Προς το περιεχόμενο

Η Apple Pro Display XDR δεν προτείνεται για επαγγελματική χρήση λέει το HDTVTest


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Για πες μας και τα specs των monitor που προτείνεις. Τι ανάλυση έχουν ώστε να συγκριθούν άμεσα με τα 6016x3384 της 32" XDR Pro? 

Δεν έχουν την τόσο μεγάλη ανάλυση,έχουν 3840x2160 η 4096 x 2160 ανάλυση,όμως θεωρούνται πολύ καλά και κάνουν μια χαρά για photo editing,δεν θέλω να κάνω copy paste specs απο μοντέλα γιατί δεν με ενδιαφέρει,απλά ο φίλος πιο πάνω,αναφέρθηκε/ενδιαφέρθηκε συγκεκριμένα για το πρότυπο Adobe RGB και αν έχει άλλες οθόνες που να το πλησιάζουν,δεν ανέφερε κάτι για την ανάλυση,οπότε σε αυτό ακριβώς του απάντησα .

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
9 minutes ago, ELMastas said:

Δεν έχουν την τόσο μεγάλη ανάλυση έχουν 3840x2160 (4Κ) ανάλυση,αλλά κάνουν μια χαρά για photo editing,δεν θέλω να κάνω copy paste specs γιατί δεν με ενδιαφέρει ,απλά ο φίλος πιο πάνω ρώτησε/ενδιαφέρθηκε συγκεκριμένα για το πρότυπο Adobe RGB και αν έχει οθόνες που να το πλησιάζουν,δεν είπε κάτι για την ανάλυση,οπότε για αυτό ακριβώς του απάντησα .

Άρα γυρίζουμε στις αρχικές συζητήσεις του στυλ "μια χαρά σε πάει και το Yugo όπως σε πάει και η Ferarri"? 😛 Και άντε αν το Yugo σου φαίνεται η χειρότερη επιλογή, ας το αλλάξουμε με κάνα Volvo... 

Προφανώς υπερβάλω και τρολλάρω, αλλά αυτό το "μια χαρά" καταλαβαίνεις πως δεν είναι μια τεκμηριωμένη απάντηση, ειδικά για αυτές τις κατηγορίες προϊόντων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Άρα γυρίζουμε στις αρχικές συζητήσεις του στυλ "μια χαρά σε πάει και το Yugo όπως σε πάει και η Ferarri"? 😛 

Αυτό που λές δηλαδή το βασίζεις στήν μικρότερη Ανάλυση ? εγώ απάντησα για συγκεκριμένα πράγματα,το αν συμφέρει κάποιον σχετικά με το τι πληρώνει και το τι παίρνει,μπορεί να το διαπιστώσει πιστεύω ο ίδιος,τώρα εαν βασιζόμασταν στήν ανάλυση ως το βασικό μέτρο σύγκρισης,θα έπρεπε οι 8Κ να έχουν "σβήσει" όλες τις άλλες οθόνες. 🧐

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, ELMastas said:

Αυτό που λές δηλαδή το βασίζεις στήν μικρότερη Ανάλυση ? εγώ απάντησα για συγκεκριμένα πράγματα,το αν συμφέρει κάποιον σχετικά με το τι πληρώνει και το τι παίρνει,μπορεί να το διαπιστώσει πιστεύω ο ίδιος,τώρα εαν βασιζόμασταν στήν ανάλυση ως το βασικό μέτρο σύγκρισης,θα έπρεπε οι 8Κ να έχουν "σβήσει" όλες τις άλλες οθόνες. 🧐

Μα δεν ειναι μόνο η ανάλυση. Λέω απλά πως δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα monitor των 5000 με ένα των 1000, με επιχείρημα πως "κάνεις τη δουλειά σου και με αυτό"! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά δεν είναι μόνο η ανάλυση όμως αυτό που ανέφερα πως κάνεις την δουλειά σου το λένε τουλάχιστον και reviews και διάφοροι πιο ειδικοί απο μας που έχουν ασχοληθεί και συγκεκριμένα για το Asus που ανέφερα πως είναι κατάλληλο για επαγγελματική χρήση,τώρα το εάν το 95.5% είναι τόσο διαφορετικό ώστε να αλλάξει "κατηγορία" σε μη επαγγελματικό απο το 100% για αυτόν που το χρειάζεται,τότε by all means ας δώσει τα 6χιλιάρικά (With βάση)η και τα 40τόσα για να πάρει αυτό που πιστεύει πως χρειάζεται.Εγώ το ανέφερα κάνα 2 ονόματα ως εναλλακτική,αρκετά "κοντά" σε ποιότητα κατά την γνώμη μου βάσει όσων έχω διαβάσει,για τόν φίλο που αναφέρθηκε στο συγκεκριμένο πρότυπο.

Απο την άλλη βέβαια αυτό ακριβώς και χειρότερα αφού ως εταιρία θα πρέπει να προσέχουν τι λένε στο κοινό,οι ίδιοι,όταν σύγκριναν το μόνιτορ των 5Κ με τα 43Κ και προσπάθησαν να μας πείσουν πως είναι το ίδιο 😸

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gataros είπε

Προφανώς και δεν έχεις ιδέα ποιος είναι ο Vincent και πόσα χρόνια βρίσκεται στο χώρο της εικόνας..

Η άγνοια είναι ευτυχία!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panathatube είπε

Εγω θα εκλάβω τα γραφόμενα σου ως σάτιρα στην Apple! Μάλλον ακούσια! Στις παρουσιάσεις δεν υπάρχουν σχήματα λόγου. Το στέλεχος της Apple δεν καθόταν γύρω από τη φωτιά και έψηνε λουκουμάδες με τα φιλαράκια του και έλεγαν ανέκδοτα για τον Τοτό ("-α, BTW συγκρινόμαστε σε ποιότητα με οθόνη αναφοράς ρε!! -και εγώ έχω σχέση με τη Σκάρλετ Γιόχανσον χαχαχα") Ό,τι λες πρέπει να το εννοείς γιατί υπάρχουν επενδυτές και ειδικοί πέραν των οπαδών. Προφανώς ο επαγγελματίας που έκανε τη συγκριτική αξιολόγηση δεν έπιανε καλά τα γράμματα και δεν είχε αίσθηση του χιούμορ όπως εσύ ο μεγαλωμένος με χαβιάρι, στοργή Προδέρμ και iPad.ε

Εννοειται ακούσια το εκανα, τωρα πρεπει να ζητησω συγχωρεση απο τον Στιβ και θα αυτοτιμωρηθω βγαινοντας 4 μερες απο το οικοσυστημα, ελπιζω να πιασει.

Ισως ειναι καλη ευκαιρια να ξαναθυμηθω το πιανο και τα γαλλικα μου, ποτε δεν ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ThReSh είπε

Αυτό ήταν επεξήγηση του σίγουρα όχι δεν χρειάζεται να ξοδέψει κάποιος 43000? 😛

Ναι μιας και κάποιος άλλος ρώτησε κάτι τύπου "οκ αν δεν έχω 40000 ευρώ και ασχολούμαι με την φωτογραφία έχω άλλη επιλογή πέρα απο την οθόνη της apple σε αυτά τα λεφτά;" δεν είναι αυτολεξεί βαριέμαι να ξανακάνω το quote αλλά υπάρχει το quote μέσα στο post που έκανε quote και την δική σου απάντηση που του λες σίγουρα όχι αλλά δεν νομίζω να ισχύει το "σίγουρα όχι" γιαυτό ενδεικτικά έβαλα ένα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, billdanos said:

Μα δεν ειναι μόνο η ανάλυση. Λέω απλά πως δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα monitor των 5000 με ένα των 1000, με επιχείρημα πως "κάνεις τη δουλειά σου και με αυτό"! 

Όντως, το έκανε η Apple και είδαμε όλοι το αποτέλεσμα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Μα δεν ειναι μόνο η ανάλυση. Λέω απλά πως δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα monitor των 5000 με ένα των 1000, με επιχείρημα πως "κάνεις τη δουλειά σου και με αυτό"! 

Πρακτικα αυτο δεν εκανε η Apple ομως? Σύγκρινε ενα monitor των 5k με ενα των 40k και εφαγε τα μουτρα της στα tests..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billdanos είπε

Με 576 leds από πίσω, έχεις προφανώς κάποια όρια στο πόσο μαυρο θα είναι το μαύρο... 

https://www.pcmag.com/reviews/apple-pro-display-xdr

 

 

Ώρες ώρες τα θέλεις και τα ακούς και 'σύ.

Το γεγονος ότι με 576 leds υπαρχουν ορια στο μαυρο ειναι προβλημα της Apple οχι δικο μας. Οταν μιλουσαν περι reference monitor και εκαναν οι ιδιοι απο μονοι 5k vs 40k και ελεγαν για 1.000.000:1 αντιθεση δεν ηξεραν για τα 576 leds; Ηξεραν αλλα πουλουσαν παπα. 

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την Apple εδω. Οσο γελοιοι ειναι καποιοι που υποστηριζουν οτι το pocophone ειναι το ιδιο με ενα high end smartphone αλλο τοσο ειναι και η Apple που υποστηριξε οτι με 5k παιρνεις προιον καλυτερο απο 40k

3 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Δεν το ειπες σωστα, δεν ειναι δεν βλεπουν καλα αλλα δεν την κοιτανε σωστα, θες δουλεια ακομα να μπεις στην φιλοσοφια της Apple.

Χωρις πλακα τωρα αυτοι που θα την αγορασουν ξερουν πολυ καλα ποια ειναι τα αδυνατα και ποια τα δυνατα σημεια της οθονης.

 

Έχει πλάκα γιατί ποτέ δεν έχει υποστηριχθεί από κανέναν ότι μια συσκευή χρησιμοποιείτε λάθος. Η φράση "το κρατάτε λάθος" που έχει γίνει κλισέ δεν ειπώθηκε ποτέ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Choulio είπε

Ώρες ώρες τα θέλεις και τα ακούς και 'σύ.

Το γεγονος ότι με 576 leds υπαρχουν ορια στο μαυρο ειναι προβλημα της Apple οχι δικο μας. Οταν μιλουσαν περι reference monitor και εκαναν οι ιδιοι απο μονοι 5k vs 40k και ελεγαν για 1.000.000:1 αντιθεση δεν ηξεραν για τα 576 leds; Ηξεραν αλλα πουλουσαν παπα. 

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την Apple εδω. Οσο γελοιοι ειναι καποιοι που υποστηριζουν οτι το pocophone ειναι το ιδιο με ενα high end smartphone αλλο τοσο ειναι και η Apple που υποστηριξε οτι με 5k παιρνεις προιον καλυτερο απο 40k

Έχει πλάκα γιατί ποτέ δεν έχει υποστηριχθεί από κανέναν ότι μια συσκευή χρησιμοποιείτε λάθος. Η φράση "το κρατάτε λάθος" που έχει γίνει κλισέ δεν ειπώθηκε ποτέ.

"Just avoid holding it in that way."

https://www.engadget.com/2010/06/24/apple-responds-over-iphone-4-reception-issues-youre-holding-th/

Δηλαδή εσείς φταίτε που το κρατάτε λάθος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Choulio είπε

Έχει πλάκα γιατί ποτέ δεν έχει υποστηριχθεί από κανέναν ότι μια συσκευή χρησιμοποιείτε λάθος. Η φράση "το κρατάτε λάθος" που έχει γίνει κλισέ δεν ειπώθηκε ποτέ.

Ο Jobs δεν το ειχε πει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, ScorpioX777 said:

Ο Jobs δεν το ειχε πει?

Τόσο τότε με τη λήψη όσο και τώρα με το monitor, η Apple μια χαρά τα έλεγε. Τα συμπεράσματα των άλλων για το τι είπε ή τι ήθελε να πει είναι σχετικά και εξαρτώνται από τη "συναισθηματική φόρτιση" του καθενός! 😛

Και αν θυμάμαι καλά τότε ο κόσμος σταμάτησε να αγοράσει μια "προβληματική" συσκευή? Oh wait! 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ELMastas είπε

Με λίγο ψάξιμο θα βρείς φίλε μου εγώ έχω δει αρκετά αν και δεν έχω κάποιο για να προτείνω υπάρχουν reviews για αυτά στο διαδίκτυο,όταν λες "κοντά" στο 100% αν θέλεις με 99% υπάρχουν πάρα πολλά, αλλά αν δεν είναι αρκετά "κοντά"υπάρχουν και μερικά με  99.5%(πιστεύω να είναι αρκετά κοντά) υπάρχουν λοιπόν μόνιτορ εκεί έξω, με τέτοια specs συγκεκριμένα είδα και της Dell και της Asus 32άρες είναι και αυτές και είναι είναι πάρα πολύ πιο φτηνές απο τα 5(+1με την βάση)Κ (γύρω στα χίλια ευρώ έχει της ASUS 🧐)

πολύ σωστά απάντησες «έχω δει αρκετά (προφανώς monitor και όχι tv)»
εγώ απάντησα στο φίλο σχετικά με αυτό: «Ένας φωτογράφος μπορεί να αγοράσει μια oled τηλεόραση Sony, LG ή Panasonic να την καλιμπράρει ένας επαγγελματίας του είδους και να έχει πιο σωστή εικόνα από της Apple να του μείνουν και χρήματα». 
για την δική μου περίπτωση η XDR είναι over kill. Εγώ έχω την BenQ SW2700PT η οποία για την περίπτωση μου είναι μια χαρά (ίσως και δύο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...