Προς το περιεχόμενο

Ατυχημα και λαθος στοιχεια σε ασφαλιστικη με φιλικη δηλωση


Grgch123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Και που ξερεις εσυ ρε φίλε πόσα λεωφορεία πρέπει να αλλάξω για να πάω στην σχολή μου; Δεν μιλάμε για έναν ή δύο μήνες αλλα 6 (ολογράφως έξι).  Δηλαδή είναι έγκλημα εγώ που οδηγάω αφού πιστοποιήθηκα ως οδηγός αλλά απόλυτα φυσιολογικό να περιμένω το χαρτί 6 μήνες. Μαλακια θα εκανα αν εβγαινα στον δρομο  χωρίς να έχω πιστοποιηθεί ως οδηγός. Αν τύχει και έχω θανατηφόρο ατύχημα θα δικαστώ στον αν φταίω υπό τις συνθήκες του ατυχήματος και ΟΧΙ δεν θα πουν "Α ο κύριος δεν έχει το χαρτί του διπλώματος στα χέρια του άρα φταίει". Και πίστεψε με το ξέρω από δικηγόρο. Όσο για την ασφάλεια το αμάξι έχει κανονικά στο όνομα του πατέρα μου η οποία ερωτήθει τι θα γίνει σε ανάλογη περίπτωση και είπε ότι πληρώνει κανονικά ζητώντας μόνο την ποινή του επασφαλίστρου διότι σε πιθανό δικαστήριο αν αποδείξω ότι είχα πιστοποιηθεί ως οδηγός εκείνη την περίοδο θα χάσουν. Το ότι κατηγορείς εμένα τον κλασικό ελληνάρα επειδή οδηγάει όντας πιστοποιήμενος οδηγός αντί να κατηγορούμε το κράτος που 6 μήνες δεν μπορεί να μου δώσει ένα κωλόχαρτο που μπορεί να εκτυπωθεί μέχρι και από έναν απλό εκτυπωτή του σπιτιου με ξεπερνάει. Αν θέλω να πάω σε ένα συνέδριο του κλάδου μου που τελειώνει στις 12 ( που όντως πήγα και μάντεψε δεν έχει λεωφορεία μετά τις 12) δεν θα κάτσω να σκεφτώ "ααα δεν έχω το ροζε χαρτί γαμώτο δεν μπορώ να πάω" . Οχι δεν θα μεινω εγώ στάσιμος στην ζωή μου για μισό χρόνο επειδή (θα υποθέσω) η γενιά σου κατέστρεψε αυτό το 'κράτος'  

1ον: σίγουρα δεν φταίς να περιμένεις 6 μήνες (αλήθεια δεν δίνουν κάτι πρόχειρο σε αυτές τις περιπτώσεις;).

2ον: το δίπλωμα δεν βγαίνει από απλό εκτυπωτή...έχει πρότυπα ασφαλείας αντίστοιχα του διαβατηρίου.

3ον: τυπικά δεν αρκεί να έχεις πιστοποιηθεί ως οδηγός, υποχρεούσαι να φέρεις και το πιστοποιητικό (αλλιώς δεν θα είχε και νόημα η παρακράτηση διπώματος από την τροχαία).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, george200-13 είπε

Και που ξερεις εσυ ρε φίλε πόσα λεωφορεία πρέπει να αλλάξω για να πάω στην σχολή μου; Δεν μιλάμε για έναν ή δύο μήνες αλλα 6 (ολογράφως έξι).  Δηλαδή είναι έγκλημα εγώ που οδηγάω αφού πιστοποιήθηκα ως οδηγός αλλά απόλυτα φυσιολογικό να περιμένω το χαρτί 6 μήνες. Μαλακια θα εκανα αν εβγαινα στον δρομο  χωρίς να έχω πιστοποιηθεί ως οδηγός. Αν τύχει και έχω θανατηφόρο ατύχημα θα δικαστώ στον αν φταίω υπό τις συνθήκες του ατυχήματος και ΟΧΙ δεν θα πουν "Α ο κύριος δεν έχει το χαρτί του διπλώματος στα χέρια του άρα φταίει". Και πίστεψε με το ξέρω από δικηγόρο. Όσο για την ασφάλεια το αμάξι έχει κανονικά στο όνομα του πατέρα μου η οποία ερωτήθει τι θα γίνει σε ανάλογη περίπτωση και είπε ότι πληρώνει κανονικά ζητώντας μόνο την ποινή του επασφαλίστρου διότι σε πιθανό δικαστήριο αν αποδείξω ότι είχα πιστοποιηθεί ως οδηγός εκείνη την περίοδο θα χάσουν. Το ότι κατηγορείς εμένα τον κλασικό ελληνάρα επειδή οδηγάει όντας πιστοποιήμενος οδηγός αντί να κατηγορούμε το κράτος που 6 μήνες δεν μπορεί να μου δώσει ένα κωλόχαρτο που μπορεί να εκτυπωθεί μέχρι και από έναν απλό εκτυπωτή του σπιτιου με ξεπερνάει. Αν θέλω να πάω σε ένα συνέδριο του κλάδου μου που τελειώνει στις 12 ( που όντως πήγα και μάντεψε δεν έχει λεωφορεία μετά τις 12) δεν θα κάτσω να σκεφτώ "ααα δεν έχω το ροζε χαρτί γαμώτο δεν μπορώ να πάω" . Οχι δεν θα μεινω εγώ στάσιμος στην ζωή μου για μισό χρόνο επειδή (θα υποθέσω) η γενιά σου κατέστρεψε αυτό το 'κράτος'  

Σε ποια περιφέρεια είσαι φίλε μου; Πού έδωσες σήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η κατάσταση με την καθυστέρηση έκδοσης διπλωμάτων είναι φαρσοκωμωδία. Ξέρω άτομα που με το αζημίωτο είχαν το δίπλωμα στο χέρι τους εντός 3 εβδομάδων, αν κάτι λέει αυτό.

Και απορώ, το παρακάτω μέτρο είναι τόσο πρωτοπόρο πια, που δεν πέρασε απ το μυαλό κανενός εδω και μια δεκαετία τουλάχιστον?

https://www.ethnos.gr/ellada/86549_diploma-odigisis-pairneis-me-mail-deihneis-me-kinito

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, george200-13 είπε

Και που ξερεις εσυ ρε φίλε πόσα λεωφορεία πρέπει να αλλάξω για να πάω στην σχολή μου; Δεν μιλάμε για έναν ή δύο μήνες αλλα 6 (ολογράφως έξι).  Δηλαδή είναι έγκλημα εγώ που οδηγάω αφού πιστοποιήθηκα ως οδηγός αλλά απόλυτα φυσιολογικό να περιμένω το χαρτί 6 μήνες. Μαλακια θα εκανα αν εβγαινα στον δρομο  χωρίς να έχω πιστοποιηθεί ως οδηγός. Αν τύχει και έχω θανατηφόρο ατύχημα θα δικαστώ στον αν φταίω υπό τις συνθήκες του ατυχήματος και ΟΧΙ δεν θα πουν "Α ο κύριος δεν έχει το χαρτί του διπλώματος στα χέρια του άρα φταίει". Και πίστεψε με το ξέρω από δικηγόρο. Όσο για την ασφάλεια το αμάξι έχει κανονικά στο όνομα του πατέρα μου η οποία ερωτήθει τι θα γίνει σε ανάλογη περίπτωση και είπε ότι πληρώνει κανονικά ζητώντας μόνο την ποινή του επασφαλίστρου διότι σε πιθανό δικαστήριο αν αποδείξω ότι είχα πιστοποιηθεί ως οδηγός εκείνη την περίοδο θα χάσουν. Το ότι κατηγορείς εμένα τον κλασικό ελληνάρα επειδή οδηγάει όντας πιστοποιήμενος οδηγός αντί να κατηγορούμε το κράτος που 6 μήνες δεν μπορεί να μου δώσει ένα κωλόχαρτο που μπορεί να εκτυπωθεί μέχρι και από έναν απλό εκτυπωτή του σπιτιου με ξεπερνάει. Αν θέλω να πάω σε ένα συνέδριο του κλάδου μου που τελειώνει στις 12 ( που όντως πήγα και μάντεψε δεν έχει λεωφορεία μετά τις 12) δεν θα κάτσω να σκεφτώ "ααα δεν έχω το ροζε χαρτί γαμώτο δεν μπορώ να πάω" . Οχι δεν θα μεινω εγώ στάσιμος στην ζωή μου για μισό χρόνο επειδή (θα υποθέσω) η γενιά σου κατέστρεψε αυτό το 'κράτος'  

Λαθος υποθετεις, απ τους αδικημένους ειμαι κ εγω. Δεν αλλαζει ομως οτι σε σοβαρο ατυχημα ΕΣΥ δεν εισαι ασφαλισμένος. Εχεις την "δηλωση" της ασφαλειας εγγραφως? Αν οχι, αμα γινει το κακο εισαι μονος σου, η ασφαλεια θα κανει το ψοφιο κοριο. Εδω σε ατυχηματα απλα πανε και σου κανουν ιστοριες και βρισκουν παραμυθια να μη πληρωσουν, θα πληρωσουν εσενα που δεν εισαι ασφαλισμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, george200-13 είπε

Όπα ρε φίλε,  'λαρωσε να πούμε που είναι και έγκλημα να οδηγάει ενώ δεν έχει πάρει το δίπλωμα στα χέρια του αλλά παρολα αυτα είναι πιστοποιημενος οδηγός αφού πέρασε τις εξετάσεις. Εγώ πέρασα θεωρία και οδήγηση αρχές Σεπτεμβριου του 19 και μέχρι σήμερα 19 Φεβρουαρίου του 20 (6 ολόκληρους μήνες) δεν έχω το δίπλωμα στα χέρια μου. Αν είναι να περιμένω το μπουρδέλο αυτό κράτος να μου δώσει το δίπλωμα για να οδηγήσω θα έχουν φτάσει σε ηλικία τα παιδιά μου για να πάρουν δίπλωμα. Αν μου έλεγε το κράτος σε 10 ημέρες θα έχεις το δίπλωμα και εγώ πήγαινα να οδηγήσω αντί να περιμένω 10 μέρες θα σου έλεγα ναι είμαι μλκας. Αλλα δεν μπορώ εγώ να μην χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο για να πηγαίνω στην σχολή μου για μισό χρόνο επειδή αυτοί είναι μαλάκες και ξύνουν τα παπάρια τους.

Ακομη και ετσι να ηταν ο ΟΡ ειναι ανασφαλιστος . Το ονομα του δεν βρίσκεται στην ασφαλεια (προφανως αφου δεν εχει διπλωμα ) και το αυτοκίνητο δεν πληρωνει εξτρα ασφάλεια για νεο οδηγο. Η ασφαλιστική σιγουρα δεν τους καλύπτει. 

Βασικά μπορεις να μην χρησιμοποιεις το αυτοκινητο. Καποιοι το κανουν σε όλη τους την ζωη. Δεν ΘΕΣ να μην το χρησιμοποιησεις και προτιμάς να βγεις στο δρόμο παράνομα.Με αυτη την επιλογή ερχονται και τα δικαστηρια στην περιπτωση ατυχηματος. 

10 μέρες δεν ήθελε ουτε τους παλιους καλους καιρους που εβγαλα εγω .Το ετος 5 ΠΚ.ΕΠ. (Προ κρισης, εποχής πασοκάρας)

Γενικα γνωρίζω οτι υπαρχει ενα κόλλημα με τα διπλώματα και την εκδοσης τους , που ειναι απαράδεκτο μεν αλλα δεν δικαιολογει την παρανομη οδηγηση. Απο οτι ακουσα λύθηκε και θα παρουν σειρα οσοι εχουν πιστοποιηθει να το παραλάβουν.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και να είχες το δίπλωμα οδήγησης πάλι δεν θα σε κάλυπτε η ασφαλιστική διότι στο συμβόλαιο θα πρέπει να λέει ότι οδηγείτε από άτομο με δίπλωμα μικρότερο του ενός έτους 

 

Screenshot_20200220-101552_Google_Drive~2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...