Προς το περιεχόμενο

Αναλυση εικονων


Archilleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Βρηκα κατι γραπτα απο τον προπαππου μου μαλλον και δεν βγαζω ακρη... Ειναι γραμμενο λιγο χαλια και θα ηθελα να μου πειτε τι ακριβως γραφει στα ελληνικα (modern greek). Οποιος δεν βαριεται, ας το προσπαθησει... 

Να και οι φωτοζζζ -- 

img-020.jpg

img-021.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Archilleo είπε

Γεια σας! Βρηκα κατι γραπτα απο τον προπαππου μου μαλλον και δεν βγαζω ακρη... Ειναι γραμμενο λιγο χαλια και θα ηθελα να μου πειτε τι ακριβως γραφει στα ελληνικα (modern greek). Οποιος δεν βαριεται, ας το προσπαθησει... 

Να και οι φωτοζζζ -- 

img-020.jpg

img-021.jpg

 

χαχαχαχαχχα Κερκυραίος ήταν.Μάλλον δεν είναι του παππού σας αλλά κλείνει γράφοντας Αγγελική Ντίνη ανηψιά σας.Πρόκειται για τρία αδέλφια δύο κορίτσια και ένα αγόρι);;;;;

"Εν Κερκύρας τη 10-9-1952

Αγαπητή θεία τω πρώτον ερωτώ δια το ίδιον της ποθητής υγείας καθώς και της σεβαστής οικογένειάς σας.

Αν ερωτάς και δια ημάς η κατάστασή μας είναι ιδία και σου κάνω γνωστό ότι κλπ κλπ....... (για το υπόλοιπο θέλω μεταφραστικά):P άσε που είναι δραματικά κυρίως νέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DTsuras είπε

και ξέρω γώ γράφει για σεντεταγμενες για χρυσό..😂

Φανταζεσαι... χαχαχα!

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

χαχαχαχαχχα Κερκυραίος ήταν.Μάλλον δεν είναι του παππού σας αλλά κλείνει γράφοντας Αγγελική Ντίνη ανηψιά σας.Πρόκειται για τρία αδέλφια δύο κορίτσια και ένα αγόρι);;;;

Τυχαια τις βρηκα. Οταν δεν καταλαβαινεις τι γραφει νομιζεις λανθασμενα.. Απλα δεν εβγαζα ακρη σε μερικες λεξεις, κακογραφημενα που ειναι, οχι επειδη ειναι αρχαια. 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

"Εν Κερκύρας τη 10-9-1952

Αγαπητή θεία τω πρώτον ερωτώ δια το ίδιον της ποθητής υγείας καθώς και της σεβαστής οικογένειάς σας.

Αν ερωτάς και δια ημάς η κατάστασή μας είναι ιδία και σου κάνω γνωστό ότι κλπ κλπ....... (για το υπόλοιπο θέλω μεταφραστικά):P άσε που είναι δραματικά κυρίως νέα.

Ευχαριστω!!

"Μεταφραστικα" δηλαδη; 

Θα κατσω λεξη- λεξη να το βγαλω και μετα συναρμολογηση παζλ. 😅

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Archilleo είπε

Φανταζεσαι... χαχαχα!

Τυχαια τις βρηκα. Οταν δεν καταλαβαινεις τι γραφει νομιζεις λανθασμενα.. Απλα δεν εβγαζα ακρη σε μερικες λεξεις, κακογραφημενα που ειναι, οχι επειδη ειναι αρχαια.

Όχι και αρχαία το 1952 🤣. Μια ήπια καθαρεύουσα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αρχικα περιγραφει τα δραματικά που ζει και επειτα ζητάει να της αφήσει η θεία περιουσια 😆

 

κατα τα αλλα εύκολα διαβαζεται αν εισαι πανω των 30, μια απλή καθαρευουσα ειναι στην πραγματικότητα με λιγο στραβα/κακα γραμματα*...

 

 

*το π που χρησιμοποιεί πιθανότατα δε το εχουν δει οι περισσότεροι σημερινοι 20αρηδες....

Επεξ/σία από paylidis
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

αρχικα περιγραφει τα δραματικά που ζει και επειτα ζητάει να της αφήσει η θεία περιουσια 😆

κατα τα αλλα εύκολα διαβαζεται αν εισαι πανω των 30, μια απλή καθαρευουσα ειναι στην πραγματικότητα με λιγο στραβα/κακα γραμματα*...

*το π που χρησιμοποιεί πιθανότατα δε το εχουν δει οι περισσότεροι σημερινοι 20αρηδες....

Είναι λίγο αναποφάσιστος αυτός που γράφει αφού χρησιμοποιεί δύο "π" :)

Το, ας το πούμε, καλλιγραφικό "π" όποιος δεν το έχει δει μπορεί να ζητήσει να του στείλω χειρόγραφό μου σημείωμα, αφού για κάποιο λόγο μου έχει μείνει και το χρησιμοποιώ ακόμα. Μαζί με το αντίστοιχο μικρό "κ" :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γραφικος χαρακτηρας ειναι παντως...λογοτεχνικος.Περιποιημενος, με τις καμπυλιτσες του 😄

3 ώρες πριν, paylidis είπε

 

κατα τα αλλα εύκολα διαβαζεται αν εισαι πανω των 30, μια απλή καθαρευουσα ειναι στην πραγματικότητα με λιγο στραβα/κακα γραμματα*...

 

Ναι σιγουρα  😄

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Αγαπητή θεία τω πρώτον ερωτώ δια το ίδιον της ποθητής υγείας καθώς και της σεβαστής οικογένειάς σας.

Αν ερωτάς και δια ημάς η κατάστασή μας είναι ιδία και σου κάνω γνωστό ότι κλπ κλπ....... (για το υπόλοιπο θέλω μεταφραστικά):P άσε που είναι δραματικά κυρίως νέα.

Πω,πω , κενταει ο papoys1 , θυμηθηκε τα νιατα του 😄

 Αλλα μας εδωσε μονο μια φραση και μας αφησε στο σκοταδι 😄

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, paylidis είπε

 

κατα τα αλλα εύκολα διαβαζεται αν εισαι πανω των 30, μια απλή καθαρευουσα ειναι στην πραγματικότητα με λιγο στραβα/κακα γραμματα*...

*το π που χρησιμοποιεί πιθανότατα δε το εχουν δει οι περισσότεροι σημερινοι 20αρηδες....

Αρχικα, με μια πρωτη ματια νομιζα πως ηταν αρχαια, δεν ειπα οτι ειναι αρχαια. Το "π" που ειναι σαν "ω" το εγραφα κι εγω ετσι στο δηματικο μεχρι γυμνασιο. Αλλα πολυ κακα γραμματα...μετα απο εγκεφαλικο λες και το εγραψε.

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Archilleo είπε

Αρχικα, με μια πρωτη ματια νομιζα πως ηταν αρχαια, δεν ειπα οτι ειναι αρχαια. Το "π" που ειναι σαν "ω" το εγραφα κι εγω ετσι στο δηματικο μεχρι γυμνασιο. Αλλα πολυ κακα γραμματα...μετα απο εγκεφαλικο λες και το εγραψε.

πιθανότατα η ανεψια τελειωσε μολις καποιες ταξεις στο δημοτικό, εχω ξαναδει τετοια γραμματα απο ηλικιωμενους που πηγαν μονο 2-3 ταξεις...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, papoys1 είπε

χαχαχαχαχχα Κερκυραίος ήταν.Μάλλον δεν είναι του παππού σας αλλά κλείνει γράφοντας Αγγελική Ντίνη ανηψιά σας.Πρόκειται για τρία αδέλφια δύο κορίτσια και ένα αγόρι);;;;;

"Εν Κερκύρας τη 10-9-1952

Αγαπητή θεία τω πρώτον ερωτώ δια το ίδιον της ποθητής υγείας καθώς και της σεβαστής οικογένειάς σας.*

Αν ερωτάς και δια ημάς η κατάστασή μας είναι ιδία και σου κάνω γνωστό ότι κλπ κλπ....... (για το υπόλοιπο θέλω μεταφραστικά):P άσε που είναι δραματικά κυρίως νέα.

*συνέχεια...

Αν ερωτάς και δι' ημάς ...... είναι ήδια, σου κάνω γνωστό ->> ότι εγώ και η αδελφή μου η καλόγρια βρισκόμαστε χωρίς προστασία ήχιε την ατηχία να πάη σε Μοναστήρη επίγιε πολή μηκρή βέβαια δεκαυτά ετών και η τήχει δεν την βοήθησε έπαθε αβιταμίνοσης και αδηνατίσας το...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

*συνέχεια...

Αν ερωτάς και δι' ημάς η κατάστασή μας είναι ήδια, σου κάνω γνωστό ότι εγώ και η αδελφή μου η καλόγρια βρισκόμαστε χωρίς προστασία ήχιε την ατηχία να πάη σε Μοναστήρη επίγιε πολή μηκρή βέβαια δεκαεφτά  ετών και   η τύχη  δεν την βοήθησε έπαθε αβιταμίνοσης και αδηνατίσας το οπτικό νεύρο

(..........η κατάστασή μας .................. δεκαεφτά .... η τύχη ............. το οπτικό νεύρο)   και κάθε μέρα έχανε το φως της μέρα με τη μέρα μη έχοντας σε ποιον να το πει τον πόνο της έμεινε δύο χρόνια έτσι και στην οδόν (μάλλον καθ'οδόν) ήρθε το τέλος.(μήπως τελικά απεβίωσε;;;) Εγώ καθώς ξέρεις εργαζόμουν στην πόλη όπως σας έγραψα και σε άλλα γράμματα τι να έκανα μέσα στη βιοπάλη της ζωής μου που πάλευα για τον εαυτό μου παρέλαβα και μία τυφλή πάλεψα τρία χρόνια ότι και να είχα το ξόδεψα βρέθηκα στην ανάγκη να φύγω να πάω να μείνω στο χωριό στο σπίτι σας γιατί δεν μπορούσα να παλέψω άλλο είχα την ................ άρρωστη και τον εαυτό μου στο σπίτι που πήγαμε μαζί με την αδερφή μου γιατί παρέλειψα να σας γράψω οι γιατροί της απαγόρεψαν να πηγαίνει σε μοναστήρι όπως είναι. Ίσως να ξέρατε ότι ο αδελφός μου παντρεύτηκε και δεν ενδιαφέρετε για τις αδελφές του  επίσης και ο θείος ο Νικόλαος και αυτός το ίδια έπραξε μαζί τους (μήπως δεν ήξερε γράμματα και το γράμμα έγραφε κάποιος παππάς που έμενε μαζί τους όπως λέει παρακάτω);;;;;δε μας θέλει να μείνουμε και βρισκόμαστε σε αθλία κατάσταση........................................

Το γράμμα συνεχίζει σε αυτόν το δραματικό τόνο.Στις τελείες μάλλον αναφέρει κάποιο τρίτο άτομο που ζούσαν μαζί γιατί και παρακάτω αναφέρει τρία άτομα.Η μετάφραση έγινε δωρεάν επειδή αρκετοί έδειξαν ενδιαφέρον......:P:lol: Αν  βρω χρόνο ίσως και να το τελειώσω.😊

3 ώρες πριν, bluesattack είπε

Ο γραφικος χαρακτηρας ειναι παντως...λογοτεχνικος.Περιποιημενος, με τις καμπυλιτσες του 😄

Ναι σιγουρα  😄

Πω,πω , κενταει ο papoys1 , θυμηθηκε τα νιατα του 😄

 Αλλα μας εδωσε μονο μια φραση και μας αφησε στο σκοταδι 😄

Μάλλον ήθελα να σας το δώσω σε δόσεις.😊

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαίνει άκρη! *συνέχεια...

.... και κάθε μέρα έχονε το.... μέρα με την ημέρα μην έχωντας σε πιον να πη τον πόνο της έμεναι δύο χρόνια έτσι και στην οδόν ήρθε το τέλος εγώ καθώς ξέρεις εργαζόμουν στην πόλη όπως σε έγραψα και σε άλλα γράμματα... τη να ..... μέσα στη βιοπάλη της ζωϊσ μου που πάλευα για τον εαυτό μου παρέλαβα και μια τυφλή "πάλεψα" τρία χρόνια ότη και να έχω τα ξόδεψα βρέθηκα στην ανάγκη να φύγο να πάω να μίνο στο χωριό στο.... γιατί δεν μπορούσα να παλεύω άλω έχω τη .... αρώστια και τον εαυτό μου και τον εαυτό μου στο σπίτι που πίγαμε μαζί με την αδελφή μου γιατί παρέλιψα να σου γράψω.... η γιατρί την απαγόρεψαν να πηγαίνει σε μοναστίρη όπως είναι ίσως να ξέρατε ότη ο αδελφόσ μου παντρεύτικε και δεν διαφέραιτε για της

Page 2

αδελφέστου επίσης και ο θείος ο Νικόλας και αυτός τα ίδια έπραξε μαζί τους δεν με θέλουν να μίνουμε και βρισκόμαστε σε άθλια κατάσταση με συνχωρής που σου γράφω όλα αυτά.... θεια δεν θέλο να μου στήλεις τίποτε.......μόνω θέλο από την περιουσία που έχεις αφήση εδώ να μου παραχωρίσης ότη εσεί θέλης.... να δηνάμεθα και εμείς  η τρης ψυχές να ζίσουμε που δεν έχουμε που την κεφαλή κλήνει γιαυτό τώρα που παντρεύτηκε ο αδελφόσμου επέταξε και την μητέρα στο δρόμω Αν δεν πιστεύεις αυτά που σου γράφω μέσα στο σπίτι μας βρίσκεται ένας παπάς ξένος αυτός μονάχα θα μπορούσε να σας πει την αλήθια λέγιεται σπυρίδων Μπουτιος χωριόν....

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ενδιαφερον να διαβαζεις τετοια γραμματα παλιων... Να' στε καλα παιδια. Το υπολοιπο κομματι που εμεινε, θα προσπαθησω να βγαλω ακρη κομματι κομματι...   εκτος αν θελει να το συνεχισει καποιος αλλος. 

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

 

αδελφέστου επίσης και ο θείος ο Νικόλας και αυτός τα ίδια έπραξε μαζί τους δεν με θέλουν να μίνουμε και βρισκόμαστε σε άθλια κατάσταση με συνχωρής που σου γράφω όλα αυτά.... θεια δεν θέλο να μου στήλεις τίποτε.......μόνω θέλο από την περιουσία που έχεις αφήση εδώ να μου παραχωρίσης ότη εσεί θέλης.... να δηνάμεθα και εμείς  η τρης ψυχές να ζίσουμε που δεν έχουμε που την κεφαλή κλήνει γιαυτό τώρα που παντρεύτηκε ο αδελφόσμου επέταξε και την μητέρα στο δρόμω Αν δεν πιστεύεις αυτά που σου γράφω μέσα στο σπίτι μας βρίσκεται ένας παπάς ξένος αυτός μονάχα θα μπορούσε να σας πει την αλήθια λέγιεται σπυρίδων Μπουτιος χωριόν....

** συνεχεια **

(λιγο παρακατω απο το χωριον...)

"Ο κοσμος σας μελετά. Καθε μερα κανετε και αυτο που σας ζητώ, γιατι αν δεν φροντισετε εσεις που μπορειτε να μαθετε κατι που θας λυπησει πολυ, αλλα θα ειναι αργα. Άλλα δεν εχω να σας γραψω. Περιμενω την απαντηση σας. Πολλα φιλια στην ξαδερφη μας και φυλουμε (φιλια, μαλλον) στην ανιψια σας, Αγγελικη. Αυτη την απαντηση, σας παρακαλω, να μου την στειλετε στην συσταση που σας γραφω".

Προσπαθησα, τλχν!

Επεξ/σία από Archilleo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...