Προς το περιεχόμενο

Wifi σε μεγαλη αποσταση με 2 σετ κεραιων


nikolakakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

θέλω να πετύχω αυτό που λέει ο τίτλος. Δεν υπάρχει οπτική επαφή οπότε σκέφτομαι το εξής. 2 σετ κεραιών σαν αυτή Ubiquiti .

1η κεραία συνδέεται στα 5κμ με την 2η κεραία. Από εκεί με ethernet (ίσως με ένα switch?) συνδέω την 3η κεραία η οποία συνδεεται στα 4κμ περίπου με την 4η όπου είναι και το σημείο που θέλω να μεταφέρω το internet.

Εν ολίγις απο την στιγμή που δεν υπάρχει οπτική επαφη απο το σημείο Α στο σημειο Β θέλω να προσθέσω ένα τρίτο σημείο Γ το οποίο έχει οπτική επαφή και με το Α και με το Β. Ρεύμα υπάρχει στο σημείο Γ.

Γίνεται; να το δοκιμάσω;

Επεξ/σία από nikolakakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν το εχω κανει αλλα αφου εχεις ρευμα στο ενδιάμεσο νομιζω δεν υπαρχει προβλημα.

Η λογική μου είναι σωστή δηλαδή; και στο ενδιάμεσο για να συνδέσω τις κεραίες τι θα χρειαστώ; αυτές είναι poe κεραίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό είναι να υπάρχει ρεύμα σε όλες τις θέσεις και φυσικά καθαρή οπτική επαφή των 2 ακραίων με την ενδιάμεση θέση.

Θα χρειαστείς όπως έγραψες 4 ίδια εξωτερικά κατευθυντικά ΑΡ, με τα αντίστοιχα τροφοδοτικά PoE, ένα switch στην μεσαία θέση, καλώδιο δικτύου, φυσάκια RJ45 και τα υλικά στήριξης των ΑΡ.

Η ρύθμιση θα γίνει σύμφωνα με τον οδηγό, ανά 2 μεταξύ τους ως ζεύγος και απλά θα ορίσεις τις διευθύνσεις ανάλογα το υποδίκτυο του κύριου router.

Χοντρικά η αλυσίδα σύνδεσης θα είναι:

Θέση Α Router > καλώδιο δικτύου > AP1 > ασύρματα > θέση Β στο AΡ2 > καλώδιο δικτύου > switch > καλώδιο δικτύου > AP3 > ασύρματα > θέση Γ στο AΡ4.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Θα χρειαστείς όπως έγραψες 4 ίδια εξωτερικά κατευθυντικά ΑΡ, με τα αντίστοιχα τροφοδοτικά PoE, ένα switch στην μεσαία θέση, καλώδιο δικτύου, φυσάκια RJ45 και τα υλικά στήριξης των ΑΡ. 

Είναι απαραίτητο το switch σε αυτή την θέση; θα λειτουργήσει αν συνδεθούν τα poe injectors μεταξύ τους μέσω των lan θυρών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ. Παίζεις είτε στην 1η περίπτωση (με switch) είτε στην 3η (μέσω των PoE τροφοδοτικών. Την 2η δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν γνωρίζω αν παίζει σωστά με όλα τα ΑΡ της εταιρείας (αλλά δεν αναφέρει κάτι σχετικό).

Οι άλλες 2 περιπτώσεις (2η και 4η) δεν σου κάνουν καθώς απαιτούν ΑΡ με 2 RJ45 θύρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα,

Ήρθε η ώρα να σεταρω τις κεραίες και αντιμετωπίζω ένα προβληματακι οπότε όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες στο σάιτ της εταιρείας καθώς και σε ένα βίντεο ενός Ινδού που εξηγεί πολύ αναλυτικά πως πρέπει να γίνει η σύνδεση αλλά χωρίς αποτέλεσμα .

Ο μόνος τρόπος μέχρι στιγμής να έχω ίντερνετ στην δεύτερη κεραία είναι αν και οι δύο κεραίες έχουν ακριβώς την ιδια IP (192.168.1.20 από προεπιλογη). Κάτι που είναι για πολλούς λόγους λάθος όμως να μείνει έτσι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να παίζει με την ίδια ΙΡ.

Γράψε αναλυτικά τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει και τις διευθύνσεις που έχουν οι συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται κανένα Gateway για να δουλέψει η ασύρματη ζεύξη μεταξύ τους. Μόνο ΙΡ και μάσκα. Το Gateway χρειάζεται μόνον αν θέλουμε τα ίδια τα ΑΡ να έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο (π.χ. για ενημέρωση του firmware κλπ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikolakakis είπε

 

Ο μόνος τρόπος μέχρι στιγμής να έχω ίντερνετ στην δεύτερη κεραία

φαντάζομαι κάνει ping μέσω κεραίας κάποια public IP για τεστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poihths είπε

τι gateway έχεις δηλώσει στις κεραίες; θα πρέπει ναναι σε όλες η ΙΡ του κεντρικού σου ρουτερ

Όλες έχουν 192.168.1.1 όπως και το κεντρικό ρούτερ. Και subnet mask η ίδια επίσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για παράδειγμα ο Router έχει 192.168.1.1, όρισε τον DHCP να δίνει από την 192.168.1.11 και μετά.

Στο ΑΡ1 βάλε, 192.168.1.2 και στο ΑΡ2 192.168.1.3 με ίδια μάσκα και στα 2 255.255.255.0. Σε Gateway και DNS βάλε την ΙΡ του Router (192.168.1.1) και μετά ακολούθησε πιστά τον οδηγό για να φτιάξεις την μεταξύ τους ζεύξη.

Αν όλα πάνε καλά ακολούθησε τα ίδια βήματα και στο επόμενο ζευγάρι, με μόνη διαφορά ότι το ΑΡ3 θα έχει ΙΡ 192.168.1.4 και το ΑΡ4 αντίστοιχα 192.168.1.5.

Αφού επιβεβαιώσεις ότι ανά ζεύγος τα ΑΡ δουλεύουν μια χαρά, το μόνο που θα μείνει για την πλήρη λειτουργία, είναι να συνδεθούν ενσύρματα μεταξύ τους τα ΑΡ2 και ΑΡ3.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2020 στις 4:16 ΜΜ, jkoukos είπε

Αν για παράδειγμα ο Router έχει 192.168.1.1, όρισε τον DHCP να δίνει από την 192.168.1.11 και μετά.

Στο ΑΡ1 βάλε, 192.168.1.2 και στο ΑΡ2 192.168.1.3 με ίδια μάσκα και στα 2 255.255.255.0. Σε Gateway και DNS βάλε την ΙΡ του Router (192.168.1.1) και μετά ακολούθησε πιστά τον οδηγό για να φτιάξεις την μεταξύ τους ζεύξη.

Αν όλα πάνε καλά ακολούθησε τα ίδια βήματα και στο επόμενο ζευγάρι, με μόνη διαφορά ότι το ΑΡ3 θα έχει ΙΡ 192.168.1.4 και το ΑΡ4 αντίστοιχα 192.168.1.5.

Αφού επιβεβαιώσεις ότι ανά ζεύγος τα ΑΡ δουλεύουν μια χαρά, το μόνο που θα μείνει για την πλήρη λειτουργία, είναι να συνδεθούν ενσύρματα μεταξύ τους τα ΑΡ2 και ΑΡ3.

Λοιπόν αρχικά να σε ευχαριστήσω. Τα έκανα ακριβώς έτσι και δουλεύει. 

Με ένα θεματακι που δεν καταλαβαίνω ομως..πρόσβαση στο ap1 και ap2 έχω μόνο από τον υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος πάνω στο ρούτερ, ενώ δεν μπορώ να επέμβω σε ap3 και ap4 βάζοντας τις IP τους. Ενώ στο ap3 και ap4 μπορώ να συνδεθώ μόνο από το λάπτοπ που έχω στο τερματικό (ap4).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...