Προς το περιεχόμενο

Bug στον Safari ενδέχεται να επέτρεψε σε χάκερς να πάρουν υπό τον έλεγχο τους κάμερες και μικρόφωνα σε iPhone και Mac


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, petasis είπε

Τα έχω αναφέρει ήδη στο φόρουμ. Ασχολούμαι (περιστασιακά) με την συντήρηση αρθρώματος ανοικτού λογισμικού για drag & drop. Το API του λειτουργικού κακό, αλλάζει συνέχεια, και δεν υπάρχει τεκμηρίωση (ούτε για πλάκα), ούτε παραδείγματα. Ο έλεγχος στα αντικείμενα που δίνει ο προγραμματιστής στο λειτουργικό υποτυπώδης (αν υπάρχει καθόλου), με το αποτέλεσμα να ποικίλει, από σταμάτημα της εφαρμογής, πάγωμα της επιφάνειας εργασίας, ή "black screen". Και όταν μια εφαρμογή χρήστη μπορεί να προκαλέσει την κατάρρευση του λειτουργικού, τα μαντάτα δεν είναι ευχάριστα για το λειτουργικό.

Οπότε μας λες ότι επειδή χρησιμοποιείς ένα api που, όπως λες εσύ γιατί λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάπου bkack screens, δεν δουλεύει, βγάζεις όλο το iOS της apple οτι είναι με διαφορά το χειρότερο, είναι κακογραμμένο, χωρίς ελέγχους και χωρίς τεκμηρίωση????

Μήπως κάτι κάνεις λάθος?

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει η Apple με το ios και υπάρχει και ο σωρός των android. Πόση ασφάλεια έχουν ή νιώθουν οι χρήστες android?

Επεξ/σία από hiper7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hiper7 είπε

Υπάρχει η Apple με το ios και υπάρχει και ο σωρός των android. Πόση ασφάλεια έχουν ή νιώθουν οι χρήστες android?

Μην το ψάχνεις φίλε μου... εδώ υπάρχουν χρήστες κινητών με android 9 και security update στην καλύτερη του Δεκεμβρίου 2019 και χαίρονται για την ασφάλεια που τους προσφέρει η συσκευή τους... λες και η Google βγάζει τα security update κάθε μήνα επειδή δεν έχει το να κάνει...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tsarouc είπε
μιλάμε ότι είναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ η μόνο εγώ το καταλαβαίνω έτσι? 

Ναι μόνο εσύ.

Επίσης θα παρακαλούσα όλους αυτούς που κατηγορούν τα iOS/MacOS για θέματα ασφαλείας να προτείνουν και εναλλακτικές. 
 

Ετσι, για να γελάσει λίγο το χειλάκι μας με τις προτάσεις. 

Επεξ/σία από stafaf
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οπότε μας λες ότι επειδή χρησιμοποιείς ένα api που, όπως λες εσύ γιατί λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάπου bkack screens, δεν δουλεύει, βγάζεις όλο το iOS της apple οτι είναι με διαφορά το χειρότερο, είναι κακογραμμένο, χωρίς ελέγχους και χωρίς τεκμηρίωση????

Μήπως κάτι κάνεις λάθος?

Όχι, δεν κάνω κάπου λάθος. Και αναφέρθηκα στο λειτουργικό των υπολογιστών. Όχι σε αυτό των τηλεφώνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, petasis είπε

Όχι, δεν κάνω κάπου λάθος. Και αναφέρθηκα στο λειτουργικό των υπολογιστών. Όχι σε αυτό των τηλεφώνων.

Ειλικρινά δεν το έχω παρατηρήσει και είμαι με mac στο σπίτι από το 2007...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stafaf είπε

Ναι μόνο εσύ.

Επίσης θα παρακαλούσα όλους αυτούς που κατηγορούν τα iOS/MacOS για θέματα ασφαλείας να προτείνουν και εναλλακτικές. 
 

Ετσι, για να γελάσει λίγο το χειλάκι μας με τις προτάσεις. 

Όλα τα λειτουργικά έχουν τρύπες αγόρι. Αλλά αυτό επαναλαμβάνω δεν είναι τρύπα. Είναι κάτι άλλο. Και ναι η πρόταση μου είναι να πας σε Android και Windows. Εκεί δεν υπάρχει αυτό το χάλι το μαύρο. 

Είπαμε. Να σου κλέψουν αρχεία, να βρουν που είσαι, να κλέβουν επεξεργαστική ισχύ από τον επεξεργαστή. Κατανοητά όλα. Αλλά να σε βλέπει από την κάμερα και να σε ακούει είναι απαράδεκτο. 

Για να γελάσει λοιπόν το χειλάκι σου αγόρι πέτα το στην κυριολεξία το μήλο και άλλαξε στρατόπεδο. 

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μην το ψάχνεις φίλε μου... εδώ υπάρχουν χρήστες κινητών με android 9 και security update στην καλύτερη του Δεκεμβρίου 2019 και χαίρονται για την ασφάλεια που τους προσφέρει η συσκευή τους... λες και η Google βγάζει τα security update κάθε μήνα επειδή δεν έχει το να κάνει...

Ναι δίχως κίνδυνο να ανοίξει κάμερα και μικρόφωνο. Τι δεν καταλαβαίνεις μεγάλε? Χαχαχαχαχ άλλο επίπεδο είστε πραγματικά. 

1 ώρα πριν, hiper7 είπε

Υπάρχει η Apple με το ios και υπάρχει και ο σωρός των android. Πόση ασφάλεια έχουν ή νιώθουν οι χρήστες android?

Ευτυχώς ο σωρός δεν ανοίγει κάμερα και μικρόφωνο. Οπότε με το android αισθάνεσαι ασφάλεια. Με το μήλο αισθάνεσαι κάπως "γυμνός". 

Χαχαχαχα

12 ώρες πριν, htaccess είπε

Δεν κάνω κλικ βαριέμαι. Έχει κανένα μέσα τρύπα να ανοίγει κάμερα και μικρόφωνο σε android/Windows? 

Αν δεν έχει δεν είναι αμαρτία. Αν έχει είναι κανιβαλισμός/έγκλημα/αμαρτία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Όλα τα λειτουργικά έχουν τρύπες αγόρι. Αλλά αυτό επαναλαμβάνω δεν είναι τρύπα. Είναι κάτι άλλο. Και ναι η πρόταση μου είναι να πας σε Android και Windows. Εκεί δεν υπάρχει αυτό το χάλι το μαύρο. 

Είπαμε. Να σου κλέψουν αρχεία, να βρουν που είσαι, να κλέβουν επεξεργαστική ισχύ από τον επεξεργαστή. Κατανοητά όλα. Αλλά να σε βλέπει από την κάμερα και να σε ακούει είναι απαράδεκτο. 

Για να γελάσει λοιπόν το χειλάκι σου αγόρι πέτα το στην κυριολεξία το μήλο και άλλαξε στρατόπεδο. 

Ναι δίχως κίνδυνο να ανοίξει κάμερα και μικρόφωνο. Τι δεν καταλαβαίνεις μεγάλε? Χαχαχαχαχ άλλο επίπεδο είστε πραγματικά. 

Ευτυχώς ο σωρός δεν ανοίγει κάμερα και μικρόφωνο. Οπότε με το android αισθάνεσαι ασφάλεια. Με το μήλο αισθάνεσαι κάπως "γυμνός". 

Χαχαχαχα

Θα ήταν μία λογική άποψη από κάποιον που ασχολείται με κινητά και υπολογιστές εδώ και... κάνα μήνα, όχι παραπάνω. 
 

Αν ασχολείσαι τόσο, κατανοητή η άποψή σου αλλά όπως και το Android, μπάζει από παντού. 
 

Να ήσουν κολλημένος λινουξάς και να μου έλεγες για λινουξ σε ό,τι αφορά την ασφάλεια οκ να το δω και να το σεβαστώ παρά τις 1000 ελλείψεις του. 
 

Αλλα τώρα... καταλαβαίνεις. Μόνο γέλιο... αγόρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Όλα τα λειτουργικά έχουν τρύπες αγόρι. Αλλά αυτό επαναλαμβάνω δεν είναι τρύπα. Είναι κάτι άλλο. Και ναι η πρόταση μου είναι να πας σε Android και Windows. Εκεί δεν υπάρχει αυτό το χάλι το μαύρο. 

Είπαμε. Να σου κλέψουν αρχεία, να βρουν που είσαι, να κλέβουν επεξεργαστική ισχύ από τον επεξεργαστή. Κατανοητά όλα. Αλλά να σε βλέπει από την κάμερα και να σε ακούει είναι απαράδεκτο. 

Για να γελάσει λοιπόν το χειλάκι σου αγόρι πέτα το στην κυριολεξία το μήλο και άλλαξε στρατόπεδο. 

Ναι δίχως κίνδυνο να ανοίξει κάμερα και μικρόφωνο. Τι δεν καταλαβαίνεις μεγάλε? Χαχαχαχαχ άλλο επίπεδο είστε πραγματικά. 

Ευτυχώς ο σωρός δεν ανοίγει κάμερα και μικρόφωνο. Οπότε με το android αισθάνεσαι ασφάλεια. Με το μήλο αισθάνεσαι κάπως "γυμνός". 

Χαχαχαχα

Δεν κάνω κλικ βαριέμαι. Έχει κανένα μέσα τρύπα να ανοίγει κάμερα και μικρόφωνο σε android/Windows? 

Αν δεν έχει δεν είναι αμαρτία. Αν έχει είναι κανιβαλισμός/έγκλημα/αμαρτία. 

https://www.google.gr/amp/s/nakedsecurity.sophos.com/2019/11/21/android-camera-bug-could-have-turned-phones-against-their-users/amp/

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ το διάβασα... όπως και κάθε τι ποστάρει ο καθένας σας μπας και μάθω τίποτα και δεν το παίζω παντογνώστης...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Όλα τα λειτουργικά έχουν τρύπες αγόρι. Αλλά αυτό επαναλαμβάνω δεν είναι τρύπα. Είναι κάτι άλλο. Και ναι η πρόταση μου είναι να πας σε Android και Windows. Εκεί δεν υπάρχει αυτό το χάλι το μαύρο. 

Είπαμε. Να σου κλέψουν αρχεία, να βρουν που είσαι, να κλέβουν επεξεργαστική ισχύ από τον επεξεργαστή. Κατανοητά όλα. Αλλά να σε βλέπει από την κάμερα και να σε ακούει είναι απαράδεκτο. 

Για να γελάσει λοιπόν το χειλάκι σου αγόρι πέτα το στην κυριολεξία το μήλο και άλλαξε στρατόπεδο. 

Ναι δίχως κίνδυνο να ανοίξει κάμερα και μικρόφωνο. Τι δεν καταλαβαίνεις μεγάλε? Χαχαχαχαχ άλλο επίπεδο είστε πραγματικά. 

Ευτυχώς ο σωρός δεν ανοίγει κάμερα και μικρόφωνο. Οπότε με το android αισθάνεσαι ασφάλεια. Με το μήλο αισθάνεσαι κάπως "γυμνός". 

Χαχαχαχα

Δεν κάνω κλικ βαριέμαι. Έχει κανένα μέσα τρύπα να ανοίγει κάμερα και μικρόφωνο σε android/Windows? 

Αν δεν έχει δεν είναι αμαρτία. Αν έχει είναι κανιβαλισμός/έγκλημα/αμαρτία. 

Υπήρχε λοιπόν μια πιθανότητα να "μας" συμβεί να ανοίξει η κάμερα και το μικρόφωνο. Στο σωρό του android όμως έχεις πολλές πιθανότητες να σου υποκλέψουν τα στοιχεία από κάθε πιθανή και απίθανη εφαρμογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, hiper7 είπε

Υπήρχε λοιπόν μια πιθανότητα να "μας" συμβεί να ανοίξει η κάμερα και το μικρόφωνο. Στο σωρό του android όμως έχεις πολλές πιθανότητες να σου υποκλέψουν τα στοιχεία από κάθε πιθανή και απίθανη εφαρμογή!

https://www.wired.com/story/macos-shlayer-trojan-adware/#intcid=recommendations_wired-bottom-recirc-similar_50f0f007-2901-4b0f-8d94-c67dc77b1512_text2vec1_text2VecSimilarity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Fabricated είπε

Windows με το ιδιο bug επιδιορθωμενο, apple fanboys: ΕΙΧΕ ΕΥΠΑΘΕΙΑ , ΑΝ ΕΧΕΙΣ APPLE ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ!!!

To ιδιο bug απο την Apple, apple fanboys: εΧεΙ διΟΡΘωΘΕι ΕλεΟΣ διαβΑΣΤΕ το ΑρθΡΟ

Σωστό, αλλά ισχύει και το ακριβώς αντίθετο δεν νομίζεις;

(Not an apple fanboy)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Ειλικρινά δεν το έχω παρατηρήσει και είμαι με mac στο σπίτι από το 2007...

Γράφεις κώδικα που χρησιμοποιεί το εν λόγω API; Αν ναι, και θες να βοηθήσεις, στείλε ένα PM να σου πω πως. ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, petasis είπε

Γράφεις κώδικα που χρησιμοποιεί το εν λόγω API; Αν ναι, και θες να βοηθήσεις, στείλε ένα PM να σου πω πως. ☺️

Μπορεί να μην γράφω αλλά το χρησιμοποιώ καθημερινά χωρίς κανένα πρόβλημα... άρα???

ΥΓ: Ακόμα περιμένω τους λόγους που το macOs είναι με διαφορά το χειρότερο, είναι κακογραμμένο, χωρίς ελέγχους και χωρίς τεκμηρίωση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Antilogos1975 είπε

15 % linux....

 

να εισαι καλα φιλε μου ...την υγεια μας να εχουμε...

Ξεχνάμε ότι στα Πανεπιστήμια χρησιμοποιούν Linux, τα δυνατότερα Workstations τρέχουν Linux και τα πολύ αγαπημένα servers

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...