Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο


Th3Unforgiven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά το οτι ανοίγουν πακέτα στο τελωνείο για να δουν τι έχει μέσα και μετά στα φέρουν στραπατσαρισμένα και μπαλωμένα δεν είναι παράνομο? Ρωτάω εσάς γιατί δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από Th3Unforgiven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Th3Unforgiven είπε

Ρε παιδιά το οτι ανοίγουν πακέτα στο τελωνείο για να δουν τι έχει μέσα και μετά στα φέρουν στραπατσαρισμένα και μπαλωμένα δεν είναι παράνομο? Ρωτάω εσάς γιατί δεν γνωρίζω.

Έχουν κάθε δικαίωμα να τα ανοίξουν, δε στα στραπατσάρουν αυτοί, απο την μεταφορά την έχουν φάει. Στο τελωνείο ανοίγουν τη συσκευασία, τσεκάρουν το περιεχόμενο, και το κλείνουν με την ειδική ταινία που δείχνει οτι ελέγχθηκε. Αν έπεσες τώρα σε τελωνειακό που έκανε γκελάκια με το δέμα σου πριν το ξανακλείσει, τοτε ίσως έχεις δίκιο, αλλα το βλέπω κομματάκι δύσκολο.

Απο τη μεταφορά είναι το στραπατσάρισμα κατα 99.5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν έτσι, θα πέρναγαν τόνοι ναρκωτικων για πλάκα. Και εμένα μου είχαν ανοίξει κάτι σοκολάτες και έκατσα και τις μέτρησα μια μια μήπως μου έφαγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Βέβαια, για να σταθεί ως δικαιολογία το οτι ψάχνουν για ναρκωτικά πρέπει να ανοίγουν όλα τα πακέτα, κάτι που δεν συμβαίνει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Th3Unforgiven είπε

Ευχαριστώ. Βέβαια, για να σταθεί ως δικαιολογία το οτι ψάχνουν για ναρκωτικά πρέπει να ανοίγουν όλα τα πακέτα, κάτι που δεν συμβαίνει. 

Οχι δεν χρειάζεται να ψάχνουν για ναρκωτικά η κάτι παράνομο, ψάχνουν να δουν ΤΙ έχει μέσα, αν δεν καταλαβαίνουν με ψηλάφηση και θεωρήσουν οτι μπορεί να είναι κάτι περίεργο, πιο ακριβό απο οτι γράφει πάνω, η γενικά θέλουν να το ελέγξουν, απλά το ανοίγουν. Δεν στο στραπατσάρανε αυτοι πάντως σου λέω, στην μεταφορική χώστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ερώτηση.

Εάν κάνω μια παραγγελία από το αγγλικό ebay.co.uk ή από το Γερμανικό ebay.de και στην περιγραφή του προϊόντος στο site αναγράφεται "From China", αυτό το προϊόν θα περάσει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prophil1 είπε

Παιδιά έχω ερώτηση.

Εάν κάνω μια παραγγελία από το αγγλικό ebay.co.uk ή από το Γερμανικό ebay.de και στην περιγραφή του προϊόντος στο site αναγράφεται "From China", αυτό το προϊόν θα περάσει τελωνείο?

Αν ο πωλητής στέλνει από Κίνα, δεν έχει καμία διαφορά αν την αγορά την έκανες από το Αγγλικό ή το Γερμανικό ή το Αμερικάνικο ebay.

Ότι έρχεται από Κίνα, είναι πιθανόν να περάσει από τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αν ο πωλητής στέλνει από Κίνα, δεν έχει καμία διαφορά αν την αγορά την έκανες από το Αγγλικό ή το Γερμανικό ή το Αμερικάνικο ebay.

Ότι έρχεται από Κίνα, είναι πιθανόν να περάσει από τελωνείο.

το ότι αγοράζω από το ebay.de δεν σημαίνει ότι αγοράζω από τις αποθήκες  του ebay στην γερμανία?

Αν δίπλα στο προϊόν γράφει from Germany,  αυτό σημαίνει ότι δεν θα περάσει τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prophil1 είπε

το ότι αγοράζω από το ebay.de δεν σημαίνει ότι αγοράζω από τις αποθήκες  του ebay στην γερμανία?

Αν δίπλα στο προϊόν γράφει from Germany,  αυτό σημαίνει ότι δεν θα περάσει τελωνείο?

Λάθος το έχεις καταλάβει, το ebay δεν είναι κατάστημα, ούτε αποθήκες έχει, πλατφόρμα είναι μέσα από την οποία οι διάφοροι πωλητές πουλάνε τα αγαθά τους.

Και ναι, εφόσον το προϊόν σου σταλθεί από Γερμανία, τότε σίγουρα δεν θα περάσει τελωνείο.

Επίσης έχε υπόψη σου ότι ένα συγκεκριμένο προϊόν από έναν συγκεκριμένο πωλητή μπορείς να το αγοράσεις μέσα από οποιοδήποτε ebay, και από το co.uk, και από το .de, και από το .com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Λάθος το έχεις καταλάβει, το ebay δεν είναι κατάστημα, ούτε αποθήκες έχει, πλατφόρμα είναι μέσα από την οποία οι διάφοροι πωλητές πουλάνε τα αγαθά τους.

Και ναι, εφόσον το προϊόν σου σταλθεί από Γερμανία, τότε σίγουρα δεν θα περάσει τελωνείο.

Επίσης έχε υπόψη σου ότι ένα συγκεκριμένο προϊόν από έναν συγκεκριμένο πωλητή μπορείς να το αγοράσεις μέσα από οποιοδήποτε ebay, και από το co.uk, και από το .de, και από το .com.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ , ήταν κάτι το οποίο δεν γνώριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2020 στις 11:38 ΠΜ, zx1234r είπε

Αν ήταν έτσι, θα πέρναγαν τόνοι ναρκωτικων για πλάκα. Και εμένα μου είχαν ανοίξει κάτι σοκολάτες και έκατσα και τις μέτρησα μια μια μήπως μου έφαγαν.

σου φάγανε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! Αν μου στείλουν συγγενείς μου πακέτο απο Αμερική το οποίο θα περιέχει ενα monitor, υπάρχει περίπτωση να φάω καμπάνα? περνάει κανονικά απο τελωνείο η πρέπει να γράψει οτι είναι δωρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι με το κουτί, ότι και να σου γράψουν θα πληρώσεις τελωνείο... Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει θέμα με κάποιον που ΚΕΡΔΙΣΕ υπολογιστή σε διαγωνισμό και χρειάστηκε να πληρώσει τελωνείο...Νομίζω ότι το δώρο πλέον πιάνει...αλλά περίμενε και για καμια πιο σίγουρη απάντηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mikes prime είπε

Καλησπέρα σε όλους! Αν μου στείλουν συγγενείς μου πακέτο απο Αμερική το οποίο θα περιέχει ενα monitor, υπάρχει περίπτωση να φάω καμπάνα? περνάει κανονικά απο τελωνείο η πρέπει να γράψει οτι είναι δωρο?

Ότι μπει στην ΕΕ από τρίτη χώρα και δεν είναι εμπορική συναλλαγή έχει ατέλεια μαζί με τα μεταφορικά μέχρι 45 ευρώ.

Οπότε το δέμα θα ανοιχτεί, θα αξιολογηθεί η αξία του και ανάλογα αν πουν ότι αξίζει περισσότερο από 45 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, θα επιβληθούν οι ανάλογοι δασμοί, φόροι και έξοδα εκτελωνισμού.

Ο μόνος τρόπος για να την γλιτώσεις είναι να γίνει ένα θαύμα ή να στο φέρουν οι γονείς σου σε κάποιο ταξίδι τους.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...