Προς το περιεχόμενο

Η Γλασκώβη εγκαθιστά σημεία ανέπαφων πληρωμών για δωρεές σε άστεγους


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Ζώντας σε Γλασκώβη πράγματικα το πόσο αστοχία υπάρχει σε ποστ με ελληνική νοοτροπία για τραπεζίτες κτλ σε μια πόλη που το 95% των transaction γίνονται με κάρτες είναι αστείο(δεν έχω καθόλου λίρες και cashback σε πάμπολλες περιπτώσεις και προνόμια οι credit cards). Σε μια χώρα που βάζω καρτουλα και δε πα ναναι RBS, BoS, Santander, HSBC, Barclays ATM δεν έχω καμία χρέωση.

Τεσπά. Καλό ήταν & αναμενόμενο. Γενικά ενώ τι Εδιμβούργο είναι 2 κλικ πιο ωραίο για διακοπές,η ανθρωπιά στη Γλασκώβη είναι 10κλικ πάνω από την υπόλοιπη Σκωτία (ίσως λίγο Ινβερνές να είναι ανάλογα άνθρωποι).

Μη σκέφτεστε πάντως ότι όλα λειτουργούν όπως στην Ελλάδα guys.

Θες να πεις ότι στη Γλασκώβη δεν χρεώνεται ο έμπορος (=παραλήπτης) bank transaction fees?   Αντιλαμβάνεσαι για ποιο λόγο κράζουν εδώ μεσα;  Γιατί για κάθε 100 λίρες φιλανθρωπίας, οι τράπεζες θα φάνε το 2.3% τους και οι "επαγγελματίες φιλάνθρωποι" (όπως έγραψε εύστοχα ένας σχολιαστής) τα μισά.

Τέλος, ας μη συγκρίνουμε Ελλάδα με Βρετανία καθώς υπάρχουν πολλές διαφορές στο πως λειτουργούν τα τραπεζικά συστήματα. Κάθε χώρα έχει υπερ και κατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hyperspaced είπε

Θες να πεις ότι στη Γλασκώβη δεν χρεώνεται ο έμπορος (=παραλήπτης) bank transaction fees?   Αντιλαμβάνεσαι για ποιο λόγο κράζουν εδώ μεσα;  Γιατί για κάθε 100 λίρες φιλανθρωπίας, οι τράπεζες θα φάνε το 2.3% τους και οι "επαγγελματίες φιλάνθρωποι" (όπως έγραψε εύστοχα ένας σχολιαστής) τα μισά.

Τέλος, ας μη συγκρίνουμε Ελλάδα με Βρετανία καθώς υπάρχουν πολλές διαφορές στο πως λειτουργούν τα τραπεζικά συστήματα. Κάθε χώρα έχει υπερ και κατά.

Όχι δε χρεώνει η τράπεζα. Χρεώνεται από την εταιρεία ο έμπορος(visa.mc etc)οι οποίες όσο γνωριζω γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις απαλλάσσουν την συναλλαγή από το δικό τους fee.

Επίσης κανένας επαγγελίας φιλάνθρωπος δεν έχει φάει τόσα λεφτά καθότι υπάρχει κανονικός έλεγχος που πηγαίνουν τα χρήματα. 

Στην Γλασκώβη συγκεκριμένα (και Σκωτία) υπάρχουν διαφορετικα άτομα όσον αφορά τις υποθέσεις αστέγων. Υπάρχουν δυστυχώς άνθρωποι που είναι άστεγοι με θέματα ναρκωτικών/αλκοόλ, άστεγοι οι οποίοι είναι άτυχοι και από λάθος επιλογές βρέθηκαν στο δρόμο, άστεγοι από επιλογή. Έχοντας εξωτερική συνεργασία το uni του Στραθλκλαιντ και σε συνεργασία πχ με άλλη υπηρεσία του δήμου (cordia) το μόνο που έχω να πώ είναι ότι οργανώσεις και οργανισμοί του δημου γλακσωβης τσεκαρεται που χαλάνε τι funds και σε τι project.

Τεσπά δε θέλω να το τραβήξω παραπέρα δεν έχει σχέση με fees ούτε τρώγονται λεφτά, καταλαβαίνω την αγωνία του Έλληνα σε οτιδήποτε τραπεζικό (στον τομέα δουλεύω και ξέρω από Ελλάδα), και γαμω τα μέτρα είναι θα βοηθήσει πάμπολλες περιπτώσεις και καιρός ήταν να γίνει εδώ-λογικα θα πάει και σε άλλες πόλεις στη Σκωτία.

 

Μη σκατε. Για καλό είναι.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Όχι δε χρεώνει η τράπεζα. Χρεώνεται από την εταιρεία ο έμπορος(visa.mc etc)οι οποίες όσο γνωριζω γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις απαλλάσσουν την συναλλαγή από το δικό τους fee.

Επίσης κανένας επαγγελίας φιλάνθρωπος δεν έχει φάει τόσα λεφτά καθότι υπάρχει κανονικός έλεγχος που πηγαίνουν τα χρήματα. 

Στην Γλασκώβη συγκεκριμένα (και Σκωτία) υπάρχουν διαφορετικα άτομα όσον αφορά τις υποθέσεις αστέγων. Υπάρχουν δυστυχώς άνθρωποι που είναι άστεγοι με θέματα ναρκωτικών/αλκοόλ, άστεγοι οι οποίοι είναι άτυχοι και από λάθος επιλογές βρέθηκαν στο δρόμο, άστεγοι από επιλογή. Έχοντας εξωτερική συνεργασία το uni του Στραθλκλαιντ και σε συνεργασία πχ με άλλη υπηρεσία του δήμου (cordia) το μόνο που έχω να πώ είναι ότι οργανώσεις και οργανισμοί του δημου γλακσωβης τσεκαρεται που χαλάνε τι funds και σε τι project.

Τεσπά δε θέλω να το τραβήξω παραπέρα δεν έχει σχέση με fees ούτε τρώγονται λεφτά, καταλαβαίνω την αγωνία του Έλληνα σε οτιδήποτε τραπεζικό (στον τομέα δουλεύω και ξέρω από Ελλάδα), και γαμω τα μέτρα είναι θα βοηθήσει πάμπολλες περιπτώσεις και καιρός ήταν να γίνει εδώ-λογικα θα πάει και σε άλλες πόλεις στη Σκωτία.

Μη σκατε. Για καλό είναι.

Βασικά η Visa και η MC θέλουν τα λεφτάκια τους (commission). Και η τράπεζα θέλει το μερτικό της από το commission τους.  Αν η Visa έχει ευαισθησίες για αυτές τις περιπτώσεις, τότε αυτό είναι ευχάριστο.

Σχετικά με το ότι υπάρχει έλεγχος στο ΗΒ για αυτές τις περιπτώσεις, ρίξε μια ματιά εδώ.  900 περιπτώσεις charity fraud σε 1 έτος!!  (Το άρθρο δεν αναγράφει αν η Γλασκώβη είναι η εξαίρεση.)

Η αγωνία του Έλληνα καλά κάνει και υπάρχει σε οτιδήποτε αφορά "μεσάζοντες" που διαχειρίζονται λεφτά, ειδικά για ευαίσθητους σκοπούς. Και η κλεψιά ανθρώπινη αδυναμία είναι :-) . Άγγλοι και Αμερικανοί μας δίδαξαν πως μπορεί να γίνει η κλεψιά έργο τέχνης!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει πότε χρονολογείται το άρθρο;

 

Τεσπά. Δε νομίζω ότι μπορώ να σε πείσω. Έχεις μια άποψη ότι τπτ δεν ελέγχεται (βτς 800 βρέθηκαν...και μιλάμε για 200κ donation cases και βρήκαν 800. Δε ξέρω τι να σου πω για ποσοστό 4‰-το οποίο το βρήκαν και πάλι με ελέγχους). Και δεν υπάρχει και λόγος. Κρατάμε ο καθένας την άποψη μας😉.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να μας πουν τα γατάκια με τα POS . Eμεις πληρώνουμε τους φτωχούς και τους οικονομικα αδύναμους κάθε χρόνο με διαμεσολαβητή τον κράτος. "Εισφορα αλληλεγγυης" λεγεται και πάει αναλογικά με βαση τα εισοδήματα μας. Διαχρονικά καμία κυβέρνηση δεν έχει δώσει στοιχεία για το που πάνε αυτα τα χρήματα και ποιές τρύπες του προϋπολογισμού βουλώνουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2020 στις 10:49 ΜΜ, GrigM είπε

Πληρώνω φόρους, τέλη, λογαριασμούς, γ@μησιατικα σε δημόσιες υπηρεσίες που δεν χρησιμοποιώ, αλλά περιμένει το κράτος να είμαι και αυτός που θα υποστηρίξει τον ίδιο του τον πολίτη, για τον οποίο θα έπρεπε να είχε προνοήσει ώστε να μην βρεθεί σαν σκουπίδι στο δρομο, πάνω στα παγωμένα τσιμέντα, να κοιμάται σε κούτες.

I, Daniel Blake 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2020 στις 11:06 ΜΜ, eyw είπε

ακόμα και σε κοινωνικά θέματα οι κουτόφραγκοι μας ξεπερνούν, μπράβο στην Γκλασκώβη.
Εδώ αν θα εφαρμόζοταν κάτι παρόμοιο θα έπρεπε πρώτα να κάνεις αίτηση με χαρτόσημο, να επισυνάψεις εκκαθαριστικό, ενημερότητα και ένα σκασμό άλλα χαρτιά.
Θα σε καλούσαν στη ΔΟΥ για το πόθεν έσχες, μπορεί και να έμπλεκες για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος.
.
Φτώχεια και άστεγοι είναι κατά 70%-80% πολιτικό θέμα.

Εδώ κάτι παρόμοιο θα ήταν κουτιά που θα δέχονταν κέρματα και χαρτονομίσματα, τα οποία θα λεηλατούσαν.

Στις 9/3/2020 στις 1:24 ΜΜ, nick_gr2 είπε

Στην Ελλάδα τα δίνουμε κάθε χρόνο με υποχρεωτική πάγια εντολή aka "Εισφορά Αλληλεγγύης".

Τα οποία δεν γνωρίζουμε αν πηγαίνουν εκεί που πρέπει, όπως αναφέρθηκε σε σχόλιο πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...