Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με vpn tunnel για δυνατούς λύτες!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα η συσκευή στην γραμμή είναι ενα  Draytek Vigor με πάροχο οτενετ με vdsl 50 . Μου συμβαίνει ένα ανεξήγητο πρόβλημα με ενα pptp vpn  στο οποίο δεν μπορούμε να βρούμε λύση ούτε εγώ μαζί με ενα φίλο που παιδευόμαστε κοντά έναν μήνα άλλα ούτε και με έναν τεχνικό που προσπάθησε μέσω anydesk να λύσει το πρόβλημα ..

Ενώ οι ρυθμίσεις ειναι 100% σωστές και ενώ μπορώ να συνδεθώ στο vpn απο 4g  ή απο αλλο wi fi δίκτυο (τεσταρισμενο) , δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ από το δικό μου wi-fi με όσες συσκευές και αν προσπάθησα (2 smartphone ,pc, laptop )  Αρνείται πεισματικά! ,

  • Eχω απενεργοποιήσει την έξτρα ασφάλεια και τα σχετικά
  • έχω πάρει τηλέφωνο και με διαβεβαίωσαν οτι δεν υπάρχει κάποιο κλείδωμα από τον ΟΤΕ για λόγους ασφαλείας 
  • έχω περάσει το τελευταίο fimware 3.9.2
  • έχω κάνει hard reset το ρουτερ
  • εχω δοκιμάσει με 2 διαφορετικούς ddns (noip & drayddns)
  • εχω δοκιμάσει και τα υπόλοιπα πρωτόκολλα 
  • εχω δοκιμάσει να αλλάξω dns

ΟΛΑ ΤΖΙΦΟΣ ! Κάπου σκαλώνει στο τοπικό μου δίκτυο και δεν μπορώ να βρω την λύση , αν έχει κανείς καμιά ιδέα ή έχει πάθει κάτι παρόμοιο ας βοηθήσει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν καταλαβα καλα ή το συγκεκριμενο vpn δεν συνδεεται στο wifi σου (ρουτερ σου) ή το vpn ειναι κομπλε συνδεδεμενο με το ρουτερ σου και οταν συνδεεις αλλη συσκευη ειτε κινητο ειτε λαπτοπ στο vpn δεν συνδεεται(;).. Εαν ναι δοκιμασες να αλλαξεις καναλι(α); Δεν μου ρχετε κατι αλλο!

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλήση κάνεις απο το WiFi με καποιο DDNS ή εχεις στατική? Για να καταλαβω καλυτερα, ο pptp server ειναι σε ενα σημειο Α με μια συνδεση στο ιντερνετ και εσυ εισαι σε ενα WiFi με άλλη συνδεση, ή προσπαθείς απο το WiFi της ίδιας σύνδεσης να συνδεθείς (για δοκιμή πχ ή απλα θες να παίξεις με pptp;). Αν είσαι στην ίδια σύνδεση, δοκίμασε με την public IP σου να συνδεθείς.

 

Επεξ/σία από mpentenis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, mpentenis είπε

Κλήση κάνεις απο το WiFi με καποιο DDNS ή εχεις στατική? Για να καταλαβω καλυτερα, ο pptp server ειναι σε ενα σημειο Α με μια συνδεση στο ιντερνετ και εσυ εισαι σε ενα WiFi με άλλη συνδεση, ή προσπαθείς απο το WiFi της ίδιας σύνδεσης να συνδεθείς (για δοκιμή πχ ή απλα θες να παίξεις με pptp;). Αν είσαι στην ίδια σύνδεση, δοκίμασε με την public IP σου να συνδεθείς.

Καλημέρα Ναι ο ρουτερ έχει πάρει ddns της draytek  αν χτυπήσω public ip εχω πρόσβαση στο ρουτερ κανονικα

Το περιεργο είναι όταν προσπαθώ από την ίδια μου την σύνδεση να συνδεθώ στον Σέρβερ του vpn τρώω άκυρο ενώ την ίδια στιγμή αν δώσω πρόσβαση σε κάποιον από ένα άλλο wi fi συνδέετε  στο μπαμ, Όχι μόνο σαν pptp αλλά και με αλλά πρωτόκολλα  αυτό είναι το παράξενο.  

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε στο ρουτερ σου μια static DNS εγγραφή tralala.dyndns.org -->127.0.0.1 (οπου tralala το ddns σου) ωστε να ξέρει οτι οποιος χτυπάει την συγκεκριμένη DDNS ή οτιδήποτε άλλο θα το γυρίζει στο ίδιο το ρουτερ εσωτερικά, οχι μέσω ιντερνετ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασες να απενεργοποιήσεις το firewall του draytek? είναι σαν να υπάρχει κάποιος κανόνας που κοβει τις εισερχόμενες κλήσεις PPTP απο LAN ενώ αντίθετα επιτρέπει μέσω WAN

Δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει vpn local. Το vpn είναι για να παίζει με απομακρυσμένα σημεία.

υ.σ για ποιο λόγο θέλεις να μπαινεις Local?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELDA είπε

Καλημέρα Ναι ο ρουτερ έχει πάρει ddns της draytek  αν χτυπήσω public ip εχω πρόσβαση στο ρουτερ κανονικα

Το περιεργο είναι όταν προσπαθώ από την ίδια μου την σύνδεση να συνδεθώ στον Σέρβερ του vpn τρώω άκυρο ενώ την ίδια στιγμή αν δώσω πρόσβαση σε κάποιον από ένα άλλο wi fi συνδέετε  στο μπαμ, Όχι μόνο σαν pptp αλλά και με αλλά πρωτόκολλα  αυτό είναι το παράξενο.  

Αν απ' έξω έχεις πρόσβαση με οποιαδήποτε σύνδεση (WiFi, 4G κλπ) και δεν έχεις τοπικά (από την ίδια την δική σου σύνδεση), τότε το θέμα είναι ότι ο router δεν υποστηρίζει την λειτουργία NAT Loopback (ή NAT Hairpin), που μέσω αυτής γίνεται αυτό που θέλεις να κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω δοκιμασει να απενεργοποιησω το firewall αλλα παρολαυτα δεν παιζει αλλα ούτε και χρειάζεται γιατί δεν  κόβει το vpn

7 ώρες πριν, mpentenis είπε

Βάλε στο ρουτερ σου μια static DNS εγγραφή tralala.dyndns.org -->127.0.0.1 (οπου tralala το ddns σου) ωστε να ξέρει οτι οποιος χτυπάει την συγκεκριμένη DDNS ή οτιδήποτε άλλο θα το γυρίζει στο ίδιο το ρουτερ εσωτερικά, οχι μέσω ιντερνετ

δεν υπάρχει η αναγκη να συνδεθω σε vpn απο το τοπικό μου απλά το έχω πάρει πατριωτικά ποιο πολυ θελω να ξερω γιατί συμβαίνει αυτό

5 ώρες πριν, jkoukos είπε

Αν απ' έξω έχεις πρόσβαση με οποιαδήποτε σύνδεση (WiFi, 4G κλπ) και δεν έχεις τοπικά (από την ίδια την δική σου σύνδεση), τότε το θέμα είναι ότι ο router δεν υποστηρίζει την λειτουργία NAT Loopback (ή NAT Hairpin), που μέσω αυτής γίνεται αυτό που θέλεις να κάνεις.

δηλαδή το vigor 2762 δεν μου δίνει αυτή την δυνατότητα με λίγα λόγια ? Δεν μου ανέφερε κάτι τετοιο ο τεχνικός της lexus πάντως το ψαχνω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λειτουργία αυτή σου δίνει δυνατότητα να συνδεθείς από το LAN σε ένα server του ίδιου LAN, κάνοντας χρήση του DDNS hostname (ή της δημόσιας ΙΡ), με απλά λόγια σαν να έκανες σύνδεση από το διαδίκτυο. Δεν την έχουν όλα τα Router αυτή την δυνατότητα.

Δες μήπως σε εξυπηρετεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Η λειτουργία αυτή σου δίνει δυνατότητα να συνδεθείς από το LAN σε ένα server του ίδιου LAN, κάνοντας χρήση του DDNS hostname (ή της δημόσιας ΙΡ), με απλά λόγια σαν να έκανες σύνδεση από το διαδίκτυο. Δεν την έχουν όλα τα Router αυτή την δυνατότητα.

Δες μήπως σε εξυπηρετεί αυτό.

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία , μάλλον το μυστήριο έλαβε τέλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...