Προς το περιεχόμενο

Λευκή κηλίδα σε UE55H6400


GPerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω μια Samsung UE55H6400 από Νοέμβριο του 2014.Σημερα μου έβγαλε μια λευκή κηλίδα περίπου 4 εκατοστά διάμετρο σχεδόν στο κέντρο της οθόνης. Ξέρουμε που οφείλεται? Αν φτιάχνει και πόσο θα κοστίσει? Αν υπάρχει περίπτωση να εξαπλωθεί η να εμφανιστούν και άλλες?παραθετω φωτογραφία. Στο λευκό είναι πολύ φωτεινή όσο σκουραινει αυτό που δείχνει η εικόνα γίνεται πιο αχνή. 

IMG_20200202_221408.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα φίλε μου. Έχει ξεκολήσει  ο φακός από το led. Επισκευάζεται αλλά θέλει πολύ μεγάλη προσοχή. Πρέπει να λυθεί το πάνελ και να κολήσεις τον φακό στην θέση που έφυγε.Δεν θα εξαπλωθεί θα είναι έτσι όπως δείχνει η εικόνα. Μπορεί να σου εμφανίσει στο μέλλον και άλλη κηλίδα. Είναι συνήθης βλάβη σε τηλεοράσεις με φωτισμό FULL array.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Να υποθέσω ότι οποιοσδήποτε τεχνικός μπορεί να το κανει? Δεν είναι κάτι εξειδικευμένο που χρειάζεται το επίσημο σέρβις της εταιρίας? Καθωτι διαμενω επαρχία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο φίλος πιο πάνω είναι, επισκευάζεται. Το ιδιο πρόβλημα είχα και εγώ σε ίδια τηλεοραση (48αρα), θα αρχίσουν να φεύγουν όλα σιγά σιγά οποτε πάρτην σε τεχνικό και πες του να τα ξανά κολλήσει όλα και ας μην έχουν ξεκολλήσει. Επισης καλο θα ειναι να πας σε επίσημο samsung σέρβις ώστε να γίνουν όλα όπως πρέπει. Δώσε σημασία όταν πάρεις την τηλεόραση εάν έχει συναρμολογηθει σωστά (άνοιξε την στο service και Τέσταρε αν διαφεύγει φως από το πίσω καπάκι εκεί που εφάπτεται με το πλαίσιο.

Το κόστος για εμένα ήταν 60€.

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο έχει αρκετά τεχνικά προβλήματα ένα από αυτά είναι και κάποια μωβ/μπλε "στίγματα" που δημιουργούνται στην οθόνη μετά από κάποια χρόνια χρήσης, ειναι αρκερα εμφανη σε ασπρα φοντα, αλλο ενα σύνηθες πρόβλημα είναι και αυτό που αντιμετωπίζεις εσυ

Προσοχή μην σου πουλήσουν παραμύθι περί  αναγκαστικής αλλαγής led strip,το πρόβλημα αυτό λύνεται με λίγη κόλλα. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 5/2/2020 στις 2:56 ΠΜ, rosgr100 είπε

Όπως τα λέει ο φίλος πιο πάνω είναι, επισκευάζεται. Το ιδιο πρόβλημα είχα και εγώ σε ίδια τηλεοραση (48αρα), θα αρχίσουν να φεύγουν όλα σιγά σιγά οποτε πάρτην σε τεχνικό και πες του να τα ξανά κολλήσει όλα και ας μην έχουν ξεκολλήσει. Επισης καλο θα ειναι να πας σε επίσημο samsung σέρβις ώστε να γίνουν όλα όπως πρέπει. Δώσε σημασία όταν πάρεις την τηλεόραση εάν έχει συναρμολογηθει σωστά (άνοιξε την στο service και Τέσταρε αν διαφεύγει φως από το πίσω καπάκι εκεί που εφάπτεται με το πλαίσιο.

Το κόστος για εμένα ήταν 60€.

Δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο έχει αρκετά τεχνικά προβλήματα ένα από αυτά είναι και κάποια μωβ/μπλε "στίγματα" που δημιουργούνται στην οθόνη μετά από κάποια χρόνια χρήσης, ειναι αρκερα εμφανη σε ασπρα φοντα, αλλο ενα σύνηθες πρόβλημα είναι και αυτό που αντιμετωπίζεις εσυ

Προσοχή μην σου πουλήσουν παραμύθι περί  αναγκαστικής αλλαγής led strip,το πρόβλημα αυτό λύνεται με λίγη κόλλα. 😉

Κανενα service επισημο δεν θα κατσει να λυσει το panel να αλλαξει τα Led Strip

Το να ξεκολλησει ο φακος διαχυσης φωτος δυο ειναι οι αιτιες, η βαραει καθε μερα υπερωριες η τηλεοραση η την δουλευετε στο mode Δυναμικη που κατα την γνωμη μου πρεπει στις ρυθμισεις να καταργηθει αυτο το Mode να μεινουν το κανονικο Cinema κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στο ίδιο μοντέλο τηλεόρασης αγορασμένη τον Ιανουάριο 2015. Η αλήθεια είναι ότι παίζει πολλές ώρες την ημέρα η τηλεόραση και την είχα κυρίως στο mode Δυναμική. Γνωρίζουμε αν αξίζει να την επισκευάσουμε η να αγοραστεί μία καινούργια στα 400-500€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τηλεοραση αυτη δεν ειναι ιδιαιτερα παλια και θα ελεγα καλα κρατει. Αξιζει η επισκευη της. Σε επισημο service θα σου αλλαξουν το πανελ ολο. Ποτε δεν κανουν τοπικες επισκευες, αλλα αλαζουν ολοκληρο το part. Κατι που ειναι ασυμφορο

Οι φακοι αυτοι ξεκολλανε με τον καιρο ετσι και αλλιως καθως το πλαστικο και η κολλα πολυμεριζονται. Το εαν θα ειναι στην δυναμικη η στην τυπικη παιζει λιγο ρολο καθως η διαφορα στην θερμοκρασια δεν ειναι τοσο μεγαλη. Περισσοτερο ρολο παιζουν οι πολλες ωρες αναπαραγωγης σερι.

Συνηθως ξεκολλανε οταν μετακινησουμε την τηλεοραση η απο κραδασμους. Αν ειναι σε βραχιωνα η μεταφερθει σε αλλο χωρο.

Η επισκευη δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη αλλα απαιτει πολυ προσοχη καθως απαιτειται η πληρης αποσυναμορλογηση της TV και του ιδιου του πανελ. Ειδικα σε 55'' ειναι πολυ ευκολο να ραγισει το πανελ οταν βγει. Καθως να γινει και καποια ζημια στα ribbon τα οποια σκιζονται σαν χαρτι. Αρα θες τεχνικο να ειναι προσεχτικος και γνωστης.

Εγω δεν θα χρεωνα πανω απο 50-60 ευρω για μια τετοια επισκευη.

 

 

Εδω βλεπουμε μια 40΄΄ LG  οπου εχω κανει κατι αντιστοιχο και θα αλλαχτουν  και 3 καμμενα led.

01.jpg

02.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι για άλλη μία φορά που βρίσκω απάντηση στο πρόβλημα μου μέσα στο insomnia...Και εξηγούμαι...Κάτοχος μοντέλου Samsung UE48H6400 μου εμφανίζει σε 2 σημεία το ίδιο πρόβλημα...Με χρονική διαφορά των 2 σημείων 1 εβδομάδα...Και τώρα στο ζουμί...Να την λύσω; Εντάξει πιάνουν τα χέρια μου...Τι κόλλα να χρησιμοποιήσω;;Είναι εύκολη η επισκευή η θα κολλήσω κάπου και στο τέλος θα πάει στα σκουπίδια;Μένω σε χωριό και η επισκευή φαντάζει αδύνατη υποθέτω από τους τοπικούς επισκευαστες...Ας μας δώσει κάποιος τις γνώσεις του γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν είμαστε για αλλαγή τηλεόρασης...

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Από σημερα το ίδιο πρόβλημα και σε εμένα στο ίδιο ακριβώς μοντέλο της Samsung . Φυσικά εδώ και κάτι μήνες έχω δωράκι και κάποιες σκιές οι οποίες είναι αρκετά έντονες σε λευκό φόντο .

Αν ξέρει κάποιος, τι κόλλα χρησιμοποιούμε για την επισκευή του led ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημερα σε ολους!

Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα.Πλεον με 4 φακους.Απευθυνθηκα στη samsung και μου ειπε αλλαγη ledoταινιας 200€.Ξερει καποιος να μου προτεινει καποιον αξιοπιστο τεχνικο και πιο οικονομικο;

inbound2289705212406409274.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2021 στις 11:41 ΠΜ, John Rambo είπε

Καλημερα σε ολους!

Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα.Πλεον με 4 φακους.Απευθυνθηκα στη samsung και μου ειπε αλλαγη ledoταινιας 200€.Ξερει καποιος να μου προτεινει καποιον αξιοπιστο τεχνικο και πιο οικονομικο;

inbound2289705212406409274.jpg

Γραψε μας και το μοντελο να δουμε τι λεντ φοραει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...