Προς το περιεχόμενο

Λευκή κηλίδα σε UE55H6400


GPerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε μοντέλο Samsung UE50H6400AW με 4 "σποτάκια" πλέον. Περιοχή Πετρούπολη. Ξέρει κανείς κάποιον αξιόπιστο τεχνικό εδώ κοντά ? Στη Samsung που απευθύνθηκα μου είπαν επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι (35 ευρώ ) να πιστοποιήσει το πρόβλημα και αν όντως είναι η ταινία είναι περίπου 250 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Και εγω από σήμερα το ίδιο πρόβλημα στη TV μου.

Τα κατάφερε κάποιος και το έφτιαξε μόνος; Ή έστω ένα τεχνικό στα Δυτικά Περιστέρι-Ίλιον;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο μιας και η δικιά μου από το πουθενά εβγαλε αυτό το φως κάπου στο κέντρο και δεξιά και παρατήρησα ότι χαμηλά σχεδόν στην ίδια ευθεία έχει και ένα σημαδάκι ακομη αλλά χωρίς να είναι στρογγυλή και είμαι σε σκέψη επιδιορθωσεις αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος Βρίσκομαι Επαρχία Βεροια για την ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ποσο χαρηκα που γκουκγλαρα το προβλημα μου κ με πεταξε εδω....

Εδω κ λιγους μηνες στο ιδιο μοντελο 48" ειχα το ιδιο προβλημα με ενα λευκο στιγμα οπως στις φωτο... πλεον εχω 3 απο σημερα χωρις να ακουμπησω καν την τηλεοραση... Λειτουργια ταινιας μονιμως, ανοιχτη αρκετες ωρες την μερα...

για Θεσσαλονικη που απευθυνομαι για επισκευη? ή αγοραζω καινουργια που η αληθεια ειναι οτι με τρωει ο κ@@@ μου 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/11/2021 στις 1:30 ΜΜ, starconvict είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε μοντέλο Samsung UE50H6400AW με 4 "σποτάκια" πλέον. Περιοχή Πετρούπολη. Ξέρει κανείς κάποιον αξιόπιστο τεχνικό εδώ κοντά ? Στη Samsung που απευθύνθηκα μου είπαν επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι (35 ευρώ ) να πιστοποιήσει το πρόβλημα και αν όντως είναι η ταινία είναι περίπου 250 ευρώ.

Πω ρε φίλε δίνεις αλλά τόσα και παίρνεις καινούργια...αλλάζουν αλλα πρεπει να δεις κανα βιντεακι αν υπάρχει πως γινετε η αντικατασταση να έχεις όρεξη και χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, atrwtos είπε

Πω ρε φίλε δίνεις αλλά τόσα και παίρνεις καινούργια...αλλάζουν αλλα πρεπει να δεις κανα βιντεακι αν υπάρχει πως γινετε η αντικατασταση να έχεις όρεξη και χρόνο.

Η αλήθεια είναι ότι την έφτιαξα - πάει καιρός βέβαια, κανάς χρόνος τώρα - και η τηλεόραση είναι καινούρια στην κυριολεξία. 100 ευρώ μου στοίχισε αλλά άξιζε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

επειδή εδώ κ λίγο καιρό έχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα σε UE50H6400 μπορει καποιος να μου πει τι κολλα χρειαζεται η ακομα καλυτερα αν υπαρχει καποιο βιντεο της επισκευης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Ακολουθείς την ίδια διαδικασία που κάνουμε για την αλλαγή των led bars. Απλά δεν αλλάζεις τα led αλλά κολλάς τα φακούς - καπάκια των led που έχουν ξεκολλήσει και είσαι έτοιμος.

      Μία απλή διάφανη κόλλα στιγμής (πχ uhu) είναι αρκετή. Βάζεις 2 - 3 σταγόνες γύρω από το led, ακουμπάς το φακό με προσοχή στη θέση του και είσαι εντάξει.

      Απλά θέλει μεγάλη προσοχή μην σπάσεις το panel γιατί είναι πολύ ευαίσθητο. Και όσο πιο μεγάλο τόσο πιο επίφοβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειναι παντα οι διαθλαστηρες απο τα led.

50-50 ειναι αν επεσαν οι διαθλαστηρες ή εχεις χαλασμενο πανελ απο την γηρανση και τη ζεστη του λεδ απο πισω, και αφηνουν περισσοτερο φως να περασει σε εκεινο το σημειο.

Αν ειναι να την ανοιξει καποιος, ας βαλει και καινουργιες ledοτενιες να εχει ησυχο το κεφαλι του οτι δεν θα χρειαστει ξανα ανοιγμα και 2η φορα ρισκο να σπασει το πανελ... Απο το να κολλησεις 2-3 και μετα να ξεκολλησουν αλλα 2 πχ.

Επισης, το καλοκαιρι να χαμηλωνετε την φωτεινοτητα του πανελ, ειδικα στις φτηνιαρικες που δεν εχουν καλη ψυξη και μαπα πανελ ευαισθητητα.

Επεξ/σία από Giorgos85thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σε 55άρα samsung, ξεκίνησε το θέμα αυτό περίπου 1,5 χρόνο τώρα και πλέον έχω φτάσει περίπου στα 25...

Είναι πολύ ενοχλητικό και για μένα που είμαι ψείρας, απίστευτα ενοχλητικό..

Έχω βγει στην αναζήτηση για νέα και συγκλίνω προς philips.. Γιατί μετά από αυτό, απλά απογοητεύθηκα από τη samsung. Και στην αρχή (ευτυχώς εντός εγγύησης) είχα θέματα με light bleeding και σκιές. Ήρθε τεχνικός και το έφτιαξε. Και τώρα αυτό. Για μένα, έχασαν ένα πελάτη.. Έλεγα ότι μπορεί να ήταν τυχαίο, αλλά τελικά απ'ότι βλέπω και από εσάς, δεν ήταν.. Και μιλάμε για τηλεόραση των 1500 ευρώ όταν την είχα πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, argate7 είπε

Εμένα σε 55άρα samsung, ξεκίνησε το θέμα αυτό περίπου 1,5 χρόνο τώρα και πλέον έχω φτάσει περίπου στα 25...

Είναι πολύ ενοχλητικό και για μένα που είμαι ψείρας, απίστευτα ενοχλητικό..

Έχω βγει στην αναζήτηση για νέα και συγκλίνω προς philips.. Γιατί μετά από αυτό, απλά απογοητεύθηκα από τη samsung. Και στην αρχή (ευτυχώς εντός εγγύησης) είχα θέματα με light bleeding και σκιές. Ήρθε τεχνικός και το έφτιαξε. Και τώρα αυτό. Για μένα, έχασαν ένα πελάτη.. Έλεγα ότι μπορεί να ήταν τυχαίο, αλλά τελικά απ'ότι βλέπω και από εσάς, δεν ήταν.. Και μιλάμε για τηλεόραση των 1500 ευρώ όταν την είχα πάρει.

Φιλε μου, δεν ειναι θεμα μαρκας... 

Να φανταστεις οτι την εποχη εκεινη που δεν υπηρχε ανταγωνισμος στις τηλεορασεις οι εταιριες δεν κανανε εκπτωσεις στην ποιοτητα. Ειχανε πανελ σκυλια δλδ...

Οι καινουργιες ολες μετα την 5ετια θα ψιλοκτυπανε τα πανελ πια, οτι μαρκα και να παρεις δλδ μην ελπιζεις οτι θα το σωσεις.

Αναλωσιμες ειναι οι τιβι πια. Δεν ειναι ειδος πολυτελειας οπως παλια να σου βγαλει μια ζωη.

Επεξ/σία από Giorgos85thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπιζω το ιδιο θεμα με τους φακους στην UE48H6400AK που εχω στην κατοχη μου αλλα για οικονομικους λογους δεν εμπαινα στη διαδικασια επισκευης η ποσο μαλλον αντικαταστασης.

Επιπλεον εδω και λιγο καιρο η τηλεοραση ενω στην αρχη δουλευει κανονικα , μετα απο καποια ωρα (αφου ζεσταθει ? δεν ξερω )αρχιζει να κανει παρασιτα και μετα καποια στιγμη παγωνει η εικονα (ο ηχος ακουγετε κανονικα ) και σταδιακα μεσα σε λιγα δευτερολεπτα μαυριζει η εικονα.

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κα;ποιοςτο προβλημα με το παγωμα και μαυρισματος της οθονης ειναι επισκευασιμο και σε λογικη τιμη?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, avraam5 είπε

Αντιμετωπιζω το ιδιο θεμα με τους φακους στην UE48H6400AK που εχω στην κατοχη μου αλλα για οικονομικους λογους δεν εμπαινα στη διαδικασια επισκευης η ποσο μαλλον αντικαταστασης.

Επιπλεον εδω και λιγο καιρο η τηλεοραση ενω στην αρχη δουλευει κανονικα , μετα απο καποια ωρα (αφου ζεσταθει ? δεν ξερω )αρχιζει να κανει παρασιτα και μετα καποια στιγμη παγωνει η εικονα (ο ηχος ακουγετε κανονικα ) και σταδιακα μεσα σε λιγα δευτερολεπτα μαυριζει η εικονα.

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κα;ποιοςτο προβλημα με το παγωμα και μαυρισματος της οθονης ειναι επισκευασιμο και σε λογικη τιμη?

 

 

 

 

 

385562111_6241604162610682_4037261480545770873_n.avi

Κάποιο πρόβλημα με τα ρεύματα του πάνελ είναι αυτό. Είτε το πλακετακι tcon έχει πρόβλημα η τα πλακετακια που είναι κολλημένα κάτω από το πανελ.

Δεν είναι σίγουρα επισκευάσιμο και λίγοι τεχνικοί στην Ελλάδα ξέρουν να ασχοληθούν πέρα από το να αλλάξουν το πλακετακι tcon.

Αν την καθαρίζες με νερό, το πιο πιθανό είναι να πέρασε νερό κάτω από το πανελ στα πλακετακια του.

Επεξ/σία από Giorgos85thess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giorgos85thess είπε

Κάποιο πρόβλημα με τα ρεύματα του πάνελ είναι αυτό. Είτε το πλακετακι tcon έχει πρόβλημα η τα πλακετακια που είναι κολλημένα κάτω από το πανελ.

Δεν είναι σίγουρα επισκευάσιμο και λίγοι τεχνικοί στην Ελλάδα ξέρουν να ασχοληθούν πέρα από το να αλλάξουν το πλακετακι tcon.

Αν την καθαρίζες με νερό, το πιο πιθανό είναι να πέρασε νερό κάτω από το πανελ στα πλακετακια του.

Δεν εχει καθαριστει ποτε με νερο περα απο ενα στεγνο πανι.

Επειδη δεν παει αλλο με αυτη την κατασταση , εχω βρει αυτο https://www.ebay.co.uk/p/21017776794 .

Λεω να κανω την προσπαθεια αλλαγης του tcon και παραλληλα να κολλήσω τους φακους.

Αν δεν πετυχει θα αγοραστει  καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...