Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο μεταξυ το καλυτερο ολων ειναι αυτο που λενε ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ σλσ οσοι τα σκασανε για τετοιες μασκες ( ειναι οι πιο ακριβες ) τωρα θα τις κλαινε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Κοπηκαν αρκετες χιλαδες προστιμα ή οχι?  Ειχαμε lockdown πλεον οι πολιτες που εχουν αισθηση του κινδυνου θα φωναζουν και για τους αλλους. Προσωπικα οταν μπω σε μαγαζι που δε τηρει τα μετρα, θα φωναξω και θα παρω και τηλεφωνο την αστυνομια. Καιρος ειναι να εφαρμοστει και ο αντικαπνιστικος παραλληλα.

ΝΑΙ, αρκετά, αλλά δεν ξέρω τις περιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σε κανένα μεγάλο super market από όσα πηγαίνω από την αρχή της ιστορίας δεν έδιναν κάτι στην είσοδο, πέρα από ένα μπουκάλι με υγρό που υπήρχε στην είσοδο. Και το πιο αστείο είναι τα χαρτάκια με τον αριθμό εισόδου (άλλες φορές σκέτα άλλες πλαστικοποιημένα) τα οποία τα μοίραζαν αβέρτα από τον έναν στον άλλο χωρίς κανέναν καθαρισμό (στο έδινε, έκανες τα ψώνια σου, το επέστρεφες πίσω και στο καπάκι το έδιναν στον επόμενο). Όταν έχεις να κάνεις με πολύ κόσμο, όλα τα μέτρα μπάζουν από παντού.

εγώ σε όσα έχω πάει δίνουν γάντια πάντως 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, MariaLog said:

στο μεταξυ το καλυτερο ολων ειναι αυτο που λενε ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ σλσ οσοι τα σκασανε για τετοιες μασκες ( ειναι οι πιο ακριβες ) τωρα θα τις κλαινε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Όχι δεν θα τις κλαίνε γιατί θα τις χρησιμοποιούν. Και στοιχηματίζω πως κανείς δεν θα τους πει κάτι όταν θα κυκλοφορούν με αυτές σε μέρη με συνωστισμό. Άρα η ιστορία δεν είναι για γέλια αλλά για κλάμματα... 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Ναι τι. Ποιο είναι το σημαντικό στοιχείο της "είδησης"? Πως επειδή οι θάνατοι είναι πολλοί υπάρχει συνωστισμός σε γραφεία τελετών/αποτεφρωτήρια και νεκροταφεία?

Ο συνωστισμός είναι τέτοιος που τους στοιβάζουν σε φορτηγά χωρίς ψυγείο για μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Apoll said:

Ο συνωστισμός είναι τέτοιος που τους στοιβάζουν σε φορτηγά χωρίς ψυγείο για μέρες 

Μόνο που σύμφωνα με το άρθρο αυτό είναι ένα συγκεκριμένο περιστατικό έξω από ένα γραφείο τελετών. Μπορεί να υπήρξε πρόβλημα με κάποιο από τα φορτηγά ή το ίδιο το γραφείο να αντιμετωπίζει θέματα οργάνωσης. Αυτό δεν σημαίνει πως υπάρχει γενικότερο πρόβλημα. Και στο νησί που έγιναν οι μαζικές ταφές, πάλι αφορούσαν συγκεκριμένους νεκρούς που δεν μπορούσαν να ταφούν αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DJTaurus είπε

Τα παρακάτω δεν προέρχονται από συνομωσιολογο ούτε από ανθρώπους που διαφωνούν με το lockdown. Προέρχονται από αυτούς που πριν λίγο καιρό απαιτούσαν να κλείσουν τα πάντα και τώρα κάνουν κωλοτούμπες

Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας: “I think if we are to reach a new normal, Sweden represents a model if we wish to get back to a society in which we don’t have lockdowns,” Ryan said.

FC7-BA15-F-B95-E-4-CBB-8095-28-B1-F6-F92

Εντάξει μωρέ η Σουηδία έχει σχεδόν 2500 θανάτους από κορωναιο με πληθυσμό σαν την Ελλάδας, να μας τους φέρουν εδώ να μας δώσουν μαθήματα... τι 140 τι 2500 θανατοι λεπτομερειες

Επεξ/σία από greengr21
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Και δυστυχώς αυτό είναι που θα κάνουν οι μισοί στην Ελλάδα. Όχι πως τους κατηγορώ, χωρίς λεφτά οι περισσότεροι (ζούσαν που ζούσαν με κατώτατους μισθούς, τώρα δεν τους έχουν καν αυτούς), και έτσι η Σουηδική ουτοπία είναι κοντά.

Απλά για άλλη μια φορά το κράτος φαίνεται πολύ μικρό και ανίκανο να διαχειριστεί την κατάσταση.

Είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στο σουηδικό μοντέλο...

Κερδάμε!

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

Οι υφασματινες μασκες δεν ειναι για να βγει σεζον. Ο φιλος σε σχολιασε διοτι ειναι λαθος και επικινδυνο να γραφουμε οτι αντεχουν οι υφασματινες και τα διαβαζει κοσμος αυτα που γραφουμε. Δε διαφωνω ομως οτι καποιος μπορει να κανει οτι θελει με αυτες, αφου δε λυωνουν και δε γραφουν ημερομηνια ληξης. Πιστευω παντως οτι ουτε εβδομαδα δεν βγαζουν διοτι αλλαζει η πυκνωτητα της υφανσης

Μην σκας, σύντομα θα είναι απλά άλλο ένα αξεσουάρ...

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Στη Λάρισα πλέον παράγονται μάσκες ffp2/ffp3 με κόστος κατασκευής 0.5 ευρώ. (300 χιλιάδες την ημέρα)

Μάλλον αυτές είναι για νοσοκομεία, γιατί δεν βλέπω να τις πουλάει κανείς και στην τιμή που είπαν (1 ευρώ)!

34 λεπτά πριν, punky είπε

Είχα πολύ καιρό να γράψω στο παρόν thread αλλά εν όψει της μερικής απελευθέρωσης την 4η Μαΐου, με ανησυχεί η κοντόφθαλμη και καταστροφική κρατική σύσταση για μετακινήσεις με αυτοκίνητο όταν στον υπόλοιπο κόσμο δίνεται ο αναγκαίος χώρος στους πεζούς και τους ποδηλάτες.

Στο εξωτερικό, ήδη περιορίζουν το χώρο των οχημάτων, δίνοντας λωρίδες για τους ποδηλάτες και τους πεζούς ως μέτρο αντιμετώπισης του κορωνοϊού, ενώ στην Ελλάδα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Μέχρι στιγμής, οι επίσημες συστάσεις είναι η χρήση των ΙΧ, το ελεύθερο παρκάρισμα στο κέντρο και η αναστολή του δακτυλίου. Αντιλαμβάνεστε πως θα μας βρει ένα καλοκαίρι μιζέριας με καύσωνα, θόρυβο, ακινησία και μόλυνση. Και χωρίς λύση αφού θα είναι αδύνατον να κινηθούν και να παρκάρουν στα αστικά κέντρα όλοι οι εργαζόμενοι κι οι επισκέπτες.

Πάρα πολλές πόλεις είδαν το ίδιο φαινόμενο με εμάς εδώ κατά της διάρκεια  της καραντίνας: χιλιάδες άνθρωποι να παίρνουν τα ποδήλατα τους για να πάνε στις δουλειές τους, για να γυμναστούν, για να ψωνίσουν, για να κάνουν μια οικογενειακή βόλτα. Και αντιλαμβανόμενες τα οφέλη στο σύνολο της κοινωνίας αλλά και στην αντιμετώπιση της πανδημίας, αποδίδουν εκατοντάδες χιλιόμετρα έκτακτων ποδηλατόδρομων.

Αν δεν έχουν πρόβλημα οι mods, αναρτώ ένα petition στο Avaaz που μόλις χθες ετοιμάσαμε κάποιοι ποδηλατικοί σύλλογοι και ζητάμε από το ελληνικό κράτος να πράξει το ίδιο για το καλό όλων μας.

Η συμμετοχή σας είναι πολύτιμη.

Ευχαριστώ.

https://bit.ly/2WdxtKq

Στην Ελλάδα βρίζουν τους ποδηλάτες γιατί ψεκάζουν σταγονίδια σε μεγαλύτερες αποστάσεις, τι ψάχνεις να βρεις;

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είχες πάει σε super market ? Όποιος δεν είχε γάντια, του εδιναν. Το ίδιο θα συμβεί τώρα με τις μάσκες για να μην χάσουν το πελάτη.

ΝΑΙ, αλλά όποιος ήθελε να το καταστρατηγησει, ήταν ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ η όχι ?

Ποιός σου δίνει γάντια;

Εγώ δεν έχω πετύχει πουθενά κάτι πέρα από ένα μπουκάλι αντισηπτικό (και μάλλον νερωμένο)...

Μάλιστα σε συζήτηση με φιλικό μου πρόσωπο που εργάζεται σε supermarket μου έλεγε οτι τα γάντια δεν φτάνουν ούτε για τους΄ίδιους τους εργαζομένους!

Περιμένεις τώρα εσύ να σου δώσουν και μάσκα, άντε να μας αφήσουν στην καλύτερη να τρίψουμε τη μούρη μας με το αντισηπτικό και πολύ μας είναι!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Εντάξει μωρέ η Σουηδία έχει σχεδόν 2500 θανάτους από κορωναιο με πληθυσμό σαν την Ελλάδας, να μας τους φέρουν εδώ να μας δώσουν μαθήματα... τι 140 τι 2500 θανατοι λεπτομερειες

Αν δεν είναι γνωστοι μας, είναι ΟΚ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Στην Ελλάδα βρίζουν τους ποδηλάτες γιατί ψεκάζουν σταγονίδια σε μεγαλύτερες αποστάσεις, τι ψάχνεις να βρεις;

Γιατι επρεπε να τους λενε ευχαριστω για το ψεκασμα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στο σουηδικό μοντέλο...

Κερδάμε!

Μην σκας, σύντομα θα είναι απλά άλλο ένα αξεσουάρ...

Μάλλον αυτές είναι για νοσοκομεία, γιατί δεν βλέπω να τις πουλάει κανείς και στην τιμή που είπαν (1 ευρώ)!

Στην Ελλάδα βρίζουν τους ποδηλάτες γιατί ψεκάζουν σταγονίδια σε μεγαλύτερες αποστάσεις, τι ψάχνεις να βρεις;

Ποιός σου δίνει γάντια;

Εγώ δεν έχω πετύχει πουθενά κάτι πέρα από ένα μπουκάλι αντισηπτικό (και μάλλον νερωμένο)...

Μάλιστα σε συζήτηση με φιλικό μου πρόσωπο που εργάζεται σε supermarket μου έλεγε οτι τα γάντια δεν φτάνουν ούτε για τους΄ίδιους τους εργαζομένους!

Περιμένεις τώρα εσύ να σου δώσουν και μάσκα, άντε να μας αφήσουν στην καλύτερη να τρίψουμε τη μούρη μας με το αντισηπτικό και πολύ μας είναι!

Στο scroutz βλέπω από 0.75€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, logistoulis said:

με τις τράπεζες δεν ασχολούμαι, γενικά τα παππούδια δεν νιώθουν όπως και οι πολλοί μικροί (οι δεύτεροι καλά κάνουν κιόλας) 

σε όλα τα υπόλοιπα (λαϊκές και σούπερ) οκ παίζουν θέματα αλλά όχι κάτι τραγικό , υπάρχει συνήθως συνεννόηση 

αλλά από ένα σημείο κι έπειτα αποβάλλεις το να βλέπεις τον άλλον σαν λεπρό χωρίς λόγο

εγώ πάντως επιμένω ότι για αυτό μας βάζουν να φοράμε μάσκες για υπενθύμιση ή για κάποια αίσθηση (ή ψευδαίσθηση) ότι δε σε πετάνε ξυπόλυτο στα αγκάθια 

αλλά στο μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε (είτε φοβόμαστε, είτε απλά θέλουμε να τελειώνει ) όπως έχει συμβεί και σε κάθε άλλη πανδημία είναι να εξαφανιστεί ο ιός 

Δε βλέπω κανένα σα λεπρό, ούτε μπαίνω καν στη διαδικασία να χαρακτηρίσω κανένα.

Απλά λέω ότι θεωρώ πολύ πιο ουσιώδες να γίνονταν έλεγχοι σε σημεία συνωστισμού, για να συνειδητοποιήσει κι ο κόσμος ότι είναι υποχρεωμένος να τηρεί τις αποστάσεις ασφαλείας ακόμη κι αν ο ίδιος δε φοβάται και τις θεωρεί περιττές, παρά να υπάρχουν κάποια τυπικά μπλόκα που δεν κάνουν κανένα ουσιαστικό έλεγχο, παρά έκοβαν πρόστιμα σε όσους δε μπήκαν στον κόπο να στείλουν SMS ή να συντάξουν μία βεβαίωση.

Ούτε ο ίδιος πηγαίνω σε τράπεζες, περαστικός απ' έξω με αυτοκίνητο ήμουν. Το ίδιο και από τις λαϊκές, πάλι περαστικός σε κάθετο δρόμο με αυτοκίνητο. Στο supermarket απλά άλλαξα ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Είμαστε ένα βήμα πιο κοντά στο σουηδικό μοντέλο...

Κερδάμε!

Μην σκας, σύντομα θα είναι απλά άλλο ένα αξεσουάρ...

Μάλλον αυτές είναι για νοσοκομεία, γιατί δεν βλέπω να τις πουλάει κανείς και στην τιμή που είπαν (1 ευρώ)!

Στην Ελλάδα βρίζουν τους ποδηλάτες γιατί ψεκάζουν σταγονίδια σε μεγαλύτερες αποστάσεις, τι ψάχνεις να βρεις;

Ποιός σου δίνει γάντια;

Εγώ δεν έχω πετύχει πουθενά κάτι πέρα από ένα μπουκάλι αντισηπτικό (και μάλλον νερωμένο)...

Μάλιστα σε συζήτηση με φιλικό μου πρόσωπο που εργάζεται σε supermarket μου έλεγε οτι τα γάντια δεν φτάνουν ούτε για τους΄ίδιους τους εργαζομένους!

Περιμένεις τώρα εσύ να σου δώσουν και μάσκα, άντε να μας αφήσουν στην καλύτερη να τρίψουμε τη μούρη μας με το αντισηπτικό και πολύ μας είναι!

Εγώ, σε 3 έδιναν όλα.

Για αλλού, ΔΕΝ ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, techPro είπε

Δε βλέπω κανένα σα λεπρό, ούτε μπαίνω καν στη διαδικασία να χαρακτηρίσω κανένα.

Απλά λέω ότι θεωρώ πολύ πιο ουσιώδες να γίνονταν έλεγχοι σε σημεία συνωστισμού, για να συνειδητοποιήσει κι ο κόσμος ότι είναι υποχρεωμένος να τηρεί τις αποστάσεις ασφαλείας ακόμη κι αν ο ίδιος δε φοβάται και τις θεωρεί περιττές, παρά να υπάρχουν κάποια τυπικά μπλόκα που δεν κάνουν κανένα ουσιαστικό έλεγχο, παρά έκοβαν πρόστιμα σε όσους δε μπήκαν στον κόπο να στείλουν SMS ή να συντάξουν μία βεβαίωση.

Ούτε ο ίδιος πηγαίνω σε τράπεζες, περαστικός απ' έξω με αυτοκίνητο ήμουν. Το ίδιο και από τις λαϊκές, πάλι περαστικός σε κάθετο δρόμο με αυτοκίνητο. Στο supermarket απλά άλλαξα ώρα.

εγώ στη λαϊκή πάω κανονικά και σε ελάχιστες περιπτώσεις ένιωσα ότι κάποιος πέφτει επάνω μου

και που να έπεσε θα έγινε για ελάχιστο χρόνο σιγά

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...