Προς το περιεχόμενο

Νερό μετά το φαγητό


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά τι ισχύει; Είναι θετικό να καταναλώνουμε νερό μετά το φαγητό ή όχι; 

Ψάχνω κάποιες πληροφορίες στο web αλλά οι μισές λένε ότι πρέπει και οι υπόλοιπες ότι δεν πρέπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τελικά τι ισχύει; Είναι θετικό να καταναλώνουμε νερό μετά το φαγητό ή όχι; 

Ψάχνω κάποιες πληροφορίες στο web αλλά οι μισές λένε ότι πρέπει και οι υπόλοιπες ότι δεν πρέπει. 

Mόνο αν είναι καθαρό Η2O .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Καλά η κόκα κόλα δεν είναι χωνευτικη?

Αντίστοιχα και το νερό....

Βγάλανε και κόκα κόλα με λεμόνι που είναι φανταστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Τελικά τι ισχύει; Είναι θετικό να καταναλώνουμε νερό μετά το φαγητό ή όχι; 

Ψάχνω κάποιες πληροφορίες στο web αλλά οι μισές λένε ότι πρέπει και οι υπόλοιπες ότι δεν πρέπει. 

Καλά έχεις φτάζει Χ ηλικία που γράφεις εδώ μέσα, και η μάνα σου δεν σου έμαθε τα βασικά όσο μεγάλωνες;

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Apoll είπε

Καλά έχεις φτάζει Χ ηλικία που γράφεις εδώ μέσα, και η μάνα σου δεν σου έμαθε τα βασικά όσο μεγάλωνες;

Καλά έχεις φτάσει  σε Χ ηλικία που γράφεις εδώ μέσα, και σένα η μάνα σου δεν σου έμαθες τρόπους;

Αυτές οι εξυπνάδες μας έχουν φάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Apoll είπε

Καλά έχεις φτάζει Χ ηλικία που γράφεις εδώ μέσα, και η μάνα σου δεν σου έμαθε τα βασικά όσο μεγάλωνες;

Σιγά μην μας πάθεις και κανένα έμφραγμα. Πήγαινε να πάρεις λίγο αέρα. Και το τι κάνει η μάνα μου είναι δική της δουλειά. 

Την ερώτηση την έκανα κυρίως γιατί έχω χρόνια θέματα με το έντερο και την χώνεψη του φαγητού. Με γαστρεντερολογο και εξετάσεις στο παρελθόν δεν βρέθηκε κάτι παθολογικο και απλά ρωτάω αν οφελει το να πίνεις ένα ποτήρι νερό μετά το φαγητό. Αν δεν ξέρεις μην απαντάς τότε και μην κράζεις τον άλλον.

Αν θεωρείς πάλι ότι αυτό που ρωτάω είναι κάτι τόσο δεδομένο για εσένα που στο έμαθαν οι γονείς σου, δικό σας θέμα, άλλοι δεν το ξέρουν ούτε έχουν ασχοληθεί. Ανέκαθεν πίναμε νερό οποτε θέλαμε και όποτε διψουσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Apoll είπε

Καλά έχεις φτάζει Χ ηλικία που γράφεις εδώ μέσα, και η μάνα σου δεν σου έμαθε τα βασικά όσο μεγάλωνες;

Ρε φιλε τι ηταν αυτο τώρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

 

Την ερώτηση την έκανα κυρίως γιατί έχω χρόνια θέματα με το έντερο και την χώνεψη του φαγητού. Με γαστρεντερολογο και εξετάσεις στο παρελθόν δεν βρέθηκε κάτι παθολογικο και απλά ρωτάω αν οφελει το να πίνεις ένα ποτήρι νερό μετά το φαγητό. 

Αν νοιωθεις εντονη διψα μετα το φαγητο πιες αφοβα ,το σωμα μας εχει μηχανισμους που ειδοποιουν ποτε πρεπει να γινει η προσληψη υγρων,αν παλι πινεις απο συνηθειο τοτε αραιωνεις τα γαστρικα σου υγρα οπως ειπε και ο συμφορουμιτης πιο πανω και ισως καθυστερησει λιγο την πεψη σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει νομίζω κανονας,σίγουρα ομως άτομα με δυσπεψία-γαστροισοφαγικη παλινδρόμηση πρέπει να προσέχουν να μην πίνουν πολλά υγρά κοντά στα γεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Νονιζω πως Όχι γιατί αραιώνει το οξυ που έχουμε στο στομάχι που ειναι υπεύθυνο για την πεξη της τροφής.

Ενώ παράλληλα βοηθά στην χώνεψη και την διάσπαση των τροφών καθώς και αποτρέπει τα κακάκια απο να είναι σκληρά και άρα την δυσκοιλιότητα. 

 

Πέραν αυτού δεν παίζει ρόλο το ότι διαλύεται το οξύ γιατί το πεπτικό μας σύστημα είναι ρυθμισμένο στο να προσπαθεί να κρατάει την ισορροπία στο 4pH οπότε αν χρειαστεί παράγει επιπλέον οξύ επι τόπου. 

Αυτά μου έλεγε η μανούλα μου όταν κατέβαζα λίτρα κόλα light κατά την διάρκεια του φαγητού :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...