica με αυτή την τιμή δεν βλεπω πως θα βοηθήσει ,πέραν από την εικόνα του για αυτούς που εντυπωσιάζονται από καθρεφτάκια .

Συγνωμη για το `πάραυτα `  ´παρόλα αυτά ´ ήθελα να γράψω ,δεν κάνει το λάθος μου λιγότερο σημαντικά αυτά που έγραψα .

Δεν είπα αυτό. Γι' αυτό και το έβαλα σε spoiler.

Όσο για τη φωτογραφική, αν σ' ενδιαφέρει το θέμα αυτό είναι καλό για τα πλεονεκτήματα των μονοχρωματικών αισθητήρων (αν και το video λέει για αστρο-φωτογραφία, είναι ενημερωτικό για το πώς και γιατί υπάρχουν κι αυτοί οι αισθητήρες): 

 

Τώρα, για το τι κάνουν οι επαγγελματίες εξωτερικό, ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Olivier Duong (δεν έχει leica νομίζω, αλλά για αυτά που κάνει θα μπορούσε κάλλιστα να έχει και να τον καλύπτει).

Τέλος πάντων. Δεν είχα πρόθεση να είμαι επιθετικός :) Καλή καρδιά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Sabeas είπε

φιλε μου εχεις στο μυαλο σου σαν "επαγγελματιες" τους φωτογραφους που ασχολουνται με την φωτογραφια ως παροχη υπηρεσιων. Οι φωτογράφοι που κανουν τεχνη, αν και λιγοτεροι, ειναι πιο αντιπροσωπευτικο κοινο της Leica. Δες πχ το εργο του Sobol

Άρα υπάρχουν οι επαγγελματίες και οι καλλιτέχνες... οι επαγγελματίες θα σκεφτούν τι θα αγοράσουν με κύριο γνώμονα αν τους βοηθάει στην δουλειά τους και μετά αν μπορέσουν να κάνουν απόσβεση, μιας και από εκεί βγάζουν τα προς το ζην... οι καλλιτέχνες πάλι είναι μια άλλη κατηγορία που το μονό που τους ενδιαφέρει είναι να βρουν τα εργαλεία ώστε να εκφράσουν καλύτερα την τέχνη τους, μια τέχνη που τις περισσότερες φορές δεν αποφέρει τα ιδανικά λεφτά για να ζήσουν... 

Τώρα και για το θέμα μας... από ότι κατάλαβα οι περισσότεροι θίχτηκαν εδώ μέσα γιατί με έναν μαγικό τρόπο, λέγοντας άχρηστη την συγκεκριμένη μηχανή σε αυτή την τιμή, νόμιζαν ότι λέγαμε άχρηστη την τέχνη που κάνουν και κατ' επέκταση τον ίδιο τους τον εαυτό, αυτό ευγενικά το χαρακτηρίζω καβάλημα καλαμιού... Μου κάνει, επίσης, τρομερή εντύπωση που κάποιοι βάλανε φωτογραφίες καλλιτεχνών, προσπαθώντας να μας πείσουν ότι με μια ίδια φωτογραφική μηχανή όλοι μας θα κάνουμε τις ίδιες ή και καλύτερες φωτογραφίες και θα μπούμε στο πάνθεον των καλλιτεχνών μαζί με αυτούς...

Οπότε η συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή εκτός το ότι είναι για μια πολύ συγκεκριμένη κατηγορία, είναι και πολύ ακριβή και άχρηστη για όλους τους κοινούς θνητούς και τους περισσότερους φωτογράφους...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Sabeas είπε

υπαρχουν αυτοι που παρεχουν υπηρεσια και αυτοι που κανουν τεχνη. Η τεχνη μπορει να ειναι αποτελεσμα ενος συγκεκριμενου assignment απο καποια εταιρεία πχ leica η καποιο περιοδικο πχ national geographic και κατα συνεπεια να πληρωνει μια χαρα. Οπως αντιστοιχα υπηρχαν για πολλους αιωνες ζωγραφοι που εκαναν τα πορτραιτα ευγενων και αλλοι που τους εδινες ενα παρρεκλησι να βαψουν και δημιουργουσαν τον μυστικο δειπνο. Το ολο επιχειρημα οτι πρεπει καθε φασμα της αγορας να εξυπηρετει τους παροχους υπηρεσιων η πως αυτοι αποτελουν καποιον πηχη ειναι παιδαριωδες και μπορει να προελθει μονο απο καποιον που δεν εχει τριβη με το θεμα της φωτογραφιας. Βεβαια εδω κυκλοφορούν iphone "pro" λογικο ο κοσμος να ψαχνει camera "pro". 

Αν έχω τριβή με το θέμα, επίτρεψε μου να το γνωρίζω εγώ και ορισμένοι εδώ μέσα... όσο για το ατυχές παράδειγμα με το iphone pro, πιο πολύ μοιάζετε εσείς με τα ελιτίστικα, αφ υψηλού και σχεδόν προσβλητικά σχόλιά σας... βλέπεις είναι δύσκολο να δικαιολογήσεις την επιλογή σου όταν “θεοποιείς” το ίδιο το αντικείμενο νομίζοντας ότι σε κάνει κάποιον... 

ΥΓ: Δεν μου απόδειξες το παιδαριώδες του επιχειρήματος μου και θα το ήθελα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Sabeas είπε

φιλε μου εχεις στο μυαλο σου σαν "επαγγελματιες" τους φωτογραφους που ασχολουνται με την φωτογραφια ως παροχη υπηρεσιων. Οι φωτογράφοι που κανουν τεχνη, αν και λιγοτεροι, ειναι πιο αντιπροσωπευτικο κοινο της Leica. Δες πχ το εργο του Sobol

Μα λεγοντας επαγγελματιας ενοουμε καποιον που βγαζει λεφτα απο την δουλεια του,εχει εναρξη στην εφορια κτλ,αυτος κανει παροχη υπηρεσιων και αυτος ειναι που λεω εγω εδω και 3 ποστ οτι δεν θα ασχοληθει με αυτη την μηχανη.Ενας ερασιτεχνης-καλλιτεχνης-χομπιστας θα επιλεξει αυτο που θα τον εμπνευσει - εκφρασει αναλογα με το πορτοφολι του και εκει μπαινει η leica .Αυτο προσπαθω να πω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sabeas είπε

Γιατι ειπε κανεις το αντιθετο; Υποστηριξε κανεις οτι ειναι αυτη η μηχανη για το φωτογραφειο της γειτονιας που αναλαμβανει γαμους η για τους φωτογραφους που στηνονται στο γηπεδο/στιβο/whatever για να βγαλουν το γκολ/τερματισμο/whatever; Δεν νομιζω. Αρκει να συμφωνουμε οτι επαγγελματιας σημαινει βγαζω λεφτα απο την φωτογραφια. Αν τα βγαζω πουλωντας εκτυπωσεις online, κανοντας εκθεσεις, αναλαμβανοντας assignments, αν μου τα πληρωνει το guggenheim foundation, ειμαι λιγοτερο επαγγελματιας απο τον φωτογραφο γαμου; 

Και πάλι αποφεύγεις να απαντήσεις στο εξής απλό ερώτημα από όπου ξεκίνησε η κουβέντα και που αρπαχτήκατε... Είναι ένα προϊόν που είναι χρήσιμο στο 70% των φωτογράφων και μάλιστα σε αυτή τι τιμή??? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...