Προς το περιεχόμενο

[Οθόνη Η/Υ] AOC C24G1 (1080p 144Hz VA,FreeSync) 165.9€ - e-shop.gr


Amix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotis54 είπε

δεν νομιζω να εχει τοσο νοημα οταν μπορεις να πας εδω... https://www.skroutz.gr/s/20176486/AOC-24G2U.html

αν ηταν σε αυτα τα λεφτα ετοιμοπαραδοτη και εγω μαζι σου. 
αλλα αν καποιος θελει τωρα ενα καλο budget gaming monitor ας παει σε αυτην του θεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηθελα τωρα οθονη γιατι δεν εχω τπτ αλλο...θα πηγαινα εδω:

1) https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html
2) https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html
και απλα θα περιμενα 2-3 βδομαδες... απο να τα σκασω σε πρακτικα προηγουμενο μοντελο αλλιως την πιο φθηνη οθονη που υπαρχει υποθετω....νταξει υπερβαλλω αλλα ειναι κριμα με την διαφορα στην τιμη να ειναι πρακτικα 10 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

αν ηθελα τωρα οθονη γιατι δεν εχω τπτ αλλο...θα πηγαινα εδω:

1) https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html
2) https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet.html
και απλα θα περιμενα 2-3 βδομαδες... απο να τα σκασω σε πρακτικα προηγουμενο μοντελο αλλιως την πιο φθηνη οθονη που υπαρχει υποθετω....νταξει υπερβαλλω αλλα ειναι κριμα με την διαφορα στην τιμη να ειναι πρακτικα 10 ευρω

190+ με μεταφορικά για μας που είμαστε επαρχία αρα πάμε στα +25€ (κατόπιν παραγγελίας με ότι αυτό συνεπάγεται και εγγύηση από κατάστημα που δεν έχω ακουστά)

Επίσης η συγκεκριμένη είναι VFM στα 165 . Μια χαρά είναι και το VA.

Επεξ/σία από Amix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η G1 είναι με VA panel η G2 είναι με IPS panel.

Η G1 είναι curved  1500R ενώ η G2 είναι flat.

Η G1 σαν Va panel έχει υψηλότερο Contrast 3000:1 ενώ η G2 έχει χαμηλότερο 1000:1.

H G2 έχει πιο ζωντανά χρώματα sRGB 125% / adobe 108% και καλύτερη συνδεσιμότητα μιας και έχει 4x usb 3.0 (η G1 δεν διαθέτει). 

Η G1 σαν VA panel έχει καλύτερη απόκριση από την G2, άσχετα και αν αναφέρεται για λόγους μάρκετινγκ και στις δύο 1ms (μιας και είναι ουσιαστικά motion picture response time και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.)

Για την ιστορία έχω παραγγείλει την G2 από την προηγούμενη προσφορά του e-shop στα 169€ και ακόμα αναμένω να παραλάβω.

Στα ίδια χρήματα θα προτιμούσα την ips και εγώ έναντι της va, όμως δεν παύει να είναι μια πολύ καλή επιλογή στα 165€. 

Κάποιοι προτιμούν curved οθόνες, καλύτερη απόκριση και υψηλότερο constast και θα πάνε στην G1,  άλλοι flat και καλύτερα χρώματα και θα πάνε στην G2. :) 

Tέλος, η G2 που αναφέρθηκε έρχεται στα 192€ με τα μεταφορικά (μιας και οι φθηνότερες τιμές χωρίς απόθεμα είναι σε καταστήματα χωρίς φυσική παρουσία). 

Eπομένως μιλάμε για 26 ευρώ πάνω, δεν είναι και λίγα για κάποιους. ;) 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφοριακά το curved σε αυτές τις ιντσες, κι από προσωπική εμπειρία, είναι placebo πάντως. Ενημερωτικά για όσους τραβήξει σαν χαρακτηριστικό. Παίζοντας στα 70Hz με VA -curved ( Samsung ) πριν λίγο καιρό δεν ηταν άσχημα, απλά και στα 144Hz δεν θα είναι όσο γρήγορο είναι κάποιο IPS κ ειδικότερα TN Panel. Είναι οκ φυσικα για παιχνίδι σε casual - semi χαλαρό multiplayer competitive, αλλά οι πιο hardcore players ας δουν κάτι άλλο.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

H G2 έχει πιο ζωντανά χρώματα sRGB 125% / adobe 108%

86% του Adobe RGB έχει σύμφωνα με το pcmonitors.info. To 108% είναι εξωπραγματικό για οθόνη με τέτοια τιμή, ακόμα και αν το διάβασες κάπου είναι typo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Πληροφοριακά το curved σε αυτές τις ιντσες, κι από προσωπική εμπειρία, είναι placebo πάντως. Ενημερωτικά για όσους τραβήξει σαν χαρακτηριστικό. Παίζοντας στα 70Hz με VA -curved ( Samsung ) πριν λίγο καιρό δεν ηταν άσχημα, απλά και στα 144Hz δεν θα είναι όσο γρήγορο είναι κάποιο IPS κ ειδικότερα TN Panel. Είναι οκ φυσικα για παιχνίδι σε casual - semi χαλαρό multiplayer competitive, αλλά οι πιο hardcore players ας δουν κάτι άλλο.

δλδ λες οτι το IPS ειναι πιο γρηγορο απο το VA πανελ;
εαν καταλαβα σωστα ξανα ψαξου φιλε μου :)
κατοχος και τον δυο παραπανω MONITOR αυτη την στιγμη :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsoubas είπε

δλδ λες οτι το IPS ειναι πιο γρηγορο απο το VA πανελ;
εαν καταλαβα σωστα ξανα ψαξου φιλε μου :)
κατοχος και τον δυο παραπανω MONITOR αυτη την στιγμη :)

Στα reviews φαίνεται καθαρά αυτό που γράφει ο 7nisiotis. Γενικά στην κίνηση ισχύει ότι VA < IPS << TN.

Δεν είναι παράλογο να μην μπορείς να δεις την διαφορά εύκολα, φαίνεται πιο έντονα μόνο σε πλάνα με μεγάλη αντίθεση και έχει σχέση με το πως έχεις ρυθμίσει το overdrive στην κάθε οθόνη όπως και την GPU, λίγο μικρότερο fps με freesync μπορεί να δημιουργήσει πολύ έντονο overshoot.

Εσύ που έχεις και τις δύο οθόνες γράψε μας τις εντυπώσεις σου, ποια προτιμάς, πόσο σημαντικό θεωρείς το μεγαλύτερο contrast του VA σε σχέση με το μεγαλύτερο χρωματικό εύρος του IPS και τις καλύτερες γωνίες;

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, elpenor είπε

86% του Adobe RGB έχει σύμφωνα με το pcmonitors.info. To 108% είναι εξωπραγματικό για οθόνη με τέτοια τιμή, ακόμα και αν το διάβασες κάπου είναι typo.

Kαι μένα μου φάνηκε υπερβολικό, το νούμερο, όμως η ips έκδοση της AOC έχει σίγουρα πιο ζωντανά χρώματα από την έκδοση της με va.

Eδώ ένα compare ανάμεσα στα δύο monitors:

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/52abc9f8d

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω είναι ότι εκτός από υψηλότερο contrast η G1 έχει και υψηλότερη φωτεινότητα από την G2 (300 έναντι 250 cd/m2). άκυρο 250 cd/m2 έχουν και οι δύο. 

Ο φίλος που έχει και τα δύο monitor ας μας γράψει αν μπορεί δύο λόγια, θα ενδιέφερε όλους πώς στέκεται η G1 απέναντι στην G2 στην πράξη και όχι στα reviews ή στα νούμερα. ;) 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Kαι μένα μου φάνηκε υπερβολικό, το νούμερο, όμως η ips έκδοση της AOC έχει σίγουρα πιο ζωντανά χρώματα από την έκδοση της με va.

Eδώ ένα compare ανάμεσα στα δύο monitors:

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/52abc9f8d

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω παραπάνω είναι ότι εκτός από υψηλότερο contrast η G1 έχει και υψηλότερη φωτεινότητα από την G2 (300 έναντι 250 cd/m2). άκυρο 250 cd/m2 έχουν και οι δύο. 

Ο φίλος που έχει και τα δύο monitor ας μας γράψει αν μπορεί δύο λόγια, θα ενδιέφερε όλους πώς στέκεται η G1 απέναντι στην G2 στην πράξη και όχι στα reviews ή στα νούμερα. ;) 

Για ταινιες photoshop η g2 ειναι πολυ πιο κομπλε για τα δικα μου ματια

Αλλα για games προτιμο την g1 νιωθω οτι ειναι πιο responsive se cod/lol/pubg με παει καλυτερα η g1

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsoubas είπε

Για ταινιες photoshop η g2 ειναι πολυ πιο κομπλε για τα δικα μου ματια

Αλλα για games προτιμο την g1 νιωθω οτι ειναι πιο responsive se cod/lol/pubg με παει καλυτερα η g1

Πάντως λόγω υψηλότερου constast και καλύτερου μαύρου θα έπρεπε σε ταινίες να προτιμάς την G1 εκτός και αν έχει πολύ ξεθωριασμένα χρώματα σε σχέση με την G2 και αυτό ενοχλεί.

Αν είναι αυτό παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις, ίσως καταφέρεις να την βελτιώσεις αρκετά στο κομμάτι των χρωμάτων. Κάπου διάβασα παλιότερα ότι ήθελε ρύθμιση σε αυτό το κομμάτι, ίσως βέβαια την μπερδεύω και με άλλη. 

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για την απάντηση. :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...