Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως σαν Έλληνες από οργάνωση και από πειθαρχεία τουλάχιστον σε ότι αφορά τα μέλη της Ε.Ε τους έχουμε βάλει τα γυαλιά.Επειδή μερικές φορές πρέπει να γίνεσαι και πικρόχολος,όλους αυτούς που έβγαζαν άναρθρες κραυγές στο παρελθόν σχετικά με την δημόσια υγεία , ή και αυτοί που φώναζαν( Βάστα γερά Γερούν)  τους συστήνω να μας αδειάσουν την γωνιά και να πάνε στις χώρες που κατά αυτούς είναι πρότυπο.😝

Και αυτοί που είναι ήδη εκεί ας παραμείνουν και ας αφήσουν εμάς τους βλάχους τους τεμπέληδες και τους ανεπρόκοπους στην ησυχία μας.Τα καταφέρνουμε μια χαρά και χωρίς αυτούς.😝

Και όχι δεν την εννοώ σοβαρά την δεύτερη παράγραφο μου, ήμουν και εγώ στο εξωτερικό,άλλωστε και μου έλειπαν οι δικοί μου και οι φίλοι μου, but sometimes carma is  a bithc.

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εντυπωσιακο.. να που μια φορα το να εισαι κατω κατω στις καμπυλες δεν ειναι κακο.

diagramma12

Κανουμε πολυ λιγα τεστ συγκριτικα.....η καμπυλη με τους βαρια ασθενεις και θανατους θια ειχε πιο ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, xstreamgamer said:

Πάντως σαν Έλληνες από οργάνωση και από πειθαρχεία τουλάχιστον σε ότι αφορά τα μέλη της Ε.Ε τους έχουμε βάλει τα γυαλιά.Επειδή μερικές φορές πρέπει να γίνεσαι και πικρόχολος,όλους αυτούς που έβγαζαν άναρθρες κραυγές στο παρελθόν σχετικά με την δημόσια υγεία , ή και αυτοί που φώναζαν( Βάστα γερά Γερούν)  τους συστήνω να μας αδειάσουν την γωνιά και να πάνε στις χώρες που κατά αυτούς είναι πρότυπο.😝

Και αυτοί που είναι ήδη εκεί ας παραμείνουν και ας αφήσουν εμάς τους βλάχους τους τεμπέληδες και τους ανεπρόκοπους στην ησυχία μας.Τα καταφέρνουμε μια χαρά και χωρίς αυτούς.😝

Και όχι δεν την εννοώ σοβαρά την δεύτερη παράγραφο μου, ήμουν και εγώ στο εξωτερικό,άλλωστε και μου έλειπαν οι δικοί μου και οι φίλοι μου, but sometimes carma is bithc.

H Ελλάδα έχει να φοβηθεί πολλά. Αρκετά περισσότερα από αυτές τις χώρες. 

Είναι πάνω κάτω συνείδηση στο μέσο Έλληνα η αθλιότητα του δημόσιου συστήματος υγείας. Αυτό σε συνάρτηση με τα γρήγορα μέτρα (ακριβώς γιατί δεν έχει αυτή τη πολυτέλεια) φαίνεται να δίνουν τη προσωρινά καλή εικόνα της Ελλάδας. Μακάρι να αντέξει αυτό και να έχει πραγματικά καταφέρει να το περιορίσει η Ελλάδα γιατί σε διαφορετική περίπτωση δύσκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Strigla είπε

Γελάτε όσο θέλετε αλλά όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης έχουν αστική ευθύνη απέναντι στο κοινωνικό σύνολο.Αυτα.

Τα ΜΜΕ που απο το πρωί μέχρι το βράδυ ρίχνουν στήν κατάθλιψη τον κόσμο,έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη,έτσι όπως λειτουργούν,θα πεθάνουν τον κόσμο πρίν της ώρας του έτσι όπως πάνε.

Ωρες επι ώρες συνέχεια κάθε ημέρα για τον κορωνοιό ! είναι απίστευτο,ας κάνουν μια απλή και σωστή ενημέρωση για 1 η μιάμιση ώρα σε κάθε ζώνη απο τις 3 της ημέρας και τέλος,οχι 10 ώρες την μέρα για τον κορωνοιό....

Ας βάλουν διάφορα έργα όμορφα,κωμωδίες, Ελληνικές ταινίες καλιτέχνες κλπ να ξεσκάσει και να ψυχαγωγηθεί λίγο ο κόσμος,βοηθήστε τον λίγο ρε αλήτες,ώστε να αντέξει καλύτερα μέσα στο σπίτι .

Το μόνο που κάνουν όμως είναι να ταίζουν τον κόσμο καθημερινά,πόνο, δράμα και θάνατο και να μεταφέρουν σχεδόν μια απίστευτη ατμόσφαιρα αναμονής του πότε θα μας βρεί το κακό και ο Θάνατος ! δεν είναι όλοι στήν ίδια Ηλικία ρε ζώα,ούτε με το Netflix στο χέρι,η τα smartphones,λίγη ντροπή επιτέλους Ρε σιχάματα δημοσιογράφοι,καθίκια εγκάθετοι,για αυτά που κάνατε και συνεχίζετε να κάνετε στόν κόσμο καθημερινά,δημιουργόντας αυτό το κλίμα σε λίγο θα γίνετε και νεκροθάφτες αντί για δημοσιογράφοι ορισμένοι... 😠

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 17
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Froskeas είπε

Οχι είμεθα τέρατα ανοσίας.

Ωραία. Κάποιος πρέπει να δουλεύει για τη σύνταξή μου. 

Έλα, γυμναστικούλα τώρα.

https://www.instagram.com/p/B-Mcri-jWLn/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, krakozia είπε

Κανουμε πολυ λιγα τεστ συγκριτικα.....η καμπυλη με τους βαρια ασθενεις και θανατους θια ειχε πιο ενδιαφερον

Μαλλον εχεις δικιο, αλλα νομιζω οτι στους θανατους η διαφορα θα ειναι πιο εντυπωσιακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Curtis76 είπε

Προφανως καποιοι ξερουν καλυτερα απο εσενα. Δεν παιρνουν για πλακα τα μετρα, και δεν μπορω να σκεφτω και ολες τις παραμετρους. Ηδη μια που σου ξεφευγει ή δε την καταλαβαινεις ειναι οτι οταν λενε οτι τα επιβεβαιωμενα κρουσματα δεν ειναι ιδια με τα πραγματικα και μιλανε για 10000 κρουσματα προφανως η καμπυλη αλλαζει πριν τα 20 χρονια που λες.

Για τις μασκες που λες παλι, δεν ειναι υποχρεωτικες διοτι δεν υπαρχουν για ολους και θα πρεπει να εχεις τουλαχιστον 5 για καθε μερα. Γι αυτο σου λενε να μεινεις σπιτι.

Ο μόνος λόγος που παίρνουν τα μέτρα είναι για να μην αναλάβουν την πολιτική ευθύνη των χιλιάδων νεκρών προτιμώντας να σκοτώσουν την οικονομία και εν συνεχεία και τον κόσμο που θα πεθαίνει είτε από την πείνα ή θα αυτοκτονεί.

Η κατάσταση είναι όπως και να έχει αδιέξοδη.

Ας ελπίσουμε το καλοκαίρι να βοηθήσει και το εμβόλιο να λανσαριστεί γρήγορα.

Το ότι έχει περάσει ενας μηνας και θα περάσει άλλος ένας χωρίς να μπορούν να βρουν ή παράξουν μάσκες δε μου φαίνεται καλή δικαιολογία.

Και γενικά και μια μάσκα τη μέρα αρκεί αν δεν την ακουμπάς βάζεις βγάζεις κτλ..

Εδώ οι νοσοκόμες και οι γιατροί με μια μάσκα τη βγάζουν όλη μέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως για να εχουμε μια καλη εικονα της καταστασης. Βελγιο παρομοιο πλυθυσμο με ελλαδα, 1900 κλινες ΜΕΘ για βελγιο 850 κλινεσ ΜΕΘ για ελλαδα μετα απο ολη την κινητοποιηση(560 ηταν πριν) .

Βεβαια προς το παρον εχουμε Βελγιο 430 θανατους Ελλαδα 36. Μακαρι να προσεξουμε ολοι και να κρατηθει αυτο χαμηλα γιατι θα εχουμε προβλημα αν ξεφυγει η κατασταση

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Τα ΜΜΕ που απο το πρωί μέχρι το βράδυ ρίχνουν στήν κατάθλιψη τον κόσμο,έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη,έτσι όπως λειτουργούν,θα πεθάνουν τον κόσμο πρίν της ώρας του έτσι όπως πάνε.

Ωρες επι ώρες συνέχεια κάθε ημέρα για τον κορωνοιό ! είναι απίστευτο,ας κάνουν μια απλή και σωστή ενημέρωση για 1 η μιάμιση ώρα σε κάθε ζώνη απο τις 3 της ημέρας και τέλος,οχι 10 ώρες την μέρα για τον κορωνοιό....

Ας βάλουν διάφορα έργα όμορφα,κωμωδίες, Ελληνικές ταινίες καλιτέχνες κλπ να ξεσκάσει λίγο ο κόσμος βοηθήστε τον λίγο ρε αλήτες να αντέξει καλύτερα μέσα στο σπίτι .

Το μόνο που κάνουν είναι να ταίζουν τον κόσμο πόνο δράμα και θάνατο και να μεταφέρουν σχεδόν μια απίστευτη αναμονή του πότε θα τους βρεί το κακό και ο Θάνατος,δεν είναι όλοι στήν ίδια Ηλικία ρε ζώα ούτε με το Netflix στο χέρι η τα smartphones,ντροπή επιτέλους σιχάματα δημοσιογράφοι καθήκια εγκάθετοι,για αυτά που κάνατε και συνεχίζετε να κάνετε στόν κόσμο καθημερινά δημιουργόντας κλίμα τέτοιο σε λίγο θα γίνετε και νεκροθάφτες αντί δημοσιογράφοι ορισμένοι... 😠

Υπάρχει το cosmote history.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnbond είπε

Ο μόνος λόγος που παίρνουν τα μέτρα είναι για να μην αναλάβουν την πολιτική ευθύνη των χιλιάδων νεκρών προτιμώντας να σκοτώσουν την οικονομία και εν συνεχεία και τον κόσμο που θα πεθαίνει είτε από την πείνα ή θα αυτοκτονεί.

Η κατάσταση είναι όπως και να έχει αδιέξοδη.

Ας ελπίσουμε το καλοκαίρι να βοηθήσει και το εμβόλιο να λανσαριστεί γρήγορα.

Το ότι έχει περάσει ενας μηνας και θα περάσει άλλος ένας χωρίς να μπορούν να βρουν ή παράξουν μάσκες δε μου φαίνεται καλή δικαιολογία.

Και γενικά και μια μάσκα τη μέρα αρκεί αν δεν την ακουμπάς βάζεις βγάζεις κτλ..

Εδώ οι νοσοκόμες και οι γιατροί με μια μάσκα τη βγάζουν όλη μέρα.

Υποθεσεις κανεις τωρα. Λες ολη η ευρωπη να τα παιρνει αυτα τα μετρα γι αυτον τον λογο? Εδω υπαρχουν χωρες που και μετρα περνουν και εχουν χιλιαδες νεκρους.

Για τις μασκες τωρα, το λες και μονος σου. Αν εχουν περισσοτερες μασκες στους γιατρους θα τις δωσουν που ειναι σε κινδυνο οχι σε σενα και εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnbond είπε

Ο μόνος λόγος που παίρνουν τα μέτρα είναι για να μην αναλάβουν την πολιτική ευθύνη των χιλιάδων νεκρών προτιμώντας να σκοτώσουν την οικονομία και εν συνεχεία και τον κόσμο που θα πεθαίνει είτε από την πείνα ή θα αυτοκτονεί.

Η κατάσταση είναι όπως και να έχει αδιέξοδη.

Ας ελπίσουμε το καλοκαίρι να βοηθήσει και το εμβόλιο να λανσαριστεί γρήγορα.

Το ότι έχει περάσει ενας μηνας και θα περάσει άλλος ένας χωρίς να μπορούν να βρουν ή παράξουν μάσκες δε μου φαίνεται καλή δικαιολογία.

Και γενικά και μια μάσκα τη μέρα αρκεί αν δεν την ακουμπάς βάζεις βγάζεις κτλ..

Εδώ οι νοσοκόμες και οι γιατροί με μια μάσκα τη βγάζουν όλη μέρα.

Ο boris και ο trump, το πάνε αλλιώς το έργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rosgr100 είπε

62 χρονος Κερκυραιος το πρώτο κρούσμα στην Κέρκυρα. Προσφατα επεστρεψε από Βέλγιο. 

Υπάρχει χωριό/συνοικία που λέγεται Ευρώπουλοι; 🤪💶🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...