Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση οθόνης αλλά τα fps πάνε περίπατο ?


dennissgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, overpower είπε

Αυτη η καραμελα πια. Σε bfv με σχεδον ultra γραφικα (εχω αφαιρεσει απλα msaa κτλ) πιανω 80+ (σε plane 120+). Μια χαρα μπορει να αξιοποιησει τα 144hz, και ας μην τα πιανει στο max.

Οπα τωρα ειδα περι resolution scale. Καταλαβαινεις οτι το 180% ειναι πολυ υψηλοτερο απο 1440p αναλυση, ε? η 1440 ειναι κατα 67% μεγαλυτερη απο την 1080, οποτε λογικα τα νουμερα που παιρνεις.

Επισης, ασε τα overclock. Αν η συσκευασια των ram αναφερουν πανω 3000, και αρα fclk 1500, τοτε εχεις καλυτερες επιδοσεις στα 3000 mhz. Απο εκει και περα, ψαξε για το dram ryzen calculator και χαμηλωσε τα timings

Αμα δεν ασχοληθει καποιος με VM, δεν εχει νοημα. Εγω το εχω off

Του το είπαμε ότι το resolution scale είναι πολύ υψηλό στο 180% και βαρύ για την κάρτα, να το ρίξει στο 100% και να δοκιμάσει πάλι επιδόσεις αλλά μάταια.. μάλλον πιστεύει ότι το να βάλεις μια 1080p οθόνη να παίζει κάτι κοντά σε 4k και μετά να το ρίχνει στα 1080p θα δει παπάδες.. τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, music_lover είπε

Του το είπαμε ότι το resolution scale είναι πολύ υψηλό στο 180% και βαρύ για την κάρτα, να το ρίξει στο 100% και να δοκιμάσει πάλι επιδόσεις αλλά μάταια.. μάλλον πιστεύει ότι το να βάλεις μια 1080p οθόνη να παίζει κάτι κοντά σε 4k και μετά να το ρίχνει στα 1080p θα δει παπάδες.. τέλος πάντων.

Το θεμα ειναι οτι χρησιμοποιησει scaling πολυ μεγαλο. Παιζω σε 1440 και παινω 80-90 σε bfv. Οταν ομως κοντευεις 3k, λογικο να πεφτει 50-60 fps. Η καρτα δεν ειναι για 4k gaming. Για 1440 μια χαρα ειναι (εχω την pulse).

@dennissgr Αν αγορασεις 1440@144 δεν θα παει χαμενη, και θα παιζεις σε 100% προφανως scaling. Απο εκει και περα, αν μπορεις να αλλαξεις το fclk σε mhz/2 των ram, καλως. Αν δεν μπορεις, τοτε δουλευουν καλυτερα στα fclk*2 (λογικα 3000 απο οτι καταλαβα. Θα βοηθουσε ενα λινκ για τις ram). Ριξε μετα τα timings για καλυτερο Latency

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...