Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με PS4 - Θερμοκρασίες / Υπερθέρμανση


THE GG GAMER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόβλημα με PS4 - Υπερθέρμανση - Τι ισχυει με την εγγυηση;

Καλησπέρα παιδιά,

ξανακάνω δεύτερη φορά καινούργιο thread σχετικά με το PS4.

Έγινε η αγορά του Νοέμβριο του 17 και τώρα αρχίζει να ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και σε rest Mode με κλειστές της εφαρμογές μόνο να κατευαζει,και κάνει περισσότερο θόρυβο το Fan ακόμα και τότε που δεν είχε της ζεστες.

Το ps4 έχει αρκετό χώρο για να παίρνει αέρα και δεν βράζει το δωμάτιο στο οποίο βρίσκεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Καλησπέρα παιδιά,ξανακάνω δεύτερη φορά καινούργιο threat σχετικά με το ps4,έγινε η αγορά του Νοέμβριο του 17 και τώρα αρχίζει να ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και σε rest Mode με κλειστές της εφαρμογές μόνο να κατευαζει,και κάνει περισσότερο θόρυβο το Fan ακόμα και τότε που δεν είχε της ζεστες.Το ps4 έχει αρκετό χώρο για να παίρνει αέρα και δεν βράζει το δωμάτιο στο οποίο βρίσκεται...

καθαρισμο φυσιγμα με αερα

επισης βγαλε το πανω καπακι και φυσα

θα δεις διαφορα

μοντελο?

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, THE GG GAMER είπε

Καλησπέρα παιδιά,ξανακάνω δεύτερη φορά καινούργιο threat σχετικά με το ps4,έγινε η αγορά του Νοέμβριο του 17 και τώρα αρχίζει να ζεσταίνεται αρκετά ακόμα και σε rest Mode με κλειστές της εφαρμογές μόνο να κατευαζει,και κάνει περισσότερο θόρυβο το Fan ακόμα και τότε που δεν είχε της ζεστες.Το ps4 έχει αρκετό χώρο για να παίρνει αέρα και δεν βράζει το δωμάτιο στο οποίο βρίσκεται...

 

Επίσης είναι το πρώτο καλοκαίρι που τρώει η κονσόλα σου.  

Πάντως και με το ξεσκόνισμα μην περιμένεις θαυματα. Το ps4 είναι γενικά φαζαριόζικο. 

Στο PRO πάντως στην τελυεταία εκδοση cuh-71ΧΧ έχουν κάνει μεγάλη βελτίωση στο θόρυβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω βγάλει το καπάκι και το φυσιξα είχε απειροελάχιστη σκόνη, μοντέλο είναι CUH-2116A Σαν δεύτερης γενιάς σλιμ δεν είναι? Αλλά δεν είναι ότι το άρχισε ακόμα και όταν είχε κρύο ζεστενοταν αλλά ακόμα και σε rest Mode,γιατί με παραξενεύει να ήταν FAT θα έλεγα φυσιολογικό είναι αλλά και στο slim? Και κάτι άλλο και το τροφοδοτικό απο πίσω είναι ζεστό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παράξενο θα ήταν να ΜΗΝ ήταν ζεστό το τροφοδοτικό. Ανοιξε το κάνε καθαρισμό και πέρνα του και μια παστούλα αν έχεις όρεξη και θέληση.

Βασικά αν έχεις εγγύηση μην βάλεις χέρι. Το θετικό με τα σλιμ είναι οτι μπορείς να καθαρίσεις τον ανεμιστήρα χωρίς να χαλάσεις την εγγύηση.

Επεξ/σία από JohnHacked
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, THE GG GAMER είπε

Ναι έχω βγάλει το καπάκι και το φυσιξα είχε απειροελάχιστη σκόνη, μοντέλο είναι CUH-2116A Σαν δεύτερης γενιάς σλιμ δεν είναι? Αλλά δεν είναι ότι το άρχισε ακόμα και όταν είχε κρύο ζεστενοταν αλλά ακόμα και σε rest Mode,γιατί με παραξενεύει να ήταν FAT θα έλεγα φυσιολογικό είναι αλλά και στο slim? Και κάτι άλλο και το τροφοδοτικό απο πίσω είναι ζεστό 

μαλλον στην κατασκευη μπορει να επεσε λιγοτερη παστα απο οτι πρεπει

για μενα αστο οπως ειναι και αν λειξει η εγγυηση το ανοιγεις και αλλαζεις παστα καλης ποιοτητας

εγω προσωπικα  καθε καλοκαιρι παντα τις δουλευω με κλιματιστικο

γιατι ξερω οτι τα πσ4 υποφερουν

Επεξ/σία από postfire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2018 στις 12:13 ΠΜ, JohnHacked είπε

1 χρόνο εγγύηση έχεις. 

Από πότε όχι δυο χρόνια εγγύηση; Αναλώσιμο ή περιφερειακό το θεωρούν;

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα σε ολους!

Πραγματικα χρειαζομαι την βοηθεια σας εδω 😷. Το κειμενο μου ειναι λιγακι μεγαλουτσικο...

Η ιστορια μου εχει ως εξης 

αγορασα ενα ps4 pro τον Σεπτεμβρη του 2018, στο καταστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ. Την ημερα της αγορας μου ειπαν οτι εχει εγγυηση για 2 χρονια. Πριν 3 εβδομαδες περιπου αρχησε το ps4 να κανει τον κλασσικο θορυβο στους ανεμιστηρες καθως φορτωναν καποια συγκεκριμενα παιχνιδια και η κονσολα εκλεινε. Την πρωτη φορα πηρα την sony και με καθοδηγησε με καποιες ρυθμισεις, οπου τελικα διαπηστωθηκε οτι δεν ειχαν καποιο αποτελεσμα διοτι μετα απο καμια εβδομαδα το ιδιο προβλημα ξαναεμφανιστηκε.

Ετσι λοιπον πηγα στον ΓΕΡΜΑΝΟ, ο τεχνικος στο ταμειο το ελενξε προσεχτηκα για τυχον εξωτερικες ζημιες και εφοσον δεν διαπηστωσε κατι, περασε στο συστημα τα στοιχεια της κονσολας ωστε να προχωρησει η διαδικασια επισκευης ( μου εδωσε και ενα χαρτι μαλιστα που λεει οτι ειναι σε καλη κατασταση και το ιδιο χαρτι αναφερει ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ : NAI) εδω να ενημερωσω οτι η κονσολα εχει κουνηθει απο την θεση της μονο για να ξεσκωνιστει(εχει σημασια). Επειτα τον ρωτησα και τον ιδιο τι ισχυει για την εγγυηση, διοτι η sony στο τηλεφωνο που ειχα παρει οπως ανεφερα και πριν μου ειχε πει οτι δινει 1 χρονο εγγυηση. Ο ιδιος μου ειπε οτι ενα χρονο ειναι της sony και αλλος ενας καλυπτεται απο τον ΓΕΡΜΑΝΟ(και στην περιπτωση που εχει περασει ο χρονος της sony ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ καλυπτει με δικα του εξοδα το κοστος επισκευης) και επισης μου ειπε απο μονος του οτι, επειδη η κονσολα ειναι σε αριστη κατασταση αν δεν μπορει να διορθωθει το προβλημα, λογικα θα στο αντικαταστησουν. Ολα καλα μεχρι εδω εφυγα πληρως ικανοποιημενος εκεινη την ημερα.

 Αφου περασε μια εβδομαδα λοιπον και η κονσολα ειχε σταλθει για τεχνικο ελεγχο, μου στειλανε το εξης μυνημα απο το service : Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ΚΡΙΘΗΚΕ ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ, ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ 230E.
Επικοινωνησα αμεσως με το τεχνικο τμημα του ΓΕΡΜΑΝΟΥ και ρωτησα τι συμβαινει. Η κυρια στο τηλεφωνο προφανως δεν ηξερε και το μονο που εκανε ηταν να παπαγαλιζει οτι ερβλεπε στην οθονη της. Μου ειπε τα εξης!!!!

Διαπηστωθηκε οτι το ps4 εχει δεκτει κακομεταχειριση και οτι υπαρχει προβλημα στο ηλεκτρονικο κυκλωμα, κοστος επισκευης ειναι στα 230Ε. Την ρωτησα με ποιον τροπο διαπηστωσαν οτι ηταν κακομεταχειρισμενο αφου *** οταν το ακουσα αυτο και μετα απο λιγο μου απαντησε οτι το ΑΡΙΣΤΕΡΟ καπακι εχει σπασει - Ξεκωλησει.  (και ρωταω εσας τωρα υπαρχει αριστερο καπακι στο ps4; ισως να εννουσε το πισω;..... και πως ξεκολησε;; αφου εγω μεχρι και την ημερα που το πηγα στον γερμανο ηταν αψογο).

Τελοσπαντων ζητησα να μιλησω με καποιον πιο ειδικο γιατι η κυρια δεν πολυμηλουσε, εν τελη ειπε να αφησω το τηλεφωνο μου και να με παρουν οι ιδιοι. Προφανως και δεν με πηραν.

Την επομενη μερα πηγα στο καταστημα του ΓΕΡΜΑΝΟΥ ο τεχνικος μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι ο ιδιος (του ειπα για το καπακι και εμεινε) και να τους πιεσω. Πηρα τηλεφωνο το σηκωσε παλι η ιδια , την ρωτησα για το καπακι που ειχε σπασει να μου εξηγησει τι ακριβως συμβαινει  και η απαντηση της ηταν οτι δεν ειποθηκε κατι τετοιο στην χθεσινη μας κληση. Επειτα αφου ρωτησα για την εγγυση μου ειπε οτι ειναι εκτος εγγυησης. Μετα απο μια κουβεντα για να μην σας κουραζω με πολλες λεπτομεριες μου ειπε οτι θα ξαναπροωθηθει το αιτημα μου. 

Τελος, μετα κανα 30λεπτο με πηρε ενας αριθμος με αποκρυψη οπου καταλαβα οτι ηταν μια πιο υπευθυνος. Μου ειπε ξανα οτι η κονσολα βρισκεται εκτος εγγυησης διοτι ισχυει το 1 ετος. Της εξηγησα τι μου ειχαν και τι μου ειπαν την τελευταια φορα που πηγα στον ΓΕΡΜΑΝΟ ( για τα 2 ετη εγγυησης εννοω) και οτι οταν παρεδωσα το ps4 για να το επισκευασουν δεν ηταν πουθενα σπασμενο - ξεκολλημενο καποιο καπακι, και αυτο το αποδεικνυει αλλωστε το χαρτι που παρελαβα απο το καταστημα του ΓΕΡΜΑΝΟΥ οπου και σας ανεφερα προηγμενος. Τελοσπαντων μην σας κουραζω αλλο ,ουτε εκει βγηκε ακρη,το μονο που ειπε και απο οτι καταλαβα μου το ειπε απλα για να μου το πει  οτι θα ξαναπροωθησει το αιτημα μου. 

Ερωτησεις!!!

Τελικα τι ισχυει με τις εγγυησεις του ps4 γνωριζει καποιος? 
Στο site της ΕΕ αναγραφονται μερικα απο τα εξης:

Εάν προϊόντα που αγοράσατε οπουδήποτε στην ΕΕ αποδειχτούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά, ο πωλητής οφείλει να τα επισκευάσει ή να τα αντικαταστήσει δωρεάν ή να σας μειώσει την τιμή ή να σας επιστρέψει όλα τα χρήματα που πληρώσατε. Κατά κανόνα, μπορείτε να ζητήσετε πλήρη ή μερική επιστροφή των χρημάτων μόνον όταν δεν είναι δυνατή ή επισκευή ή η αντικατάσταση των προϊόντων.

Σύμφωνα με τους κανόνες της ΕΕ για την προστασία των καταναλωτών, έχετε πάντα το δικαίωμα σε ελάχιστη 2ετή εγγύηση χωρίς καμία επιβάρυνση, ανεξάρτητα από το αν αγοράσατε το προϊόν από κατάστημα, μέσω διαδικτύου ή με εξ αποστάσεως αγορά, όπως μέσω καταλόγου ή τηλεφώνου. Η 2ετής αυτή εγγύηση είναι το ελάχιστο δικαίωμά σας. Ωστόσο, η νομοθεσία της χώρα σας μπορεί να σας παρέχει επιπλέον προστασία.

Η νομοθεσία της ΕΕ ορίζει επίσης ότι πρέπει να παρέχεται στον καταναλωτή ελάχιστη διετής εγγύηση (νόμιμη εγγύηση) ως προστασία έναντι ελαττωματικών προϊόντων ή προϊόντων που δεν ανταποκρίνονται στη διαφημιζόμενη εμφάνιση ή λειτουργία. Σε μερικές χώρες, η εθνική νομοθεσία μπορεί να απαιτεί την παροχή πιο μακροπρόθεσμων εγγυήσεων.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns//greece/index_el.htm

και πολλα αλλα...

Ειναι δυνατον να μου λενε για σπασμενα καπακια? 

Τι μπορω να κανω;;

Συγγνωμη αν σας κουρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σονυ 1ετος εγγυηση δινει στο ps4.Προφανως ο υπαλληλος του γερμανου δεν το γνωριζε και σου ειπε για 2 ετη εγγυηση.

Μετα ειδαν οτι δεν ισχυει τα 2 χρονια εγγυηση και σου λενε παραμυθια για να βγαλουν την κονσολα εκτος εγγυησης.Επιπλεον εγγυηση θα ειχες αν πληρωσες με την αγορα της κονσολας καποιο πακετο επεκτασης εγγυησης που δινουν οι μεγαλες αλυσίδες.Φανταζομαι οτι δεν εχεις αγορασει τετοιο πακετο.

Τωρα για το προβλημα που εχει η κονσολα.Αν πιανουν τα χερια σου ανοιξε την, αλλαξε παστα σε cpu/gpu ριξε και ενα καλο καθαρισμα μεσα την κονσολα και μπορει να στρωσει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...