Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση οθόνης αλλά τα fps πάνε περίπατο ?


dennissgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας φιλοι μου , το post μου δεν θα ειναι αυστηρα για οθονη και με συγχωρείτε προ καταβολικα !

 

Εχω την εξης σύνθεση 

Ryzen 2600

rx 5700xt 

Μνημες στα 3200 

και σκληρούς 

1x Nvme (για τα βαριά παιχνίδια και windows )

1x ssd .

Πριν κανα μηνα αντικατέστησα την απαρχαιωμένη μου 1080p οθόνη με την https://www.skroutz.gr/s/9208542/Samsung-C27F390FHU.html?fbclid=IwAR1z8k1rNzxezL5tt88vCm19eGsh3Fu-7B0QoIs4ZCGb5PowJM8eKZi9ypc

 

Πηρα σκόπιμα 1080p πιστεύοντας οτι με μια 2k 144hz τα fps θα πηγαίναν περίπατο (είμαι λάτρης τον ultra γραφικών ) . 

Ομως γελάστηκα , ακομα και τωρα με το ζόρι πιάνω 30-50 fps , πίστευα οτι το freesync κτλπ θα βοηθούσε την κατασταση αλλα δεν, δεν ξερω τι στο καλο κανω λάθος .. και η εικόνα της παραπάνω οθόνης  δεν με ικανοποιεί  .

Σκέφτομαι σύντομα να παω στον ryzen 3600x (παραπάνω π.χ 3700x κτλπ θα τρώω bottleneck φοβαμαι ) και να πάρω μια οθόνη της προκοπής  !

 

Το pc το χρησιμοποιώ κυρίως games - ταινιες και ελάχιστες δουλειές γραφείου !

Σκέφτομαι να ανέβω και αλλο απο της 27 ιντσες και να παω στις 30-31 αν και κάθομαι σχετικά κοντα στην οθόνη και αυτο με προβληματιζει .

 

Το χρηματικό ποσο που σκέφτομαι να επενδύσω ειναι απο 300 και αν κάποια αξίζει οσο δεν παει να φτασω εως τα 450-500 ευρω .

Οσο διαβάζω αρθρα τοσο μπερδεύομαι στο  ποια οθόνη να παρω ,ασε που υπαρχουν 10000 οθόνες στην αγορα και δεν ξερεις ποια να διαλέξεις ..

 

Θα παρακαλούσα λοιπον τους γνώστες  να με διαφωτίσουν ποια να πάρω .. 

 

Ευχαριστω !

 

Επεξ/σία από dennissgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτα τα specs θα επρεπε να πιανεις και στα ποια βαρια games ultra τουλαχιστον 60fps στα 1080p μηπως εχει καμια βλαβη η υπολυτουργει καποιο component ;
στα ΑΑΑ games τα ultra grafika και τα 144hz να τα ξεχασεις.... σε παλαιοτερα games η esports πχ. lol, csgo, fortinite τα πιανεις σε 1080/1440p.
ΑΑΑ σε ultra 1440p θα πιανεις 60fps στα περισσοτερα games σταθερα

 

για οθονη μπορεις να δεις αυτη ( μιας και δεν εχει ορισει budget βαζω μια ακριβη)
https://www.skroutz.gr/s/13568957/Asus-Rog-Strix-XG32VQ.html
διαφορετικα αν δεν σε ενδιαφερουν τα 144hz και δεν εχει τοσο μεγαλο budget δες τις παρακατω με σειρα τιμης απο την φθηνοτερη σην ακριβοτερη
https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html
η
https://www.skroutz.gr/s/17718505/LG-32QK500.html
η
https://www.skroutz.gr/s/17718106/AOC-CQ32G1.html

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ..εχω ελέγξει τα παντα, update bios  -firmware update της 5700 κτλπ αλλα κανένα φως ..το μονο που μενει ειναι να δοκιμάσω καθαρη εγκατασταση τον windows, γιατι μετα που εβαλα την καινουργια καρτα δεν ειχα κανει format και ξανα ολα απο την αρχη .... 

Βεβαια εχει παρει το ματι μου σε ξενα forums πολλούς να λενε το ιδιο με εμένα για την συγκεκριμένη καρτα γραφικών και να λενε οτι ίσως ειναι θεμα andrenaline .

 

Διαβαζω πολυ να λενε για freesync 2 , δεν εχω καταλάβει ποια ειναι η πραγματική διαφορά με το freesync  !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο επεξεργαστής σου είναι μια χαρά δυνατός, δεν φταίει αυτό.

Έχω τον ίδιο, και με μια 2070 super πιάνω στο Pubg στα medium settings (εκτός από folliage που είναι στο very low) 100-166 fps σε 1440p ανάλυση (η οθόνη μου είναι 166hz). 

Γνώμη μου είναι ότι στην παρούσα φάση δεν πρέπει να κάνεις αγορά οθόνης, πρέπει πρώτα να βρεις τι δεν δουλεύει σωστά. Θα είναι κρίμα να ξοδέψεις τόσα λεφτά και να μην παίζει σωστά ούτε η καινούργια. Προσωπικά, θα εστίαζα στην κάρτα γραφικών για τον εντοπισμό του προβλήματος. Βεβαίως ένα format δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Ποια κάρτα γραφικών είχες πριν πάνω στο pc, σε τι οθόνη έπαιζες και πώς ήταν από άποψη επιδόσεων? Επίσης, δοκίμασε να κάνεις ένα clean install τους drivers της κάρτας. 

edit: Είδα πιο προσεκτικά το monitor που έχεις. Έχει ρυθμό ανανέωσης 60hz. Αυτό θεωρητικά για σένα σημαίνει ότι έχει νόημα να παίζεις μέχρι 60fps, οπότε και παραπάνω να έβγαζε το pc σου, εσύ δεν θα τα έβλεπες. Ποιο παιχνίδι παίζεις στα ultra και σου δίνει 30-50fps?

Επεξ/σία από lightsout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dennissgr είπε

Δεν ξερω ..εχω ελέγξει τα παντα, update bios  -firmware update της 5700 κτλπ αλλα κανένα φως ..το μονο που μενει ειναι να δοκιμάσω καθαρη εγκατασταση τον windows, γιατι μετα που εβαλα την καινουργια καρτα δεν ειχα κανει format και ξανα ολα απο την αρχη .... 

Βεβαια εχει παρει το ματι μου σε ξενα forums πολλούς να λενε το ιδιο με εμένα για την συγκεκριμένη καρτα γραφικών και να λενε οτι ίσως ειναι θεμα andrenaline .

Διαβαζω πολυ να λενε για freesync 2 , δεν εχω καταλάβει ποια ειναι η πραγματική διαφορά με το freesync  !

Αν δες βρεις πρώτα γιατί το pc σου αποδίδει 30-50fps μην αγοράζεις οθόνη. Αρχικά πρέπει να μας πεις σε ποια games και με τι ρυθμίσεις έχεις αυτά τα fps?

Η διαφορά freesync και freesync 2 είναι στο ότι στο 2ο μπορεί το freesync να λειτουργεί ταυτόχρονα με το hdr κάτι που δεν σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα μισα sites λει 60 fps τα αλλα μισα 72hz εγω με overclock της οθονης εφτασα 73hz , οποτε υποψιαζομαι οτι και τα 72 ειναι overclocked !Εκανα το απογευμα ενα repair στα windows και πριν στο battlefield 5 δεν μπορουσα να μπω , τωρα μπηκα και επιασα  72fps(με μικρες αυξομειώσεις)  με 180 resolution scale και ολα ultra .Στο ACOdyssey  ολα ulta και 140 resolution scale κατι ποιο κατω απο 60 fps ,Βεβαια ξανα περασα ενα clean drivers και παλι με το ddu ! Πριν ειχα την 970ti και η παλια οθονη ηταν  η https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-ls24d300hl-24-led-full-hd-p-PER.157519  !

 

Και παλι ..Π,χ στο Detroit become human  δεν έπιασαα με τπτ πανω απο 45 -55 fps(πηγανε απο 30 εως 45) kai to free sync ειναι απο 48 και πανω ,  οσο resolution scale οσο και αν εβαζα (πανω κατω) και πλεον δεν πλεον δεν μπορω  να το συνεχίσω μου πεταει σφαλμα vk_error κτλπ ?αλλα αυτο ειναι θεμα μαλλον του vulkan (σας προτείνω να το παίξετε θα κολλήσετε  ) και εχει Ελληνικους υποτιτλους και menus .Τεσπα   επρεπε να ξεπερναω νομιζω τα 60 fps σε αυτο το game

!

Επεξ/σία από dennissgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dennissgr είπε

στα μισα sites λει 60 fps τα αλλα μισα 72hz εγω με overclock της οθονης εφτασα 73hz , οποτε υποψιαζομαι οτι και τα 72 ειναι overclocked !Εκανα το απογευμα ενα repair στα windows και πριν στο battlefield 5 δεν μπορουσα να μπω , τωρα μπηκα και επιασα  72fps(με μικρες αυξομειώσεις)  με 180 resolution scale και ολα ultra .Στο ACOdyssey  ολα ulta και 140 resolution scale κατι ποιο κατω απο 60 fps ,Βεβαια ξανα περασα ενα clean drivers και παλι με το ddu ! Πριν ειχα την 970ti και η παλια οθονη ηταν  η https://www.e-shop.gr/othoni-samsung-ls24d300hl-24-led-full-hd-p-PER.157519  !

Και παλι ..Π,χ στο Detroit become human  δεν έπιασαα με τπτ πανω απο 45 -55 fps(πηγανε απο 30 εως 45) kai to free sync ειναι απο 48 και πανω ,  οσο resolution scale οσο και αν εβαζα (πανω κατω) και πλεον δεν πλεον δεν μπορω  να το συνεχίσω μου πεταει σφαλμα vk_error κτλπ ?αλλα αυτο ειναι θεμα μαλλον του vulkan (σας προτείνω να το παίξετε θα κολλήσετε  ) και εχει Ελληνικους υποτιτλους και menus .Τεσπα   επρεπε να ξεπερναω νομιζω τα 60 fps σε αυτο το game

!

Για ποιο λόγο ανεβάζεις το resolution scale? Άφησε το στο 100%, ζορίζεις άσκοπα την κάρτα γραφικών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μνήμες είναι σιγουρα στα 3200???? οι ryzen τρώνε σκαλωμα με μικρότερες ταχύτητες.. πάτα ctrl+alt+del και πηγαινε στην καρτελα επιδοσεις- > μνημη  και σιγουρέψου οτι λεει 3200... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sstratos είπε

οι μνήμες είναι σιγουρα στα 3200???? οι ryzen τρώνε σκαλωμα με μικρότερες ταχύτητες.. πάτα ctrl+alt+del και πηγαινε στην καρτελα επιδοσεις- > μνημη  και σιγουρέψου οτι λεει 3200... 

Ναι 3333 λεει. Μάλιστα τις εχω κάνει overclocked και τις έχω φτάσει 3333 (βασικά 3000 ειναι :P )

Ασχετο.. το Virtualization στις ryzen τι είναι ? Πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο η οχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε το resolution scale ανεβαζει την ανάλυση για την καρτα γραφικών παραπάνω απο τα pixels  που σου δειχνει η οθονη λογικό να βλέπεις μειωμένη απόδοση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dennissgr είπε

Γιατι εχει καλυτερη ποιότητα εικονας :) 

Η βελτίωση στην ποιότητα εικόνας είναι μηδαμινή, η επίπτωση στις επιδόσεις πολύ υψηλή οπότε είναι ασύμφορο να το χρησιμοποιείς και εδώ πιστεύω είναι το πρόβλημα σου.

Ούτε η οθόνη φταίει, ούτε οι μνήμες. Δοκίμασε με resolution scale 100% μερικά games και γράψε μας τι επιδόσεις έχεις. Αν θέλεις όντως καλύτερη ποιότητα αγόρασε μια 1440p οθόνη αντί να βάζεις τα games να παίζουν σε υψηλότερη ανάλυση και μετά η οθόνη να τα παίζει σε 1080p.

Επίσης χαμήλωσε τα settings σου από ultra σε very high γιατί στο ultra προστίθενται πράγματα που άσκοπα γονατίζουν τις κάρτες γραφικών πχ πολύ υψηλό antiliasing όπως το msaa.

Αν πάλι θέλεις να παίζεις με το ζόρι σε ultra υπάρχει λύση και λέγεται rtx2080ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν διαβάζοντας και σε ξένα sites καπου υπερβάλω εγω στα settings αλλα και απο την άλλη απο οτι λένε  to adrenaline είναι μακρά πίσω σε σχέσει με την δύναμη της κάρτας γραφικών  Καποιοι  προτείνουν πλήρη απενεργοποιηση τον anti lag , enhanced sync ακομα και του freesync , επισης ασυμβατοτητα με afterburner κτλπ  . Κάτοχοι της συγκεκριμένης καρτας εχουν διαπίστωσή κατι παρόμοιο ? Στο μονο game που δοκίμασα σε αυτα τα settings ηταν το dishonored 2 και ειδα οντως η απόδοση να αυξάνετε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2020 στις 3:14 ΠΜ, Zengar Zombolt είπε


στα ΑΑΑ games τα ultra grafika και τα 144hz να τα ξεχασεις....

Αυτη η καραμελα πια. Σε bfv με σχεδον ultra γραφικα (εχω αφαιρεσει απλα msaa κτλ) πιανω 80+ (σε plane 120+). Μια χαρα μπορει να αξιοποιησει τα 144hz, και ας μην τα πιανει στο max.

Οπα τωρα ειδα περι resolution scale. Καταλαβαινεις οτι το 180% ειναι πολυ υψηλοτερο απο 1440p αναλυση, ε? η 1440 ειναι κατα 67% μεγαλυτερη απο την 1080, οποτε λογικα τα νουμερα που παιρνεις.

Επισης, ασε τα overclock. Αν η συσκευασια των ram αναφερουν πανω 3000, και αρα fclk 1500, τοτε εχεις καλυτερες επιδοσεις στα 3000 mhz. Απο εκει και περα, ψαξε για το dram ryzen calculator και χαμηλωσε τα timings

Στις 20/2/2020 στις 12:44 ΜΜ, dennissgr είπε

 

Ασχετο.. το Virtualization στις ryzen τι είναι ? Πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο η οχι ?

 

Στις 20/2/2020 στις 4:54 ΜΜ, sstratos είπε

Ναι

Αμα δεν ασχοληθει καποιος με VM, δεν εχει νοημα. Εγω το εχω off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...