Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Εγώ πριν δύο μήνες ήμουν ζαμπόν λες να είχα κοβιντ; 

Πότε θα βγουν τα τέστ με αντισώματα να μάθουμε;

Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, PostHelper είπε

Και επισης σου ξαναλεω οτι ο Τσιοδρας ειπε οτι το ποσοστο ειναι 70 % και οχι 95 % που λες.

Και επισης θρηνησαμε τοσα "μόνο" θυματα επειδη εχουμε καραντινα και ολα τα μετρα.
Αν δεν ειχαμε θα θρηνουσαμε επι 20 φορες παραπανω.

Και τα δύο ποσοστά είναι σωστά. Μόνο που το «δικό του» 95% αναφέρεται στους θανάτους και το «δικό σου» 70% στους διασωληνωμένους. Που ελπίζουμε να αναρρώσουν.

Εκτός της καραντίνας (που ορθώς επεβλήθη, σε πιθανότατα σωστό χρόνο) υπάρχουν και άλλα μέτρα. Τα οποία προς το παρόν δεν βλέπουμε. Μακάρι να μήν χρειαστούν τελικά.

2 ώρες πριν, PostHelper είπε

Ουσιαστικα αυτο που λες ειναι οτι δεν πρεπει να μας νοιαζουν οι θανατοι των ηλικιωμενων και των ευπαθων ομαδων?
[...]
Δεν ξερω που το πας και ποιο το ολο ποιντ σου βεβαια με αυτο το "ε και τι εγινε σιγα μην θρηνησουμε για ηλικιωμενους"

Το κατάλαβες - κι εσύ και καμιά δεκαριά άλλοι - εντελώς λάθος. Ο άνθρωπος δεν λέει τί ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε, αλλά τί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κάνουμε.

Εκτός κι αν η «Ελλάδα που θρηνεί» θα πήγαινε στις κηδείες όλων ανεξαιρέτως των άτυχων συμπατριωτών μας και το μόνο που την σταματάει είναι ο κωδικός Β5 της καραντίνας. Και ακόμη περισσότερο η «θρηνούσα Ελλάδα» θα βάλει το χέρι στην τσέπη για να προσφέρει κάτι στους συγγενείς.

Όλοι φοβόμαστε. Η συντριπτική πλειοψηφία στενοχωριέται. Κάποιοι θλίβονται. «Θρηνεί η Ελλάδα» είναι - μετά συγχωρήσεως - κλασική δημοσιογραφική ντεμεκιά. Χτυπάει στο συναίσθημα όμως και πετυχαίνει το σκοπό της. Ο άνθρωπος - κατά βάση - δεν είναι «λογικό» ον. Είναι συναισθηματικό ον. Κάποιοι απλώς το γνωρίζουν. Άλλοι το εκμεταλλεύονται.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, logistoulis said:

Εγώ πριν δύο μήνες ήμουν ζαμπόν λες να είχα κοβιντ; 

Πότε θα βγουν τα τέστ με αντισώματα να μάθουμε;

Το είχαμε ξανασυζητήσει. Εγώ προσωπικά πέρασα 10 μέρες με γερό βήχα, 3 από αυτές με πυρετό >38.8 (είχα να κάνω πυρετό γενικά 10 χρόνια+) και ένοιωθα σαν να με έχει κοπανήσει νταλίκα για μια βδομάδα. Η κοπέλα μου είχε πυρετό μια μέρα μόνο αλλά ένοιωθε σκατά 5. Ο κολλητός ήταν Ιταλία τον Γενάρη, μόλις γύρισε αρρώστησε βαρβάτα. Ακόμα μέσω γνωστών (hearsay, αλλά έστω) ξέρω για δικούς τους ανθρώπους που περάσανε βαριά γρίπη μέσα στο φλεβάρη, δύο εξ αυτών, και οι δύο πάνω από 65 εξετάστηκαν για γρίπη και βγήκαν «αρνητικοί στα δύο στελέχη που επικρατούν», όπως μου το είπαν δηλαδή. Το ίδιο ακριβώς διάβασα και σε κοινωνικά δίκτυα.

Μέχρι τώρα έλεγα οκ, σύμπτωση θα είναι, ας μην δίνω σημασία σε θεωρίες συνωμοσίας, αλλά μετά είδα αυτό: 

Italian researchers are looking at whether a higher than usual number of cases of severe pneumonia and flu in Lombardy in the last quarter of 2019 may be a signal that the new coronavirus might have spread beyond China earlier than previously thought.

Βέβαια, αν όντως ήταν έτσι, δεν θα είχαμε έξαρση βαριών περιστατικών και θανάτων εκείνη την περίοδο; Και μάλιστα χωρίς μέτρα να ρίχνουν τη μεταδοτικότητα του.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lionheart20 είπε

Ελεεινοί εκεί στον ΠΟΥ πρώτα μη φοράτε μάσκες τωρα δεν είναι και κακη ιδέα η αυτοσχέδια μάσκα,πιθανόν είναι και στον αέρα.αν περιμένεις να σωθείς από δαύτους άστο καλύτερα. Φοράτε μάσκες παιδες

Λίγο αργά τώρα που δεν υπάρχουν ούτε για τα νοσοκομεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Apoll είπε

Λίγο αργά τώρα που δεν υπάρχουν ούτε για τα νοσοκομεία. 

Γ αυτο και γράφω ελεεινοί.τωρα σου λέει φτιάξε αυτοσχέδιες.

Εγώ κάνω άλλη πατέντα μπορεί να είναι και μακακια αλλα τεσπα.εχω 1 μάσκα χειρουργική και πριν βγω την περνάω ένα χεράκι αντισηπτικό στο μπροστινό μέρος και τη φοράω.μαστουρωνω λίγο με τη μυρωδιά αλλά τι να κάνεις 😆

Επεξ/σία από lionheart20
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Δυστυχώς όσο ακούμε για περιπτώσεις ανθρώπων που παρακαλούσαν να κάνουν το τεστ και ο εοδυ τους έλεγε ότι δεν χρειάζεται ακόμα και φτάσανε να τους δέχονται για νοσηλεία 4 μέρες πριν πεθάνουν (62χρονος Ξάνθη χωρίς υποκείμενα νοσήματα), όλο και θα ανεβαίνουν οι νεκροί. Δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε γιατί θα πεθάνει πολύς κόσμος. Είτε με μέτρα είτε χωρίς. "δεν του έκαναν το τεστ και του συνέστησαν να επιστρέψει στο σπίτι". Δεν κάνουν τεστ για να μην φαίνονται αυξημένα τα κρούσματα. Ρισκάρουν ζωές για να μην κάνουν τεστ. Για αυτό θα έπρεπε να συζητάμε κι όχι για όλες τις άλλες βλακείες.

Το τέστ δεν είναι θεραπεία και δεν υπάρχει θεραπεία. Το ότι θα μπει κάποιος στην εντατική 1 μέρα πριν πεθάνει ή 10 μέρες πριν πεθάνει δεν αλλάζει τίποτα. Το μόνο ουσιαστικό που προσφέρει σήμερα η ΜΕΘ είναι η υποστήριξη αναπνοής και όσοι καταλήγουν είναι γιατί η βλάβη στα πνευμόνια είναι τόσο σοβαρή που ακόμη και ο αναπνευστήρας δεν μπορεί να σε κρατήσει στη ζωή. Έχω μιλήσει με πνευμονολόγο και μου έχει εξηγήσει ότι ο αναπνευστήρας μπαίνει μόνο γιατί ο ασθενής έχει εξαντληθεί και δεν έχει πλέον την δύναμη να ανασάνει μόνος. Σχεδόν όλοι οι νεκροί στην Ελλάδα από covid ήταν διασωληνωμένοι, ακόμη και το πρώτο θύμα ο 67 χρονός έκανε το τέστ και μπήκε νωρίς στη ΜΕΘ. Έτσι κι αλλιώς και το τέστ να σου κάνουν και να σε βρούν θετικό δεν σε βάζουν στο νοσοκομείο αν δεν είσαι σοβαρά και στην ΜΕθ μπαίνεις μόνο αν η κατάσταση σου είναι κρίσιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vali είπε

Το τέστ δεν είναι θεραπεία και δεν υπάρχει θεραπεία. Το ότι θα μπει κάποιος στην εντατική 1 μέρα πριν πεθάνει ή 10 μέρες πριν πεθάνει δεν αλλάζει τίποτα. Το μόνο ουσιαστικό που προσφέρει σήμερα η ΜΕΘ είναι η υποστήριξη αναπνοής και όσοι καταλήγουν είναι γιατί η βλάβη στα πνευμόνια είναι τόσο σοβαρή που ακόμη και ο αναπνευστήρας δεν μπορεί να σε κρατήσει στη ζωή. Έχω μιλήσει με πνευμονολόγο και μου έχει εξηγήσει ότι ο αναπνευστήρας μπαίνει μόνο γιατί ο ασθενής έχει εξαντληθεί και δεν έχει πλέον την δύναμη να ανασάνει μόνος. Σχεδόν όλοι οι νεκροί στην Ελλάδα από covid ήταν διασωληνωμένοι, ακόμη και το πρώτο θύμα ο 67 χρονός έκανε το τέστ και μπήκε νωρίς στη ΜΕΘ. Έτσι κι αλλιώς και το τέστ να σου κάνουν και να σε βρούν θετικό δεν σε βάζουν στο νοσοκομείο αν δεν είσαι σοβαρά και στην ΜΕθ μπαίνεις μόνο αν η κατάσταση σου είναι κρίσιμη.

Δεν συμφωνώ. Αν είδες το βίντεο, οι συγγενείς του είπαν ότι όταν δεύτερη φορά προσπάθησαν να μιλήσουν με τον εοδυ δεν μπορούσαν να πιάσουν γραμμή. Θα είδες φαντάζομαι ότι ένας ηλικιωμένος βουλευτής (Κέλας) ήταν στο νοσοκομείο και το ξεπέρασε παρότι κάποια στιγμή βάρυνε η κατάστασή του (το περιέγραψε ο ίδιος σε εκπομπή). Θες να μου πεις ότι αν ο 62χρονος ήταν βουλευτής δεν θα ήταν από τις πρώτες μέρες πυρετού που δεν υποχωρούσε στο νοσοκομείο με όλους τους γιατρούς από πάνω του; Άστο λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εκτίμηση του ποσοστού θνησιμότητας τα πραγματα ειναι ρευστά ακομα. Πριν λιγες μερες ο ιωαννιδης ανέφερε το παραδειγμα της ισλανδιας που κανει πολλα τεστ σε σχεση με τον πληθυσμο της και περιλαμβανει και τυχαιους ασυμπτωματικους. Εκει εκανε μια εκτιμηση οτι μπορει να εχουν νοσήσει εως 3500 ατομα. Τοτε ειχαν ενα θανατο, τις 5-6 μερες που μεσολαβησαν πεθαναν αλλοι 3 και εχουν και 12 στην εντατική. Αντε βγαλε ακρη τι θνησιμοτητα υπαρχει οταν δεν ξερεις ποτε και αν θα χειροτερεψουν και αλλοι απο την εκτιμωμενη φουρνια των 3500 και ποσοι θα ζησουν απο την εντατικη. 

Για τις μασκες μπορει ο κοσμος να φτιάξει ευκολα και απο βαμβακερό υφασμα αρκει να τις πλενει μετα την χρηση καλά και να τους παταει και ενα καλο σιδέρωμα για απολυμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Παντα φοραω μασκα οταν βγαινω εξω, ακομα και οταν ελεγαν οτι δεν χρειαζεται. Καλυτερα να προστατευεσαι και ας λενε το αντιθετο.

Είσαι μήπως απ'αυτούς (/-ες) που πετυχαίνω να κάνουν ατομική σωματική άσκηση με μάσκα;; !

 

Αναφορά σε κείμενο

The Administration also requested that 3M cease exporting respirators that we currently manufacture in the United States to the Canadian and Latin American markets. There are, however, significant humanitarian implications of ceasing respirator supplies to healthcare workers in Canada and Latin America, where we are a critical supplier of respirators. In addition, ceasing all export of respirators produced in the United States would likely cause other countries to retaliate and do the same, as some have already done. If that were to occur, the net number of respirators being made available to the United States would actually decrease. That is the opposite of what we and the Administration, on behalf of the American people, both seek.

https://news.3m.com/press-release/company-english/3m-response-defense-production-act-order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Είσαι μήπως απ'αυτούς (/-ες) που πετυχαίνω να κάνουν ατομική σωματική άσκηση με μάσκα;; !

https://news.3m.com/press-release/company-english/3m-response-defense-production-act-order

Χαχαχα οχι αλλα για το σουπερ μαρκετ και τετοια παντα μασκουλα και γαντια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν συμφωνώ. Αν είδες το βίντεο, οι συγγενείς του είπαν ότι όταν δεύτερη φορά προσπάθησαν να μιλήσουν με τον εοδυ δεν μπορούσαν να πιάσουν γραμμή. Θα είδες φαντάζομαι ότι ένας ηλικιωμένος βουλευτής (Κέλας) ήταν στο νοσοκομείο και το ξεπέρασε παρότι κάποια στιγμή βάρυνε η κατάστασή του (το περιέγραψε ο ίδιος σε εκπομπή). Θες να μου πεις ότι αν ο 62χρονος ήταν βουλευτής δεν θα ήταν από τις πρώτες μέρες πυρετού που δεν υποχωρούσε στο νοσοκομείο με όλους τους γιατρούς από πάνω του; Άστο λοιπόν.

Ναι αυτό θέλω να σου πω, ότι και στο νοσοκομείο που ήταν δεν χειροτέρεψε η κατάσταση του, δεν τον διασωληνώσαν και δεν του προσφέρανε καμιά παραπάνω θεραπεία από τους υπόλοιπους που μπήκαν στην εντατική και τελικά κατέληξαν. Εξάλλου αν ψάξεις στο ίντερνετ θα δεις ότι και κάποιοι διάσημοι και λευτάδες έχουν πεθάνει από τον κορονοίο και ας είχαν 10 γιατρούς από πάνω τους.

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, akpe said:

Το είχαμε ξανασυζητήσει. Εγώ προσωπικά πέρασα 10 μέρες με γερό βήχα, 3 από αυτές με πυρετό >38.8 (είχα να κάνω πυρετό γενικά 10 χρόνια+) και ένοιωθα σαν να με έχει κοπανήσει νταλίκα για μια βδομάδα. Η κοπέλα μου είχε πυρετό μια μέρα μόνο αλλά ένοιωθε σκατά 5. Ο κολλητός ήταν Ιταλία τον Γενάρη, μόλις γύρισε αρρώστησε βαρβάτα. Ακόμα μέσω γνωστών (hearsay, αλλά έστω) ξέρω για δικούς τους ανθρώπους που περάσανε βαριά γρίπη μέσα στο φλεβάρη, δύο εξ αυτών, και οι δύο πάνω από 65 εξετάστηκαν για γρίπη και βγήκαν «αρνητικοί στα δύο στελέχη που επικρατούν», όπως μου το είπαν δηλαδή. Το ίδιο ακριβώς διάβασα και σε κοινωνικά δίκτυα.

Μέχρι τώρα έλεγα οκ, σύμπτωση θα είναι, ας μην δίνω σημασία σε θεωρίες συνωμοσίας, αλλά μετά είδα αυτό: 

Italian researchers are looking at whether a higher than usual number of cases of severe pneumonia and flu in Lombardy in the last quarter of 2019 may be a signal that the new coronavirus might have spread beyond China earlier than previously thought.

Βέβαια, αν όντως ήταν έτσι, δεν θα είχαμε έξαρση βαριών περιστατικών και θανάτων εκείνη την περίοδο; Και μάλιστα χωρίς μέτρα να ρίχνουν τη μεταδοτικότητα του.

κάτι αντίστοιχο πέρασα και εγώ τέλη Ιανουαρίου... είχα 3 εβδομάδες τον χειρότερο βήχα της ζωή μου, νόμιζα ότι θα πεθάνω... στο μέσο των 3 εβδομάδων έκανα δυο μέρες υψηλο πυρετό και μετά έπεσε... τα πνευμόνια μου ήταν χάλια, νόμιζα ότι θα πεθάνω από τον βήχα... είχα να κοιμηθώ μέρες...ο γιατρός δεν μπορούσε να καταλάβει τι έχω, υποψιαζόταν άτυπες πνευμονίες, αλλεργίες και κάτι περίεργες παθήσεις που δεν είχα ακούσει ποτέ στην ζωή μου... η κατάσταση δεν βελτιωνόταν με κανένα φάρμακο, μόνο το ντεπόν με ηρεμούσε κάπως... θα ήμουν σίγουρος ότι πέρασα κορωνοιό αλλά κανείς στο αμεσο μου περιβάλλον (κοπέλα, γονείς κτλ) δεν φαίνεται να κόλλησε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...