Προς το περιεχόμενο

Αίτηση για Εισαγγελική εντολή


kvarkado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα, θέλω να πουλήσω το διαμέρισμα μου στο Βύρωνα και ο μισθωτής, παρά το γεγονός ότι το μισθωτήριο είναι αορίστου χρόνου, δεν μου επιτρέπει την είσοδο. Υπάρχει ενδιαφέρον για αγορά από επενδυτή, ο οποίος μου ζήτησε να κάνει τεχνικό ελέγχο με τον μηχανικό του για να προχώρηση στην αγορά. Δυστυχώς όμως ο μισθωτής αρνείται να επιτρέψει την είσοδο  με αποτέλεσμα να μην μπορώ να να ολοκληρώσω την συμφωνία. Πρόκειται να κάνω αίτηση στην εισαγγελία για να λάβω εντολή που θα μου επιτρέπει την είσοδο στο διαμέρισμα. Χρειάζομαι βοήθεια από κάποιον με αντίστοιχη εμπειρία  και βοήθεια στην σύνταξη του κειμένου για την εισαγγελική αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το μισθωτήριο τι γράφει για την επίδειξη του ακινήτου σε πιθανούς αγοραστές/μισθωτές;

Έχει παρέλθει η τριετία; Αν ναι, γιατί δεν κινείς διαδικασία έξωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kvarkado είπε

Χρειάζομαι βοήθεια από κάποιον με αντίστοιχη εμπειρία  και βοήθεια στην σύνταξη του κειμένου για την εισαγγελική αίτηση.

Μήπως θέλετε και κάποιον να πάει την αίτηση στον εισαγγελέα για σας; Για να μην κουραστειτε το λέω 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Το μισθωτήριο τι γράφει για την επίδειξη του ακινήτου σε πιθανούς αγοραστές/μισθωτές;

Έχει παρέλθει η τριετία; Αν ναι, γιατί δεν κινείς διαδικασία έξωσης;

ναι! έχει παρέλθει η τριετία και εγινε αορίστου χρόνου. Επειγομαι να το πουλήσω και γι αυτό χρειάζεται η δυνατότητα επίσκεψης του χώρου από ενδιαφερόμενους. η γιατί η αγωγή είναι χρονοβόρα και δεν μου εξασφαλίζει την είσοδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, kvarkado said:

ναι! έχει παρέλθει η τριετία και εγινε αορίστου χρόνου. Επειγομαι να το πουλήσω και γι αυτό χρειάζεται η δυνατότητα επίσκεψης του χώρου από ενδιαφερόμενους. η γιατί η αγωγή είναι χρονοβόρα και δεν μου εξασφαλίζει την είσοδο.

Και γιατί πιστεύεις ότι εισαγγελέας θα δώσει την παραγγελία που θα του ζητήσεις και δεν θα σου πει «κάνε έξωση»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Μήπως θέλετε και κάποιον να πάει την αίτηση στον εισαγγελέα για σας; Για να μην κουραστειτε το λέω 😂

 

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Και γιατί πιστεύεις ότι εισαγγελέας θα δώσει την παραγγελία που θα του ζητήσεις και δεν θα σου πει «κάνε έξωση»;

αυτο θα το μάθω απο την απάντηση και αξίζει να δοκιμάσω

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Και γιατί πιστεύεις ότι εισαγγελέας θα δώσει την παραγγελία που θα του ζητήσεις και δεν θα σου πει «κάνε έξωση»;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Λύση μίσθωσης αορίστου χρόνου

Η μίσθωση αορίστου χρόνου λήγει μόνο με την καταγγελία ενός εκ των δύο συμβαλλομένων μερών, χωρίς να απαιτείται ο λόγος της καταγγελίας στην περίπτωση αυτή να είναι ουσιώδης ή σπουδαίος.

https://ekapsali.gr/i-astiki-misthosi-kai-oi-logoi-lisis-tis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

3. Λύση μίσθωσης αορίστου χρόνου

Η μίσθωση αορίστου χρόνου λήγει μόνο με την καταγγελία ενός εκ των δύο συμβαλλομένων μερών, χωρίς να απαιτείται ο λόγος της καταγγελίας στην περίπτωση αυτή να είναι ουσιώδης ή σπουδαίος.

https://ekapsali.gr/i-astiki-misthosi-kai-oi-logoi-lisis-tis/

ευχαριστώ, αυτό το γνωρίζω , η διαδικασία ομως της αγωγής ειναι χρονοβόρα, περιπου ενα χρόνο και στο διαστημα αυτο δεν εχω προσβαση στο χωρο, ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kvarkado είπε

ευχαριστώ, αυτό το γνωρίζω , η διαδικασία ομως της αγωγής ειναι χρονοβόρα, περιπου ενα χρόνο και στο διαστημα αυτο δεν εχω προσβαση στο χωρο, ...

Από όσο γνωρίζω δεν γίνεται αλλιώς μόνο με καταγγελία.

Αλλά χάνεις τον χρόνο σου στο insomnia μόνος ένας δικηγόρος θα σου λύσει την οποιαδήποτε απορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Έχει παρέλθει η τριετία; Αν ναι, γιατί δεν κινείς διαδικασία έξωσης;

Η έξωση είναι μια διαδικασία που μπορεί να πάρει από μήνες έως και χρόνια, συνεπώς δεν θα βοηθήσει άμεσα τον ts σε αυτό που θέλει, δλδ να καταφέρει να κάνει άμεσα επίδειξη του διαμερίσματος.

 

9 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

3. Λύση μίσθωσης αορίστου χρόνου

Η μίσθωση αορίστου χρόνου λήγει μόνο με την καταγγελία ενός εκ των δύο συμβαλλομένων μερών, χωρίς να απαιτείται ο λόγος της καταγγελίας στην περίπτωση αυτή να είναι ουσιώδης ή σπουδαίος.

https://ekapsali.gr/i-astiki-misthosi-kai-oi-logoi-lisis-tis/

Αυτό σε τι ακριβώς θα μπορούσε να βοηθήσει τον ts?

@kvarkado

Από όσο ξέρω όχι, δεν είναι εφικτό με μια αίτηση στην εισαγγελία να πάρεις απόφαση/εντολή/whateva που θα υποχρεώνει τον ενοικιαστή να σου επιτρέψει την επίδειξη.

Καλύτερα απευθύνσου σε δικηγόρο δείχνοντας του το μισθωτήριο για να σου πει αν μπορείς να κάνεις κάτι και τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, godfather0991 είπε

Από όσο γνωρίζω δεν γίνεται αλλιώς μόνο με καταγγελία.

Αλλά χάνεις τον χρόνο σου στο insomnia μόνος ένας δικηγόρος θα σου λύσει την οποιαδήποτε απορία.

το γνωρίζω αλλα δεν εχω budget

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα αστικης φυσεως οποτε ο εισαγγελέας απλα θα δωσει μια τυποποιημένη παραγγελια στο ΑΤ και μετά θα καλέσουν τον μισθωτη να τον ενημερώσουν. Η εισαγγελικη εντολη θα γράφει οτι εσυ πηγες εκανες παραπονα και καλουν τον άλλον να συμμορφωθει για αποφυγη των συνεπειων του νομου. Αν ο άλλος δεν ψαρώσει ομως δεν μπορει να σου κανει κάτι αλλο ο εισαγγελέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται να τα έχεις όλα δικά σου, Και το ενοίκιο να εισπράττεις και οτι γουστάρεις να κανείς και να μην έχεις ανανεώσει το συμβόλαιο (οχι δεν υπάρχουν συμβόλαια αορίστου, έχεις κάνει σιωπηρή παράταση η οποία κανονικά δεν γίνεται αποδεκτή).

η εισαγγελική εντολή επίσης δεν είναι αυτό που χρειάζεσαι και προφανως δε θα στην δώσουν καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφόσον βλέπω σε περιορίζει το budget, πήγαινε και κάνε μία ασφάλεια νομικής προστασίας που δεν είναι ακριβές και ξεκίνα με έναν συνεργαζόμενο δικηγόρο τις όποιες διαδικασίες πρέπει να ακολουθηθούν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...