Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς θα απέχω σε αυτή τη γενιά. 36 CUs vs 52? Σοβαρά τώρα? Γιατί διάλεξαν τόσο κατώτερο hardware?

Αντ' αυτού τσουρέκια με το 3d audio... Και το CGI-τυπάς κάθε τόσο να σκάει και χαμόγελο. Freakin' scary 😛 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν τον Austin Powers ήταν ο τύπος.

Δεν ξέρω παιδιά δεν τους βλέπω καλά στην σονυ. Μας ζάλισε με τον SSD λες και έχουμε έρθει από το βουνό και δεν έχουμε ξαναδεί.

Με το εφέ του ήχου το καινούριο πλάκες... να δω τι θα ακούσω από τα ηχειακια της turbo x tv μου ρε φίλε....

Και το μαγικό λεει το όλο κόλπο θα είναι ένα ταξίδι που θα το ανακαλύψουμε  μαζί, ναι ρε φίλε μόνο που εγώ θα δώσω ενα σκασμό λεφτά για να πάρω την κονσόλα. Στην καμπούρα του κασίδα θα μάθεις εσύ το μηχάνημα σου;

ΑΑΑ μην ξεχασουμε να σου στείλουμε και μια φωτογραφία του αυτιού μας!

Επεξ/σία από pollop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, pollop είπε

Μας ζάλισε με τον SSD λες και έχουμε έρθει από το βουνό και δεν έχουμε ξαναδεί.

και για τον φιλο killik που το συζητησαμε πριν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ήταν επίσης ενδιαφέρον από πλευράς gpu στην παρουσίαση και αποκάλυψε ο cerny είναι ότι το RDNA2 έχει το hardware για RT μέσα στα CU's το ονόμασε intersection engine, αντί για ξεχωριστό cluster όπως είναι τα RT και τα tensor cores που είναι στα turing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PDS13 είπε

και για τον φιλο killik που το συζητησαμε πριν.

Ναι θα κάνει διαφορά σε σχέση με το PS4, σε σχέση με το XSX όχι όμως. Έπεσε φάπα στα specs και εστίασαν στον δίσκο, τι να πουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια ναι μεν θα είναι μεγαλύτερα από high res textures είπε αλλά επειδή πλέον θα μπορείς να τα φορτώνεις γρήγορα δεν θα χρειάζεται να ανακυκλώνεις πράματα ξανά και ξανά και θα πέσουν έτσι τα gb που έχει ένα παιχνίδι. Ελπίζω να λέει αλήθεια 😛 .
Τέσπα περισσότερο με ψήνει το xbox. Θα τα δούμε όμως στη πράξη πριν αγοράσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Stavros Delta είπε

Γιατί οι διαφορές είναι πολύ μικρές. Δεν είναι σαν τις κονσόλες της Nintendo που είναι πραγματικά πολύ πιο αδύναμες από τις κονσόλες MS + SONY. Ειδικά με το κλείδωμα των fps στα 30 ή 60 που έχουν πολλά παιχνίδια, η όποια διαφορά δε θα φανεί καθόλου.

Στη καλύτερη να έχεις παιχνίδι με ίδια ποιότητα γραφικών και 20% περισσότερα frames. Το 20% καλό είναι, αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά να είναι make or break.

Το 16% διαφορά που είχε το PS4 το 2014 με το Xbox ήταν αρκετό για να τρέχουν τα multiplayer 1080p στο PS4 και 900p στο Xbox, αλλά δεν είναι πολλά για τις επόμενες κονσόλες μάλλον.

Επίσης, δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά μίλησε για software ray tracing σε πιο αδύναμη κονσόλα απο το hardware ray tracing της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Variable ιπποδύναμη, που πάει να πει ότι τα 12 tflops είναι στα χαρτιά. Λογική λαπτοπ γιατί προφανώς η ψύξη της κονσόλας θα είναι κάτι πιο φθηνό από του Xbox. Δεν μου άρεσαν αυτά που είδα πάντως, και όταν ακούω “entering the Matrix” κλπ παπαριές ΓΙ ΑΛΛΗ μια φορά, καταλαβαίνεις ότι προσπαθούν να κάνουν sugarcoat κάποια πράγματα λόγω της διαφορας raw power.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μονο το backwards τους σωζει

Πλεον ειμαι σιγουρος οτι θα βγει και προ και προ^2, εχω ξενερωσει απιστευτα με τη Σονυ

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι θα κάνει διαφορά σε σχέση με το PS4, σε σχέση με το XSX όχι όμως. Έπεσε φάπα στα specs και εστίασαν στον δίσκο, τι να πουν..

Θα δειξει.

Ετσι και αλλιως τα multiplatform δεν σε νοιαζουν ετσι δεν ειναι. Στα exclusives παλι θα κενταει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tilemaxx είπε

Variable ιπποδύναμη, που πάει να πει ότι τα 12 tflops είναι στα χαρτιά. Λογική λαπτοπ γιατί προφανώς η ψύξη της κονσόλας θα είναι κάτι πιο φθηνό από του Xbox. Δεν μου άρεσαν αυτά που είδα πάντως, και όταν ακούω “entering the Matrix” κλπ παπαριές ΓΙ ΑΛΛΗ μια φορά, καταλαβαίνεις ότι προσπαθούν να κάνουν sugarcoat κάποια πράγματα λόγω της διαφορας raw power.

Ποιος ήρθε ; Με max συχνότητα τα 2.2 έχει τα 10.2 TFLOPs, ονειρέψου 12 TFLOPs εσύ..Κάτω από 10 θα είναι η κονσόλα σε heavy workloads.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tilemaxx είπε

Variable ιπποδύναμη, που πάει να πει ότι τα 12 tflops είναι στα χαρτιά. Λογική λαπτοπ γιατί προφανώς η ψύξη της κονσόλας θα είναι κάτι πιο φθηνό από του Xbox. Δεν μου άρεσαν αυτά που είδα πάντως, και όταν ακούω “entering the Matrix” κλπ παπαριές ΓΙ ΑΛΛΗ μια φορά, καταλαβαίνεις ότι προσπαθούν να κάνουν sugarcoat κάποια πράγματα λόγω της διαφορας raw power.

Variable ιπποδύναμη, που πάει να πει ότι τα 10.3 tflops είναι στα χαρτιά. Λογική λαπτοπ γιατί προφανώς η ψύξη της κονσόλας θα είναι κάτι πιο φθηνό από του Xbox. Δεν μου άρεσαν αυτά που είδα πάντως, και όταν ακούω “entering the Matrix” κλπ παπαριές ΓΙ ΑΛΛΗ μια φορά, καταλαβαίνεις ότι προσπαθούν να κάνουν sugarcoat κάποια πράγματα λόγω της διαφορας raw power.

 

FTFY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Επίσης, δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά μίλησε για software ray tracing σε πιο αδύναμη κονσόλα απο το hardware ray tracing της Microsoft.

Που ειναι αυτο?

 

Θυμαμαι οτι ειχε ανακοινωσει hardware ray tracing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, najinblue3 είπε

Μονο το backwards τους σωζει, αν μεινει ολο το playerbase απο το ps4 και τα τρομερα αποκλειστικα δε βλεπω να κλεινει η ψαλιδα. Οσο δυνατο κ να ειναι το Χ δεν εχει παιχνιδια

Και για αυτό δεν έδωσε 100% εγγύηση είπε πιστεύουμε ότι τα περισσότερα θα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα και βελτιωμένα από παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...