Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμός ενός απλού script ..


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και χρόνια λέω να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό όχι για σύνθετα πράγματα αλλά για απλά τα οποία μπορεί σε κάποιους να φαίνονται απλά , στα μάτια μου φαίνονται σύνθετα.

Και κάθε φορά τα παρατάω , η δίνω σε ένα φίλο και μου τα φτιάχνει μέσα σε 5-10 λεπτά

Βασικά θέλω κατά καιρούς να κάνω κάποια απλά πραγματάκια αλλά μετά το μετανιώνω και το ξεχνάω και πάλι από την αρχή. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποιο site στο οποίο να του βάζεις τους όρους που θέλεις και να σου βγάζει πχ τον κώδικα και εσύ απλά να αλλάζεις πχ usernames/passwords , επανάληψη πχ κάθε 5-10 λεπτά χωρίς να βγεί από το site 

ΓΙα να μην τα πολυλογώ

Υπάρχει ένα site (της εταιρίας μου) , το οποίο ειναι b2b , κατασκευασμένο από μεγάλη εταιρία του χώρου και με διαχείριστικό δικό τους.

Όταν λοιπόν σκάνε παραγγελίες από πελάτες, αυτές έρχονται με mail, και φαίνονται και μέσα στο διαχειριστικό. 

Για να τις κατεβάσουμε στο ERP 

1) Θα πρέπει να μπουμε στο διαχειριστικό

2) Θα πρέπει να πατήσουμε ένα πεδίο που λέει Import Data .Εκεί υπάρχει ένα script Που λέγεται Updatedata.asp

3) Αφού κάνει την εισαγωγή , πάει στην αρχική σελίδα του διαχειριστικού μόνο του μετά από 1 λεπτό περίπου

4) Μετά πάμε χειροκίνητα στο ERP και πατάμε μαζική εισαγωγή στις πωλήσεις , για να κατεβάσει τις νέες παραγγελίες. 

Με ποιον τρόπο μπορώ να φτιάξω κάτι απλό το οποίο πχ κάθε 15 λεπτά θα μπαίνει στο site, θα τρέχει το script, Θα περιμένει πχ 2 λεπτα , θα βγαίνει και μετά θα πηγαίνει πχ με ένα scheduled query στον sql 

και θα κάνει την εισαγωγή αυτόματα.

Το παραπάνω είναι κάτι το οποίο μπορεί να μην το κάνω τελικά λόγω του ότι ειμαστε στα σκαριά να αλλάξουμε site αλλά είναι πιστεύω κάτι απλό το οποίό μπορεί να με φωτίσει πχ για να φτιάχνω 

απλά πραγματάκια κατά καιρούς. 

Με τι πχ να ξεκινήσω? Τα πάντα γίνονται με όλες τις γλώσσες? Πχ Python , c++ Κλπ κλπ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου μιλάμε για script που θα τρεχει σε browser θα το εγραφα με το Framework Selenium Webdriver χρησιμοποιωντας Java.

Υπαρχουν κ αλλες επιλογες αντι για Java, περισσοτερες πληροφοριες στο official doc και εδω.

Ο,τι θες ρωτα

 

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το κανεις πιο απλά χρησιμοποιόντας κάποιο RPA (Robotics Process Automation) εργαλείο, όπως το UiPath που έχει δωρεάν έκδοση.

Έχεις έτοιμα activities που μπορείς να κάνεις open browser, open excel, launch application, click button και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς

Για αυτό που θες να κάνεις είναι το ψωμοτύρι του :P

Επίσης μπορείς να χρησιμοποήσεις και functions από .net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ERP σου έχει μια βάση δεδομένων...(SQL/MySQL,PostGreSQL...)...με βάση αυτό κάνεις μια ODBC connection (λόγω ενασχόλησης θα το έκανα με Access) ...θα έβαζα και 1 timer στην φόρμα και καθάρισες...με όλα τα στοιχεία  μιλάμε για ...γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...