Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση web cam σε windows 10


marsele

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, επειδή προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση μιας web camera που ήταν παρατημένη, μπορώ να βρω από κάπου τους drivers γιατί δεν την αναγνωρίζει στα windows 10;; H web camera είναι μια maxell mpcc-8. Υπάρχει πιθανότητα να βρω από κάπου τους drivers;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ice25 said:

δοκίμασε να κάνεις update τους driver  από την διαχείριση συσκευών και βάλε τα win να ψάξουν online η στα windows update.

το έκανα αλλά τζίφος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... γιατί δεν κανείς search???

Με πρόχειρο search στο Google βγάζει τουλάχιστον 3 σελίδες με τόπους για συμβατούς drivers.

Ορισμένοι ιστότοποι αξιόπιστοι (τους έχω χρησιμοποιήσει ήδη για δικες μου συσκευής, χωρίς κανένα πρόβλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να την τρέξεις σε λετουργία συμβατότητας για παλαιότερα λειτουργικά συστήματα. Αλλά είναι αρκετά παλιά, μέχρι windows vista υποστηρίζει απ'ότι βλέπω.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω φίλε μου αλλά μάλλον δύσκολα να σου δουλέψει. Έπαθα το ίδιο με 2 κάμερες που είχα που θεωρητικά ήταν συμβατές μέχρι και windows 8, αλλά τίποτα απ'όσα δοκίμασα δεν δούλεψε, και αναγκάστηκα να πάρω καινούρια.

Εάν βρεις κάποια λύση, πόσταρε το να βοηθηθούνε και άλλοι που αντιμετωπίζουν ίδιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TechnoState said:

... γιατί δεν κανείς search???

Με πρόχειρο search στο Google βγάζει τουλάχιστον 3 σελίδες με τόπους για συμβατούς drivers.

Ορισμένοι ιστότοποι αξιόπιστοι (τους έχω χρησιμοποιήσει ήδη για δικες μου συσκευής, χωρίς κανένα πρόβλημα).

Το πρώτο πράγμα που έκανα πριν γράψω στο insomnia ήταν να googlaρω το μοντέλο να βρω τους drivers. Οι 3 σελίδες που αναφέρεις δεν βρήκα κάτι αξιόλογο και αξιόπιστο από drivers. Ένα ερώτημα προς την εταιρεία Maxwell θα βοηθούσε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Ότι παίζει σε Vista εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων παίζει και σε Win7. Οπότε δοκίμασε να εγκαταστήσεις στα Windows10 τους drivers για Vista σε λειτουργία συμβατότητας για Win7. Αν δεν λειτουργήσει δοκίμασε να τους εγκαταστήσεις σε λειτουργία συμβατότητας για Windows Vista. Ίσως και να παίξει, αν και μάλλον δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marsele ...ok πάω πάσο... απλά οι περισσότερες αναφέρουν, εκτός των άλλων, συμβατότητα με win10.

 

Φυσικά κ θα βοηθούσε ένα μήνυμα στη maxell...το θέμα είναι να σταλεί στο σωστό support center (η maxell είναι κατά πολύ μεγαλύτερος οργανισμός, απ'οσο νόμιζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, TechnoState said:

@marsele ...ok πάω πάσο... απλά οι περισσότερες αναφέρουν, εκτός των άλλων, συμβατότητα με win10.

Φυσικά κ θα βοηθούσε ένα μήνυμα στη maxell...το θέμα είναι να σταλεί στο σωστό support center (η maxell είναι κατά πολύ μεγαλύτερος οργανισμός, απ'οσο νόμιζα).

Έστειλα e-mail στην maxell και η απάντηση που έλαβα:

Hello

Thank you for your enquiry. Unfortunately we discontinued the web cam several years ago and no longer have technical support. We are sorry we cannot help you on this occasion.

Best regards

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marsele είπε

Έστειλα e-mail στην maxell και η απάντηση που έλαβα:

Hello

Thank you for your enquiry. Unfortunately we discontinued the web cam several years ago and no longer have technical support. We are sorry we cannot help you on this occasion.

Best regards

Λογικό κλέφτες θα γίνουν ? Aν δεν θέλεις να πάρεις άλλη  δοκίμασε σε linux 64 bit για να βάλεις πχ skype  εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....πωπω ξεφτίλα! Στα μούτρα εντελώς δλδ:

"λυπάμαι, τι να κάνουμε, ας προσεχες"

Σύνηθες φαινόμενο στον τομέα της τεχνολογίας κ άλλη μία ασόβαρη εταιρία.

 

Η κάμερα αυτή παρέχονταν με cd drivers-software???? (Που πιθανόν να έχει χαθεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, hp8 said:

Λογικό κλέφτες θα γίνουν ? Aν δεν θέλεις να πάρεις άλλη  δοκίμασε σε linux 64 bit για να βάλεις πχ skype  εκεί

Προσωρινή λύση βρήκα χρησιμοποιώντας σαν web cam ένα android phone (Xiaomi Redmi Note 2) σε συνδυασμό με την εφαρμογή droidcam κατάφερα κι έκανα την δουλειά μου. Απλά επειδή υπάρχει αυτή η κάμερα από παλιά η οποία ελάχιστα έχει χρησιμοποιηθεί, είπα να την επαναφέρω στην ενεργό δράση.  

2 minutes ago, TechnoState said:

....πωπω ξεφτίλα! Στα μούτρα εντελώς δλδ:

"λυπάμαι, τι να κάνουμε, ας προσεχες"

Σύνηθες φαινόμενο στον τομέα της τεχνολογίας κ άλλη μία ασόβαρη εταιρία.

Η κάμερα αυτή παρέχονταν με cd drivers-software???? (Που πιθανόν να έχει χαθεί)

Αυτό κατάλαβα κι εγώ "Ας πρόσεχες δηλαδή....😄😄"    Αυτό το cd ψάχνω κι εγώ μήπως βρεθεί κάποια άκρη. Πάντως με τις σημερινές τιμές που έχουν φτάσει οι web cameras σε συμφέρει να πάρεις ένα android phone να το κάνεις web camera😉😉😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marsele είπε

Προσωρινή λύση βρήκα χρησιμοποιώντας σαν web cam ένα android phone (Xiaomi Redmi Note 2) σε συνδυασμό με την εφαρμογή droidcam κατάφερα κι έκανα την δουλειά μου. Απλά επειδή υπάρχει αυτή η κάμερα από παλιά η οποία ελάχιστα έχει χρησιμοποιηθεί, είπα να την επαναφέρω στην ενεργό δράση.  

Καλή επιλογή!

Μια ερώτηση: τα Windows είναι 32 ή 64 Bit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...