Προς το περιεχόμενο

Πως χρησιμοποιείτε το Hackintosh σας;


WizeMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα ομάδα.

Είπα να ζωντανέψω λίγο το club ανοίγοντας ένα thread τύπου Poll.

Ας γράψουμε λοιπόν τους λόγους για τους οποίους έχουμε Hackintosh. Ξεκινάω:

Είμαι προγραμματιστής με πολύχρονη δράση στο iOS κομμάτι. Έχω συνολικά περάσει από 3 MacBooks με το πιο πρόσφατο το MacBook Pro 15" Retina Late 2013 (i7 @ 2,3Ghz - 16GB RAM) με το οποίο τα τελευταία 6 χρόνια έβγαζα πολύ άνετα τη δουλειά μου, αλλά όσο προχωρούσαν τα frameworks και τα features, αλλά και πέρασα σε πιο "βαρυές" εφαρμογές στη δουλειά,  παρατήρησα ότι θα μου ήταν χρήσιμο να κάνω ένα upgrade.

Σκεφτόμουν πολύ καιρό για ένα Hackintosh μιας και αυτά ήταν που με έβαλαν στο οικοσύστημα της Apple πριν περίπου 15 χρόνια (εποχές Quad Core πριν το Intel Core branding).

Επειδή γενικά το Hackintosh στα Laptops είναι δύσκολο πράγμα και αρκετά εύκολο κάτι να "σπάσει", και επειδή δουλεύω ακόμα remotely με κάποιες σποραδικές επισκέψεις στο γραφείο της εταιρίας μου, πήρα την απόφαση και έστησα το σύστημα αυτό:

Οι επιδόσεις του στο iOS Development είναι φανταστικές (ο i9 "θερίζει") αλλά ενώ το MacBook τρώει σκόνη από το Hackintosh, το έχω κρατήσει για τις επισκέψεις μου στα γραφεία καθώς και σαν backup μηχάνημα για ώρα ανάγκης.

Εσείς; Πως χρησιμοποιείτε το Hackintosh σας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Hackint0sh για εμένα είναι μια "τρελή πρόκληση" ετσι ξεκίνησε και κάπως ετσι συνεχίζει..

Το βρίσκω πολύ δημιουργικό και σου μαθαίνει το Hardware μέσα από μια άλλη ματιά. Επίσης δεν έχει καμιά σχέση με το Hack, όχι δεν γίναμε Hackers μέσα από αυτό,

 σου ανοίγει λοιπόν ακόμα έναν ορίζοντα  που θα έπρεπε να έχεις την οικονομική δυνατότητα και να χρησιμοποιείς δυο υπολογιστές σε διαφορετική περίπτωση.

Χρήση all around "απ'ολα έχει ο μπαξές" αφού "δυο υπολογιστές στην ουσία" και hardcore hardware σου κατεβάζουν αισθητά τα όρια του τι Δεν μπορείς να κάνεις στο σήμερα..

και αφού ο Wize θέλει και λίγο ζωντάνια παραπάνω με την ευκαιρία θα ανεβάσω το project που δουλεύω αυτό τον καιρό.. αλλά όπως σωστά ειπώθηκε "σαν τα desktop δεν εχει".

Είναι λοιπόν ένα MSI Laptop με 9th γενιά 6πυρηνο i7 16GB ram IPS 120Mhz etc..  Φυσικά υπάρχει και ενα macbook όλα αυτά τα χρόνια μόνιμα βοηθός και δεξί χέρι..

88082171_10158055887685768_5955057458249465856_o.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

To Hackint0sh για εμένα είναι μια "τρελή πρόκληση" ετσι ξεκίνησε και κάπως ετσι συνεχίζει..

Το βρίσκω πολύ δημιουργικό και σου μαθαίνει το Hardware μέσα από μια άλλη ματιά. Επίσης δεν έχει καμιά σχέση με το Hack, όχι δεν γίναμε Hackers μέσα από αυτό,

 σου ανοίγει λοιπόν ακόμα έναν ορίζοντα  που θα έπρεπε να έχεις την οικονομική δυνατότητα και να χρησιμοποιείς δυο υπολογιστές σε διαφορετική περίπτωση.

Χρήση all around "απ'ολα έχει ο μπαξές" αφού "δυο υπολογιστές στην ουσία" και hardcore hardware σου κατεβάζουν αισθητά τα όρια του τι Δεν μπορείς να κάνεις στο σήμερα..

και αφού ο Wize θέλει και λίγο ζωντάνια παραπάνω με την ευκαιρία θα ανεβάσω το project που δουλεύω αυτό τον καιρό.. αλλά όπως σωστά ειπώθηκε "σαν τα desktop δεν εχει".

Είναι λοιπόν ένα MSI Laptop με 9th γενιά 6πυρηνο i7 16GB ram IPS 120Mhz etc..  Φυσικά υπάρχει και ενα macbook όλα αυτά τα χρόνια μόνιμα βοηθός και δεξί χέρι..

88082171_10158055887685768_5955057458249465856_o.jpg

 

Nice!!! Σε τι φάση βρίσκεσαι στο HackBook ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, WizeMan είπε

Nice!!! Σε τι φάση βρίσκεσαι στο HackBook ?

Είμαι στην φάση να εχω τελειώσει ότι μπορώ να κάνω σε εξωτερικό δίσκο.. τώρα πρέπει να πάρω την απόφαση αν θα το ανοίξω ώστε να προχωρήσω σωστά τα "maps" των συσκευών και την εγκατάσταση δεύτερου δίσκου ώστε να κρίνω και την σταθερότητα του σε μια δοκιμαστική χρήση. Τώρα ξεκινάει δηλαδή η δύσκολη δουλειά..  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/2/2020 στις 10:49 ΜΜ, MoviemakerGr είπε

Με βοηθάς στις αποφάσεις τελικά .. 😉😅😅

IMG_1889_jpg.jpg

 

Ώπα τώρα το είδα αυτό! Decentότατο score για Laptop!!! Το ολοκλήρωσες; (όσο γίνεται να ολοκληρωθεί ένα Hackintosh δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, WizeMan είπε

Ώπα τώρα το είδα αυτό! Decentότατο score για Laptop!!! Το ολοκλήρωσες; (όσο γίνεται να ολοκληρωθεί ένα Hackintosh δηλαδή)

Ναι είναι έτοιμο το μόνο που μένει είναι το HDMI OUT που μου αντιστέκεται η αλήθεια βέβαια είναι ότι εχω κάνει μόνο δυο προσπάθειες.

Θα είναι το προσωπικό μου dual laptop πλέον και πίστεψε "σπέρνει" 4Κ editing στο FCPX και 500mbps υλικό στα Windows - Resolve τα πάει νερό.. ;)

Ένα επίσης πολυ καλό στοιχείο είναι οτι τα 120Mhz ανανέωση στην οθόνη λειτουργεί κανονικά και στο Mac'os χθες έκανα και το 10.15.4 update χωρίς κανένα ευτράπελο.

Δεν του άλλαξα κάρτα Wi_fi εχω ένα usb Hi_range dongle λειτουργεί κανονικά imessage - handsoff και τώρα εχω παραγγείλει και ένα ίδιο με Bluetooth combo να δουλέψει και το airdrop.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2020 στις 7:40 ΠΜ, MoviemakerGr είπε

Ναι είναι έτοιμο το μόνο που μένει είναι το HDMI OUT που μου αντιστέκεται η αλήθεια βέβαια είναι ότι εχω κάνει μόνο δυο προσπάθειες.

Θα είναι το προσωπικό μου dual laptop πλέον και πίστεψε "σπέρνει" 4Κ editing στο FCPX και 500mbps υλικό στα Windows - Resolve τα πάει νερό.. ;)

Ένα επίσης πολυ καλό στοιχείο είναι οτι τα 120Mhz ανανέωση στην οθόνη λειτουργεί κανονικά και στο Mac'os χθες έκανα και το 10.15.4 update χωρίς κανένα ευτράπελο.

Δεν του άλλαξα κάρτα Wi_fi εχω ένα usb Hi_range dongle λειτουργεί κανονικά imessage - handsoff και τώρα εχω παραγγείλει και ένα ίδιο με Bluetooth combo να δουλέψει και το airdrop.

Ποιο μοντέλο είναι; Το laptop εννοώ. Είμαι σε χαλαρή έρευνα αντικαταστάτη του MBP Retina 15 Late 2013, και είναι δύσκολο να βρω κάτι "συμβατό" με καλύτερα specs από το MBP αλλά σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...