Προς το περιεχόμενο

Αναλυση εικονων


Archilleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αληθεια, μονος μου εβγαλα ακρη. Καταρχην, απο οσο ξερω αυτο το κανεις για αλλη γλωσσα, μεταφραση δηλαδη. Αν ηταν ετσι, φιλε μου, δεν θα εμπαινα στο κοπο καν να ανοιξω θεμα, ειδικα σε φορουμ με κυριο θεμα "Τεχνολογια". ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Archilleo είπε

Αληθεια, μονος μου εβγαλα ακρη. Καταρχην, απο οσο ξερω αυτο το κανεις για αλλη γλωσσα, μεταφραση δηλαδη. Αν ηταν ετσι, φιλε μου, δεν θα εμπαινα στο κοπο καν να ανοιξω θεμα, ειδικα σε φορουμ με κυριο θεμα "Τεχνολογια". ;) 

Οχι δεν κανει μεταφραση μονο... παιρνεις βιβλιο και στο κανει word... αλλα δεν επιασες το χιουμορ... σιγα μην υπαρχει προγραμμα που να μπορουσε να λειτουργησει με αυτο το εγγραφο... βασικα οποιος εχει χρονο να το δοκιμασει, να δουμε αποτελεσμα πλακα θα ειχε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οχι δεν κανει μεταφραση μονο... παιρνεις βιβλιο και στο κανει word... αλλα δεν επιασες το χιουμορ... σιγα μην υπαρχει προγραμμα που να μπορουσε να λειτουργησει με αυτο το εγγραφο... βασικα οποιος εχει χρονο να το δοκιμασει, να δουμε αποτελεσμα πλακα θα ειχε.. 

αυτό το γράμμα είναι για να αποδείξει κάποιος ότι δεν είναι robot 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια κείμενα δύσκολο είναι να μπορέσεις να φτιάξεις 1-2 σελίδες.Μετά όλα σιγά σιγά γίνονται ευκολότερα γιατί μπαίνεις στο πνεύμα γραφής εκείνης της εποχής.

Οι νέοι θα δυσκολευτούν λίγο με την επίσημη καθαρεύουσα την οποία ποτέ δεν διδάχθηκαν σε αντίθεση με εμάς του λίγοοοοοοοοο :D μεγαλύτερους.Πάντως είναι ωραίο να βρίσκεις τέτοια γράμματα και να τα διαβάζεις.Είναι κάτι σαν να λύνεις σταυρόλεξο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τέτοια κείμενα δύσκολο είναι να μπορέσεις να φτιάξεις 1-2 σελίδες.Μετά όλα σιγά σιγά γίνονται ευκολότερα γιατί μπαίνεις στο πνεύμα γραφής εκείνης της εποχής.

Οι νέοι θα δυσκολευτούν λίγο με την επίσημη καθαρεύουσα την οποία ποτέ δεν διδάχθηκαν σε αντίθεση με εμάς του λίγοοοοοοοοο :D μεγαλύτερους.Πάντως είναι ωραίο να βρίσκεις τέτοια γράμματα και να τα διαβάζεις.Είναι κάτι σαν να λύνεις σταυρόλεξο.

Συμφωνω! Εμεις οι λιγο μεγαλυτεροι, δηλαδη, ατομα πριν του '96. Εγω που ειμαι του '93 θυμαμαι οτι κατι αρπαξαμε. Ισως γι' αυτο βγαζουμε λιγο νοημα και καταλαβαινουμε γραφη. Οχι ολα! 

Σιγουρα ειναι ωραιο να βρισκεις τετοια παλια αντικειμενα, οτιδηποτε... εχουν πολυ ενδιαφερον...

19 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

αυτό το γράμμα είναι για να αποδείξει κάποιος ότι δεν είναι robot 🤣

Πλακα πλακα, θα ξοδευαν ωρες/μερες για ενα CAPTCHA... 🤣

Ουτε καν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τέτοια κείμενα δύσκολο είναι να μπορέσεις να φτιάξεις 1-2 σελίδες.Μετά όλα σιγά σιγά γίνονται ευκολότερα γιατί μπαίνεις στο πνεύμα γραφής εκείνης της εποχής.

Οι νέοι θα δυσκολευτούν λίγο με την επίσημη καθαρεύουσα την οποία ποτέ δεν διδάχθηκαν σε αντίθεση με εμάς του λίγοοοοοοοοο :D (λιιιιιιιιγο θες να πεις?... παλια το λεγανε λιγοοοο?)😂  μεγαλύτερους.Πάντως είναι ωραίο να βρίσκεις τέτοια γράμματα και να τα διαβάζεις.Είναι κάτι σαν να λύνεις σταυρόλεξο.

 

10 λεπτά πριν, Archilleo είπε

Συμφωνω! Εμεις οι λιγο μεγαλυτεροι, δηλαδη, ατομα πριν του '96. Εγω που ειμαι του '93 θυμαμαι οτι κατι αρπαξαμε. Ισως γι' αυτο βγαζουμε λιγο νοημα και καταλαβαινουμε γραφη. Οχι ολα! 

Σιγουρα ειναι ωραιο να βρισκεις τετοια παλια αντικειμενα, οτιδηποτε... εχουν πολυ ενδιαφερον...

Πλακα πλακα, θα ξοδευαν ωρες/μερες για ενα CAPTCHA... 🤣

Ουτε καν....

papoys1 πες στο φιλο Archilleo ποσο χρονων εισαι γιατι νομιζει οτι μιλαει σε συνομήλικο....😁

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

papoys1 πες στο φιλο Archilleo ποσο χρονων εισαι γιατι νομιζει οτι μιλαει σε συνομήλικο....😁

Παντα με σεβασμο στους μεγαλυτερους, guys! 😂

19 ώρες πριν, Archilleo είπε

 

img-020.jpg

img-021.jpg

Βρηκα αλλη μια, παιδια! 

img-029.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αυτή δε θέλει μετάφραση,νομίζω μπορεί να τι διαβάσει ο καθένας,εκείνο όμως που μου μένει είναι τότε το κράτος δεν επέτρεπε να στείλει παραπάνω από λίγες ελιές και λίγο λάδι. Μήπως τα έστελνε στο εξωτερικό;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε οκ ξηγήθηκε η θεία και τους παραχώρησε κάνα χωραφάκι μιας και ο παππούς έστειλε λάδι και ελιές (απο το χωραφάκι λογικά) τέλος καλό όλα καλά. :P 

 

EDIT: όπα κάτσε.. το δεύτερο γράμμα στον αδερφό του στάλθηκε Αύγουστο το 52 και στην θεία (που ζητάει να του γράψει περιουσία) το έστειλε Σεπτέμβριο του 52!!!

 

Άρα δεν πεινούσαν εφόσον μπορούν να παράξουν μόνοι τους λάδι (εκείνη την εποχή μετρούσε αυτό ) και μάλιστα να στέλνουν και ποσότητες σε άλλους! Και καλοπιάνει τον αδερφό που "έθαψε" στην θεία :P Να με συγχωρείς αλλά  μεγάλη μάρκα ο παππούς :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω,πω γραμματα τωρα πριν 70 χρονια 😀

2020 (μηνυμα  μεσω airpod  )

Aδελφε (στο διπλανο καναπε ) , ολα καλα ? Σου περισσευει καμμια θηκη κινητου ? 😀

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, haris_216 είπε

Είναι λίγο αναποφάσιστος αυτός που γράφει αφού χρησιμοποιεί δύο "π" :)

Το, ας το πούμε, καλλιγραφικό "π" όποιος δεν το έχει δει μπορεί να ζητήσει να του στείλω χειρόγραφό μου σημείωμα, αφού για κάποιο λόγο μου έχει μείνει και το χρησιμοποιώ ακόμα. Μαζί με το αντίστοιχο μικρό "κ" :D

κι εγώ χρησιμοποιώ το καλλιγραφικό π από το δημοτικό (κάπου 3η-4η με έπιασε )  μέχρι και τώρα, αλλά δεν έχω δει κανέναν να προβληματίζεται από αυτό 

στο γράμμα πάντως όντως είναι αναποφάσιστος και βάζει και τα 2

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2020 στις 6:08 ΠΜ, TopicStrarter είπε

 Να με συγχωρείς αλλά  μεγάλη μάρκα ο παππούς :P 

Απ' οτι φαινεται, ναι!!! 😂

Επεξ/σία από Archilleo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικοι ακομα το χρησιμοποιουν, εγω οχι, πλεον....

 

Στις 30/1/2020 στις 8:45 ΠΜ, logistoulis είπε

κι εγώ χρησιμοποιώ το καλλιγραφικό π από το δημοτικό (κάπου 3η-4η με έπιασε )  μέχρι και τώρα, αλλά δεν έχω δει κανέναν να προβληματίζεται από αυτό 

στο γράμμα πάντως όντως είναι αναποφάσιστος και βάζει και τα 2

 

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/1/2020 στις 8:45 ΠΜ, logistoulis είπε

κι εγώ χρησιμοποιώ το καλλιγραφικό π από το δημοτικό (κάπου 3η-4η με έπιασε )  μέχρι και τώρα, αλλά δεν έχω δει κανέναν να προβληματίζεται από αυτό 

στο γράμμα πάντως όντως είναι αναποφάσιστος και βάζει και τα 2

Noμιζω οτι αν προσεξα καλα, τα Π που ειναι στην μεση της λεξης ειναι ολα "καλιγραφικα". στην αρχη της λεξης ειναι κανονικο.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kallair είπε

Noμιζω οτι αν προσεξα καλα, τα Π που ειναι στην μεση της προτασης ειναι ολα "καλιγραφικα". στην αρχη της λεξης ειναι κανονικο.

Εγώ μόνο στο κεφάλαιο βάζω το κανονικό, τότε που ήμουν μικρός και το ξεκίνησα έκανα ένα μεγάλο καλλιγραφικό για το κεφάλαιο και ο δάσκαλος μου εξήγησε ότι αυτό δεν ισχύει

Δέχτηκε δηλαδή τη διαφορετικότητα μου και το δηθενισμο, αλλά να το κάνουμε σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...