Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Γιατι το χρησιμοποιεί κανεις? Μέχρι 10-15 άτομα σηκωνει αυτη τη στιγμη.

Το μεγάλο γέλιο ειναι με το e-me που σέρνεται και δε μπορεις να κάνεις τιποτα!! 

Όλοι οι εκπαιδευτικοι αυτη τη στιγμη με μέιλ στέλνουν.

Και έχεις και τους δημοσιογράφους να τους κατηγορουν οτι κάθονται. Και επειδη κι εγω έχω συγγενικο μου πρόσωπο, εργάζεται τουλάχιστον 12 ωρες την ημέρα για να στείλει υλικό σε 10 τάξεις που έχει και συνολικά 110 μαθητές (ειδικό σχολείο γαρ με ακόμα μεγαλύτερη δυσκολία στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, στην οποια ελάχιστοι εκπαιδευτικοι και με δικη τους προτωβουλία έχουν λάβει εκπαιδευση)

Πάντως συνδικαλιστές που να το σαμποτάρουν δεν έχω δει ως τωρα. Ο γνωστότερος όλων (να μην λέμε ονοματα, ο συγγενης σου τον γνωριζει), λέει το προφανές. Πως δεν μπορουν να βάζουν έμμισθα τρολ να κατηγορουν τον εκπαιδευτικο όταν δεν υπάρχει κατάρτιση. Κάνουν ότι μπορουν.

Ναι φυσικά πάρ πολλοί καθηγητές κάθονται και αυτή την οφηγία έχουν λάβει γραπτά στα mail σους  από συνδικαλιστικές παρατάξεις.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DrLo είπε

x76exOP.jpg

Εντωμεταξυ η NRA στην αμερικη εκανε μυνηση στην πολιτεια της καλιφορνια γιατι εκλεισε τα μαγαζια που πουλανε οπλα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μπορεί,

Μπορεί να έχει να κάνει από περιπτωση σε περίπτωση, τι ώρα είναι και άρα γενικά τι κίνηση κλπ κλπ

Σαν πλατφορμα πάντως, τουλάχιστον αυτό που είδα δεν είναι κάτι περισσότερο από ένα skype. (για τις παραδόσεις)

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ένα Skype ξαναλέω δεν μιλάω για το δωρεάν WebEx... Αυτό που έχουμε πάρει με mail από την cisco οι εκπαιδευτικοί είναι σαν το Skype for business... Όχι σαν τις απλές εκδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Ναι φυσικά πάρ πολλοί καθηγητές κάθονται και αυτή την οφηγία έχουν λάβει γραπτά στα mail σους  από συνδικαλιστικές παρατάξεις.

Aν κάθονται και δε στέλνουν υλικο στους μαθητές τους, θα κριθούν από τους διευθυντές και τους γονεις. Ο εκπαιδευτικος αυτη τη στιγμη ειναι υποχρεωμένος να στέλνει υλικο μια φορά την εβδομάδα σε κάθε τάξη.

Οκ δυστηχως δεν μπορει να έρθει σε πιο άμεση επαφη με τα παιδιά ειτε λογω του οτι δεν έχουν ολα τα παιδιά τεχνολογία σπιτι τους, είτε οτι υπάρχουν τα προσωπικά δεδομένα στη μέση (πχ ωραια θα ηταν να κανει ο άλλος μάθημα μέσω skype bussines) αλλά τα βασικά πρέπει.

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ένα Skype ξαναλέω δεν μιλάω για το δωρεάν WebEx... Αυτό που έχουμε πάρει με mail από την cisco οι εκπαιδευτικοί είναι σαν το Skype for business... Όχι σαν τις απλές εκδόσεις.

Κυψέλες κατάφερες να φτιάξεις στο e-me? :P :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Γιατι το χρησιμοποιεί κανεις? Μέχρι 10-15 άτομα σηκωνει αυτη τη στιγμη.

Το μεγάλο γέλιο ειναι με το e-me που σέρνεται και δε μπορεις να κάνεις τιποτα!! 

Όλοι οι εκπαιδευτικοι αυτη τη στιγμη με μέιλ στέλνουν.

Και έχεις και τους δημοσιογράφους να τους κατηγορουν οτι κάθονται. Και επειδη κι εγω έχω συγγενικο μου πρόσωπο, εργάζεται τουλάχιστον 12 ωρες την ημέρα για να στείλει υλικό σε 10 τάξεις που έχει και συνολικά 110 μαθητές (ειδικό σχολείο γαρ με ακόμα μεγαλύτερη δυσκολία στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, στην οποια ελάχιστοι εκπαιδευτικοι και με δικη τους προτωβουλία έχουν λάβει εκπαιδευση)

Πάντως συνδικαλιστές που να το σαμποτάρουν δεν έχω δει ως τωρα. Ο γνωστότερος όλων (να μην λέμε ονοματα, ο συγγενης σου τον γνωριζει), λέει το προφανές. Πως δεν μπορουν να βάζουν έμμισθα τρολ να κατηγορουν τον εκπαιδευτικο όταν δεν υπάρχει κατάρτιση. Κάνουν ότι μπορουν.

Μεγάλη κουβέντα είπες για το 12ωρο που πρέπει να καθήσει νά κάνει κάποιος υλικό... Έχει περισσότερη δουλειά από το Δία ζώσης σαφέστατα. Εγώ παιδευομαι ακόμη με το eclass αλλά στο τέλος θα τα στέλνω με mail στα παιδιά μου φαίνεται με την υποδομή τους που έχουμε μπλέξει!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ένα Skype ξαναλέω δεν μιλάω για το δωρεάν WebEx... Αυτό που έχουμε πάρει με mail από την cisco οι εκπαιδευτικοί είναι σαν το Skype for business... Όχι σαν τις απλές εκδόσεις.

Ξέρω τι έχετε πάρει.

Εγώ το σέταρα και έδειξα στο/στη συγγενή μου πως να το χησιμοποιεί.

Δε μιλάω για την υποδομή από πίσω, το capacity κλπ,

Μιλάω για τα ουσιαστικά fetaures που χρησιμοπιεί ο άλλος όταν το τρέχει για να κάνει μάθημα.

Δε το λέω απαραίτητα ως κάτι απόλυτα καλό αν συνοφευεται με κάτι άλλο. Μπορεί γι αυτό το κομμάτι να αρκει και ένα απλό skype.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, krakozia said:

Εντωμεταξυ η NRA στην αμερικη εκανε μυνηση στην πολιτεια της καλιφορνια γιατι εκλεισε τα μαγαζια που πουλανε οπλα

Και πολύ καλά έκανε, όλοι οι σοβαροί RE gamers ξέρουμε ότι είναι μαρτύριο να σκοτώνεις ζόμπι με μαχαίρι, που θα βρούμε όπλα άμα κλείνουν τα μαγαζιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Aν κάθονται και δε στέλνουν υλικο στους μαθητές τους, θα κριθούν από τους διευθυντές και τους γονεις.

Οι γονείς πως θα τους κρίνουν; Με ποιό τρόπο και μηχανισμό θα γίνει αυτή η κρίση;

Για το ότι θα κριθούν από τους δντες .... ηαξιολόγηση δεν είναι αυτή που οι ίδιοι οι καθηγητές σαμποτάρανε και κάποια στιγμή το κάνανε να αξιοογείς μόνο το ανάποδο, οι καθηγητές να αξιολογούν τους δντές τους;

Τέλως πάντω, ξεφευγουμε ίσως πάλι.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ξέρω τι έχετε πάρει.

Εγώ το σέταρα και έδειξα στο/στη συγγενή μου πως να το χησιμοποιεί.

Δε μιλάω για την υποδομή από πίσω, το capacity κλπ,

Μιλάω για τα ουσιαστικά fetaures που χρησιμοπιεί ο άλλος όταν το τρέχει για να κάνει μάθημα.

Δε το λέω απαραίτητα ως κάτι απόλυτα καλό αν συνοφευεται με κάτι άλλο. Μπορεί γι αυτό το κομμάτι να αρκει και ένα απλό skype.

Δεν αρκεί ένα απλό Skype. Στην έκδοση που έχουμε πάρει μπορείς να κάνεις τους πάντες mute πχ. έχει εργαλεία να διαχειριστείς ένα meeting σαν διοργανωτής του κανονικά. Το απλό Skype δεν έχει τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγω κατάφερα να φτιάξω κυψέλες για δικό μου άνθρωπο που ειχε αγανακτίσει, μόλις σήμερα! Δεν ειναι κακή η πλατφόρμα. Απλώς δεν μπορει να σηκωσει 1.5 εκατομμύριο άτομα.

Προφανως η κατάσταση με τα e-mail θα συνεχιστει.

Και εδω φαίνεται πόσο πολυ θα έπρεπε το κάθε σχολειο να έχει δικη του online πλατφορμα και πόσο μεγάλη αξια έχει η επιμορφωση παιδιων και εκπαιδευτικων. (να τονισθει πως υπάρχουν και ιδιωτικά που και αυτά χρησιμοποιουν το e-me...μη φανταστείτε οτι αυτοι επειδη πληρωνεις ειχαν αναπτυξει καμια πλατφορμα :P )

Αλλά έπρεπε να έρθει ο ιός για να καταλάβουν ακομα και τα ζωα που λέει και μια ψυχή :P :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Τα γραφήματα και οι στατιστικές έχουν επιστημονική βάση μόνο όταν ταιριάζουν με αυτά που υποστηρίζουμε!

Αυτό που βλέπω από τα στοιχεία που δίνονται κάθε μέρα είναι ότι χώρες πλούσιες και ανεπτυγμένες και με πολίτες υπεύθυνους (υποτίθεται) έχουν περισσότερα κρούσματα και θανάτους σε ποσοστό σε σχέση με μας που είμαστε χύμα στο κύμα και ανεύθυνοι κ.λπ. κ.λπ.

Δεν πάει έτσι. Πρέπει να συγκρίνεις του θανάτους αναλογικά με το πληθυσμό. Άμα μπει σε αυτή τη βάση, η Ελλάδα είναι ακριβώς στο παγκόσμιο μ.ο (για τη ακρίβεια ένα κλικ πιο κάτω) αναλογικά με το πληθυσμό της.

Για τη Τουρκία που λέμε είναι αρκετά πιο κάτω (αν δίνει όλα τα στοιχεία βέβαια) από εμάς. Προφανώς έχεις και άλλες χώρες η λίστα, αλλά δεν θα βάλω και τις 199 χώρες εδώ.

deaths-per-pop.png.b029fd1d76c2f2aeb924951e50d12499.png

deaths-per-pop2.png.8e7e2e189cd21e247964194ab2b8ee4a.png

deaths-per-pop3.png.a2a68e8c0cf2a2078593d04570190052.png

Πηγή: https://www.worldometers.info/coronavirus/

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν αρκεί ένα απλό Skype. Στην έκδοση που έχουμε πάρει μπορείς να κάνεις τους πάντες mute πχ. έχει εργαλεία να διαχειριστείς ένα meeting σαν διοργανωτής του κανονικά. Το απλό Skype δεν έχει τέτοια...

Ναι το ξέρω, 

απλά δε το θεωρώ κάτι ιδιαίτερα περισσότερο σαν εφαρμογή από το skype στο core του. Δεν είπα ότι δεν έχει κάτι τέτοιες μικροδιαφορές. Στην ουσία του είναι το ίδιο πράγμα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Οι γονείς πως θα τους κρίνουν; Με ποιό τρόπο και μηχανισμό θα γίνει αυτή η κρίση;

Για το ότι θα κριθούν από τους δντες .... ηαξιολόγηση δεν είναι αυτή που οι ίδιοι οι καθηγητές σαμποτάρανε και κάποια στιγμή το κάνανε να αξιοογείς μόνο το ανάποδο, οι καθηγητές να αξιολογούν τους δντές τους;

Ο εκάστοτε γονιός κρινει ανάλογα με το αν ο εκπαιδευτικος έχει ενδιαφερθει.

Πχ ένας γονιός θα ειναι ευχαριστημένος αν ο εκπαιδευτικος παίρνει ένα τηλέφωνο μια φορά το τόσο, στέλνει υλικό, δείχνει ένα ενδιαφέρον.

Η αξιολόγιση ειναι τεράστια κουβέντα που δεν αφορά τη παρούσα συζήτηση. Να σου πω πολύ απ έξω πως θα αξιολογουσαν τον εκπαιδευτικο ανάλογα με το αποτέλεσμα. Ειτε απευθηνόταν σε αριστουχους μαθητές που πάνε σε δημοσιο σχολείο του Πανοράματος ή της Κηφισιάς, είτε σε ειδικό σχολείο του Κερατσινίου με παιδάκια με ντάουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

ΟΟΣΑ: Μείωση ρυθμού ανάπτυξης κατά 2% για κάθε μήνα καραντίνας

Προφανώς το νούμερο αυτό εξαρτάται από το πόσο πλήττονται κλάδοι με μεγάλη συμμετοχή στο ΑΕΠ. Αφορά δε μεγάλες οικονομίες με υψηλό βαθμό διαφοροποίησης(ποικιλία προϊόντων).

Οι δηλώσεις ορισμένων για 3% ύφεση δεν ξέρω από πού προκύπτουν; Ξέρω όμως ότι όσο μικρότερη ύφεση αναγνωρίζεις επίσημα τόσο μικρότερη χαλάρωση λιτότητας-στόχων ή οικονομική βοήθεια δικαιούσαι να ζητήσεις από τις Βρυξέλλες.

Είδα πριν λίγο στο δελτίο ειδήσεων(του ANT1 αν θυμάμαι καλά) ότι η κατάσταση στην Ιταλία άρχισε να ξεφεύγει λόγω εγκλεισμού και αφραγκίας. Έδειξαν βίντεο ενός άνδρα με μάσκα που κρατούσε περίστροφο και απειλούσε on camera ότι θα βγει έξω για να σκοτώσει. Αλλού έδειχναν άτομα να κοντράρονται με την αστυνομία. Ο Κόντε λέει ότι θα πάρει έκτακτα οικονομικά μέτρα ενίσχυσης των νοικοκυριών για τα βασικά είδη. Να δούμε τελικά ποια θα είναι η μεγαλύτερη απειλή.

Και να είσαι σίγουρος ότι τέτοιες σκηνές η κάτι σκηνές στην Κινα με έναν παλαβό που έφτυνε επάνω στα κουμπιά του ασανσέρ για να κολλήσουν άλλοι, θα τις δούμε και εδώ και παντού. Έχουμε συνθήκες περιορισμού - εγκλεισμού σε εισαγωγικά γιατί αν θες πας μια βόλτα και το δηλώνεις σαν προσωπική άσκηση, μαζί με φόβο/άγχος για το μέλλον και την οικονομία που μπορεί να πάει κατα διαόλου και μαζί με αυτή και όλοι μας ανάλογα την κάθε χώρα. Βάλε μέσα σε αυτά τα υπάρχοντα και άλλα προβλήματα που έχει ο καθένας και την συμβίωση με άλλους ανθρώπους μέσα στο σπίτι. Δεν θέλει και πολύ για να τα παίξει ο αλλος. Ειδικά στην Ελλάδα που 10 χρόνια πληρώνουμε τα σπασμένα προηγούμενων δεκαετιών μπας και δει άσπρη μέρα οικονομία. Μέσα σε αυτά αναδεικνυονται και θετικά πράγματα όπως η ηλεκτρονική μηχανοργανωση του κράτους, αλλά δεν θα είναι αρκετό αυτό για να αποφύγουμε αλλά προβλήματα και συνέπειες. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...