Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Adrian είπε

Προφανώς και εσύ κάτι έχεις μπερδέψει.. Τον Ιοαννίδη για πιο λόγο τον έβαλες; Για να δείξεις ότι έπεσε μέσα στο 0,025% για την Αμερική; Τόσο βγαίνει η θνησιμότητα στην Αμερική σήμερα. Απ'το 0,025% μέχρι στο 0,1% φαντάζομαι μπορείς να καταλάβεις διαφορά. Ας το αφήσουμε γιατί δεν έχει νόημα.

Μιας και που αναφέρεστε στον συγκεκριμένο επιστήμονα διαβασα μόλις σήμερα σε επιστημονικό ιατρικό περιοδικο που επεσε στα χέρια μου ότι ο συγκεκριμένος κύριος έχει 258.138 (χιλιάδες) περισσοτερες επιστημονικές αναφορές σε επιστημονικα περιοδικα παγκόσμιας εμβέλειας σε σχέση με τον κύριο τσιόδρα. Τέλειως πληροφοριακά. Δεν το αναφέρω μειωτικά για τον κύριο τσιόδρα.Μου εκανε μεγάλη εντύπωση.και εντύπωση μου κάνει ότι κανένα κανάλι δικό μας δεν τον έχει καλέσει ποτέ αυτη την περίοδο. Πιθανών για να μην "ενοχλήσει" με αυτά που θα πει..🤨

13 λεπτά πριν, doubtful είπε

γιατι εχεις απολυτη εμπιρστοσυνη στα ΜΜΕ ?

αυτη είναι ερώτηση;; ναι απόλυτη. απόλυτη. 😄

κάτσε ρε φίλε δεν είμαστε και στραβοί..

Επεξ/σία από apostolosl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2020 στις 11:16 ΜΜ, gordonas είπε

Κλασσική ατάκα που χρησιμεύει ως άλλοθι αποτυχίας. 

Πες το αυτο σε κάποιον που γεννήθηκε στη Σιέρα Λεόνε απο πάμφτωχη και αμόρφωτη οικογένεια που κάνει 10 χιλιόμετρα την ημέρα για να έχει νερό.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fmarulezkd είπε

Τι σημαίνει αυτό; 🤔

Σημαίνει ότι ο SARS1 ήταν ποιο δύσκολο να νοσήσει κάποιος ακόμα και όταν ο ιός ήταν στον οργανισμό. Εν αντιθέσει με τον SARS2. 

Ο λόγος γιατί οι receptors του SARS1 μπορούσαν να "κολλήσουν" (κυριολεκτικά), ήτοι ήταν συμβατοί μόνο το 2% από τα εκατομμύρια των διαφορετικών μεταλλάξεων των κυττάρων. 

Παράδειγμα. Εσύ και εγώ δεν έχουμε ακριβώς 100% τα ίδια κύτταρα. Διαφέρουμε σε κάποιο βαθμό, λόγο των μεταλλάξεων που έχουν τα κύτταρά μας και οφείλονται σε γενετικούς και περιβαντολογικούς λόγους. 

Το ίδιο συμβαίνει με όλους τους ιούς. π.χ Όλοι στο σπίτι πέφτουν κάτω με γρίπη (κανονική όχι κρύωμα) εγώ δεν την πέρασα ποτέ 44 χρόνια. 

Ακόμα και HIV υπάρχει ένα 3-4% του πληθυσμού που δεν πρόκειται να νοσήσει ποτέ παρά τις χιλιάδες μεταλλάξεις του ιού. Ακόμα και αν ένας που είναι φορέας του HIV μπορεί να έχει μερικές εκατοντάδες διαφορετικές εκδόσεις του ιού μέσα του, μπορεί να μην νοσήσει ποτέ. Άλλοι ίσως να μην μπορέσουν καν να γίνουν φορείς. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apostolosl είπε

Μιας και που αναφέρεστε στον συγκεκριμένο επιστήμονα διαβασα μόλις σήμερα σε επιστημονικό ιατρικό περιοδικο που επεσε στα χέρια μου ότι ο συγκεκριμένος κύριος έχει 258.138 (χιλιάδες) περισσοτερες επιστημονικές αναφορές σε επιστημονικα περιοδικα παγκόσμιας εμβέλειας σε σχέση με τον κύριο τσιόδρα. Τέλειως πληροφοριακά. Δεν το αναφέρω μειωτικά για τον κύριο τσιόδρα.Μου εκανε μεγάλη εντύπωση.και εντύπωση μου κάνει ότι κανένα κανάλι δικό μας δεν τον έχει καλέσει ποτέ αυτη την περίοδο. Πιθανών για να μην "ενοχλήσει" με αυτά που θα πει..🤨

αυτη είναι ερώτηση;; ναι απόλυτη. απόλυτη. 😄

κάτσε ρε φίλε δεν είμαστε και στραβοί..

Ο επιστήμονας κρίνεται συνολικά και όχι μόνο για το πλήθος των citations. Βέβαια, ο h-index του επιστήμονα παίζει σημαντικότερο ρόλο κατ'εμε από το πρώτο. Μπορείς να βρεις και μόνος σου βιβλιομετρικά δεδομένα αν ψάξεις σε μηχανές αναζήτησης. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosssss είπε

Και το ινσομνια ΜΜΕ είναι.

ε εντάξει. Θεωρητικά τα ΜΜΕ ειναι έγκριτη ενημέρωση απο επαγγελματίες του είδους. Εδω δε κάνουμε ενημέρωση. Κουβέντα κάνουμε.

33 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η Σουηδία έχει 3500 νεκρούς αλλά τουλάχιστον δεν έκανε lockdown.

Και πως πάει αυτη τη στιγμη απο ενεργα κρουσματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, GREGORYMO said:

Η Σουηδία έχει 3500 νεκρούς αλλά τουλάχιστον δεν έκανε lockdown.

Σα να λέμε έπεσα με το αμάξι στο γκρεμό αλλά τουλάχιστον γλύτωσα τα τέλη κυκλοφορίας

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolosl είπε

Τέλειως πληροφοριακά. Δεν το αναφέρω μειωτικά για τον κύριο τσιόδρα.Μου εκανε μεγάλη εντύπωση.και εντύπωση μου κάνει ότι κανένα κανάλι δικό μας δεν τον έχει καλέσει ποτέ αυτη την περίοδο. Πιθανών για να μην "ενοχλήσει" με αυτά που θα πει..🤨

 

 

Μπορει να μην φιλοξενηθηκε οσο θα αναμενοταν αλλα σε ολα τα καναλια μιλησε, αυτη ειναι η αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pontez2 είπε

ε εντάξει. Θεωρητικά τα ΜΜΕ ειναι έγκριτη ενημέρωση απο επαγγελματίες του είδους. Εδω δε κάνουμε ενημέρωση. Κουβέντα κάνουμε.

Και πως πάει αυτη τη στιγμη απο ενεργα κρουσματα;

28.000

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...