Προς το περιεχόμενο

Πρακτική εργασία ΤΕΙ και ημιαπασχόληση


kouko5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα να ρωτήσω άτομα που γνωρίζουν, το έχουν βιώσει ή ξέρουν σχετικά με το αν γίνεται ένα άτομο να κάνει την πρακτική ΤΕΙ η οποία είναι 8ωρη εργασία/πενθήμερο και παράλληλα να εργαζέται σε ένα δεύτερο εργοδότη μερική απασχόληση. 

Έχω ψάξει πολλά σχετικά άρθρα αλλά κανένας δεν δίνει σαφή απάντηση. Το πρόβλημα μου είναι στις ώρες ασφάλισης. Ο τωρινός μου εργοδότης μου ανέφερε ότι το μέγιστο επιτρεπτό όριο ασφάλισης είναι 40 ώρες την βδομάδα. Στην τωρινή μου εργασία είμαι ασφαλισμένος 10 ώρες αλλά στην πρακτική θα είμαι 5x8=40 ωρες και οι αριθμοι δεν βγαίνουν...

Το γραφείο πρακτικής του ΤΕΙ ωστόσο μου λέει ότι είναι εφικτό εφόσον δεν συμπτίπτουν οι ώρες αλλά δεν γνωρίζει πως γίνεται με τις ώρες ασφάλισης.

Οποιαδήποτε απάντηση αποδεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) Δεν υπάρχει μέγιστος αριθμός ωρών ασφάλισης. Αν υπήρχε οι υπερωρίες θα ήταν σε πλήρη απαγορευση .

Το ΙΚΑ δεν αναγνωρίζει πανω από 30 ημέρες ασφάλισης για ένα μήνα. Αλλά κανείς δεν σου απαγορεύει να κολήσεις 36 ημέρες. 

Απλά τα επιπλέον δεν μετράνε ως συντάξιμα. 

Μου έτυχε μια φορά να κολήσω 33 .

25 σε έναν εργοδότη και 8 σε άλλον.

Μια χαρα τα κόλησαν.

β) στην πρακτική άσκηση ασφαλίζεσαι μόνο για ατύχημα. Δεν είναι συντάξιμα και δεν θα  έχεις καμμία εμπλοκή αν κολήσεις όσα θες 

 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

α) Δεν υπάρχει μέγιστος αριθμός ωρών ασφάλισης. Αν υπήρχε οι υπερωρίες θα ήταν σε πλήρη απασχόληση.

Το ΙΚΑ δεν αναγνωρίζει πανω από 30 ημέρες ασφάλισης για ένα μήνα. Αλλά κανείς δεν σου απαγορεύει να κολήσεις 36 ημέρες. 

Απλά τα επιπλέον δεν μετράνε ως συντάξιμα. 

Μου έτυχε μια φορά να κολήσω 33 .

25 σε έναν εργοδότη και 8 σε άλλον.

Μια χαρα τα κόλησαν.

β) στην πρακτική άσκηση ασφαλίζεσαι μόνο για ατύχημα. Δεν είναι συντάξιμα και δεν θα  έχεις καμμία εμπλοκή αν κολήσεις όσα θες 

Ετσι ακριβως για αυτο και στην πρακτικη δεν εχει κρατησεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...