Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σύνδεσης γραμμής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν κανα μήνα έκανα αίτηση για γραμμή adsl Vodafone. Προχθές ήρθε για δεύτερη φορά τεχνικός της Vodafone για μικτονόμηση και δεν τα κατάφερε, μου είπε ότι  υπάρχει είτε κάποιο θέμα στη γραμμή του οτε ή σε κάποιoυς κεντρικούς κόμβους δικούς τους. Η ερώτησή μου είναι, είναι αυτό κάτι συνηθισμένο; Επειδή μου είπε κάτι παρώμοιο και ο πρώτος τεχνικός και δεν είδα κάποια εξέλιξη, μήπως πρέπει απλά να ακυρώσω την αίτηση και να πάω μια και καλή στον οτε; Νοιώθω ότι απλά χάνω το χρόνο μου περιμένοντας και μένω χωρίς internet. Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτό;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Λογικά σε κάποιο σημείο της γραμμής στην πορεία της από το αστικό κέντρο έως και το σπίτι σου εντοπίζεται καλωδιακή βλάβη υπαιτιότητας ΟΤΕ (μιας κι αυτός είναι ο ιδιοκτήτης - διαχειριστής του χαλκού) και η διαδικασία κολλάει λόγω αυτού είτε δεν υπάρχει ελεύθερη πόρτα στο DSLAM της Vodafone στο αστικό κέντρο. 
Πηγαίνοντας στον ΟΤΕ αν έχεις δικές του καμπίνες - KV στην γειτονιά σου θα σου δώσει 24/1 VDSL γραμμή ως ADSL από το KV στο οποίο "περνάει" η γραμμή σου. Όλα αυτά με την προϋπόθεση πως το KV σου είναι αναβαθμισμένο σε VDSL.
Συνεπώς, η λογική λέει (με το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια, μιας κι ο ΟΤΕ είναι ο ακριβότερος πάροχος) πως αν θέλεις να έχεις σύντομα γραμμή και εγγυημένη ταχύτητα (μιας και θα πάρεις μία μασκαρεμένη VDSL ως ADSL) πας στον ΟΤΕ.
Φυσικά βέβαια όλα τα παραπάνω είναι σενάρια.
Σε κάθε περίπτωση αναμένουμε περαιτέρω ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, rafa1919 είπε

Καλησπέρα.
Λογικά σε κάποιο σημείο της γραμμής στην πορεία της από το αστικό κέντρο έως και το σπίτι σου εντοπίζεται καλωδιακή βλάβη υπαιτιότητας ΟΤΕ (μιας κι αυτός είναι ο ιδιοκτήτης - διαχειριστής του χαλκού) και η διαδικασία κολλάει λόγω αυτού είτε δεν υπάρχει ελεύθερη πόρτα στο DSLAM της Vodafone στο αστικό κέντρο. 
Πηγαίνοντας στον ΟΤΕ αν έχεις δικές του καμπίνες - KV στην γειτονιά σου θα σου δώσει 24/1 VDSL γραμμή ως ADSL από το KV στο οποίο "περνάει" η γραμμή σου. Όλα αυτά με την προϋπόθεση πως το KV σου είναι αναβαθμισμένο σε VDSL.
Συνεπώς, η λογική λέει (με το αντίστοιχο αντίτιμο βέβαια, μιας κι ο ΟΤΕ είναι ο ακριβότερος πάροχος) πως αν θέλεις να έχεις σύντομα γραμμή και εγγυημένη ταχύτητα (μιας και θα πάρεις μία μασκαρεμένη VDSL ως ADSL) πας στον ΟΤΕ.
Φυσικά βέβαια όλα τα παραπάνω είναι σενάρια.
Σε κάθε περίπτωση αναμένουμε περαιτέρω ενημέρωση.

Γιατι θεωρεις βεβαιο οτι θα του δωσει ADSL απο καμπινα?

Συμβαινει βεβαια ολο και πιο συχνα, αλλα δεν ειναι και ο κανονας στο συνολο των περιπτωσεων ειδικα στις μεγαλες πολεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, goana12 είπε

Γιατι θεωρεις βεβαιο οτι θα του δωσει ADSL απο καμπινα?

Συμβαινει βεβαια ολο και πιο συχνα, αλλα δεν ειναι και ο κανονας στο συνολο των περιπτωσεων ειδικα στις μεγαλες πολεις.

Δεν είναι απολύτως βέβαιο, αλλά την συγκεκριμένη πρακτική την εφαρμόζει πολύ συχνά ο ΟΤΕ, εξού και η παρότρυνσή μου.

Βέβαια τίποτε δεν είναι δεδομένο και προδιαγεγραμμένο από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έψαχνα για πάροχο, μου είχε φανεί περίεργο ότι οι περισσότεροι δεν είχαν vdsl 50, αλλά είχαν 100άρα, επειδή όπως μου είπαν περνά από εδώ καθαρή οπτική ίνα. Βέβαια η τιμή ξέφευγε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis42 είπε

Όταν έψαχνα για πάροχο, μου είχε φανεί περίεργο ότι οι περισσότεροι δεν είχαν vdsl 50, αλλά είχαν 100άρα, επειδή όπως μου είπαν περνά από εδώ καθαρή οπτική ίνα. Βέβαια η τιμή ξέφευγε λίγο.

Αν η περιοχή έχει KV τα οποία δεν ενσωματώνουν DSLAM και είναι επί της ουσίας πολυπλέκτες - διαμοιραστές οπτικών τότε η μόνη άλλη λύση που έχεις πέραν του FTTH είναι η κλασσική ADSL με χαλκό από το Αστικό Κέντρο. Έχω έναν φίλο στην Λάρισα του οποίου η περίπτωση είναι ακριβώς ίδια με την δική σου. Ε, έβαλε 200άρα οπτική και ξέγνοιασε (55€ τον μήνα στην WIND της οποίας είναι η καμπίνα - οπτικές εκεί αλλά χαλάλι). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μίλησα πάλι με τη Vodafone και μου είπαν ότι χθες έλεγξαν το DSLAM και βρήκαν ότι υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή και στείλαν το πρόβλημα στον ΟΤΕ. Εγώ γιατί την είχα για σοβαρή εταιρία 🤔; Έχουν περάσει 25 εργάσιμες από την αίτηση και ο πρώτος τεχνικός που ήρθε πριν από 2 βδομάδες μου είπε ακριβώς το ίδιο: ότι είναι πρόβλημα ΟΤΕ. Τι περίμεναν και το στείλαν τώρα κανείς δεν ξέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...