Προς το περιεχόμενο

Amazon ή Σκρουτζομαγαζο;


Maktheo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβως αυτό καταλαβα γιατι αρχικο πόσο δινει 147,93ε. Μου το επιβεβαιώσες, αλλά απλα να ρωτησω, δηλαδη βλέπει το amazon απο ποια χωρα μπαινουμε και κανονίζει το φπα αναλόγως; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Ακριβως αυτό καταλαβα γιατι αρχικο πόσο δινει 147,93ε. Μου το επιβεβαιώσες, αλλά απλα να ρωτησω, δηλαδη βλέπει το amazon απο ποια χωρα μπαινουμε και κανονίζει το φπα αναλόγως; 

λογικά ναι γιατι σε μένα το βγαζει στα 183, κατι. Ζω uk.

Κατι Παρόμοιο γίνεται κ με το αμερικανικό όπου υπολογίζει τα import fee.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η δυνατότητα δοσεων πρεπει να ειναι μεσω ισπανικης τράπεζας.. Λογικα γινεται με ελληνικη καρτα αλλα δεν το προχωρησα.. 

Κατι τελευταιο πριν κλειδωθει το νημα, εαν χρειαστώ εγγύηση τελικα απευθύνομαι σε huawei hellas ή amazon πρωτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Τελικά η δυνατότητα δοσεων πρεπει να ειναι μεσω ισπανικης τράπεζας.. Λογικα γινεται με ελληνικη καρτα αλλα δεν το προχωρησα.. 

Κατι τελευταιο πριν κλειδωθει το νημα, εαν χρειαστώ εγγύηση τελικα απευθύνομαι σε huawei hellas ή amazon πρωτα; 

αποψη μου, αν δεν εχεις χρηματα για μια χαζομαρουλα οπως ενα smart watch, μην το αγορασεις καθολου και ασε τις δοσεις για αλλους. Για εγγυηση θα στειλεις πρωτα στο αμαζον μιας και ειναι πιο χαλαροι, και μπορει απλα να σου στειλουν αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maktheo είπε

Στην παραπάνω απορια μου σχετικα με τα +4.45ε γνωριζει καποιος να απαντήσει; 

αλλάζει το φπα σε ελληνικό γιαυτό η αυξηση 

κατα τα άλλα στην ερώτηση σου αμαζον δαγκωτό 

Επεξ/σία από koystado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lumini είπε

αποψη μου, αν δεν εχεις χρηματα για μια χαζομαρουλα οπως ενα smart watch, μην το αγορασεις καθολου και ασε τις δοσεις για αλλους. Για εγγυηση θα στειλεις πρωτα στο αμαζον μιας και ειναι πιο χαλαροι, και μπορει 

Σαφεστατα δεν θα εβαζα δοσεις, η περιεργεια με κίνησε να δω τι παίζει καθως το συνάντησα πρωτη φορα στο amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Maktheo είπε

Ακριβως αυτό καταλαβα γιατι αρχικο πόσο δινει 147,93ε. Μου το επιβεβαιώσες, αλλά απλα να ρωτησω, δηλαδη βλέπει το amazon απο ποια χωρα μπαινουμε και κανονίζει το φπα αναλόγως; 

Για πωλήσεις από απόσταση άνω ενός ορίου ανά χώρα, υπολογίζεται ο ΦΠΑ της χώρας στην οποία βρίσκεται ο πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

Eιχα ακριβώς την ίδια απορία με τον Maktheo καθώς νέος στο Amazon...

Σήμερα έκανα λογαριασμό στο Ιταλικό Αμαζον για να αγοράσω το Oneplus Nord στη τιμή των 399€ και παρατήρησα πως στο checkout, υπάρχει μια έξτρα χρέωση της τάξης των 6.54€, κοινώς, απο τα 399€, στο τέλος το κινητό βγαίνει/κοστίζει 405.54€ (χώρια τα μεταφορικά που ειναι αλλα 7+€).

Άρα, το Αμαζον βλέπει IP και ανάλογα με την χώρα προσθέτει και το ανάλογο ΦΠΑ, ορθά ? Γιατί όμως αυτός αλλάζει για εμάς ανάλογα με το Αμαζον που επισκεπτόμαστε ? 
Χαρακτηριστικά, στο .it η χρέωση ειναι 6.54€, στο .es 8€ ενω στο Γαλλικό...12€ για το ίδιο κινητό ενω η αρχική τιμή του ειναι 399€ σε όλα.

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, KiriosMarios είπε

το κινητο κανει 327 ευρω

με ιταλικο φπα: 399

με ελληνικο φπα: 405

Κύριε Μάριε, ευχαριστώ για την απάντηση φιλε αλλά...το κατάλαβα :D , ισως δεν έθεσα σωστά την ερώτησή μου :  H Iταλία έχει ΦΠΑ 22%, η Ισπανία 21% η Γαλλία 20% και η Γερμανία 19%, γιατί λοιπόν απο την Ιταλία  π.χ, που έχουν μεγαλύτερο ΦΠΑ (22%), βγαίνει φτηνότερο στα 405.54€ αντί της Γερμανίας (19% ΦΠΑ) στα 426.52 € ? Δεν θα έπρεπε να ισχύει το αντίθετο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...