Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία από Amazon Γερμανίας


panosde

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! 

Έχω κάνει μια παραγγελία από το amazon Γερμανίας η οποία είχε εκτιμώμενη μέρας άφιξης 17/2 αλλά ακόμα δεν έχει φτάσει. Έχω επικοινωνήσει με τους πάντες εδώ dhl, ελτα, ελτα κουριερ αλλά κανείς δεν ξέρει τίποτα. 

Το δέμα έχει φύγειε dhl paket στην ιστοσελίδα της οποίας δεν βγάζω άκρη ώστε να βρω Mail να στείλω. 

Το amazon είναι πρόθυμο να κάνει refund αλλα η αλήθεια είναι θέλω το δέμα μου. 

Ξέρετε πως μπορώ να εντοπίσω πιυ βρίσκεται? Στο tracking του Amazon εμφανίζει μόνο ότι το δέμα έφυγε 7 του μήνα. Τίποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panosde είπε

Καλησπέρα σας! 

Έχω κάνει μια παραγγελία από το amazon Γερμανίας η οποία είχε εκτιμώμενη μέρας άφιξης 17/2 αλλά ακόμα δεν έχει φτάσει. Έχω επικοινωνήσει με τους πάντες εδώ dhl, ελτα, ελτα κουριερ αλλά κανείς δεν ξέρει τίποτα. 

Το δέμα έχει φύγειε dhl paket στην ιστοσελίδα της οποίας δεν βγάζω άκρη ώστε να βρω Mail να στείλω. 

Το amazon είναι πρόθυμο να κάνει refund αλλα η αλήθεια είναι θέλω το δέμα μου. 

Ξέρετε πως μπορώ να εντοπίσω πιυ βρίσκεται? Στο tracking του Amazon εμφανίζει μόνο ότι το δέμα έφυγε 7 του μήνα. Τίποτα αλλο

Το tracking του amazon δεν λέει και πολλά. Θέλεις το άλλο που τελειώνει με τα γράμματα DE (αν έφυγε από Γερμανία).

Μιλάς με amazon και τους ρωτάς το international tracking number (αυτό που τελειώνει σε DE) , και μετά παίρνεις την DHL Ελλάδας και τους ρωτάς πού είναι το πακέτο.

Μου έχει τύχει να έχει έρθει το πακέτο και να μην πήρα την ειδοποίηση και ήταν στο ταχυδρομείο 1 βδομάδα να περιμένει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γράψεις στην Amazon να κάνει εκείνη το tracking για σένα και να σου απαντήσει που ακριβώς βρίσκεται το δέμα. Συνήθως κάνουν καμιά - δύο μέρες αλλά πάντα εξυπηρετούν.  Αν το δέμα έχει χαθεί στη διαδρομή έχεις δικαίωμα να ζητήσεις refund ή απλά να στο ξαναστείλουν (πράγμα που θα απαιτήσει επιπλέον αναμονή).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, XEN είπε

Μπορείς να γράψεις στην Amazon να κάνει εκείνη το tracking για σένα και να σου απαντήσει που ακριβώς βρίσκεται το δέμα. Συνήθως κάνουν καμιά - δύο μέρες αλλά πάντα εξυπηρετούν.  Αν το δέμα έχει χαθεί στη διαδρομή έχεις δικαίωμα να ζητήσεις refund ή απλά να στο ξαναστείλουν (πράγμα που θα απαιτήσει επιπλέον αναμονή).  

Ευχαριστώ για την απάντησή! Τους έστειλα mail και το μόνο που μου ειπαν είναι αν θέλω refund. Το tracking ξεκινάειμε CQ και τελειώνει σε DE. Βασικά με τόσο χάλια; πο στολή γτ να τους ξαναεμπιστευτω? 

2 ώρες πριν, mariosCS είπε

Το tracking του amazon δεν λέει και πολλά. Θέλεις το άλλο που τελειώνει με τα γράμματα DE (αν έφυγε από Γερμανία).

Μιλάς με amazon και τους ρωτάς το international tracking number (αυτό που τελειώνει σε DE) , και μετά παίρνεις την DHL Ελλάδας και τους ρωτάς πού είναι το πακέτο.

Μου έχει τύχει να έχει έρθει το πακέτο και να μην πήρα την ειδοποίηση και ήταν στο ταχυδρομείο 1 βδομάδα να περιμένει. 

Αρχίζει από CQ και τελειώνει σε DE αυτό που έχω... Η dhl ελλαδας μπορώ να πω ότι προσπαθησε να βοηθήσει και ότι μάλλον έχουν βάλει λάθος αριθμό γτ δεν το εντοπίζουν πουθενά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα παθει και εγω.Μου εκαναν refund και τελικα το πακετο ηρθε μετα απο ενα μηνα.Τους εστειλα email και τους ξαναπληρωσα.Και εμενα το tracking δεν εδειχνε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει και εμένα με DHL. Μου έκαναν refund και έκανα ξανά παραγγελία με δωρεάν μεταφορικά. Μετά από δυο βδομάδες ήρθαν δυο πακέτα σπίτι μου και έστειλα το ένα πίσω εννοείται. Για κάτι τέτοια φοβάμαι να κάνω πιο μεγάλες αγορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pOLoS είπε

περίεργο που θέλουν να σου κάνουν refund, συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν νέα αποστολή με express delivery 

Και εγω ειχα αγορασει καποια πραγματα τα χωρισαν σε συο πακετα το ενα ηρθε το αλλο οχι και αμεσως μου ειπαν για refund.Tωρα απο αρχες φεβρουαριου εχω παραγγειλει δυο διαφορετικα πραγματα τα χωρισαν το ενα εχει ερθει καποιες μερες τωρα και το αλλο ειναι για σημερα αλλα δεν ηρθε(ουτε φαινεται πουθενα στο τρακινγκ νουμερο ενω οσα εχουν ερθει εδειχνε ολη την πορεια μεχρι να φτασουν).Ενταξει εχει καταντησει κουραστικο ΟΛΟ αυτο....!

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα,

Θέλω να κάνω μια αγορά από το amazon.de με απαλλαγή ΦΠΑ για κάτι που δεν στέλνει Ελλάδα και θέλω να το παραλάβει γνωστός μου στη Γερμανία και να μου το στείλει.

Οπότε θέλω να κοπεί invoice  στα στοιχεία μου στην Ελλάδα αλλά επειδή βάζω γερμανική διεύθυνση παράδοσης μου ζητάει να πληρώσω τον ΦΠΑ.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?Γνωρίζει κανείς?

Επεξ/σία μόλις από ozric

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ozric είπε

Καλημέρα,

Θέλω να κάνω μια αγορά από το amazon.de με απαλλαγή ΦΠΑ για κάτι που δεν στέλνει Ελλάδα και θέλω να το παραλάβει γνωστός μου στη Γερμανία και να μου το στείλει.

Οπότε θέλω να κοπεί invoice  στα στοιχεία μου στην Ελλάδα αλλά επειδή βάζω γερμανική διεύθυνση παράδοσης μου ζητάει να πληρώσω τον ΦΠΑ.

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?Γνωρίζει κανείς?

Επεξ/σία μόλις από ozric

Πιο φτηνό είναι το ΦΠΑ της Γερμανίας... Όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19%  έχει η Γερμανία.

Δεν με νοιάζει το 19 η το 24 αλλά αν κοπεί το τιμολόγιο πως θα το δικαιολογήσω μετά.

Αν έχω καταλάβει σωστά πρέπει να κοπεί χωρίς ΦΠΑ γιατί δεν μπορώ να πληρώσω ΦΠΑ στη Γερμανία και να τον πάρω πίσω από την Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ozric είπε

19%  έχει η Γερμανία.

Δεν με νοιάζει το 19 η το 24 αλλά αν κοπεί το τιμολόγιο πως θα το δικαιολογήσω μετά.

Αν έχω καταλάβει σωστά πρέπει να κοπεί χωρίς ΦΠΑ γιατί δεν μπορώ να πληρώσω ΦΠΑ στη Γερμανία και να τον πάρω πίσω από την Ελλάδα.

Τώρα κατάλαβα. Απ' ότι βλέπω εδώ : display.html?nodeId=200223930&ref_=d6k_a θα χρεωθεί Ελληνικό ΦΠΑ μόνο αν η αποστολή είναι για Ελλάδα 

" If you enter a non-German delivery address, the VAT automatically changes to the rate that is applicable in your country. For EU customers outside of Germany, amounts of VAT charged are in accordance with the local legislation in each country. You will be able to see your final price inclusive of applicable VAT before you confirm your order, when you have completed your order information (including your delivery address). Please remember that VAT charges only apply to orders being sent to member countries of the EU "

Μπορείς να πας στο Amazon support (μπορείς να τους πεις να σε πάρουν τηλέφωνο) και να ρωτήσεις αν γίνεται να χρεωθεί Ελληνικό ΦΠΑ αλλά αμφιβάλω αν μπορούν να κάνουν παρέμβαση στο αυτόματο σύστημα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2020 στις 11:39 ΜΜ, mariosCS είπε

Τώρα κατάλαβα. Απ' ότι βλέπω εδώ : display.html?nodeId=200223930&ref_=d6k_a θα χρεωθεί Ελληνικό ΦΠΑ μόνο αν η αποστολή είναι για Ελλάδα 

" If you enter a non-German delivery address, the VAT automatically changes to the rate that is applicable in your country. For EU customers outside of Germany, amounts of VAT charged are in accordance with the local legislation in each country. You will be able to see your final price inclusive of applicable VAT before you confirm your order, when you have completed your order information (including your delivery address). Please remember that VAT charges only apply to orders being sent to member countries of the EU "

Μπορείς να πας στο Amazon support (μπορείς να τους πεις να σε πάρουν τηλέφωνο) και να ρωτήσεις αν γίνεται να χρεωθεί Ελληνικό ΦΠΑ αλλά αμφιβάλω αν μπορούν να κάνουν παρέμβαση στο αυτόματο σύστημα.. 

όλα τα αμαζον ελληνικο φπα χρεώνουν...γιαυτό και αλλάζει η τελική τιμή στο check out 

Επεξ/σία από koystado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...